Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Παιδια το παρηγγειλα το αμαξι!!, αλλα 2,30 μηνες για παραδοση ? την οκταβια που ειχα παρει ουτε μηνα δεν ειχε παρει για παραδοση...μου φαινεται αρκετος χρονος και φοβαμαι λιγο...

εσεις τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

Big If:

Ίσως να θέλουν την πώληση για το δεύτερο τρίμηνο 2010, για τα αποτελέσματα τους, μια που η αγορά έχει κάτσει. Ανάλογα την ζήτηση, το customization που έκανες και τα ενδοεταιρικά λογιστικά τερτίπια.

Μια που σε απασχολεί η καθυστέρηση, από ποιο διαφορετικό <<κανάλι>> θα μπορούσες να μάθεις για χρόνο παράδοσης;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το παρηγγειλα το αμαξι!!, αλλα 2,30 μηνες για παραδοση ? την οκταβια που ειχα παρει ουτε μηνα δεν ειχε παρει για παραδοση...μου φαινεται αρκετος χρονος και φοβαμαι λιγο...

εσεις τι λετε ?

Εγω λεω οτι θα σου ερθει στο μισο χρονο για εκπληξη :p. Σοβαρα.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο το ti pack δεν ζητησα κατι παραπανω δεν νομιζω να ναι τοσο τραγικο αυτο το customize για τετοια παραδοση...απλα με αυτα που ακούγονται μην μου ρθει κανα εγκεφαλικο σχεδον τα μισα εδωσα προκαταβολη...

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω οτι θα σου ερθει στο μισο χρονο για εκπληξη :p. Σοβαρα.

:crazy_pilot: Μ'αρέσει το attitude αυτό spresv.

Στα δικά μας:

Αρκεί να έρθει. Άμα δεν υπάρχουν υποχρεώσεις, IMHO δεν παίζει ρόλο ένας ή δύο μήνες. Ακόμα καλύτερα είναι εάν υπάρχει εναλλακτικό μέσο μεταφοράς (παρτουζιάρικο οικογενειακό αυτοκίνητο).

Να είναι όπως πρέπει, όπως το θέλεις το όχημα είναι το βασικό και ας αργήσει. Πάντα όμως μέσα στον χρόνο που σου υποσχέθηκαν. Αν κάνει παραπάνω έχεις ατού για να διαπραγματευθείς για δωράκια, έκπτωση ή ακόμα και να σου δώσουν όχημα να κάνεις την δουλειά σου μέχρι την παράδοση, αν παίρνεις την ευθύνη.

Δίνοντας την προκαταβολή συμφωνείς με τον χρόνο παράδοσης. Καλά είναι να έχεις σε χαρτί την συμφωνία, με τους βασικούς όρους. Αν αργήσει, χτυπάς τους όρους που δεν καλύπτονται και έχεις όφελος από αλλού ανάλογα τί θές και πώς θα το διαπραγματευθείς.

Έγινε επεξεργασία από cebit
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν το λεω για πλακα, εχω τουλαχιστον 3-4 παραδειγματα υπ-οψιν μου (για alfa romeo παντα) σε παραγγελια αυτοκινητου του κουτιο υοι οποιοι ηρθαν σε "δυσκολη" θεση γιατι το αυτοκινητο ηρθε απο νωριτερα εως και πολυ νωριτερα και δεν ειχαν πουλησει ακομα το παλιο! Και σχεδον ολοι ειχαν extras που δεν ηταν συνηθισμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω προβλημα για μετακινηση εχω το παλιο μου και το οικογενειακο, απλα μαζευα αρκετο χρονο για να παρω κατι που μου αρεσει και δεν θελω να χασω τα χρηματα..απλα μου φανηκε αρκετος χρονος..δωρο δεν εχω παραπονο το δερματινο σαλονι ειπαν :p

Link to comment
Share on other sites

Η βασική μου πρόταση πάντως είναι το ESP (VDC, VSA, όπως λέγεται).

Δεν μπορώ να σταματήσω να λέω ότι όταν σε ένα απλό αμάξι θα έχεις το χέρι στο χειρόφρενο καλού κακού, σε αυτό απλά πατάς γκάζι και στρίβει.

Τις προάλλες οδήγαγα σε φρεσκοβρεγμένη άσφαλτο και νόμιζα ότι είχε σκάσει λάστιχο με την πρόσφυση που είχε το αμάξι. Το συναίσθημα του στρίβεις, πάει ευθεία και ξαφνικά μπαίνει ESP στρίβει εκεί που λέει το τιμόνι, είναι αναντικατάστατο συναίσθημα ασφάλειας σε σχέση με το στρίβεις, πάει ευθεία, σηκώνεις χειρόφρενο, κάνεις ανάποδο, πιθανώς κατεβάζεις για δύναμη, ελπίζεις ότι θα προλάβει να "γατζώσει", και σου πέφτει κι η τυρόπιτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ετσι, λιγα άλογα παραπάνω και μπλοκέ αντικαθιστούν επάξια το καλύτερο ESP. Χέρια δεν σου δίνει πάντως, όπως το ESP :p

Και στην τελική, αν θέλετε γκιουμπιούτερ να οδηγεί το αμάξι σας, περιμένετε λίγο καιρό, βγαίνει το Gran Turismo 4 :p

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσα να αντιδράσω τόσο γρήγορα και τόσο αποτελεσματικά, ανεξαρτήτως της ψυχοσωματικής μου κατάστασης της εκάστοτε στιγμής, δεν θά 'μουνα ο σωτήρης αλλά ο τερμινέητορ. :p

Επίσης θα έπρεπε να έχω 4 πεντάλ φρένου. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε service manual για Kreidler Florett (Φλορέτα :D);

Πήρε ο πατέρας μου μία, με σκοπό να γίνει τσίλικη/εκθεσιακή.

Έχω ψάξει ebay κτλ, αλλά δε βρήκα κάτι. Έχω πετύχει κάνα δυό site από όπου μπορώ να αγοράσω service manual, αλλά συνήθως είναι στα Γερμανικά.

Έχει πολλά Ολλανδικά Kreidler clubs, αλλά δε καταλαβαίνω τίποτις.

Ξέρει κανείς κάτι - έχει ασχοληθεί;

Link to comment
Share on other sites

Παπασωτηρίου στο υπόγειο με τα τεχνικά; Είχα πετύχει μεχρι και service manual για Kettengrad...:hm:

Ευχαριστώ μαν, θα πω του πατέρα μου να περάσει μια βόλτα σε αυτό στη Τσιμισκή εδώ Θεσ/νίκη. Παίζει και σε αυτό υπόγειο με τεχνικά; (εννοώ εάν σε όλα τα Παπασωτηρίου έχουν τεχνικά βιβλία - δεν έχω πάει ποτέ) :D

Link to comment
Share on other sites

Το GRAN TURISMO 5 βγαίνει, αλλά μην το κάνουμε θέμα!!

Αν μπορούσα να αντιδράσω τόσο γρήγορα και τόσο αποτελεσματικά, ανεξαρτήτως της ψυχοσωματικής μου κατάστασης της εκάστοτε στιγμής, δεν θά 'μουνα ο σωτήρης αλλά ο τερμινέητορ. :p

Επίσης θα έπρεπε να έχω 4 πεντάλ φρένου. :hehe:

Έχεις δίκιο ότι χρειάζονται όλα τα ηλεκτρονικά βοηθήματα για να σε προστατέψουν την κακιά στιγμή, αλλά βρε αδερφέ αν δεν είσαι πλήρως ξεκούραστος, ορεξάτος και στην τσίτα για να το μαξέψεις, πήγαινε πιο σιγά! Και εγώ θα ήθελα Traction Control στην BMW με τα 200 πίσω, αλλά σχεδόν πάντα πατάω ελάχιστο γκάζι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, δεν ξέρω αν σε βολέψει, αλλα βρήκα και αυτο: http://www.kreidlerparts.com/scripts/parts_cat.asp?gid=1

Οσο για τον Παπασωτηριου, μακαρι να ηξερα φιλος.... Δεν ξερω τι παιζει στην υπογα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.