Jump to content



Recommended Posts

μια χαρά δηλαδή.οπότε το crystadiskmark είχε το χώρο που χρειαζόταν.

θυμάμαι σε άλλο forum που ένα παιδί ρωτούσε γιατί έχουν πέσει οι επιδόσεις του ssd του

και στη συνέχεια είπε οτι τον είχε εντελώς γεμάτο. του πρότεινα να αδειάσει λίγο χώρο και να δεί τί γίνεται. όντως ο δίσκος συνήλθε.

Link to comment
Share on other sites

Άδειασα λίγο χώρο (έφυγε το Bioshock 2) και ξαναέτρεξα 2 bench με 83% γεμάτο τον δίσκο

crystaldiskmarkempty.png

hdtunereadempty.png

Δεν είδα να βελτιώνονται τα write, επομένως με βλέπω για secure erase όταν γυρίσω με το καλό.

Edit :

hdtunerandomaccessempty.png

Έγινε επεξεργασία από hurin
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανα ένα φορμάτ μιας και θα δώσω τον SSD στο βαφτησιμιό μου..

Με παραξένεψε που το rating των 7 έβαλε 5.9 βαθμό στο δίσκο. Ξέρω ότι δεν πρέπει να δίνω σημασία αλλά μου έκανε εντύπωση το 5.9..

Έτσι εγκατέστησα το crystal για να δω τι τρέχει.

attachment.php?attachmentid=45553&stc=1&d=1313000961

Και είπα να κάνω και ένα update, από το 02HA στο 02Μ3

attachment.php?attachmentid=45552&stc=1&d=1313000961

Έκανα μόνο φορμάτ και όχι erase. Το write back είναι ενεργοποιημένο και drivers χρησιμοποιώ της MS.

Θα μου εξηγήσει κάποιος το 5.9; :p

post-4655-1416075407,4848_thumb.jpg

post-4655-1416075407,5467_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουμε αν δεν θέλει να κάνει boot από το CD με την καμία?

EDIT: Ok done..

Για να κάνει βοοτ από το CD έπρεπε να συνδέσω το καλωδιο του CD σε άλλο port (δεν ξέρω γιατί, υποτίθεται ότι ήταν IDE και όχι AHCI οπότε έβγαλα έναν από τους άλλους σκληρούς και βοοτάρε.

Μετά όμως, εκεί που ψάχνει για intel SSD για να βάλει το firmware δεν τον έβρισκε, αποδείχτηκε ότι έπρεπε πρώτα να τον περάσω από AHCI σε IDE και μετά να ξαναπροσπαθήσω, το πέρασα μια χαρά, το έκανα confirm, ξαναπέρασα όλες τις BIOS ρυθμίσεις και τα καλώδια όπως ήταν, λειτουργεί μια χαρά

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουμε αν δεν θέλει να κάνει boot από το CD με την καμία?

EDIT: Ok done..

Για να κάνει βοοτ από το CD έπρεπε να συνδέσω το καλωδιο του CD σε άλλο port (δεν ξέρω γιατί, υποτίθεται ότι ήταν IDE και όχι ascii οπότε έβγαλα έναν από τους άλλους σκληρούς και βοοτάρε.

Μετά όμως, εκεί που ψάχνει για intel SSD για να βάλει το firmware δεν τον έβρισκε, αποδείχτηκε ότι έπρεπε πρώτα να τον περάσω από ascii σε IDE και μετά να ξαναπροσπαθήσω, το πέρασα μια χαρά, το έκανα confirm, ξαναπέρασα όλες τις BIOS ρυθμίσεις και τα καλώδια όπως ήταν, λειτουργεί μια χαρά

AHCI οχι ascii. Αλλο πραγμα το ενα, εντελως διαφορετικο το αλλο. Ασχετα μεταξυ τους. :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.