Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Αν δεν έχεις ξεχάσει κάτι αναμμένο πας για μπαταρία

Μπα τίποτα όλα κλειστά , επειδή δεν το έχω ψαξει πολύ εαν βάλω μεγαλύτερη μπαταρία κατά 15Α (αυτή που είχα ήταν ήδη 10Α μεγαλύτερη ) λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα όσον αναφορα την πλήρη φόρτιση ;

Link to comment
Share on other sites

Μπα τίποτα όλα κλειστά , επειδή δεν το έχω ψαξει πολύ εαν βάλω μεγαλύτερη μπαταρία κατά 15Α (αυτή που είχα ήταν ήδη 10Α μεγαλύτερη ) λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα όσον αναφορα την πλήρη φόρτιση ;

Το μέγεθος της μπαταρίας το καθορίζει η γεννήτρια φόρτισης. Χονδρικά αν είναι 70A φορτίζει από άδεια σκέτη μπαταρία 700 Ah..

Επειδή όμως ποτέ δεν είναι σκέτη, υπολογίζεις τα αμπέρ κατανάλωσης του αυτοκινήτου και τα αφαιρείς από το 70.

Για 25Ah δεν τίθεται θέμα αλλά ούτε και θα κερδίσεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που ισως να κερδισεις είναι οτι οι μεγαλυτερες γενικα εχουν και μεγαλυτερο Cranking Amperage, το οποιο πρακτικα θα σου δινει μια μεγαλυτερη ασφαλεια αν κανεις συνεχόμενες εκκινησεις (μιζιες)...επισης αν ακους απο την πηγη μουσικη σε αλανες, παραλιες και αλλα πονηρα μερη, θα εχεις μεγαλυτερη διαρκεια (ακραιο άλλα λέμε τωρα), αλλά κατα τα άλλα οπως σου ειπε και ο ΓιαγκΤ

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..... γενικά πάντα προσπαθώ να μην βάζω μεγάλα φόρτια στην μπαταρία οταν δεν λειτουργεί το αυτοκίνητο . Ενας φίλος έχει και αυτός θέμα με την μπαταρία του και αγόρασε απο το internet άλλα ξέχασε να πάρει την μπαταρία με τον θετικό πόλο στα δεξιά και μου είπε εάν την θέλω.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

σήμερα είχα την πρώτη μου εμπειρία με τα 155Km/h με ανοιχτά παράθυρα :upside: (βρήκα το φυσικό μου όριο :D)

Just DO not Do it your ears gonna hurt !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

όχι από θόρυβο ... από πίεση εννοούσα !

Πιστεύω ότι όλοι το έχουμε κάνει τουλάχιστον μία φορά στην ζωή μας, πόνος μέσα στο αυτί (και αυτό χ2 επειδή έχουμε δύο αυτιά :hang2:) ....

γιατρέ τι λέτε θα ζήσω ?

Link to comment
Share on other sites

μόνο με κάμπριο το έχω ζήσει.. με κανονικό αυτοκίνητο, δε θέλω να το ζήσω ΠΟΤΕ!

Πάνω από 60-70 δεν δέχομαι ανοιχτά παράθυρα όταν οδηγώ.. ούτε λιγάκι! Μου σπάει τα νεύρα αυτό το φρρ-φσσσ-φρρρ-φσσσ :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.