Jump to content



Recommended Posts

Όσο για το starcraft, αν έχεις το pagefile αλλού, συνεχίζει να γράφει %^&κιες στον ssd;

Με συγχωρείτε για το μπαράζ ερωτήσεων, αλλά παρατήρησα τελευταία οτι ο ssd πηγαίνει απο 49.2gb free σε 48.7 και πίσω συχνά και ψάχνω να βρώ τι το προκαλεί.

Βασικά στον ssd το χω το pagefile και βαριέμαι τώρα να το αλλάζω και να κάνω δοκιμές. Απλώς θεωρώ υπερβολικό κάθε φορά να μου γράφει 3-4γιγα , ενώ η ραμ χρησιμοποιείται σχεδόν η μισή και τα υπολοιπα 4giga ram είναι ελευθερα.

Η διαφορά που λές είναι πολύ μικρή και μπορεί να είναι κάποιο restore point ή ακόμα και κάποιο temp file.

Link to comment
Share on other sites

Αϊντε τωρα... νεος πανικος μας επιασε....

ποσα gigabyte γραφει το καθε προγραμμα την ωρα.

Προτεινω να το κανουμε benchmark.

Γραψτε τον SSD σας και επισης δωστε screenshot αλλιως δεν μπαινετε στο διαγωνισμο...

Οσαν νεος στο χωρο μου εκανα εντυπωση. Το πιο πιθανο ειναι να μην ξαναασχοληθω (προτιμω να ευχαριστηθω τον ssd οσο παει) αλλα θεωρησα σωστο να ποσταρω για να το δουν και οι υπολοιποι. Ετσι και αλλιως τεχνολογικο forum ειμαστε...αν δεν ασχοληθουμε εδω με την λεπτομερεια (αν θεωρηθει λεπτομερεια) ...που θα ασχοληθουμε?

Προς θεου δεν ποσταρα για να δημιουργησω πανικο ...ο καθενας μπορει να δει να ψαξει και να αξιολογηση την κατασταση αναλογως ποσο "ψειρας" ειναι.

Τα host writes στο φιλο που ρωτησε τα βλεπεις με το ssd toolbox αν εχεις Intel ssd (για τους αλλους ολο και καποιο utility θα υπαρχει).

Για τα i/o writes τα βλεπεις απο το task manager αν στο view ενεργοποιησεις την αντιστοιχη στηλη.

Για το φιλο που αναφερει το Nod ΛΟΓΙΚΑ θα κανει καποιο system scan και θα αποσυμπιεζε σε καποιο temp οτι αρχεια χρειαζεται για να σκαναρει εξου και ο μεγαλος ογκος δεδομενων.

Έγινε επεξεργασία από ison
Link to comment
Share on other sites

παιδιά 277TB έχω εγώ που εκτός ότι κερδίζω τον διαγωνισμό του jax7480 δεν έχω και κανένα πρόβλημα!!!!!!

jax7480 τι κερδίζω?

Απο περιεργεια και μονο ποσο καιρο εχεις τον ssd και εχεις κανει τα tweaks απο το sticky?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ερωτησουλα σκεφτομαι να παρω raid controller αλλα δεν χωραει στο mobo γιατι εχω sli σε rampage extreme 1 τι κανω?εχω 4χssd postville υπαρχει αλλη λυση?

Αν η μητρικη σου εχει onboard raid controller βαλε τους εκει.

Θα τερματισεις το ICHxR, αλλα τα randoms (read/writes) θα ανεβουν αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

οποτε δεν υπαρχει αλλη λυση για controller εε?

σε pci δεν υπαρχει κανενα καλος? η mini pci-x x1? (που εχω free στη REX)

εχει controller απο οτι ειδα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλος οπως στις νεες!

Έγινε επεξεργασία από Jim@kiS
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την επανάληψη της ερώτησης:

Στα Win7 χρειάζεται να κάνουμε "με το χέρι" τριμ απο το toolbox; Δεν γίνεται αυτόματα μέσα στο λειτουργικό σύστημα;

Aναλογως τους SATA controller drivers που εχεις.

Οι τελευταιοι της intel ενσωματωνουν αυτοματο trim.

Tης microsoft ομοιως.

Αν εχεις σε αλλο controller τον δισκο και παιζεις με τους drivers του (πχ jmicron) τοτε δεν εχεις αυτοματο trim και πρεπει να κανεις manual.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Φαντάζομαι οτι εννοείς τους driver του controller, αν χρησιμοποιώ αυτόν που έχει η μητρική μου. Δεν χρησιμοποιώ jmicron, να πάνε να... αυτοί οι driver και controller.

Έκανα "fsutil behavior query disabledeletenotify" στο cmd και μου έβγαλε "DisableDeleteNotify = 0", οτι δηλ. το trim είναι enabled. Yποθέτω οτι αυτό σημαίνει οτι δεν χρειάζεται να κάνω manual trim -- τι γίνεται όμως αν κάποιος κάνει και manual trim πάνω σε αυτόματα .. τριμαρισμένο δίσκο; Υπόκειται κάποιο είδος φθοράς;

Με αυτά και με τα άλλα μας έχουν κάνει να φοβόμαστε να μη γράψουμε πάνω στους δίσκους μήπως τους χαλάσουμε..

Link to comment
Share on other sites

Aναλογως τους SATA controller drivers που εχεις.

Οι τελευταιοι της intel ενσωματωνουν αυτοματο trim.

Tης microsoft ομοιως.

Αν εχεις σε αλλο controller τον δισκο και παιζεις με τους drivers του (πχ jmicron) τοτε δεν εχεις αυτοματο trim και πρεπει να κανεις manual.

Ποιοι είναι αυτοί οι τελευταίοι;

Έχω βάλει τους 10.x.x.x απο station-drivers

Αν και με τους 9.x.x.x τους τελευταίους όποτε πήγαινα για manual trim δεν είχε και πολλά να κάνει τελείωνε σε sec

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι είναι αυτοί οι τελευταίοι;

Έχω βάλει τους 10.x.x.x απο station-drivers

Αν και με τους 9.x.x.x τους τελευταίους όποτε πήγαινα για manual trim δεν είχε και πολλά να κάνει τελείωνε σε sec

Η σιερα 10.χ.χ.χ εχει αυτοματο trim αποτι διαβασα στο internet (αυτο εννοω τελευταιοι).

Ωστοσο επειδη με τους επισημους τελευταιους αναφερθηκαν απο μερικους data rate/speed issues, πολλοι παιζουν με καποιους πιο καινουριους που εχει βγαλει η intel και διορθωνουν το προβλημα, αλλα δεν ειναι επισημοι και κυκλοφορουν σε διαφορα sites. Εδω περισσοτερα http://www.station-drivers.com/page/intel%20raid.htm

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Φαντάζομαι οτι εννοείς τους driver του controller, αν χρησιμοποιώ αυτόν που έχει η μητρική μου. Δεν χρησιμοποιώ jmicron, να πάνε να... αυτοί οι driver και controller.

Έκανα "fsutil behavior query disabledeletenotify" στο cmd και μου έβγαλε "DisableDeleteNotify = 0", οτι δηλ. το trim είναι enabled. Yποθέτω οτι αυτό σημαίνει οτι δεν χρειάζεται να κάνω manual trim -- τι γίνεται όμως αν κάποιος κάνει και manual trim πάνω σε αυτόματα .. τριμαρισμένο δίσκο; Υπόκειται κάποιο είδος φθοράς;

Με αυτά και με τα άλλα μας έχουν κάνει να φοβόμαστε να μη γράψουμε πάνω στους δίσκους μήπως τους χαλάσουμε..

Σε g1 80άρη ιντέλα που δεν έχει τριμ, μου έβγαλε ακριβώς το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Το trim θα καταλαβεις αν λειτουργει με το crystaldiskinfo. Αν ειναι highlighted η εντολη trim ΚΑΙ παραλληλα παιρνεις 0 απαντηση απο την εντολη που δινεις, τοτε ναι ειναι ενεργοποιημενο το αυτοματο trim.

Link to comment
Share on other sites

Σε g1 80άρη ιντέλα που δεν έχει τριμ, μου έβγαλε ακριβώς το ίδιο...

το ότι τα windows έχουν ενεργοποιημένο το trim δεν σημαίνει ότι υποστηρίζετε και από τον δίσκο σου. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ενα χρονο μετα με το ζευγαρακι.

Αντε να βγει και το trim σε raid απο την intel να ξεχασουμε το hdderase.

crystal.png

Αυτο το 18gb/149gb το βλεπω και ποναω... Πολλα τα ευρω για ελευθερο χωρο ρε γμτ. Μια χαρα εισαι απο ταχυτητες για 1 χρονο μετα, αστερακια οι x25m

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το 18gb/149gb το βλεπω και ποναω... Πολλα τα ευρω για ελευθερο χωρο ρε γμτ. Μια χαρα εισαι απο ταχυτητες για 1 χρονο μετα, αστερακια οι x25m

Μη πονας βρε μετα απο φρεσκο install windows 7 ειμαι :D

Δυσκολα τους κραταω κατω απο 130gb με 6 7 παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.