Jump to content



O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD;


TheLab

O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD  

867 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Πράγματι έκανα αγώνα να πείσω ότι το RAID-0 με δύο απλούς δίσκους δίνει καλύτερες επιδόσεις από έναν raptor και κοστίζουν λιγότερο.

Λάθος λάθος λάθος.

Είχα ένα μήνα 2x250KS @raid0 σπαστό και δεν φτάνανε με τίποτα έναν raptor-x

Με 3 κάτι γινόταν με raid0 στα πρώτα 16gb του κάθε δίσκου.

Δε ξέρω τί δείχνουν τα τεστ σου, αλλά το δοκίμασα σε δύο συστήματα διαφορετικές στιγμές και πάντα ένας ράπτορ ήταν πιο γρήγορος.

Επίσης 2 ράπτορ@raid0 vs 1 πάλι τη διαφορά δεν την αισθάνεσαι.

Βγήκαμε όμως offtopic και σας υπόσχομαι ότι δεν θα ξαναμιλήσω σε αυτό το θέμα :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 388
  • Created
  • Last Reply

τα προσωπικά σου δεν μπορώ να στα λύσω βρε Μάριε

ούτε τα υπαρξιακά σου.

αναπαύσου στις δάφνες σου.

10άτομα τώρα να πείσουμε την κλεοπάτρα....

έλεος

κατηνιά κατάντησε.

πριν το edit δεν είπα να κρύψεις κάτι, απλά να ανασκευάσεις τα post συμπληρώνοντας την αλήθεια...

μπορείς να παραδεχθείς τα λάθη σου ή σου είναι βαρύ?

αντικειμένικότητα με ένα test ,επειδή εσύ σε αυτό πιστευεις,δεν υπάρχει .

νούμερα έχουν δώσει όλοι σε όλα τα threads.

θα το κάνουμε και το δικό σου τεστ όπως θέλεις no need to worry

αλλά αδερφέ σου εξηγώ με απλά λόγια ποια είναι η θεωρία του δίσκου

και με πας σε πονεμένες ιστορίες... εως και αμαρτωλές.

η ψαλίδα μεταξύ καθαρά επαγγελματικού και εραιτεχνικού/οικιακού εξοπλισμού

ευτυχώς κλίνει,ειδικά σε επίπεδο τιμής.

τα sas scsi που αναφέρεις νομίζω οτι ήταν απαγορευτικά για την εποχή τους,

αναλογικά και συγκριτικά περισσότερο από ό,τι είναι σήμερα τα SSD

έχεις έλλειψη θεωρητικού υπόβαθρου όπως και εγώ(αλλά στην ανατομία)

αυτά που διαβάζουμε στα site είναι καλά

αλλά απέχουν από το σχεδιασμό VLSI και την γλώσσα μηχανής

κράτα και μία πισινή....

καταναλωτής ήσουνα πάντα,

υπάρχουν και πιο ειδικοί να κρίνουν.:giveup:

Link to comment
Share on other sites

........

@DarkSaga

Ευχαριστώ που μου θυμίζεις το bottleneck των σκληρών δίσκων.

Αλλά τόσο στην υπογραφή μου όσο και στα ποστ που έχω γράψει μέχρι τώρα φαίνεται αν έκανα κάτι γι αυτό.

Όπως είπα πολλές φορές κι όπως έδειξα σε φωτογραφίες σε προηγούμενο ποστ, είχα SCSI δίσκους από τότε που πρωτεμφανίστηκαν, στη συνέχεια ήμουν από τους πρώτους που φώναζα για SATA 2 σε συνδυασμό με RAID-0, πέρασα σε 2ΧRaid-0 Veloci σχεδόν ένα χρόνο πριν και τώρα σε 2XRaid-0 SSD.

Αφού λοιπόν κόπτεσαι τόσο για το bottleneck γιατί δεν φώναζες και παλιότερα να μας πείσεις για την αξία των Serial Attached SCSI (SAS) δίσκων και είδες το φως με τους SSD?

Και γιατί όταν φώναζα για raid-0 όλοι μου έλεγαν ότι είναι επικίνδυνο να χάσουμε τα δεδομένα και τo απέρριπταν?

Ποια ήταν τότε η άποψη σου για τα bottleneck?

Καλα δεν προσφεραν και πολλα οι sas σε desktop http://www.storagereview.com/php/benchmark/bench_sort.php. Το jump σε επιδοσεις εδω(ssd) ειναι πολυ μεγαλυτερο οπως ειπωθηκε και πιο πριν. Και το raid0 γενικα σε πολλες μετρησεις για loading εφαρμογων εχει αποδειχτει οτι δεν δινει τπτ, σε sequential φυσικα πεταει. Και εχουμε δωσει videos και με vertex και με intel και με velociraptor και με samsung ssds που πιστευω ειναι πιο αντιπροσωπευτικα απο καθε bench.

Link to comment
Share on other sites

darksaga : μπορεις να μιλησεις και πιο ομορφα νομιζω.

Καλα μιλαμε να τα διαβασει καποιος 3ος , θα γελαει ολη μερα με αυτα που βλεπει και διαβαζει.

ενταξει ελεος παιδια.

Νομιζεις πως με 600-800Ε η 1500Ε παιρνοντας δισκο και ας ειναι 1γιγαμπαιτ , οι επιδοσεις σου αρκουν ; αν ναι , αγορασε τον.

Αν τον αλλον τον νοιαζει η χωριτηκοτιτα , τοτε με συγχωρειτε αλλα εσεις του ssd club , χασατε.

και μπορει να λενε 10ατομα τα υπερ των ssd , αλλα το αλλο 70% λεει πως ειναι υψηλες τιμες για αυτο που δινει.Δε νομιζω να πεφτουν εξω σωστα ;

ο καθενας παιρνει συμφωνα με τις αναγκες του και τις τσεπες του και τις λοξες του.Οπως ο πολεμος μεταξυ πρασινης και κοκκινης.Που στην ουσια τα ιδια @@ ειναι και οι δυο.

Φιλια

Link to comment
Share on other sites

gomar κανείς δεν ανάγκασε κανέναν να αγοράσει.

Δίκιο ή άδικο ως προς την αγορά δεν υπάρχει.

αλλά το οτι είναι ακριβοί ή/και μικροί, απέχει από το είναι αργοί και απο το έχουν προβλήματα.

το ένα είναι αληθές το άλλο είναι ψευδές.

boolean τελείως.

γρήγοροι είναι για όλους ,ακριβοί για μερικούς.

το δευτερο δεν είναι ανεπιχείρημα για το πρώτο,είναι άσχετο.

Εμένα εκεί είναι η ένσταση μου.

και συμφωνώ με τον unsto οτι πρέπει να μεταφερθούν (ή στην τρύπα ή σε άλλο thread)

ίσως στο ήρθε η ώρα για SSd:haha:

Link to comment
Share on other sites

darksaga : μπορεις να μιλησεις και πιο ομορφα νομιζω.

Καλα μιλαμε να τα διαβασει καποιος 3ος , θα γελαει ολη μερα με αυτα που βλεπει και διαβαζει.

ενταξει ελεος παιδια.

Νομιζεις πως με 600-800Ε η 1500Ε παιρνοντας δισκο και ας ειναι 1γιγαμπαιτ , οι επιδοσεις σου αρκουν ; αν ναι , αγορασε τον.

Αν τον αλλον τον νοιαζει η χωριτηκοτιτα , τοτε με συγχωρειτε αλλα εσεις του ssd club , χασατε.

και μπορει να λενε 10ατομα τα υπερ των ssd , αλλα το αλλο 70% λεει πως ειναι υψηλες τιμες για αυτο που δινει.Δε νομιζω να πεφτουν εξω σωστα ;

ο καθενας παιρνει συμφωνα με τις αναγκες του και τις τσεπες του και τις λοξες του.Οπως ο πολεμος μεταξυ πρασινης και κοκκινης.Που στην ουσια τα ιδια @@ ειναι και οι δυο.

Φιλια

Μα αν θελει κανεις χωρητικοτητα οι μηχανικοι δισκοι ειναι μονοδρομος, δεν διαφωνει κανεις σε αυτο, η ολη συζητηση ειναι για την διαφορα επιδοσεων και μονο.

Link to comment
Share on other sites

DarkSaga

To raid-0 και το SATA-2 δεν ήταν δική μου εφεύρεση, ούτε ήμουν ο μόνος που το εφάρμοσα. Υπήρχαν άτομα όπως ο vagouridis, o DJD και άλλοι παλιοί που έγραφαν για αυτά και μετρούσε η γνώμη τους.

Αλλά κι εμείς οι υπόλοιποι απλοί χρήστες, που δεν είμαστε επαγγελματίες, το ψάχναμε και ασχοληθήκαμε χομπίστικα και προσφέραμε.

Μιλάς γενικά και αόριστα για λάθη μου.

Μπορεί να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.

Αλλά για ποια λάθη μιλάς που θέλεις να παραδεχτώ και σε ποια ποστ?

Μήπως ότι ένας raptor 36 ήταν πιο γρήγορος από δύο SATA-2 κοινούς δίσκους σε Raid-0? Ειδικά ο 2500KS δεν υποστήριζε NCQ και γενικά ήταν ο πρώτος δήθεν SATA-2 σκληρός δίσκος που έβγαλε η WD.

Συμφωνώ ότι ένα τεστ δεν δείχνει όλη την αλήθεια.

Αλλά εδώ μεγάλα review sites, ανασκευάσανε τον τρόπο που μετράνε τους δίσκους μετά την εμφάνιση των SSD.

Εν τούτοις, εδώ βλέπαμε και ATTO και είχαμε μια εικόνα πιο ολοκληρωμένη.

Link to comment
Share on other sites

unstoppable:

και εδω ερχεται παλι η διαφωνια.(οχι δικια μου.εγω και με IDE δισκο βολευομαι)

Καποιος πιστευει οτι η διαφορα (οχι μονο στα νουμερα αλλα και στο ματι) δεν δικαιολογει τα τοσα λεφτα παραπανω.Και επισης πιστευει οτι με λιγοτερα λεφτα , εχεις λιγοτερες η εφαμιλες (δε κοιταει τα νουμερα αλλα το οπτικο κομματι μονο) και διαλεγει λυσεις οπως veloci , raptor , raid0-5 και ουτε εγω ξερω τι.

ο καθενας το βλεπει οπως θελει.Μπορει σε εναν παππου , να του βαλεις ενα cyrix και εναν τετραπυρινο και να μη καταλαβει τπτ.

Υ.Γ να ξεκαθαρισω οτι δε γνωρισω τεχνικα θεματα περι ssd.(δε πιστευω να μη μπορω να πω τη γνωμη μου ε ;)

Link to comment
Share on other sites

unstoppable:

και εδω ερχεται παλι η διαφωνια.(οχι δικια μου.εγω και με IDE δισκο βολευομαι)

Καποιος πιστευει οτι η διαφορα (οχι μονο στα νουμερα αλλα και στο ματι) δεν δικαιολογει τα τοσα λεφτα παραπανω.Και επισης πιστευει οτι με λιγοτερα λεφτα , εχεις λιγοτερες η εφαμιλες (δε κοιταει τα νουμερα αλλα το οπτικο κομματι μονο) και διαλεγει λυσεις οπως veloci , raptor , raid0-5 και ουτε εγω ξερω τι.

ο καθενας το βλεπει οπως θελει.Μπορει σε εναν παππου , να του βαλεις ενα cyrix και εναν τετραπυρινο και να μη καταλαβει τπτ.

Υ.Γ να ξεκαθαρισω οτι δε γνωρισω τεχνικα θεματα περι ssd.(δε πιστευω να μη μπορω να πω τη γνωμη μου ε ;)

+1 ενώ κάποιος άλλος έχει τη δική του γνώμη και ούτω καθ' εξής....

Για μένα προσωπικά που 'βολεύτηκα' με τον Veloci θα περιμένω να πέσει και άλλο η τιμή του GB στους δίσκους αυτούς μέχρι να κάνω την αγορά μου...

Link to comment
Share on other sites

Ενας λογος παραπάνω για αναβάθμιση σε ssd:D

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1219960&catalog=20&Manufacturer=Intel&category=1000000373

ps. Εγω δεν αντιστάθηκα :hehe:

Μεγειά. Τώρα θα στην έχω στημένη για να τρέξεις ένα bench σε Vista (ελπίζω να έχεις Vista).

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια , ειμαι με 3ης black σε raid0 200 gb partition...Το οτι με το πατημα του κουμπιου ειμαι σε 15 second λειτουργικο μετραει!

Επισης στην δικια μου καθημερινη δουλεια με το pc, δεν μπορω να καταλαβω που θα μου εδινε επιπλεον ωθηση, αφου τα προγραμματα που χρησιμοποιω πανε και ανοιγουν σφεντονα με το raid0. Ναι δεν ανοιγω 100 προγραμματα σε 10 second , ναι αλλα ειναι κατι που δεν το κανω ποτε!

Παντως με τους 3ης black βολευτικα τρελα! Και εχω και ενα 1,2 terra σε raid5 για back up

H ssd για μενα αξιζουν προς το παρων μονο για Laptop

Oτι θα παρω , σιγουρα οπου να ναι...αλλα οχι οτι αξιζουν trela!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ

Ο μονος λογος που θα παρω ssd, ειναι να βαλω το CRYSIS και να δειξω στον GOMAR οτι η 295 gtx μου πεταει!!!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και vista bench με τους vertex μου για να εχεις να συγκρινεις τους mtron σου.:)

Έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές για τους vertex.

Που το βρήκες το πακέτο? Μπράβο.

Δεν κοίταξα το πακέτο που έτρεξες ακόμα αλλά θα το δω σύντομα και όταν με το καλό πάρω τους δικούς μου θα φτιάξω ένα thread ειδικά για Vista disk bench.

EDIT Τώρα τα είδα και είναι φωτιά. Τι στο καλό? Πόσους δίσκους έχεις?

Για όσους θέλουν θα το βάλω κι εδώ.

Δυστυχώς όπως λέει η Microsoft, το bench αυτό δεν μπορεί να δώσεις αξιόπιστα αποτελέσματα σε μικρά αρχεία κάτω από ένα όριο, οπότε έχω αφήσει μόνο τα μεγέθη αρχείων που η Μ$ μας λέει ότι το bench είναι αξιόπιστο.

Make a batch flie bnch.bat

Edit

Copy paste the following

winsat disk -ran -read -drive %1 -count 1 -iocount 256 -ransize 16384
winsat disk -ran -read -drive %1 -count 1 -iocount 256 -ransize 32768
winsat disk -ran -read -drive %1 -count 1 -iocount 256 -ransize 65536
winsat disk -ran -read -drive %1 -count 1 -iocount 256 -ransize 131072
winsat disk -ran -read -drive %1 -count 1 -iocount 256 -ransize 262144
winsat disk -ran -read -drive %1 -count 1 -iocount 256 -ransize 524288
winsat disk -ran -read -drive %1 -count 1 -iocount 256 -ransize 1048576
winsat disk -ran -write -drive %1 -count 1 -iocount 256 -ransize 16384
winsat disk -ran -write -drive %1 -count 1 -iocount 256 -ransize 32768
winsat disk -ran -write -drive %1 -count 1 -iocount 256 -ransize 65536
winsat disk -ran -write -drive %1 -count 1 -iocount 256 -ransize 131072
winsat disk -ran -write -drive %1 -count 1 -iocount 256 -ransize 262144
winsat disk -ran -write -drive %1 -count 1 -iocount 256 -ransize 524288
winsat disk -ran -write -drive %1 -count 1 -iocount 256 -ransize 1048576
winsat disk -seq -read -drive %1 -count 1 -iocount 256 -seqsize 65536
winsat disk -seq -read -drive %1 -count 1 -iocount 256 -seqsize 131072
winsat disk -seq -read -drive %1 -count 1 -iocount 256 -seqsize 262144
winsat disk -seq -read -drive %1 -count 1 -iocount 256 -seqsize 524288
winsat disk -seq -read -drive %1 -count 1 -iocount 256 -seqsize 1048576
winsat disk -seq -write -drive %1 -count 1 -iocount 256 -seqsize 65536
winsat disk -seq -write -drive %1 -count 1 -iocount 256 -seqsize 131072
winsat disk -seq -write -drive %1 -count 1 -iocount 256 -seqsize 262144
winsat disk -seq -write -drive %1 -count 1 -iocount 256 -seqsize 524288
winsat disk -seq -write -drive %1 -count 1 -iocount 256 -seqsize 1048576

Save it under c:\user\yourname\

Start run cmd and type "bnch c"

You may change "c" with any partition you want to check.

In case you have a small partition you get better results.

In case you have formated the whole disk as one partition you get reliable results for the whole disk or raid.

Though we may change the parameter -drive %1 with -n %1 (not applied in raid) to check the whole disk no matter how many partitions we have.

In this case we type bnch 0 or bnch 1 to check the first or the second disk respectively

The numbers at the end are IO sizes. I have used the full IO size range, but we may add any IO size we want to check as follows

-seqsize <65536-1048576> bytes

-ransize <16384-1048576> bytes

The iocount set at 256 produces quick results.

-iocount <256-5000>

In a cmd window you might also copy past the following to get results similar to HDTach.

winsat disk -seq -read -drive c -count 1 -iocount 256 -seqsize 65536 -v

Link to comment
Share on other sites

Θα θυμόμουν τέτοιες ταχύτητες. Δώσε μου το link.

Παραθέτω εδώ το διάγραμμα αυτών που μας έδωσες.

[ATTACH]34778[/ATTACH]

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=778145&postcount=225

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=778161&postcount=229

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.