Jump to content



Recommended Posts

Ωχ :sorry: για την αναστατωση απλα χρειαζομουν να αναβαθμισω το firmware γιατι μαλλον το trim δεν επαιζε και μολις το εκανα αμεσως τωρα και εκανα και ενα optimize και τωρα πεταμε οπως παλια:patsak:

PS. δεν με πειραξε το οτι ειχε πεσει η ταχυτητα απλα ειμαι λιγο ψειρας σε κατι τετοια:D

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω και από τα υπόλοιπα, είσαι στα "ντουζένια" σου ακόμη, οπότε δικαιολογείσαι.

Το firmware μπαίνει με γεμάτο δίσκο? Θέλω να πω, δε χάνεις τα δεδομένα (υπό νορμαλ συνθήκες πάντα), σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω και από τα υπόλοιπα, είσαι στα "ντουζένια" σου ακόμη, οπότε δικαιολογείσαι.

Το firmware μπαίνει με γεμάτο δίσκο? Θέλω να πω, δε χάνεις τα δεδομένα (υπό νορμαλ συνθήκες πάντα), σωστά?

Ναι, δεν χάνεις τα δεδομένα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα! Μόλις έβαλα και γω τον Postville 80GB :victory:, Έχω όμως το εξής πρόβλημα: Προσπαθώ να κάνω update fw στο 02HD (πάνω έχει το 02ΗΑ από την μάνα του) και στο scanning intel SSD's μου λέει "Intel SSD is not attached or disabled". Δεν έχω πειράξει καμία ρύθμιση του (IDE τρέχει), παρα μόνο το SMART monitoring>enabled. Τι ακριβώς κάνω λάθος; :(

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα! Μόλις έβαλα και γω τον Postville 80GB :victory:, Έχω όμως το εξής πρόβλημα: Προσπαθώ να κάνω update fw στο 02HD (πάνω έχει το 02ΗΑ από την μάνα του) και στο scanning intel SSD's μου λέει "Intel SSD is not attached or disabled". Δεν έχω πειράξει καμία ρύθμιση του (IDE τρέχει), παρα μόνο το SMART monitoring>enabled. Τι ακριβώς κάνω λάθος; :(

Ευχαριστώ

Σε ποιο sata port τον έχεις τοποθετημένο;
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο sata port τον έχεις τοποθετημένο;

Είναι πάνω στον ICH9R, τώρα σε ποιό ακριβώς δεν θυμάμαι, και έχω μαζέψει τα καλώδια από πίσω. Θα το δω. Παίζει ρόλο δηλαδή σε ποιό port είναι;

Έγινε επεξεργασία από Cleitos
Link to comment
Share on other sites

Είναι πάνω στον ICH9R, τώρα σε ποιό ακριβώς δεν θυμάμαι, και έχω μαζέψει τα καλώδια από πίσω. Θα το δω. Παίζει ρόλο σε ποιό port είναι;

Ναι, παίζει ρόλο. Θα πρέπει να είναι στο πρώτο sata port.

Τσέκαρε το manual της μητρικής σου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Αυτό ισχύει μόνο για το fw update ή πρέπει γενικά ο SSD να τρέχει στο 1ο port;

(sorry ασχετιλάς εντελώς με SSDs και συναφή :tomato:)

Τουλάχιστον για το FW update τοποθέτησε τον στο πρώτο port. Μετά κάνε ότι θες :)
Link to comment
Share on other sites

Οκ το FW update έγινε. Τώρα όμως προέκυψε κάτι άλλο: Το σύστημα freezάρει εντελώς. Με το που πάει να γίνει η εγκατάσταση οποιονδήποτε οδηγών, κολλάει και δεν ανταποκρίνεται καθόλου. Σβήνει ακόμα και το πληκτρολόγιο μαζί.:eek: Τι στο καλό; Αυτό γίνεται και με τον SSD μόνο πάνω, χωρίς τους άλλους δίσκους (άλλους 2 έχω).

Έγινε επεξεργασία από Cleitos
Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρία τι είναι το "Tony TRIM";;;;;;;;;;;;

Δες το φόρουμ, στην κατηγορία που είσαι τώρα (Σκληροί δίσκοι, Ελεγκτές και Οπτικές συσκευές). Ούτε αναζήτηση δεν χρειάζεται να κάνεις, είναι sticky το θέμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγινα και εγω λοιπον κατοχος :)

εχουμε και λεμε:

1) IDE mode στο bios

2) install windows 7

3) απενεργοποιηση indexing / defragment

4) αλλαγη firmware στο τελευταιο

5) κολπο registry για AHCI

και ειμαστε κομπλε; οσον αφορα το alignment τι παιζει; αν μπορει καποιος να τα γραψει συγκεντρομενα γιατι χανομαστε στην αβυσσο 1899 μυνηματων...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια ερωτηση..Επειδη retail εκδοση του ιντελ 80 gb δεν βρηκα ετοιμοπαραδοτη, παρηγγειλα αλλα οχι σε retail συσκευασια, η οποια ομως δεν περιλαμβανει τον μετατροπεα απο 2,5" σε 3,5"...Με αυτο εδω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.345268&u=KINGSTON-SNA-BR/35-2.5---TO-3.5---STORAGE-BAY-ADAPTER

μπορω να τοποθετησω τον δισκο στην κλασικη θεση 3,5" που εχει το κουτι μου?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.