Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

πριν 11 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

 

Εστάλησαν όλα μαζί ή χωριστά? Όσον αφορά στον εκτελωνισμό, υπολογίζεται όλη η αξία του δέματος, μαζί με τα μεταφορικά.

Επίσης υπολογίζεται η αρχική αξία αντικειμένων, πχ αν τους στείλεις σε κάποιο site που γράφει "100€ με 50% έκπτωση", θα το μετρήσουν ως 100€, όχι 50.

 

H παραγγελια εγινε μεσω κινεζοσελιδας, τα προιοντα ερχονται χωριστα αλλα εχει μια αποδειξη αγορας στην καρτα του.

Βρεθηκε η αποδειξη αγορας του προιοντος μεσω της σελιδας και την εστειλε στο τελωνειο, αντε να δουμε ποσο θα πληρωσει

για εναν μηχανισμο απο καλαμι ψαρεματος με τιμη στα 32 ευρω.

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Proteas έγραψε:

Λοιπον ηρθε η λυπητερη απο το τελωνειο. Μηχανισμος απο καλαμι ψαρεματος 32 ευρω για τον εκτελωνισμο του θελουν 22,60. 

Αυτοί οι Κινέζοι, ρε παιδί μου, είναι σοβινιστές. Εκεί, να προωθήσουν μόνο τα δικά τους γνωμικά. Μα, θα μας καταργήσουν το ''δεν γ@@@μείς που δεν γ@@@@αμείς, δεν πας τουλάχιστον για ψάρεμα'';:p

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Hi fellas, με βάση το παρακάτω, πότε να το περιμένω? Έχετε σχετική εμπειρία? 

(Αγορά 13/10, tracking μου έστειλε ο πωλητής στις 16/10 και μετά είναι το παρακάτω.)

Κατάσταση πακέτου: Καθ' οδόν
Προορισμός: Ελλάδα
Προέλευση: Γερμανία
2018-10-20 06:59 Feucht, Germany, The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html )
2018-10-20 05:31 Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center
2018-10-19 17:21 Rüdersdorf, Germany, The international shipment has been processed in the parcel center of origin
2018-10-18 15:40 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδες πηρα απο Κινα κατι πραματουδια και μου εστειλε ενα περιεργο τρακινγκ UAxxxxxxxO  Το 17τρακ λεει δεν αναγνωριζει καν τον carrier.

Ξερει κανεις κατι; Ε φανταστικοι δελαμπινιονς; Σλουρπ...:hehe:

 

Ευχαριστουδια

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Παιδες πηρα απο Κινα κατι πραματουδια και μου εστειλε ενα περιεργο τρακινγκ UAxxxxxxxO  Το 17τρακ λεει δεν αναγνωριζει καν τον carrier.

Ξερει κανεις κατι; Ε φανταστικοι δελαμπινιονς; Σλουρπ...:hehe:

 

Ευχαριστουδια

τρόπος αποστολήςπου έβαλες →  free - China Post Ordinary Small Packet Plus?

αν ναι και η αγορά έγινε σήμερα (δεν θα στο εμφανίσει άμεσα), τότε θα μπορέσεις να το παρακολουθήσεις μόνο όσο βρίσκεται στην Κίνα. 

 

Μπορεί επίσης να μην το έχει (στείλει)ι πάει ακόμα στο ταχυδρομείο...

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Απο ebay ειναι δεν ειχα αλλη επιλογη (International Economy : tracked-no signature) στις 17/10 σταλθηκε

από ebay.com που είχα παραγγείλει free shipping - με usps τracking UJ0xxxxxxx4US, "ενημέρωση" μου έδειχνε

μόνο όταν ξεκίνησε η αποστολή του, μετά τίποτα :p (μέχρι να φτάσει στο σπίτι).

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σκάει δέμα από Κίνα αξίας 23 €. Μου ζητάνε παραστατικά, τα στέλνω, και σήμερα μου σκάει sms από ΕΛΤΑ που μου λέει ότι θέλει 20 € αντικαταβολή για να παραλάβω το δέμα. 

Παίρνω τηλέφωνο στο ταχυδρομείο, μου λένε "Είναι χρεώσεις τελωνείου". Παίρνω στο τελωνείο στο Ελ. Βελ. και ένας ευγενέστατος κύριος μου εξηγεί ότι πλέον τα ΕΛΤΑ δουλεύουν σαν ιδιωτική εταιρία και χρεώνουν την μεταφορά του δέματος από το τελωνείο μέχρι το κατάστημα, γύρω στα 14-15 €. Οπότε 6 € του τελωνείου και 14 € τα γαμ(*&^ του ΕΛΤΑ, πάει στο 20αρικο η χρέωση. Στο τέλος μου κάνει ο άνθρωπος "Είναι κρίμα γιατί μέχρι 22 € είναι ατελώς. Στην ουσία για ένα ευρώ σε χρέωσαν."

Μου φαίνεται τέρμα η Κίνα για αγορές.

  • Like 1
  • Wow 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, astrolabos said:

και ένας ευγενέστατος κύριος μου εξηγεί

μάλλον έτσι θα είναι για να στο λέει, όμως επειδή έχουν παράδοση -παντού όχι μόνο στα τελωνεία- να λένε παπάντζες που τους κατεβαίνουν στο κεφάλι, κυρίως με τη μορφή του να παραλείπουν να δώσουν πλήρως τις πληροφορίες, αν σε ενδιαφέρει το θέμα έλεγξέ το περαιτέρω χωρίς να βασίζεσαι 100% στα λόγια τους. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Σκάει δέμα από Κίνα αξίας 23 €. Μου ζητάνε παραστατικά, τα στέλνω, και σήμερα μου σκάει sms από ΕΛΤΑ που μου λέει ότι θέλει 20 € αντικαταβολή για να παραλάβω το δέμα. 

Παίρνω τηλέφωνο στο ταχυδρομείο, μου λένε "Είναι χρεώσεις τελωνείου". Παίρνω στο τελωνείο στο Ελ. Βελ. και ένας ευγενέστατος κύριος μου εξηγεί ότι πλέον τα ΕΛΤΑ δουλεύουν σαν ιδιωτική εταιρία και χρεώνουν την μεταφορά του δέματος από το τελωνείο μέχρι το κατάστημα, γύρω στα 14-15 €. Οπότε 6 € του τελωνείου και 14 € τα γαμ(*&^ του ΕΛΤΑ, πάει στο 20αρικο η χρέωση. Στο τέλος μου κάνει ο άνθρωπος "Είναι κρίμα γιατί μέχρι 22 € είναι ατελώς. Στην ουσία για ένα ευρώ σε χρέωσαν."

Μου φαίνεται τέρμα η Κίνα για αγορές.

 

Αυτό δεν το πολυπιστεύω..

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, honda22 said:

 

Αυτό δεν το πολυπιστεύω..

 

δυστυχώς είναι αλήθεια, οκ δεν τα λένε μεταφορικά αλλά τέλη εκτελωνισμού αλλά η ουσία παραμένει

 

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou_09_08_2017.pdf

 

edit.πέρα απο το τέλος αυτό βάζεις μέσα και όσα χρεώνει το τελωνείο (δηλαδή πόσα είπαν στον τελώνη ότι λείπουν από το ταμείο
https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.