Jump to content



Recommended Posts

Thank you Chosen for your response!

Η απάντησή σου ότι γίνεται σε πιο μέρος της ερώτησής μου απυθύνεται?Στο ότι γίνεται εξ αρχής 40άρη με 80άρη ή κατόπιν partition του 80άρη?

Επίσης θες να μου πεις γιατί λες ότι δεν αξίζει?

Θα με βοηθούσες πολύ με τις απαντήσεις σου γιατί ξέρω ότι είσαι γνώστης των προαγμάτων!

Link to comment
Share on other sites

Με partitions δεν θα χρειαστεί να παίξεις, αλλά αυτό που έχεις στο μυαλό σου μπορεί να γίνει. Από το BIOS setup δηλαδή να κάνεις ένα RAID τα 40Gb του V με τα πρώτα 40Gb του Μ και τα υπόλοιπα του Μ να τα αφήσεις μόνα τους.

Δεν αξίζει γιατί στο RAID0 παίρνεις τις επιδόσεις του αργότερου μέλους και εξηγώ:

- Πρακτικά ο V δίνει 170/40 ενώ ο Μ δίνει 220/80.

- Αν τους παντρέψεις σε RAID0, θα έχεις καταρχάς επιδόσεις write ίδιες με του Μ μόνου του (write του V επί 2 = 80Mb/sec = write του Μ)

- Στο read θα έχεις τις επιδόσεις του V επί 2 επίσης, δηλαδή 340Mb/sec.

Άρα λοιπόν,

Τι κερδίζεις:

- Αύξηση στις σειριακές αναγνώσεις από 220Mb/sec που έχει σκέτος ο Μ σε 340Mb/sec. Διαφορά που δεν πρόκειται να δεις στην καθημερινή χρήση.

Τι χάνεις:

- TRIM. Με το που βάζεις RAID στην εξίσωση, πάει το TRIM. Ενδεχομένως με την χρήση που θα κάνεις, να πρέπει να σπας το RAID κάθε τόσο για να καθαρίζεις τα σκουπίδια.

- Γι'αυτή την ελάχιστη αύξηση στις μισές επιδόσεις (read μόνο) επιβαρύνεις τον επεξεργαστή αλλά και το υπόλοιπο υποσύστημά σου για υπολογισμούς RAID χωρίς να κερδίζεις τίποτα σε write speed.

Τα υπόλοιπα ρίσκα και μπλεξίματα του RAID0 δεν τα αναφέρω γιατί τα ξέρουμε όλοι πλέον, αλλά θα πρέπει να τα υπολογίσεις όταν βλέπεις ότι η αύξηση των επιδόσεων θα είναι πολύ περιορισμένη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν ιδέα στο μυαλό μου είναι να πάρω άλλον έναν και να τους ενώσω επειδή αυτός που έχω έχει γεμίσει σχεδόν και έτσι να διπλασιάσω την χωρητηκότητα.Τι raid έιναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Raid0.

Το πιο λογικο ειναι να παρεις εναν ιδιο Χ25-V και να τους κανεις raid0.

Το καλυτερο ειναι να δωσεις τον X25-V και να παρεις εναν Χ25-Μ.

Θα δωσεις κατι παραπανω, αλλα θα εχεις και τα GB, και το TRIM, και λιγοτερο αγχος μην σπασει το RAID0 και τα χασεις ολα.

Εναλλακτικα μπορεις να κοιταξεις για αλλο δισκο, οχι αναγκαστικα με 80GB, αλλα με 60-64GB (OCZ Vertex II, Corsair Force, RealSSD C300). Πουλωντας τον Χ25-V θα δωσεις πολυ λιγοτερα και θα εχεις 20+GB παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα ξέρω όλα αυτά και τι επιλογές έχω!Το θέμα μου ήταν αν γινόταν αυτό που ρωτούσα εξ αρχής!
Παιδιά μια ερώτηση.

Έχω τον intel 40gb x25-v.Αν πάρω τον 80άρη θα μπορώ να κάνω raid

Ναι γίνεται !
ή τουλάχιστον άμα κάνω partition στον 80άρη σε δύο 40άρηδες,τότε μήπως θα μπορώ το ένα παρτιτιον να το κάνω raid με τον 40άρη που έχω τώρα?
ναι γίνεται, software raid 0 check http://en.wikipedia.org/wiki/RAID#Software-based_RAID
Σας ευχαριστώ!
Να σε καλά !
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω εχω χασει το μπουσουλα με τους ssd, μεσα στο thread αυτο χαθηκα, διαβαζωντας διαφορους οδηγους απο εδω κι απο εκει...μπερδευτηκα περισσοτερο, μηπως θα μπορουσε καποιος να μου πει τι και τι κανουμε ωστε να σεταρουμε σωστα ενα Χ-25Μ 80Gb για windows 7 64 bit?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστω! τα συγκεκριμενα τα εχω ηδη διαβασει 2-3 φορες και τα εχω στα υποψην μου! διαβασα και για firmware update αλλα δεν ξερω που να βρω το καινουργιο firmware αλλα και ουτε ποιο αντιστοιχει στον ssd που εχω στα χερια μου, αλλα και ουτε καν πως να κανω το update αυτο! ο ssd ειναι ο SSDSA2MH080G2R5! Version: E65910-309!

Link to comment
Share on other sites

Yποθετικά, αν έχεις Intel ICHxR controller, αν εχεις δίσκους σε Raid (άρα και τον controller σε raid mode) τότε οι δίσκοι που δεν ανήκουν σε κάποιa raid συστοιχία δουλεύουν σε AHCI mode.

δεν το ηξερα αυτο! ευχαριστω!:clap:

Link to comment
Share on other sites

Σαν ιδέα στο μυαλό μου είναι να πάρω άλλον έναν και να τους ενώσω επειδή αυτός που έχω έχει γεμίσει σχεδόν και έτσι να διπλασιάσω την χωρητηκότητα.Τι raid έιναι αυτό?

πραγματικά αξίζει πάρα πολύ ν'αγοράσεις άλλον ένα ίδιο δίσκο με αυτόν που έχεις και να κάνεις RAID 0

και από οικονομική άποψη αλλά και από επιδόσεις σε σχέση με τον 80άρη.

το TRIM τώρα, δεν είναι τόσο απαραίτητο σε ssd με λειτουργικό προγράμματα και λίγα παιχνίδια.

στο δικό μου σύστημα με τους ίδιους δίσκους μετά από 2-3 μήνες πλέον, δεν έχω δεί πτώση επιδόσεων.

Link to comment
Share on other sites

http://hardforum.com/showthread.php?t=1549737

εδώ οι τύποι λένε οτι έχει βγεί ο Intel Rapid Storage Technology driver v10.0.0.1043

που "μάλλον" περνάει το TRIM σε ssd on RAID ή τουλάχιστον βελτιώνει πολύ τις επιδόσεις τους.

δεν θέλω να τον δοκιμάσω, γιατί είναι ακόμα beta και μπορεί να δώσει χειρότερο αποτέλεσμα από αυτό που υπόσχονται.

αν ισχύει όμως τότε φαίνεται οτι θα δούμε κάτι καλό όταν βγεί ο official.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.