Jump to content



Recommended Posts

Ωπ ok δεν το'ξερα αυτό...:T:

Τότε να ρωτήσω αν αναμένουμε κάποιον driver που να ενεργοποιεί το TRIM σε RAID mode.

Φιλε μου αυτο περιμενω και εγω μηπως και γινει καποια στιγμη γιατι τους εχω κανενα διμηνο σε raid και οσο τους φορτωνω τα αποτελεσματα αλαζουν

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν ειναι και μεγαλη διαδικασια αν βλεπεις οτι εχουν πεσει οι επιδοσεις σου ενα image με acronis - hdderase - restore image. Σε μενα αυτη η δουλεια δεν κανει πανω απο 20 λεπτα.

Το acronis δουλευει απο hdd σε SSD και το αντιστροφο?Η πρεπει να ειναι SSD σε SSD?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σταμάτησα να χρησιμοποιώ Acronis από τότε που ανακάλυψα την ταχύτητα και την ευελιξία του ενσωματωμένου backup των Vista.

Κάνω ένα full backup στην αρχή και μετά το έχω σετάρει να παίρνει μόνο τις αλλαγές (incremental) και έχω το ISO εγκατάστασης των Vista Ultimate 64-bit σε ένα USB φλασάκι 4Gb.

Όποτε χρειαστεί να κάνω τράμπες σε SSD, μπουτάρω από το στικάκι και αντί για εγκατάσταση του λέω να κάνει restore από το αρχείο του backup στον SSD που θέλω και σε 5-10 λεπτάκια είμαι έτοιμος, σα να μην άλλαξε τίποτα -> αφρός.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σταμάτησα να χρησιμοποιώ Acronis από τότε που ανακάλυψα την ταχύτητα και την ευελιξία του ενσωματωμένου backup των Vista.

Κάνω ένα full backup στην αρχή και μετά το έχω σετάρει να παίρνει μόνο τις αλλαγές (incremental) και έχω το ISO εγκατάστασης των Vista Ultimate 64-bit σε ένα USB φλασάκι 4Gb.

Όποτε χρειαστεί να κάνω τράμπες σε SSD, μπουτάρω από το στικάκι και αντί για εγκατάσταση του λέω να κάνει restore από το αρχείο του backup στον SSD που θέλω και σε 5-10 λεπτάκια είμαι έτοιμος, σα να μην άλλαξε τίποτα -> αφρός.

Ετσι, ετσι! Ξεκίνησα να το κάνω μια μέρα και το πρώτο backUp μαλλον πρέπει να παίρνει πάρα

πολύ ώρα και το παράτησα (και από τοτε εμεινε...).

Τα incremental μετά να υποθέσω ότι είναι σβέλτα, σωστά?

Χαλαρά έτσι θα στηθεί.

last question: ξέρει κανείς αν μπορεί να σεταριστεί το back-up των 7 να παίρνει incremental back-ups σε near real time?

Link to comment
Share on other sites

last question: ξέρει κανείς αν μπορεί να σεταριστεί το back-up των 7 να παίρνει incremental back-ups σε near real time?

Επικίνδυνο. Αφήνω το γεγονός ότι θα στρεσάρεις τον υπολογιστή σου σε αχρείαστο/μη πρακτικό επίπεδο, και θα αναφερθώ μόνο στην χρησιμότητα του backup: αν η λύση δεν σου δίνει χρόνο να συνειδητοποιήσεις το λάθος σου, δεν είναι καλή λύση.

Αν για παράδειγμα κάνεις overwrite την καλή έκδοση ενός αρχείου με μια άχρηστη και έχεις σεταρισμένο real time backup, πάπαλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τοποθετησα και εγω χθες στο συστημα της υπογραφης μου τον intel 80gb,του εγκατεστησα τα Win 7 και τα προγραμματα μου,το συστημα πεταει αλλα εχω το εξης προβλημα.

Αν ρυθμισω στο βιος να κανει Boot απο τον ssd μου βγαζει το εξης μηνημα " Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key_" και δεν μπαινει στα Windows..Αν ομως ρυθμισω να κανει βοοτ απο τον μηχανικο δισκο (o oποιος πλεον δεν περιεχει λειτουργικο και γενικα ειναι εντελως αδειος) μπαινει κανονικα..

Επισης στη διαχειρηση συσκευων του βλεπει και τους 2 δισκους σαν "βασικους" και οταν παω να κανω μετατροπει τον μηχανικο δισκο σε ¨δυναμικο"(αν δεν κανω λαθος οτι ο δισκος που δεν περιεχει λειτουργικο πρεπει να ειναι δυναμικος) δεν με αφηνει και μου βγαζει το εξης μυνημα "ΣΦΑΛΜΑ το ονομα του πακετου δεν ειναι εγκυρο".

Για ριχτε καμια ιδεα ρε παιδια τι εκανα λαθος?

Link to comment
Share on other sites

μηπως εκανες εγατασταση με τον μηχανικο συνδεδεμενο? αν ναι , πιθανο να εχει βαλει boot πληροφοριες εκει. λογικα αν τον βγαλεις και κανεις repair τα 7 θα δουλεψει (ψαξου λιγο με EasyBCD επισης ;) )

Link to comment
Share on other sites

μηπως εκανες εγατασταση με τον μηχανικο συνδεδεμενο? αν ναι , πιθανο να εχει βαλει boot πληροφοριες εκει. λογικα αν τον βγαλεις και κανεις repair τα 7 θα δουλεψει (ψαξου λιγο με EasyBCD επισης ;) )

Ναι εκανα εγκατασταση με τον μηχανικο συνδεμενο.Αφου τελειωσα με την εγκατασταση αποσυνδεσα τον μηχανικο δισκο και αφησα μονο τον ssd αλλα δεν εμπαινε στα windows μου εβγαζε παλι το μυνημα " Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key_"..

Μηπως το καλυτερο ειναι να τον αποσυνεσω και να κανω ξανα φορματ και καθαρη εγκατασταση των win7 Μονο με το σσδ πανω? Ουτος η αλλως δεν με πειραζει μια και δεν εχω περασει σχεδον τιποτα για να χασω δεδομενα..

Repair που ειπες πως κανω?

Επισης δεν μπορω να καταλαβωψ γιατι δεν με αφηνει να μετυατρεψω τον μηχανικο δισκο σε "δυναμικο":hmm:

Σε ευχαριστω για την απαντηση :rolleyes:

Edit: Επισης εκανα και διαμωρφωση τον μηχανικο δισκο ξανα μεσα απο τα windows..Αν περιειχαν καποιοες boot πληροφοριες δεν θε ειχαν χαθει τωρα?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

για repair δες και εδω , το οποιο θα ειναι γρηγορο πιστευω, αν και στην περιπτωση σου (καθαρα τα 7 τελειως) μαλλον φορματ θα εκανα απο την αρχη , ειδικα αν τα κανεις απο γρηγορο usb flash στον intel θα βρεθεις στο desktop "χωρις να το καταλαβεις" ;)

Link to comment
Share on other sites

για repair δες και εδω , το οποιο θα ειναι γρηγορο πιστευω, αν και στην περιπτωση σου (καθαρα τα 7 τελειως) μαλλον φορματ θα εκανα απο την αρχη , ειδικα αν τα κανεις απο γρηγορο usb flash στον intel θα βρεθεις στο desktop "χωρις να το καταλαβεις" ;)

Ok φιλε μου θα αποσυνδεσω τελειως τον μηχανικο δισκο και θα κανω ξανα φορματ και εγκατασταση των windows μονο με τον ssd πανω και θα γραψω αν λυθει το προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Ok φιλε μου θα αποσυνδεσω τελειως τον μηχανικο δισκο και θα κανω ξανα φορματ και εγκατασταση των windows μονο με τον ssd πανω και θα γραψω αν λυθει το προβλημα!

a)Άσε μόνο τον ssd

b)bootare με το cd των windows

c)Μπες σε command prompt και κάνε fixmbr

(αν και έχει και έναν έλεγχο από μόνο του που μπορεί να στο διορθώσει. Σε μένα ποτέ δεν δούλεψε πάντως)

Πάντως σίγουρα δεν χρειάζεται διαμόρφωση από την αρχή. Καλύτερα αν δεν ξέρεις πως διορθώνονται κάποια πράγματα να καθήσεις και να ψάξεις, καθώς μπορεί να ξαναχρειαστούν σε σένα ή σε κάποιον φίλο σου, παρά με το παραμικρό να κάνεις format.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Aπο ποια αποψη ειναι καλυτερος ο 80ρης?

Και οι 2 40ρηδες σε raid παλι εναν 80ρι μας κανουν και στο raid δε μεγαλωνουν και οι ταχυτητες?

Και οι τιμες ειναι σχεδον ιδιες.

Link to comment
Share on other sites

Aπο ποια αποψη ειναι καλυτερος ο 80ρης?

Και οι 2 40ρηδες σε raid παλι εναν 80ρι μας κανουν και στο raid δε μεγαλωνουν και οι ταχυτητες?

Και οι τιμες ειναι σχεδον ιδιες.

Nαι αλλα σε RAID δεν εχει trim καρδια μ'....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.