Jump to content



Recommended Posts

και πως εξηγείς το γεγονός ότι με το Tony trim προσθέτονται ms στον σκληρό μας ενώ με το Trim μειώνονται ?

Κάνοντας Tony Trim το latency είναι 0,11ms ενώ με το Trim 0,075ms???Μπορεί να φαίνεται ελεεινά μικρή διαφορά αλλά σε θέματα όπως random search in DB έχεις μείωση 25%.

Επίσης πιστεύεις ότι μία εταιρία σαν την Ιντελ θα αφήσει τα προϊόντα της χωρίς έστω και μειωμένη υποστήριξη?

Το Tony trim νομίζω ότι ήταν δική μου ιδέα αρχικά.

Δηλαδή να γράψουμε άσους σε όλο τον ελεύθερο δίσκο.

Αν θέλεις βάζω και link εδώ μέσα.

Το πρόβλημα είναι ότι οι πληροφορίες στην κυψέλη ότι έχει κάτι γραμμένο υπάρχουν ακόμα κι όταν σβήσουμε το αρχείο με τους άσους.

Έτσι ο controller του SSD δεν βρίσκει άδειες κυψέλες και θα κάνει τη μετακίνηση των δεδομένων σε άλλη θέση, έστω κι αν με αυτό τον τρόπο δεν θα καθυστερήσει η εγγραφή, αφού οι άσοι ισοδυναμούν με άδειες κυψέλες. Αυτή όμως η μετακίνηση και το ψάξιμο, σε γεμάτο δίσκο (έτσι το βλέπει ο controller), ισοδυναμεί με μεταφορά του τίποτα στις εφεδρικές κυψέλες ή στη μνήμη cache και στη συνέχεια στην εγγραφή των πραγματικών μας δεδομένων.

Έτσι εισάγεται το αυξημένο latency.

Με το πραγματικό trim, ενημερώνεται αυτόματα ο controller ότι κάποιες κυψέλες που είναι γραμμένες δεν έχουν χρήσιμα δεδομένα και τα σβήνει με την ησυχία του στο background. Χωρίς το trim, δεν ξέρει ότι τα δεδομένα που έχουν οι κυψέλες είναι άχρηστα και τα συντηρεί.

Link to comment
Share on other sites

με το tony trim περνάς εγγραφές σε όλα τα παιδεία του SSD ναι μεν να γράφουμε μηδενικά στον ελεγκτή του δίσκου αλλά κόβουμε και κύκλους ζωής από όλες τις κυψέλες του δίσκου μας με αποτέλεσμα αντί της 1 εγγραφής που προσθέτει το Intel Trim στα γραμμένα μόνο, να προσθέτουμε σε όλα από μία εγγραφή είτε είναι γραμμένα είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρια θέλω λίγο την βοήθεια σας. Έχω εγκαταστήσει σε windows 7 ένα 160άρη G2 και θέλω να βάλω τους ACHI drivers της MS για να έχω trim χωρίς intel toolbox κτλ. Έχω 2 απορίες

Η "εγκατάσταση" των 7 έγινε με acronis image απο τον μηχανικό αν και θεωρητικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα και το partition πρέπει να είναι aligned

Είχα αυτούς

post-955-1416074464,246_thumb.png

και τώρα έβαλα αυτούς

post-955-1416074464,4041_thumb.png

Θεωρητικά είμαι ΟΚ, πως μπορώ να καταλάβω αν δουλεύει το TRIM;

BTW τα νούμερα είναι λίγο F*cked up ¨η ιδέα μου είναι;

post-955-1416074464,4777_thumb.png

Είμαι σε 9άρι controller με ACHI MS drivers

Έγινε επεξεργασία από nobig
Link to comment
Share on other sites

ειμαι καλα ? με 2x x25-m G2 80gb Raid 0, strip 64

στο hd tune εκανε το εξης

την πρώτη φορά που το έτρεξα με έβγαζε το γράφημα σαν το κλασσικό καρδιογράφημα πχ VΛVΛVΛ

και στο 2ο run με έβγαλε αυτό, γιατί αυτή η αλλαγή?

post-391-1416074464,8917_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειμαι καλα ? με 2x x25-m G2 80gb Raid 0, strip 64

στο hd tune εκανε το εξης

την πρώτη φορά που το έτρεξα με έβγαζε το γράφημα σαν το κλασσικό καρδιογράφημα πχ VΛVΛVΛ

και στο 2ο run με έβγαλε αυτό, γιατί αυτή η αλλαγή?

Φιλε μου παρα πολυ καλα αν δεις δικες μου φωτο θα γελας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγόρια θέλω λίγο την βοήθεια σας. Έχω εγκαταστήσει σε windows 7 ένα 160άρη G2 και θέλω να βάλω τους ACHI drivers της MS για να έχω trim χωρίς intel toolbox κτλ. Έχω 2 απορίες

Η "εγκατάσταση" των 7 έγινε με acronis image απο τον μηχανικό αν και θεωρητικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα και το partition πρέπει να είναι aligned

Είχα αυτούς

[ATTACH]39484[/ATTACH]

και τώρα έβαλα αυτούς

[ATTACH]39485[/ATTACH]

Θεωρητικά είμαι ΟΚ, πως μπορώ να καταλάβω αν δουλεύει το TRIM;

BTW τα νούμερα είναι λίγο F*cked up ¨η ιδέα μου είναι;

[ATTACH]39487[/ATTACH]

Είμαι σε 9άρι controller με ACHI MS drivers

Η εγκατασταση των 7 εγινε με Acronis, αρα δεν εγινε εγκατασταση, αρα οτι ειχε ενεργοποιημενο απο default ο μηχανικος (defrag, indexing, prefetch, superfetch κτλ) ειναι ακομα ενεργοποιημενο, ενα αυτο.

Δευτερο, εβγαλες τους drivers της Intel, σχετικα καινουριους και εβαλες παναρχαιους drivers της MS.

Τα νουμερα σου ειναι πολυ χαμηλα.

Δοκιμασε αλλους οδηγους, αφου πρωτα κανεις ενα manual trim με Intel Toolbox και μετα βρες νεους drivers που να ταιριαζουν στον controller σου.

Το οτι εχεις ICH9M δεν λεει τιποτα, τα νουμερα ειναι πολυ χαμηλα.

Εγω στο λαπτοπ εχω ICH7M/8M και ειναι αρκετα καλυτερα με 80αρι δισκο χωρις TRIM.

Link to comment
Share on other sites

nobig δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το write caching..

Πίνακας Ελέγχου -> Μονάδες δίσκων -> βρίσκεις τον ssd -> ιδιότητες -> πολιτικές -> καλύτερες επιδόσεις + ενεργοποίηση προσωρινής αποθήκευσης εγγραφής στη συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.