Jump to content



O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD;


TheLab

O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD  

867 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Μάριε, θα στο πω ξεκάθαρα - δε σε εμπιστεύομαι σε εκτιμήσεις της συμπεριφοράς σκληρών δίσκων (και SSD πλέον). Κατ' εμέ, έχεις βεβαρυμένο παρελθόν.

Ακόμα θυμάμαι τις επίμονες προσπάθειές σου να αποδείξεις ότι οι 2x Hitachi που είχες ήταν ταχύτεροι ή έστω ισάξιοι σε συμπεριφορά με Raptors. Θυμάμαι που εκμηδένιζες σχεδόν το access time, λέγοντάς μας ότι αυτό που καλούμε "καλύτερη αίσθηση" στο λειτουργικό δεν υφίσταται και ότι είναι ψευδαισθήσεις. Κι όμως, με τα χρόνια και Raptors πήρες και τώρα θα μεταβείς και σε SSD. Τα οποία και αυτά αμφισβητείς. Μας δείχνεις video που δεν έχει καμία σχέση με αυτό του Ζάχου, αλλά προσπαθείς να μας πεις ότι είναι ισάξιο και ότι οι Veloci τα σπάσαν όλα. Μας λες ότι θες αντικειμενικές μετρήσεις, τις οποίες εσύ βρήκες πως δείχνουν ακριβώς τα σωστά αποτελέσματα. Όταν το IO Meter δείχνει 11000 IOPS στους Intel και 150 στους Veloci, φυσικά και δεν είναι αντικειμενικό.

Στην τελική, λέγοντας ότι:

"Ας πάει κάποιος να αγοράσει SSD και το πιθανότερο είναι να πληρώσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες και να νομίζει ότι είναι και γρήγορος."

Αμφισβητείς εμένα, τον Πέτρο, τη Χαρά, το Θοδωρή, το Ζάχο και ένα σωρό άλλους, που έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να λέμε 5 πράγματα που βιώσαμε. Το ρημάδι το XPS μου Μάριε ΠΕΤΑΕΙ με τον intel, σε σχέση με τον 7200.2 Momentus που φοράει, λες ο απλός χρήστης να ΜΗΝ το δει αυτό?

Σε πολλά πράγματα σε παραδέχομαι και χαίρομαι να διαβάζω τα άριστα post σου. Στους σκληρούς δίσκους όμως, δυστυχώς πάντα, καταφέρνουμε και διαφωνούμε...

Εγώ πάλι εκπλήσσομαι και αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως πράγματι έχεις δίκιο.

Ο λόγος είναι ότι αντίθετα με σένα, την άποψη σου όχι μόνο την εκτιμώ αλλά δεν έχεις πέσει ποτέ έξω σε όσα λες.

Εν τούτοις θα κάνω μια προσπάθεια άμυνας έτσι για την τιμή των όπλων.

Γιατί δεν βάζεις κάποιο link για αυτά που ισχυρίζεσαι ότι λέω?

Πράγματι έκανα αγώνα να πείσω ότι το RAID-0 με δύο απλούς δίσκους δίνει καλύτερες επιδόσεις από έναν raptor και κοστίζουν λιγότερο.

Και τότε στηριζόμουν σε μετρήσεις και όχι στο χρόνο access time και τώρα το ίδιο.

Έδειξα και τι μετράμε. Αναλυτικά read - write, sequential - random, για αρχεία σε διάφορα μεγέθη.

Και μετά από καιρό οι παραπάνω απόψεις σταδιακά νομίζω ότι έγιναν αποδεκτές.

Φυσικά οι δύο raptors σε RAID-0 έχουν καλύτερες επιδόσεις από δύο κοινούς δίσκους.

Ποτέ δεν είπα το αντίθετο.

Όσο για τους veloci τους αγόρασα σε τιμή που δεν είχε καμιά σχέση με τους κοινούς raptors, την εποχή που τα λέγαμε αυτά και ήταν πολύ μικροί σε χωρητικότητα (36GB) και πανάκριβοι.

Το ίδιο και τώρα. Δεν βιάστηκα να αγοράσω SSD όταν πρωτο-εμφανίστηκαν το 2007. Αλλά και τώρα που αγόρασα, πιστεύω ότι και πάλι το timing δεν είναι σωστό.

Οι εκτιμήσεις των αναλυτών είναι ότι οι SSD θα αρχίσουν να βλέπουν μερίδιο αγοράς από το 2010, και μέχρι το 2012 θα επικρατήσουν με ποσοστό 80%.

Με την οικονομική κρίση, αυτό σημαίνει πτώση τιμών.

Τελικά ακόμα πιστεύεις ότι δύο Hitachi 250GB εκείνης της εποχής είναι πιο αργοί από ένα Raptor 36GB?

Links που πιθανόν να στηρίζουν την άποψη μου.

Στις 9 Φεβρ. 2006 HDTach από RAID-0 με δίσκους που στήθηκαν το 2005.

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=348426&postcount=178

Στις 10 Φεβρ. 2006 έγραφα για τη σύγκριση ενός raptor με δύο Hitachi τα παρακάτω.

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=348523&postcount=184

Κι εδώ την ίδια μέρα μετρήσεις ΑΤΤΟ disk bench.

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=332834&postcount=15

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 388
  • Created
  • Last Reply

μάριε σου έγραψα κ στο άλλο θρεντ (link) δεν είναι μόνο ποσοτικό το θέμα... πιο γρήγοροι σε τί? μη τα έχουμε όλα ανοιχτά διότι πάντα υπάρχει κάποιο σημείο που υπερτερεί μια άλλη λύση... μιλάμε πάντα για χρήση ως os disk και όχι γενικά, μιας και για sequential transfers τα raid0 setups έχουν πλεονέκτημα. και φυσικά έχει σημασία κ το usage pattern του καθενός (όπως πολλοί προτιμούν 2 τίμιους mtron slc σε raid-0 από έναν intel x25-e κ ας έχουν λιγότερα iops).

επίσης η σύγκριση 2χ250 vs raptor είναι μη αντιπροσωπευτική ενάντια στο 2xraptor vs καλό ssd... δεν είναι ανάλογες οι αποστάσεις μεταξύ των 2 συγκρίσεων, το πρώτο ζευγάρι είναι πολύ πιο "κοντά"...

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είπα ότι πάνε αναλογικά. Αναλογικά το πήγε ο GZNP και απάντησα.

Για το link, απαντάς σε μένα ενώ δεν έχω γράψει εκεί τίποτα σχετικό με IOPS και φυσικά δεν το είδα.

Αλλά ούτε ποτέ έγραψα ότι οι δύο raptors είναι πιο γρήγοροι από έναν ssd ακόμα και παλιότερης γενιάς.

Το αντίθετο.

Πριν από πολύ καιρό, τρέξαμε με τον Chosen bench, φτιάξαμε διαγράμματα και συγκρίναμε δύο veloci, με έναν παλιότερης γενιάς (νομίζω 3000) Mobi.

Και είδαμε πραγματικά πού υπερτερεί ακριβώς ο ssd.

Τελικά αυτό που λες ποιοτικό, φαίνεται στις αναλυτικές μετρήσεις, στα μικρά αρχεία.

Ακόμα και το ATTO το δείχνει. Αρκεί να ξέρει κανείς πού να κοιτάξει.

Και πριν από μισό χρόνο περίπου κάποιος στο XS έτρεξε την ίδια σειρά bench σε δύο Intel X25-E slc σε raid-0 κι έπαθα την πλάκα μου.

Απλά δεν παίζονται.

Αγόρασα μεν τους 3500 αλλά και πάλι το ρισκάρω. Γιατί κάποια παλιότερα ποστ λένε ότι η Mtron δηλώνει πως οι Mobi 3500 δεν υποστηρίζουν RAID-0 και μόνο η σειρά 7 PRO είναι κατάλληλη για συστοιχίες.

@gznp

Αν κάποιος που δεν είναι ιδιαίτερα γνώστης, κι έχει ακούσει ότι οι SSD πετάνε, πάει και αγοράζει ένα Transcend 32GB ssd (2.5", Sata, MLC, TS32Gssd25S-M) στα 78€, τι θα πιστέψει?

Πρώτα θα νομίζει ότι έδωσε μια περιουσία για σκληρό δίσκο, αφού με τα ίδια λεφτά αγοράζει μισό με ένα TB.

Μετά θα πείσει τον εαυτό του ότι δεν πειράζει, χαλάλι τα φράγκα που πέταξα, θα πετάει το σύστημα.

Ε μετά αρχίζουν τα προβλήματα.

Δεν επαρκεί ο χώρος για Vista, αφού θέλουν 40GB και 15 ελεύθερα, δεν θα ξέρει να κλείσει κάποιες διεργασίες και στο τέλος, όχι μόνο δεν θα πετάει το λειτουργικό του αλλά θα σέρνεται.

Δεν έχουν όλοι τις γνώσεις για SSD, ούτε μπορεί ακόμα να θεωρηθεί mainstream, για τους παραπάνω λόγους. Έτσι δεν μπορώ ακόμα να πω σε φίλους και γνωστούς πάρτε SSD.

Οι απόψεις αυτές έχουν πολυσυζητηθεί κι έχουν αναφερθεί από πολλούς, που μάλιστα στη συνέχεια αγόρασαν SSD και τους εκθειάζουν. Άρα αξίζουν πραγματικά και η αίσθηση ταχύτητας ορατή. Αλλά εδώ μέσα το επίπεδο δεν είναι ίδιο με έξω.

@ ChSin7

Πριν αγοράσω από το εξωτερικό τους SSD Mobi slc 3500 64GB έλεγξα μήπως έχει το Πλάσιο, το Multirama και άλλα μαγαζιά ετοιμοπαράδοτους και δεν είχαν. Μόλις είδα το ποστ που μας έδωσες, άμεσα έκανα παραγγελία άλλους δύο, γιατί μου έλεγε ότι έχει διαθεσιμότητα. Σήμερα πήρα μήνυμα ότι δεν είναι διαθέσιμοι.

Ευτυχώς που είχα προλάβει να αγοράσω το τελευταίο κομμάτι, από το link που μου είχε δώσει ο Chosen, από τη Realta, στα 300€ και δεν την έκοψα στη συνέχεια την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

μην παίξω κ με εσένα με τις λέξεις Μάριε... όταν αντιπαραθέτεις της σύγκριση με του2 2 hitachi γτ το κάνεις? για να δείξεις ότι είναι δυσανάλογα?

για τα iops έχεις γράψει εδώ, νόμιζα ήταν σε εκείνο το θρεντ κ σου απάντησα εκεί κατά λάθος...

ps1 δε ρισκάρεις με τους mobi για το raid, έχουν κάνει πολλοί...

ps2 ΔΕΝ είναι σοβαρό επιχείρημα το δε προτείνω SSD γτ υπάρχουν κ χρέπια SSD... με την ίδια λογική μπορεί να πει ένας, καλύτερα με άντρες, δε προτείνω γυναίκες γτ υπάρχουν κ καριόκες...:p

Link to comment
Share on other sites

Μάριε και μπερδεύεσαι και μπερδεύεις τον κόσμο...

υπάρχουν κάποια προβλήματα αλλά δεν είναι τόσα όσα λες

και μηχανικό δίσκο αν πάρεις μικρό και τον στουμπώσεις επίσης θα σέρνεται.

παραθέτεις γελοία επιχειρήματα για τους φίλους σου και για τα λουλούδια την άνοιξη

σου μιλάνε με νούμερα και λες απλά οτι δεν τα παραδέχεσαι

τα iops είναι υπο προυποθέσεις ίδια μόνο με τα MB/Sec

άρα δεν είναι ίδια.

και οι μηχανικοί δίσκοι δεν συγκρίνονται με τους SSD λόγω αρχιτεκτονικής

αυτό θέλεις/μπορείς να το καταλάβεις?

το Groan δεν θα στο επιστρέψω,μεγάλα παιδάκια είμαστε...

παιδάκια όμως

στο έριξα γιατί τα post Που κάνεις είναι τα πλέον άκυρα και δεν έχουν τίποτα κκοινό με το mario των 6000 post

γιάυτό λέγαμε άλλο η εξιολόγηση άλλο το post count.

άμα δεν ξέρεις κάτι, άραξε και απόλαυσε δεν είναι κακό.

υπερασπίζεσαι το λάθος για την τιμή των όπλων?

και σαν χιούμορ κακό είναι

πρόσεξε το γιατρε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου DarkSaga

Γενικεύεις. Τις μετρήσεις τις αποδέχομαι. Επίσης αποδέχομαι και τα ποστ που μας λένε για καλύτερη αίσθηση.

Το μόνο που δεν παραδέχομαι είναι ότι το access time μετράει επιδόσεις.

Αποτελεί ένα ενδεικτικό στοιχείο όπως είναι η πυκνότητα εγγραφής των platters, το NCQ, το firmware και τόσα άλλα κατασκευαστικά στοιχεία, που δίνουν καλύτερες επιδόσεις.

Αν ίσχυε διαφορετικά, τότε και τα USB Key θα ήταν ταχύτατα, γιατί έχουν πολύ μικρό access time.

Όσο για τους μηχανικούς vs SSD, ναι μεν δεν συγκρίνονται αρχιτεκτονικά, αλλά επιδόσεις μπορούμε να μετρήσουμε και μετράμε και τα αποτελέσματα όταν είναι αναλυτικά με τον τρόπο που πρότεινα συγκρίνονται. Η ερμηνεία τους είναι άλλο θέμα. Ανάλογα με την εργασία που κάνει ο καθένας επιλέγει τι θέλει.

Αυτά λέω εδώ και καιρό ξανά και ξανά.

Από το Φεβρ. του 2006 είχα γράψει τα παρακάτω για κάποιους δίσκους που τότε τους ονόμασα μόνος μου i-ram (τελικά ήταν οι SSD).

Οι SSD εμφανίστηκαν για πρώτη φορά για υπολογιστές το 2007. Πιο πριν υπήρχαν για στρατιωτικές εφαρμογές κυρίως σε αεροσκάφη, από το 2005, αλλά δεν μας ήταν γνωστοί.

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=351451&postcount=229

Είδατε τις hardware προδιαγραφές των Windows Vista?

Σε λίγο καιρό θα κυριαρχούν οι i-ram δίσκοι (ή κάπως έτσι) για το λειτουργικό, πάνω σε νέες μητρικές (θα έχουν τσιπάκι DRM κατά της πειρατείας) ενώ οι νέες κάρτες γραφικών θα στηρίζονται στο DirectX-10 (το rendering θα είναι 8 φορές πιό γρήγορο).

Με τους i-ram προ των πυλών μήπως συζητάμε άδικα για ταχύτητες σκληρών?

Sorry που δεν είμαι enthousiast (ενθουσιώδης με την έννοια της νεύρωσης aka ατυχής όρος) και κρατάω μια κριτική στάση απέναντι στους SSD. Μανία κι αυτή να επικρατήσουν ...

Η οικονομική κρίση τους χάλασε λίγο τα σχέδια και θέλουν επειγόντως ρευστό για να μην καταρρεύσει το DRM σχέδιο με τους SSD.

Σε λίγο θα αγοράζουμε μητρικές με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και ενσωματωμένο σκληρό δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι δε θα εχεις προβλημα με ραιδ0 και τα μτρον.Επισης, το ρεαλτα εχει τον χ25-ε στα 375 € και νομιζω θα ηταν καλυτερη επιλογη απ τα μτρον.Εκτος και αν χρειαζεσαι τα 128 αναγκαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου DarkSaga

Γενικεύεις. Τις μετρήσεις τις αποδέχομαι. Επίσης αποδέχομαι και τα ποστ που μας λένε για καλύτερη αίσθηση.

Το μόνο που δεν παραδέχομαι είναι ότι το access time μετράει επιδόσεις.

Αποτελεί ένα ενδεικτικό στοιχείο όπως είναι η πυκνότητα εγγραφής των platters, το NCQ, το firmware και τόσα άλλα κατασκευαστικά στοιχεία, που δίνουν καλύτερες επιδόσεις.

Αν ίσχυε διαφορετικά, τότε και τα USB Key θα ήταν ταχύτατα, γιατί έχουν πολύ μικρό access time.

Όσο για τους μηχανικούς vs SSD, ναι μεν δεν συγκρίνονται αρχιτεκτονικά, αλλά επιδόσεις μπορούμε να μετρήσουμε και μετράμε και τα αποτελέσματα όταν είναι αναλυτικά με τον τρόπο που πρότεινα συγκρίνονται. Η ερμηνεία τους είναι άλλο θέμα. Ανάλογα με την εργασία που κάνει ο καθένας επιλέγει τι θέλει.

Αυτά λέω εδώ και καιρό ξανά και ξανά.

Από το Φεβρ. του 2006 είχα γράψει τα παρακάτω για κάποιους δίσκους που τότε τους ονόμασα μόνος μου i-ram (τελικά ήταν οι SSD).

Οι SSD εμφανίστηκαν για πρώτη φορά για υπολογιστές το 2007. Πιο πριν υπήρχαν για στρατιωτικές εφαρμογές κυρίως σε αεροσκάφη, από το 2005, αλλά δεν μας ήταν γνωστοί.

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=351451&postcount=229

Sorry που δεν είμαι enthousiast (ενθουσιώδης με την έννοια της νεύρωσης aka ατυχής όρος) και κρατάω μια κριτική στάση απέναντι στους SSD. Μανία κι αυτή να επικρατήσουν ...

Η οικονομική κρίση τους χάλασε λίγο τα σχέδια και θέλουν επειγόντως ρευστό για να μην καταρρεύσει το DRM σχέδιο με τους SSD.

Σε λίγο θα αγοράζουμε μητρικές με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και ενσωματωμένο σκληρό δίσκο.

δεν έχει να κάνει με το τι πιστευεις εσύ η εγώ

το access time είναι η ποινή ,σε χρόνο,για κάθε πράξη/συνδιαλλαγή με το δίσκο ios(oups πάλι μπροστά μας)

το access time λοιπόν εκτός από tech spec είναι και κάτι απτό που σε αγγίζει σε κάθε προσπάθεια επικοινωνίας με το δίσκο.

κάνεις κακούς παραλληλισμούς,για μένα άστοχους.

κανείς πάλι δεν σου είπε να πάρεις ssd ή να μην πάρεις,

άσχετα από την κρίση τα DRM και ότι άλλο θέλεις να αναφέρεις

οι SSD είναι κάτι νέο, με επικές επιπτώσεις στις επιδόσεις...

του αποδεδειγμένα επι χρόνια πιο στενού σημείου

της διεπαφής των επιμέρους τμημάτων των υπολογιστών.

δυσκολεύεσαι να μείνεις στο θέμα ενώ τα πράγματα είναι απλά

εξετάζεις μια τεχνολογία με κριτήρια μη τεχνολογικά π.χ. οικονομικά ή απόδοση/τιμή

με σκοπό όχι κάτι χρήσιμο αλλά την υποστήριξη της γνώμης σου.

όταν με το καλό παραλάβεις και στήσεις τους δίσκους σου

έλα να διορθώσεις τα αφοριστικά posts σου

με EDIT προσθήκες...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου DarkSaga

Γενικεύεις. Τις μετρήσεις τις αποδέχομαι. Επίσης αποδέχομαι και τα ποστ που μας λένε για καλύτερη αίσθηση.

Το μόνο που δεν παραδέχομαι είναι ότι το access time μετράει επιδόσεις.

Αποτελεί ένα ενδεικτικό στοιχείο όπως είναι η πυκνότητα εγγραφής των platters, το NCQ, το firmware και τόσα άλλα κατασκευαστικά στοιχεία, που δίνουν καλύτερες επιδόσεις.

Αν ίσχυε διαφορετικά, τότε και τα USB Key θα ήταν ταχύτατα, γιατί έχουν πολύ μικρό access time.

Ουτε εμένα μ'αρεσουν γενικώς οι γενικέυσεις γι αυτό ας το κάνουμε πιο ειδικό : Για τα USB sticks θυμάσαι τις μετρήσεις με το ReadyBoost όταν η μνήμη στα Vista είναι μικρότεη από 2GB ? Είδες readyboost σε μηχανικό ? Όχι ? Τα usb sticks έχουν φτιαχτεί για άλλη δουλεία, με άλλα κόστη και έχουν και το USB που τα πνίγει. Σύγκριση Fail.

Αφού δεν παραδέχεσαι ότι το access time δεν βελτιώνει/χειροτερεύει την ταχύτητα του συστήματος όσο πιο μικρό/μεγάλο είναι περιμένω από εσένα να ανοίξεις τοπικ με τίτλο : "ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ: Γιατί δεν χρειάζεται να κάνετε defrag τον spinner σας" όπου θα πρέπει να το τεκμηριώσεις. Πόσο παραπάνω καθυστέρηση έχει παραδείγματος χάριν to extract ενos rar (store only) 4GB όταν είναι ένα ολόκληρο κομμάτι στον δίσκο (sequential) και όταν αυτό είναι σπασμένο σε 200 μικρότερα τμήματα διάσπαρτα μέσα στον δίσκο (rar temp & extraction directory σε διαφορετικούς δίσκους).

Link to comment
Share on other sites

KoMM

Ο Intel ήταν 32GB και όχι 64 κι όπως είπες ήταν θέμα χώρου αλλά και τιμής.

Επίσης υπολογίζω ότι πιθανόν κι αν όλα πάνε καλά, οι δύο Mobi 3500 128GB σε RAID-0 να είναι γρηγορότεροι από έναν Intel 64GB για λειτουργικό και προγράμματα γιατί δεν θα γεμίσουν εντελώς.

ChSin7

Δεν λέμε κάτι διαφορετικό. Πόσο πιο απλά να το πω να το καταλάβεις?

Δεν φταίει το USB για τις επιδόσεις. Απλά επειδή ένα χαρακτηριστικό των USB key είναι και το καλό access time, είναι πιο γρήγοροι σε εγγραφή ανάγνωση μικρών αρχείων από τους μηχανικούς δίσκους και γι αυτό χρησιμοποιείται στο readyboost.

Αλλά μιλάμε για χαρακτηριστικό, που δίνει επιδόσεις.

Ένα άλλο χαρακτηριστικό είναι η κάθετη εγγραφή στους σκληρούς δίσκους.

Αλλά είναι απλά χαρακτηριστικό και όχι μέτρηση επιδόσεων.

Ούτε ένα χαρακτηριστικό μεταφράζεται σε ίδιες επιδόσεις σε όλους τους δίσκους.

Εξαρτάται και από άλλα χαρακτηριστικά.

DarkSaga

Δεν θα βρεις παλιό ποστ που να έγινε εκ των υστέρων edit.

Edit κάνω την ίδια στιγμή που γράφω κάτι ή για να προσθέσω ή για να γίνει πιο κατανοητό αυτό που λέω.

Συνήθως πριν προλάβει να γράψει άλλος.

Μετά το αφήνω όπως έχει.

Η ώρα που έγινε edit τελευταία φορά ένα ποστ φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπολογίζω ότι πιθανόν κι αν όλα πάνε καλά, οι δύο Mobi 3500 128GB σε RAID-0 να είναι γρηγορότεροι από έναν Intel 64GB για λειτουργικό και προγράμματα γιατί δεν θα γεμίσουν εντελώς.

Δεν ειναι. Μονο οπου θα χρησιμοποιειται η cache του controller θα ειναι πιο γρηγοροι. Και παλι συζητιεται.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι μπορεί και να μην είναι. Τους είδα τι κάνουν οι Intel κι έπαθα πλάκα. Αλλά δεν βρήκα συγκριτικό ενός intel με δύο mobi. Έχεις κάποιο link πρόχειρο που να έχει πλήρεις μετρήσεις σε όλα τα μεγέθη αρχείων?

Περισσότερο εμπιστεύομαι το bench των Vista για αυτή τη δουλειά.

Όταν τους πάρω θα ήθελα να τρέξει κάποιος με Intel X25-E τη σειρά αυτή των bench για να τα συγκρίνω.

Πάντως το raid δεν δίνει παραπάνω επιδόσεις στα μικρά αρχεία που δίνουν και την αίσθηση τς αμεσότητας.

Έτσι είτε ένα δίσκο έχουμε είτε δύο σε raid-0, οι επιδόσεις δεν αλλάζουν.

Εκεί παίζει ρόλο τόσο το access time, όσο και ο controller, πέρα από τα ίδια τα chip.

Έτσι υπολογίζω ότι στα μικρά αρχεία πάλι θα υπερτερεί ο Intel, αλλά τουλάχιστον στα μεγάλα δεν θα έχω τις επιδόσεις των 100MB/s αλλά καλύτερες.

Ότι και νάναι όμως, οι διαφορές δεν μπορεί να είναι τραγικές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει το USB για τις επιδόσεις. Απλά επειδή ένα χαρακτηριστικό των USB key είναι και το καλό access time, είναι πιο γρήγοροι σε εγγραφή ανάγνωση μικρών αρχείων από τους μηχανικούς δίσκους και γι αυτό χρησιμοποιείται στο readyboost.

αυτό δεν είναι γενίκευση???

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι μπορεί και να μην είναι. Τους είδα τι κάνουν οι Intel κι έπαθα πλάκα. Αλλά δεν βρήκα συγκριτικό ενός intel με δύο mobi. Έχεις κάποιο link πρόχειρο που να έχει πλήρεις μετρήσεις σε όλα τα μεγέθη αρχείων?

Περισσότερο εμπιστεύομαι το bench των Vista για αυτή τη δουλειά.

Όταν τους πάρω θα ήθελα να τρέξει κάποιος με Intel X25-E τη σειρά αυτή των bench για να τα συγκρίνω.

Πάντως το raid δεν δίνει παραπάνω επιδόσεις στα μικρά αρχεία που δίνουν και την αίσθηση τς αμεσότητας.

Έτσι είτε ένα δίσκο έχουμε είτε δύο σε raid-0, οι επιδόσεις δεν αλλάζουν.

Εκεί παίζει ρόλο τόσο το access time, όσο και ο controller, πέρα από τα ίδια τα chip.

Έτσι υπολογίζω ότι στα μικρά αρχεία πάλι θα υπερτερεί ο Intel, αλλά τουλάχιστον στα μεγάλα δεν θα έχω τις επιδόσεις των 100MB/s αλλά καλύτερες.

Ότι και νάναι όμως, οι διαφορές δεν μπορεί να είναι τραγικές.

Δυστυχως δεν μπορω να σου δωσω απο μονο δισκο αποτελεσμα.

Αν θελεις απο 2 σε raid0 ευχαριστως.

Προσωπικα πιστευω κι εγω οτι ακομα και το bench των vista ειναι αντιπροσωπευτικο, ειδικα στα random read/writes αλλα τα IOPS που πρεπει να χρησιμοποιηθουν ειναι κατι που θελει ψαξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Από δύο σε RAID-0 έχω μετρήσεις από φίλο στο XS όπως τις θέλω, δηλαδή από το bench των Vista. Από αυτό σου λέω ότι έχω πάθει πλάκα με τους Intel. Απλά δεν παίζονται.

Αλλά σκέφτηκα ότι ίσως οι intel είναι optimized για ICH10 raid controller κι εγώ έχω nforce controller.

@DarkSaga

Ευχαριστώ που μου θυμίζεις το bottleneck των σκληρών δίσκων.

Αλλά τόσο στην υπογραφή μου όσο και στα ποστ που έχω γράψει μέχρι τώρα φαίνεται αν έκανα κάτι γι αυτό.

Όπως είπα πολλές φορές κι όπως έδειξα σε φωτογραφίες σε προηγούμενο ποστ, είχα SCSI δίσκους από τότε που πρωτεμφανίστηκαν, στη συνέχεια ήμουν από τους πρώτους που φώναζα για SATA 2 σε συνδυασμό με RAID-0, πέρασα σε 2ΧRaid-0 Veloci σχεδόν ένα χρόνο πριν και τώρα σε 2XRaid-0 SSD.

Αφού λοιπόν κόπτεσαι τόσο για το bottleneck γιατί δεν φώναζες και παλιότερα να μας πείσεις για την αξία των Serial Attached SCSI (SAS) δίσκων και είδες το φως με τους SSD?

Και γιατί όταν φώναζα για raid-0 όλοι μου έλεγαν ότι είναι επικίνδυνο να χάσουμε τα δεδομένα και τo απέρριπταν?

Ποια ήταν τότε η άποψη σου για τα bottleneck?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.