Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Όνειρο η βόλτα πριν λίγο στο πάρκο. Δροσιά, καθόλου σκόνη, διάχυτη η ευχάριστη μυρωδιά της βροχής στον αέρα αλλά είχαμε ένα απρόοπτο.

Αφού είχα κάνει περίπου 5km. μέσα συναντάω έναν γνωστό με ένα πολύ κοινωνικό Ροτβάιλερ, τόσο που άρχισε να γλύφει χωρίς να το πάρω χαμπάρι το εξωτερικό του υδροδοχείου. Μάλλον του μύρισε η ελάχιστη ζάχαρη που είχα βάλει στο νερό, "δεν μαμιέται λέω, άλλωστε έξω είναι" και συνέχισα.

Αργότερα που σταμάτησα να ανάψω τα φώτα με πλησίασε ένα εξίσου κοινωνικό μπόξερ, που καρφώθηκε στο παγούρι απ' τη μυρωδιά του Ροτβάιλερ, και άρχισε και αυτό να το γλύφει, μόνο που είχε ανοίξει το καπάκι και έγλυφε το στόμιο. Ε, πόσο να πάω χωρίς νερό, κοράκιασα και γύρισα νωρίτερα!:p

Link to comment
Share on other sites

^^Αυτο το πραγμα με τα σκυλια και τους ιδιοκτητες, δε το καταλαβαινω. Εχω πετυχει 2 φορες εναν τυπο με ενα τσοπανοσκυλο. Δε το εχει δεμενο και τρεχει αυτο προς εμενα και καθως κανω πεταλ με γλυφει στο ποδι. Και μου λεει: μην φοβασε δε δαγκωνει. Καταρχην που το ξερω εγω οτι δεν δαγκωνει και δευτερον, με ρωταει εμενα εαν σιχαινομαι τα σκυλια να με γλυφουν;

Εγω στη θεση σου θα το πετουσα το υδροδοχειο.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο στην επόμενη βόλτα άλειψε το εξωτερικό μέρος του δοχείου με Tabasco Habanero.

Και να δούμε αν θα γλύψει σκύλος ! ! ! :p :bad::bad::bad::bad:

Αλλά το νού σου μη ξεχαστείς και πιάσεις εσύ την 'απαγορευμένη ζώνη ! ! :hehe:

Επί του σοβαρού τώρα -άσχετος εγώ- δεν παιζει καλού κακού να έχεις ένα μπουκαλάκι εφεδρικό στο ποδήλατο ?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο στην επόμενη βόλτα άλειψε το εξωτερικό μέρος του δοχείου με Tabasco Habanero.

Και να δούμε αν θα γλύψει σκύλος ! ! ! :p :bad::bad::bad::bad:

Αλλά το νού σου μη ξεχαστείς και πιάσεις εσύ την 'απαγορευμένη ζώνη ! ! :hehe:

Επί του σοβαρού τώρα -άσχετος εγώ- δεν παιζει καλού κακού να έχεις ένα μπουκαλάκι εφεδρικό στο ποδήλατο ?

Συήθως ταξιδεύεις με τα απαραίτητα. Η δεύτερη παγουροθήκη σχεδόν πάντα είναι δίπλα στην πρώτη. Άντε να έχει ξεφύγει κανένα μπουκαλάκι σε τσέπη πλάτης ή (σπανιότερα) σε τσάντα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την ποδηλατικη παρεα του lab :hi:

Θελω να αγορασω ενα ποδηλατο δρομου και θα ηθελα την βοηθεια σας και τα φωτα σας..

Εχω βρει καποια ποδηλατα στο ευρος τιμης που εχω διαθεσιμο, αλλα δεν ξερω αν ειναι καλα ή αν σε αυτα τα χρηματα μπορω να παρω κατι καλυτερο.. Το ποσο που διαθετω ειναι μεχρι 850ε (ισως και λιγο περισσοτερο αν υπαρχει κατι πολυ καλυτερο).

Τα ποδηλατα που εχω βρει ειναι:

1) Focus Culebro 4 2014

2) Orbea Aqua 30 2014

3) Cube Peloton 2014

4) Specialized Allez Compact 2014

5) Merida Scultura 900 2014

Δεν εβαλα λινκς γιατι δεν ξερω αν επιτρεπετε, αλλα αν ειναι πειτε μου να τα προσθεσω..

Υπαρχουν και 2 ακομα ποδηλατα, αλλα δυστυχως ξεφευγουν σε τιμη (+200/250ε).

Καταλαβαινω οτι μαλλον ειναι ενα σκαλι πιο πανω απο τα προηγουμενα, αλλα θα ζοριστω αρκετα για να αποκτησω ενα, οποτε αξιζει η διαφορα?

1) Bottecchia Duello 2014

2) Eddy Merckx AMX 105

Σας ευχαριστω για την βοηθεια

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εχουμε και λεμε:

1) Focus Culebro 4 2014

Focus - Bikes | 2014: CULEBRO 4.0 |

2) Orbea Aqua 30 2014

Cyclist.gr - Orbea Aqua 30 '14

3) Cube Peloton 2014

CUBE PELOTON 2014 - Δρόμου - Ποδήλατα

4) Specialized Allez Compact 2014

SPECIALIZED ALLEZ COMPACT 2014

5) Merida Scultura 900 2014

Δρόμου - Road : MERIDA Scultura 900 2014 -

Οσο αναφορα τα αλλα 2 που ξεφευγουν σε τιμη, ειναι:

1) Bottecchia Duello 2014 (αναφερομαι στο 52Β και 52Ν)

DUELLO - Race - Prodotti - Biciclette da corsa e mountain bike

2) Eddy Merckx AMX 105

Shimano 105 | Eddy Merckx Cycles

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι διατεθειμένος να ιδρώσεις λίγο και όχι απλά να πας μια βόλτα,Eddy Merckx ftw

τα περιφερειακα των άλλων είναι απο χάλια έως πολύ χάλια. claris groupo lmao,3ple granny gear :p

αν μπορείς να κάνεις ένα τεστ στο Merckx θα τανε ιδανικό,είναι λίγο σκληρά και αυτό ίσως σε αποθαρρύνει στην αρχή

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση..

Καταλαβαινω αυτο που λες, για τα Claris components (αναφερεσαι στα Merida και Specialized που εβαλα), ειναι entry level..

Το θεμα ειναι οτι σε αυτη την κατηγορια τιμης, δηλαδη εως 850ε, τα πιο πολλα ποδηλατα εχουν εως Sora..

Γιαυτο και το Bottecchia και το Merckx ξεφευγουν σε τιμη μετα (το Bottecchia βγαινει και με Campagnolo Veloce)..

Το Sora ειναι τοσο entry level και αυτο?

Επισης βρηκα και αυτο, με Veloce components, αλλα δεν την ξερω την εταιρεια (οχι οτι ξερω αρκετες :rofl: )

Shockblaze race 57

Shockblaze Race 57 Veloce - Δαλαβίκας Bikes

Έγινε επεξεργασία από Gagaras
Link to comment
Share on other sites

Το budget είναι αυστηρά στα 850; Μετά τα 1000 συνήθως έχεις το καλύτερο value for money. Αν σε ενδιαφέρει να αγοράσεις και από έξω, δες τα Planet-X και τα Ribble.

Ειναι δυστυχως αυστηρο το οριο των 850.. Θα ζοριστω αρκετα για κατι περισσοτερο..

Και αν ειναι να το ξεπερασω και να φτασω στο 1000-1200 υπαρχει και η επιλογη της fidusa :smoke:

Δεν εχω προβλημα να αγορασω απο εξω, θα κοιταξω και τις εταιρεις που μου ειπατε..

Απλα ειμαι αρχαριος και δεν ξερω απο μεγεθη, διαστασεις κλπ και φοβαμαι μηπως κανω λαθος στην αγορα απο εξω..

Απο αυτα που παραθεσα, μηπως καποιο εχει καλο σκελετο και μπορω να χτισω πανω του στο μελλον?

Δηλαδη να αλλαξω components σε 105 καποια στιγμη πιο μετα, κλπ κλπ?

Έγινε επεξεργασία από Gagaras
Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυστυχως αυστηρο το οριο των 850.. Θα ζοριστω αρκετα για κατι περισσοτερο..

Και αν ειναι να το ξεπερασω και να φτασω στο 1000-1200 υπαρχει και η επιλογη της fidusa :smoke:

Δεν εχω προβλημα να αγορασω απο εξω, θα κοιταξω και τις εταιρεις που μου ειπατε..

Απλα ειμαι αρχαριος και δεν ξερω απο μεγεθη, διαστασεις κλπ και φοβαμαι μηπως κανω λαθος στην αγορα απο εξω..

Απο αυτα που παραθεσα, μηπως καποιο εχει καλο σκελετο και μπορω να χτισω πανω του στο μελλον?

Δηλαδη να αλλαξω componets σε 105 καποια στιγμη πιο μετα, κλπ κλπ?

Δεν νομιζω οτι αξιζει να μπεις στην διαδικασια αλλαγης μιας και οταν το εψαχνα το θεμα εβγαινε παραπανω το ολο θεμα. Τον τελευταιο καιρο βλεπω πολλα κουρσακια μεταχειρισμενα σε πολυ καλη τιμη. Γιατι δεν ριχνεις μια ματια και σε αυτα; Με 850 ευρω νομιζω οτι παιρνεις κατι καλο σε αυτα τα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυστυχως αυστηρο το οριο των 850.. Θα ζοριστω αρκετα για κατι περισσοτερο..

Και αν ειναι να το ξεπερασω και να φτασω στο 1000-1200 υπαρχει και η επιλογη της fidusa :smoke:

Δεν εχω προβλημα να αγορασω απο εξω, θα κοιταξω και τις εταιρεις που μου ειπατε..

Απλα ειμαι αρχαριος και δεν ξερω απο μεγεθη, διαστασεις κλπ και φοβαμαι μηπως κανω λαθος στην αγορα απο εξω..

Απο αυτα που παραθεσα, μηπως καποιο εχει καλο σκελετο και μπορω να χτισω πανω του στο μελλον?

Δηλαδη να αλλαξω components σε 105 καποια στιγμη πιο μετα, κλπ κλπ?

Μπορεις να δεις και το ktm strada 800 που βγαινει σε καλη τιμη με περιφερειακα shimano sora (εδω και εδω).

Παντως σκεψου και την επιλογη του μεταχειρισμενου, πιστευω θα βρεις καλες ευκαιριες. Εγω δυστυχως περυσι που πηρα κουρσακι δεν το σκεφτηκα καθολου και αγορασα καινουργιο.

Έγινε επεξεργασία από stefanakos8
Link to comment
Share on other sites

εγώ το καλοκαίρι αγόρασα μεταχειρισμένο (στην ουσία αμεταχείριστο ήταν) το Specialized Allez. Είναι η απλή έκδοση χωρίς ιδιαίτερα καλά περιφερειακά. Μέσα στο καλοκαίρι έκανα πάρα πολλά χιλιόμετρα και παραμένω με την αρχική εντύπωση. Το ποδήλατο είναι απίστευτο. Η οδηγική του συμπεριφορά είναι άριστη, η απορρόφηση κραδασμών απίστευτη σε σχέση με τα άλλα 2 κουρσάκια που έχω οδηγήσει (bianchi και ideal). Ζαχάρωνα και εγώ το merckx και παρόλο που είναι φανταστική μάρκα, κατέληξα στο ότι πρέπει να πας σε ακριβό μοντέλο για να αξίζει τον κόπο. Απο μένα Specialized δαγκωτό. Η έρευνα που έχει κάνει η εταιρία αυτή είναι διαστημική. Και χαίρομαι που τη διαπιστώνω και στο πιο φθηνό της μοντέλο. Αρχές Ιούνη ανέβηκα πάνω του 125 κιλά και τώρα είμαι 108 (αν πρόσεχα διατροφή το τριψήφιο θα ήταν παρελθόν). Απο αυτό καταλαβαίνεις πράγματα και για τις αντοχές του ποδηλάτου και για την άνεση του στην οδήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με το κινητό μου συνήθως καταγράφω τις διαδρομές θέλω να πάρω μια θήκη για το ποδήλατο... Μέσα στην τσέπη μου είναι άβολο... πατιούνται κουμπιά κτλ και δεν το βλέπω καν παρά μόνο αν σταματήσω

Ποια χρησιμοποιείτε εσείς? (Αν είναι αδιάβροχη είναι προτιμότερο... Ζω στα Γιάννενα :( )

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.