Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

αυτό με τα alarm όπως έκανε το περιπολικό στο 1:10 , και 1:43 .... πρέπει να καθιερωθεί (το είδα για πρώτη φορά εδώ στο thelab σε ένα βίντεο που το έκαναν οι Ιάπωνες αποφάσισα να το κάνω και εγώ όταν με αφήνουν να περνάω) και προχτές το είδα και από έναν άλλο τύπο που τον άφησα να περάσει :woot:!!! i like it !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Ti μπορεί να κάνει κάποιος για να φθαρούν τα ημίμπαρα στα 80.000χλμ? Σημάδι να βάζει λακούβες και πεζοδρόμια; Πρώτη μου φορά μπήκα σε αυτοκίνητο που ήθελε ημίμπαρα και σε τόσο λίγα χλμ. Να πεις ακρόμπαρα εντάξει. Αλλά ημίμπαρα!!;;

Link to comment
Share on other sites

Όπου να ναι θα χρειαστεί να βάλω χειμερινά. Έχει κανείς άποψη γι αυτά; Λίγο που το έψαξα μάλλον πάω για τα Barum σαν λογική επιλογή. Για τα TS850 διάβασα καλά σχόλια αλλά ξεφεύγουν..

post-4655-1416078959,2153_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Όπου να ναι θα χρειαστεί να βάλω χειμερινά. Έχει κανείς άποψη γι αυτά; Λίγο που το έψαξα μάλλον πάω για τα Barum σαν λογική επιλογή. Για τα TS850 διάβασα καλά σχόλια αλλά ξεφεύγουν..

Έχω μία εβδομάδα που έβαλα χειμερινά στο αυτοκίνητο.

Για Barum polaris 3 πήγαινα,αλλά δεν υπήρχαν ετοιμοπαράδοτα.Όπότε έβαλα τα gislaved eurofrost 5 που υπήρχαν.

Μια πρώτη άποψη.Λιγότερος θόρυβος στον δρόμο.Μαλάκωσε αρκετά το μπροστινό σύστημα,καλύτερη απορρόφηση μικροκραδασμών (πετραδάκια κτλ) εξαφανίστηκαν κάποια χαζογλιστρήματα στην βροχή.Τα προηγούμενα θερινά πρέπει να είχαν γίνει κούτσουρα.Το χιόνι περιμένω για να δω εκεί τι θα κάνουν.

Αποψή μου,τα Barum μην τα φοβάσαι.Στα μέρη μου τα φοράνε πολλοί και λίγο που έψαξα στο ιντερνετ μόνο θετικά γράφουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω λίγο ακόμα αλλά λογικά πάω βρουμ για Barum. Και η προσφορά που πήρα νομίζω είναι καλή. Εντωμεταξύ σε χιόνι δεν έχω ξαναοδηγήσει.. Ελπίζω να με βγάλουν ασπροπρόσωπο και να μη το ρίξω στον 1ο τοίχο που θα βρω :p

Για να έχω μέτρο σύγκρισης, Ελλάδα πόσο χρεώνουν περίπου για τοποθέτηση + ζυγοστάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ σε χιόνι δεν έχω ξαναοδηγήσει.. Ελπίζω να με βγάλουν ασπροπρόσωπο και να μη το ρίξω στον 1ο τοίχο που θα βρω :p

Μη περιμένεις από τα λάστιχα να σε βγάλουν ασπροπρόσωπο. Θα πρέπει να κάνεις δοκιμές κάπου να μάθεις πώς επιταχύνει και επιβραδύνει το όχημα, πώς υπακούει στο τιμόνι και με τι καθυστέρηση (αν υπάρχει, ανάλογα την ταχύτητα), πώς φρενάρει, πώς μπλοκάρουν οι εμπρός (αν δεν έχεις ABS) και πάει ευθεία και γενικά πώς μεταβάλλεται η οδική συμπεριφορά του οχήματος.

Link to comment
Share on other sites

Για να έχω μέτρο σύγκρισης, Ελλάδα πόσο χρεώνουν περίπου για τοποθέτηση + ζυγοστάθμιση;

Όσες φορές έχω βάλει λάστιχα,απλά ρώτησα τιμή(50e π.χ)τα τοποθέτησαν,πλήρωσα και έφυγα.Ποτέ δεν μου είπαν,είναι τόσο η τοποθέτηση και άλλο τόσο η ζυγοστάθμιση,νομίζω όλα μέσα στην τιμή είναι.Μπορεί να αλλάζει απο μαγαζί σε μαγαζί.

Εντωμεταξύ σε χιόνι δεν έχω ξαναοδηγήσει.. Ελπίζω να με βγάλουν ασπροπρόσωπο και να μη το ρίξω στον 1ο τοίχο που θα βρω:p

Ότι γράφει ο από πάνω.

Μην τα περιμένεις όλα από τα λάστιχα.Θα πρέπει να το μάθεις το αυτοκίνητο.

Ξεχνάς απότομα φρεναρίσματα και επιτάχυνση.Γενικά απότομη οδήγηση.

Να φρενάρεις το αυτοκίνητο με την ταχύτητα του κιβωτίου.

Να έχεις ΠΑΝΤΑ μαζί σου αλυσίδες,δεν ξέρεις που θα σου χρειαστούν.Την έχω πάθει και με έσωσαν.Πιστεψέ με,πολύ κακή εμπειρία:fie:

Να μάθεις να τοποθετείς τις αλυσίδες.

Όταν βάλεις τα λάστιχα,μετά να κοιτάξεις τον αέρα που έχουν μόνος σου.Συνήθως βάζουν ότι να ναι.

Εννοείται με τις πρώτες ζέστες,τα βγάζεις και βάζεις θερινά.Βλέπω και στα μέρη μου,που τα αφήνουν μόνιμα και καλοκαίρι δεν βγάζουν,είναι κρίμα.

Κάποια στιγμή,εάν σε βγάλει ο δρόμος σε καμιά αλάνα με χιονάκι απάτητο,μπορείς να αφήσεις τον εαυτό σου ελεύθερο,δε χάλασε και ο κόσμος.:shifty::shifty::shifty:

Αυτά απο εμένα,πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

γενικά η eicma μας έχει δώσει διάφορα διαμαντάκια

WARNIGN 56K

HONDA

Το rcv-213s που μας έδειξε ο 2cpu

νέο africa

1488091_319482448224718_1544332207795294750_n.jpg?oh=920c0364f476374f3b2dc952dc2f8bbf&oe=54D979A8

110414-2015-honda-29158_True_Adventure_Prototype.jpg

Kawasaki ninja h2/h2r

https://www.ninja-h2.com/h2r.html

15ZX1000P_Styling02.jpg

15ZX1000P_Styling03.jpg

15ZX1000P_Styling04.jpg

15ZX1000P_Styling05.jpg

h15ZX1000P_Styling01.jpg

σημείωση για το r ...

For every 15 hours of running over 8,000 min-1, the engine needs to be inspected. For every 30 hours, an engine bottom end overhaul is needed

Και μερικές από το απλό https://www.ninja-h2.com/h2.html

15ZX1000N_Styling01.jpg

15ZX1000N_Styling04.jpg

Yamaha

R1/R1M(500 κομμάτια η Μ)

YZF-R1 2015 - Motorcycles - Yamaha Motor Europe

ιδιαίτερα αμφιλεγόμενη η αισθητική

51322-yamaha-yzf-r1-2015%20%284%29.jpg

51335-yamaha-yzf-r1-2015%20%2817%29.jpg

BMW

(την ανανέωση στο "πίστας" s1000rr θα την μάθουμε σε μερικές μέρες/ώρες)

S1000XR (λέγε με ducati multistrada clone)

S1000RR_de_S1000XR_25.jpg

BMW F800R

bmw-brings-2015-f800r-to-eicma-2014-with-new-headlight-arrangement-live-photos_1.jpg

copyrightimage.gif

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση …. πριν μερικές μέρες έμεινε ο πατέρας μου από μπαταρία έτσι πήρε το δικό μου για να το ανάψει (δεν τον πρόλαβα) , μετά από 3 μέρες με άφησε και το δικό μου έπαιξα κάνα δυο μιζιες παραπάνω και πήρε , όμως μέχρι να κινηθεί το αυτοκίνητο είχα αναμμένο λαμπάκι μπαταριάς στο ταμπλό και 9,3V τάση στην μπαταρία με το που ξεκίνησα σε δευτερόλεπτα η τάση πήγε στα 13,5 με 14V που είναι το φυσιολογικό . (Η μέτρηση έγινε με έναν δικό μου ελεγκτή όποτε δεν ξέρω 100% εάν είναι σωστες η τιμές )

Τώρα επειδή έσπασα το πολυμετρο μου δεν μπορώ να ελέγξω τον δυναμό κτλ πιστεύετε ότι είναι η μπαταρία η υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα . ; , η μπαταρια ειναι πανω απο 4-5 χρονια εαν θυμαμαι καλα

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.