Jump to content



Recommended Posts

Τι να σ πω βρε man, μου φαινεται λιγο παραξενο που εχεις χαμηλο 4Κ αλλα και παλι ειναι 10πλασιο απο αλλους SSD...Ή κάτι άλλο παίζει με το σύστημα ή απλά δεν κατάφερες να αντιληφθείς τις διαφορές εύκολα και ίσως δεις διαφορά με το που βάλεις τους μηχανικούς.

Παράξενο πάντως, όλοι μας είδαμε τη διαφορά. Εδώ ένας φίλος χάζεψε τόσο πολύ από τους X25-E και X25-M που φόρεσα εναλλάξ στο XPS μου που έτρεξε να αγοράσει SSD την ίδια μέρα, χωρίς να ξέρει ΚΑΝ τι είναι αυτό που έπαιρνε...

Ελπίζω να βρεθεί άκρη γιατί είσαι ο πρώτος που όχι μόνο λέει πως δεν είδε διαφορά, αλλά υποστηρίζει ότι τώρα πλέον καθυστερούν κιόλας(?!)

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που οπως ειπα ειμαι pc expert και ουτε υπαρχει μια στο εκατομηριο πιθανοτητα να ειναι πιο αργοι στην πραγματικοτητα αφου δεν μπορει ολος ο πλανητης να τους βρισκει γρηγορους και εγω αργους ;) αρα κατι παιζει σε εμενα ειναι εμφανεστατο.

Εχασα δυστηχως εχθες ειδικα την υπομονη μου.

Πιστευα οτι ειναι απλο αλλα η αληθεια ειναι οτι θελει το διαβασματακι του.

Σκεφτομαι να τους δωσω μια ευκαιρια ακομα και να φορτωσω δευτερο λειτουργικο στον ιδιο υπολογιστη με τους 4χWD οποτε να εχω και τις δυο λυσεις δλδ το στανταρ τους μηχανικους και τους αλλους μονους τους σε raig 160gb και να ασχοληθω περισσοτερο.

Θα υπαρξει κανενα προβλημα με τα δυο λειτουργικα? συμφωνειτε?

Ερωτηση μπορω να μπουταρω τα δυο raid ξεχωριστα και το ενα να ειναι 32bit και το αλλο 64bit?

Έγινε επεξεργασία από tasos53
Link to comment
Share on other sites

αν ψάξεις στο google για SSDSA2MH080G2C1 δεν θα βρεις τίποτα,παρά μονάχα κάποιες ιστοσελίδες στα ιαπωνικά,και αν δεις για SSDSA2MH080G1C1 θα σκεφτείς αυτός είναι ο ssd που θέλω να βρω, και είναι ακριβώς ο ίδιος, το plaisio θα φερει ιαπωνεζικες εκδοσεις.?

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που εχω εγω ειναι SSDSA2MH080G1GN αλλα πραγματικα τι ρολο παιζι αυτο?

Δλδ η χωρα κατασκευης τον κανει πιο γρηγορο ή δουλευει καλυτερα?

Δεν νομιζω να συμβαινει κατι τετοιο σε καμια περιπτωση.

Ολα τα εργοστασια κατασκευαζουν πραγματα βαση προδιαγραφων και η intel πιστευω για να εκανε επιλογη το συγκεκριμενο εργοστασιο στο china σιγουρα θα πληρουσε τις προδιαγραφες της ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που οπως ειπα ειμαι pc expert και ουτε υπαρχει μια στο εκατομηριο πιθανοτητα να ειναι πιο αργοι στην πραγματικοτητα αφου δεν μπορει ολος ο πλανητης να τους βρισκει γρηγορους και εγω αργους ;) αρα κατι παιζει σε εμενα ειναι εμφανεστατο.

Εχασα δυστηχως εχθες ειδικα την υπομονη μου.

Ερωτηση μπορω να μπουταρω τα δυο raid ξεχωριστα και το ενα να ειναι 32bit και το αλλο 64bit?

Όλοι μας τρέχουμε τους Intel MLC με το τελευταίο Firmware.

Επίσης, δεν αποκλείεται το πρόβλημα να είναι ριζωμένο στον RAID controller και απλά να μην γίνεται εμφανές με τους μηχανικούς.

Δοκίμασε να flash-άρεις τους δίσκους, secure erase, να δηλώσεις τα σωστά stripe και το allignment και πέρνα το λειτουργικό από την αρχή με tweaks για την αποφυγή άσκοπων r/w που επιβαρύνουν την υγεία των pages/blocks των SSD σου. Με λίγα λόγια, κάνε το ενδεδειγμένο troubleshooting. Στην περίπτωση σου, αυτό μεταφράζεται ξεκίνημα from scratch νομίζω.

Εφόσον μπορείς να δηλώσεις στο BIOS του RAID controller 2 διαφορετικά Arrays, τότε μπορείς να bootάρεις εξίσου άνετα από αυτά, δεδομένου ότι το υποστηρίζει και ο boot manager. Διαφορετικά, υποθέτω ότι, θα πρέπει να δηλώνεις boot-device από το BIOS ή με Hot-key κατά την εκκίνηση του υπολογιστή.

Προσθήκη: Τσέκαρε όμως τί παίζει με διπλή εγκατάσταση Windows σε διαφορετικούς δίσκους. Υπάρχει catch εκεί νομίζω...Τα windows αποθηκεύουν πληροφορίες για το boot, σε ένα mbr και ένα partition.

Έγινε επεξεργασία από cebit
Προσθήκη.
Link to comment
Share on other sites

To HDD erase γινεται χωρις να εχεις στησει το Raid0. Οπως ακριβως και το Firmware upgrade.

Κανε μια ψαχτικη μεσα στο φορουμ. Η διαδικασια υπαρχει.

P.S. H δυνατοτητα για ΚΤΕΛ παντα υπαρχει, ενημερωτικα....

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

οποιοσ δε βαριετε ας μας πει πως κανουμe bootable cd για το hdderase !

Ίδρωσα πολύ να βρω κάποιο οδηγό για το θέμα αυτό, τελικά το καλύτερο (και με λινκ που δουλεύουν ;) ) βρίσκεται εδώ

Μιλάει για usb και όχι για cd, ελπίζω να σε βοηθήσει.

Ένας άλλος τρόπος είναι με το ultimate boot cd αλλά η έκδοση του hdderase που περιλαμβάνει είναι παλιότερη και δε μου δούλεψε

Link to comment
Share on other sites

Ερχονται οι 34αρηδες... Ανεβηκαν και στην σελιδα του πλαισιου και μαλιστα σε πολυ καλες τιμες

Intel Postville 80GB SSD

Intel Postville 160GB SSD

ωραια νεα! ξερουμε τι καλυτερο θα εχουν απο πλευρας αποδοσης??εψαξα αλλα review δεν βρηκα:(

Link to comment
Share on other sites

Με vista 32bit προς το παρον και με διπλο raid ενα 4 X WD500GB RE VS 2 X INTEL X-25M SSD.

Το λειτουργικο προς το παρον ειναι στους μηχανικους οι ssd ειναι κενοι.

Εχω κανει ολα τα απαραιτητα disable indexing,prefetch κλπ κλπ και ο ssd οπως ειπα εχει το τελευταιο firmware.

Παρατηρησεις και σχολια θα γινουν δεκτα :jump1: (με το μαλακο ομως)

Αριστερα μηχανικοι και δεξια solid

printbom.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερχονται οι 34αρηδες... Ανεβηκαν και στην σελιδα του πλαισιου και μαλιστα σε πολυ καλες τιμες

Intel Postville 80GB SSD

Intel Postville 160GB SSD

Ανέβηκαν αυτοί και οι A-Data & Intel X25-M δεν είναι ετοιμοπαράδοτοι :(. Έλεγα να χτυπήσω ακόμα έναν.

Τί να κάνω, να χτυπήσω OCZ Summit (με Samsung MLC) ? Sebastian, Chosen, ChSin7, gznp (gunzip :p), και οι υπόλοιποι SSD guruz που ξεχνάω, τα φώτα σας παρακαλώ.

Βλέπω μικρά σχετικά write 4k, αλλά σε γενικές γραμμές φαίνεται ΟΚ το drive στα reviews.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχουμε κανενα περιεργο, θα παρεις το νεο intel χαλαρα! χωρις δευτερη σκεψη!

Να περιμενουμε να δουμε και νουμερα απο τους νεους Intel βεβαια. Σε λιγες μερες θα ξερουμε .... λοιπον αναμονη λιγο μεχρι να δουμε το ΝΕΟ!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχουμε κανενα περιεργο, θα παρεις το νεο intel χαλαρα! χωρις δευτερη σκεψη!

Να περιμενουμε να δουμε και νουμερα απο τους νεους Intel βεβαια. Σε λιγες μερες θα ξερουμε .... λοιπον αναμονη λιγο μεχρι να δουμε το ΝΕΟ!

Καλημέρα Sbstn :)

Δεδομένου του ιστορικού των Χ-25Μ/Ε, οι αντίστοιχοι στα 34nm, περιμένουμε, συμφωνούμε, να τα πάνε εξίσου καλά. Αλλά το ερώτημα είναι σήμερα αν υπάρχει κάτι που να κοστίζει +/- 250 ευρώ και να στέκεται αξιοπρεπώς απέναντι στους Intel ?

Ρωτάω ειδικά για τους Summit, γιατί προέρχονται από respectable εταιρία στον χώρο των SSDs (samsung) και επαναλαμβάνω ότι στα reviews αν και φαίνονται κατώτεροι των Intel, σε γενικές γραμμές/conclusion τα λόγια είναι επαινετικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.