Jump to content



O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD;


TheLab

O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD  

867 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αυτός είναι ο λόγος που δεν έχω σκάσει 250€ για τον adata. Φοβάμαι την διάρκεια ζωής τους και την "ποιότητα-degradation" που θα έχουν όσο περνά ο καιρός.

Κρίμα γιατί το σύστημα τον έχει ανάγκη για να "ξεμπουκώσει"...

Υπαρχει κοσμος εδω μεσα με SSD πανω απο 6 μηνες χωρις το παραμικρο προβλημα.

Εστω οτι παρουσιαζει οπως λες degradation στα 2 χρονια.

Πιστευεις οτι θα εχεις ακομα τον ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 388
  • Created
  • Last Reply
Υπαρχει κοσμος εδω μεσα με SSD πανω απο 6 μηνες χωρις το παραμικρο προβλημα.

Εστω οτι παρουσιαζει οπως λες degradation στα 2 χρονια.

Πιστευεις οτι θα εχεις ακομα τον ιδιο?

Δεν είναι μόνο το θέμα πόσα χρόνια θα τον κρατήσω (βέβαια έχω ακόμα και λειτουργεί ο 250άρης που αγόρασα το '94) αλλά και το ψυχολογικό άγχος για το άν φταίει ο ssd για οτιδήποτε κουλό κάνουν τα win.

Link to comment
Share on other sites

Mtron Mobi 3000 32Gb (SLC) παίζει από Ιανουάριο 2008 στο laptop της δουλειάς.

Δεν ξέρω αν θεωρείται "tweaking" αλλά έχω κλειστό το pagefile (σε όλα τα pc μου εδώ και 4-5 χρόνια) και απλά δεν κάνω ποτέ defrag.

91Mb/sec την πρώτη μέρα, 91Mb/sec και πριν από 2 λεπτά και όλες οι επιλογές του SMART είναι στα "πράσινα".

Ξέρω ότι 18 μήνες δεν είναι και ό,τι καλύτερο για να βγάλεις συμπεράσματα για αξιοπιστία, αλλά πριν από 3-4 μήνες πήραμε 64άρηδες SLC με 140 ευρώ, οπότε σε λιγότερο από ένα χρόνο που θα τσιμπήσω 128+ αξιόλογα Gb για τα ίδια λεφτά, ο Mobi 3000 θα μπει σε κανα netbook ή θα τον βάλω σε καμιά θήκη και θα τον κάνω transporter :)

Link to comment
Share on other sites

confirmed κ απο μενα.6 μηνες χωρις να λυπηθω ουτε benchmarks ουτε τιποτα.

φανταζομαι ειναι θεμα slc vs mlc ?

Ακριβώς. Όπως έχω ξαναπεί, ακόμα και η πρώτη γενιά των Samsung SLC με τα 67Mb/sec read & 45Mb/sec write είναι ακλόνητοι σε θέμα συμπεριφοράς και μικρών εγγραφών.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχει.

Εφόσον υπάρχει δίσκος με 30Ε, θα τον βάζουν στο σύστημα για να γλυτώσουν λεφτά να τα ρίξουν σε κάρτα γραφικών.

Ρε Μάριε, εδω ακόμα να πειστούν μερικοί απο αυτούς που ασχολούνται, θα πείσεις τον εκάστοτε John Doe να βάλει δίσκο ποιότητας;

Link to comment
Share on other sites

Όταν φτάσουν σ' αυτή την τιμή οι δίσκοι αντίστοιχης ποιότητας και για τον απλό κόσμο, δεν θα υπάρχει λειτουργικό πάνω σε μηχανικούς δίσκους.
Αστο αυτό Μάριε, μαζί μιλάγαμε τότε, όταν έγινε το σκηνικό με Novatech (samsung 64 SLC @ ~140) όλοι "κωλώσατε"*. Θα είναι καλοί ? Δεν θα είναι ? SSD που χρεώνονταν από μεγάλους κατασκευαστές laptop @ 700-900 USD. Έγω έτρεμα μην και δεν προλάβω (μιας και δεν είχα άκρη) να αγοράσω γιατί έλεγα ότι όλοι στο lab θα γίνουν με Sammy. Δεν ειμαι "απλός κόσμος" εγώ ?

offtopic : Σε δουλεια (VS2005/2006, VMWare) 4x 64SLC Sammy >> 2x X25M Intel. Σε boot τα ίδια. Σε κόστος σχεδόν το ίδιο, 56% παραπάνω χώρος, όχι για ένα αλλά για 3 λειτουργικά, χωρίς τσιγκουνιές.

* Η δικαιολογία "δεν είχα άκρη" δεν πολυ ισχύει ουτε εγώ είχα άκρη αλλά την βρήκα. Και σε "διπλανό" φορα από κάποιον έφτασαν ΑΡΚΕΤΑ κομμάτια που πωλήθηκαν μέσω αγγελίας σε σχετικά καλή τιμή.

Θα υπάρχει.

Εφόσον υπάρχει δίσκος με 30Ε, θα τον βάζουν στο σύστημα για να γλυτώσουν λεφτά να τα ρίξουν σε κάρτα γραφικών.

Ρε Μάριε, εδω ακόμα να πειστούν μερικοί απο αυτούς που ασχολούνται, θα πείσεις τον εκάστοτε John Doe να βάλει δίσκο ποιότητας;

+1 για το gaming και βέβαια αν το budget σου είναι περιορισμένο χαμηλά (πχ 500 Ε) και σου περισσεύουν 250 ευρώ για κάρτα γραφικών και δίσκο, σίγουρα σε κάρτα θα τα ρίξεις. Στο gaming δεν έγινε και τιποτα να περιμένεις λίγο περισσότερο στο load.
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές τουλάχιστον για μένα ακόμα μου λένε " Να φύγετε να πάτε αλλού!! " αργότερα θα κοιτάξω....

Ειχα και εγω το ιδιο σκεπτικο φιλαρακο με εσενα. Ελα ομως τωρα που τον εβαλα πανω καταλαβα οτι απο τα 250 ευρω που εδωσα αξιζαν μεχρι τελευταιο ευρω (τρελος ερωτας λεμε με τον ssd). Χαλαρα η καλυτερη αναβαθμιση της ζωης μου. Ειναι μια αναβαθμιση που την αισθανεσαι παντου, γιατι μην ξεχναμε οτι ολο περνανε απο τον δισκο στο pc μας. Δεν πα να εχεις i90 με 150 cores , εαν ο δισκος δεν τραβαει αστο καλυτερα!!!! Απλα δεν εχουμε καταλαβει οτι ο δισκος ειναι το πιο σημαντικο πραγμα στον υπολογιστης μας και οχι κατι το παρακατιανο, ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ! ολα το αλλο hardware ερχεται μετα....

Σου αλλαζει ολη την εμπειρια που ειχες με το pc μεχρι τωρα.

Περνας σε ενα αλλο σταδιο ταχυτητας-ευελιξιας που δεν υπαρχει στους μηχανικους....

Οταν περασεις σε SSD θα το καταλαβεις....

Τα 80 gb intel ειναι αρκετα πιστευω για λειτουργικο και προγραμματα + να βαλεις τα project της δουλεια σου ωστε να γινονται ολα πολυ πιο γρηγορα και ανετα!

Εχω ξεχασει πως ειναι να κολαει ο υπολογιστης μου οταν ανοιγω πολλαπλες εφαρμογες, λιγο που χτες εβαλα τον μηχαικο να παιξει μου ηρθε να τον πεταξω απο το παραθυρο...χωρις καμια υπερβολη!

Link to comment
Share on other sites

@Sebastian

Ούτε μετοχές έχεις στους SSD ούτε όλες οι συνθέσεις είναι ίδιες.

Γιατί βιάζεσαι να πείσεις τον κόσμο να αγοράσει SSD?

To 2010 το 70% εδώ μέσα θα έχει SSD και το 30% θα αναβαθμίσει και τη μητρική ώστε να υποστηρίζει SATA3.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν. Μα βεβαια οποιος εχει καποιο συστημα που στηριζει ssd και εχει και τα φραγκα να τον αγορασει θα το κανει.

Μην νομιζεις οτι επειδη βγηκα και ειπα την αποψη μου πανω στον ssd οτι ολοι θα ξεκινησουν να πουλανε τα σπιτια τους ή θα κανουν ολοκληρωτικες αναβαθμησεις για να τους αποκτησουν.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Όπως έχω ξαναπεί, ακόμα και η πρώτη γενιά των Samsung SLC με τα 67Mb/sec read & 45Mb/sec write είναι ακλόνητοι σε θέμα συμπεριφοράς και μικρών εγγραφών.

God bless Novatech

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν παίζει να κάνω καλύτερη αγορά από τον SLC που αγόρασα πριν μερικούς μήνες. 80 ευρώ που άλλαξαν το σύστημά μου (και μιλάμε για single 32άρη)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.