Jump to content



Η πρώτη κάρτα της σειράς 3XX από την nvidia είναι εδώ!


Dante80

Recommended Posts

ας ελπίσουμε ότι η nvidia θα προσπαθήσει να χτυπήσει και σε τιμές την ati [όταν με το καλό βγει η σειρά 3χχ], μπας και βγούμε κερδισμένοι εμείς από όλη την ιστορία

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply
ας ελπίσουμε ότι η nvidia θα προσπαθήσει να χτυπήσει και σε τιμές την ati [όταν με το καλό βγει η σειρά 3χχ], μπας και βγούμε κερδισμένοι εμείς από όλη την ιστορία
Μην το ελπίζεις. Εκείνη που θα μπορεί να ρίξει τιμές εκείνη την εποχή θα είναι η ΑΤΙ που θα έχει στην αγορά ήδη προϊόν 6 μηνών (και συνεπώς θα έχει βγάλει κέρδος από αυτό).
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι για εσάς ωρέ! Είναι για το μεγάλο κομάτι της πίτας, το 60+% της αγοράς που το τρώει η Intel μόνη της. Τους OEM ντε! Για εσάς θα φτιάξει καμιά πιο καλή με 550 ευρώ. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι για εσάς ωρέ! Είναι για το μεγάλο κομάτι της πίτας, το 60+% της αγοράς που το τρώει η Intel μόνη της. Τους OEM ντε! Για εσάς θα φτιάξει καμιά πιο καλή με 550 ευρώ. :D

H Intel το κομματι αυτο το τρωει "μονη της" γιατι δινει "δωρο" μαζι με την μητρικη και την καρτα γραφικων.

Το αντιστοιχο προιον της ATI/NV που παει να χτυπησει την Ιντελ λεγεται 740G780G/785G και Nvidia ION/9300/9400 κλπ κλπ και οχι GTS210.

Αυτη ειναι standalone καρτουλα εξτρα που θα μπορω να την παρω κι εγω στο συστηματακι μου με 30-40 ευρω (λογικα).

Δεν ειπαμε οτι εβγαλε την GTX 295 renamed σε GTX 395 γιατι πολυ απλα ΔΕΝ την παιρνει. Εκει που την παιρνει, εκει τα κανει...

Το ζητημα λοιπον ειναι

a) Σου αρεσει αυτη η λογικη της εταιριας? Aσχετα με το αν ποτε θα πας να την παρεις την καρτα ή θα χτυπησεις την Mars 295@ 1200 euro σε tri-SLI

β) Θα κοστιζει η GTS 310 ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο με την GTS 210 μια που ειναι το ιδιο πραγμα ή θα χρεωσουν 5-10 ευρω για την αλλαγη στο αυτοκολλητο? Και αν δεν κοστιζει το ιδιο (που στην τελικη μαγκια της να τα πουλαει οσο γουσταρει) σου αρεσει και αυτο σαν πρακτικη?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μεμπτό στην όλη υπόθεση θα είναι αν χρεώσει το νέο αυτοκόλητο extra $ (πολύ πιθανό, το έχει ξανακάνει). Τα υπόλοιπα είναι μαρκετινγκ είτε μας αρέσει είτε όχι. Απλά την προσπερνάμε, δεν αξίζει να ασχοληθούμε παρά μόνο σε ειδικές περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πρακτική δεν είναι σε καμμία περίπτωση.

Η απορία που εχω εγω είναι γιατί το κάνει αυτό το πράγμα ; Θυμάμαι για παράδειγμα όταν είχε βγάλει τη gts250=9800gtx και είχε γίνει πάλι σάλος για εξαπάτηση των καταναλωτών, λόγω του ότι το 250 παραπέμπει στον πυρήνα gt200.

Αλήθεια όμως πως γίνεται αυτή η εξαπάτηση ;

Έχουμε καταναλωτές που ασχολούνται με τις εξελίξεις της τεχνολογίας και εχουν γνώσεις στο χώρο των υπολογιστών. Αυτοί πολύ απλά θα διαβάσουν τα specs της κάρτας πριν την αγοράσουν. Αν δεν το κάνουν, τότε κακό του κεφαλιού τους.

Έχουμε και καταναλωτές που όταν ακούσουν ότι η κάρτα γραφικών τους έχει πυρήνα, μπορεί να φοβηθούν και για καμμιά έκρηξη τύπου Τσερνομπίλ. Αυτοί δε θα σταθούν καν στην ονομασία της κάρτας. Θα πάρουν αυτή που θα τους προτείνει ο υπάλληλος του κάθε καταστήματος.

Προσπαθεί δηλ. να εξαπατήσει τους εξαπατημένους ή αυτούς που δεν εξαπατούνται ;

Τελικά απλά καταφέρνει να εισπράξει αρνητικά σχόλια.

Δε ξέρω αν ο συλλογισμός μου κάπου μπάζει, αλλά μου φαίνονται παραπάνω από προφανή αυτά που γράφω.

edit : σκέφτηκα ότι υπάρχει και η ενδιάμεση κατηγορία καταναλωτών που έχει μερική επαφή με το άθλημα. Αυτοί είναι πολύ πιθανόν να έχουν μια γενική εικόνα του τύπου : 6ΧΧΧ<7ΧΧΧ<8ΧΧΧ<9ΧΧΧ<2ΧΧ<3ΧΧ

Αυτοί ναι, μπορούν να την πατήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Mην σου φαίνεται απίθανο να καθυστερήσει ακόμα περισσότερο!

Εδώ η ΑΤΙ έχει κοντά δυο μήνες τις κάρτες της στην αγορά, περιμένει ο κόσμος να αγοράσει και δεν τις βρίσκεις πουθενά ούτε για δείγμα τις 5800...... Θα περίμενε κανείς μετά από 2-μήνες κοντά κυκλοφορίας να έχουν κατακλήσει τον τόπο......και ειδικά τώρα που ξεκινά η περίοδος των χριστουγέννων.........!

Φαίνεται τους κάθησαν βαριά τα 40nm....

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πρακτική δεν είναι σε καμμία περίπτωση.

Η απορία που εχω εγω είναι γιατί το κάνει αυτό το πράγμα ; Θυμάμαι για παράδειγμα όταν είχε βγάλει τη gts250=9800gtx και είχε γίνει πάλι σάλος για εξαπάτηση των καταναλωτών, λόγω του ότι το 250 παραπέμπει στον πυρήνα gt200.

Αλήθεια όμως πως γίνεται αυτή η εξαπάτηση ;

Έχουμε καταναλωτές που ασχολούνται με τις εξελίξεις της τεχνολογίας και εχουν γνώσεις στο χώρο των υπολογιστών. Αυτοί πολύ απλά θα διαβάσουν τα specs της κάρτας πριν την αγοράσουν. Αν δεν το κάνουν, τότε κακό του κεφαλιού τους.

Έχουμε και καταναλωτές που όταν ακούσουν ότι η κάρτα γραφικών τους έχει πυρήνα, μπορεί να φοβηθούν και για καμμιά έκρηξη τύπου Τσερνομπίλ. Αυτοί δε θα σταθούν καν στην ονομασία της κάρτας. Θα πάρουν αυτή που θα τους προτείνει ο υπάλληλος του κάθε καταστήματος.

Προσπαθεί δηλ. να εξαπατήσει τους εξαπατημένους ή αυτούς που δεν εξαπατούνται ;

Τελικά απλά καταφέρνει να εισπράξει αρνητικά σχόλια.

Δε ξέρω αν ο συλλογισμός μου κάπου μπάζει, αλλά μου φαίνονται παραπάνω από προφανή αυτά που γράφω.

edit : σκέφτηκα ότι υπάρχει και η ενδιάμεση κατηγορία καταναλωτών που έχει μερική επαφή με το άθλημα. Αυτοί είναι πολύ πιθανόν να έχουν μια γενική εικόνα του τύπου : 6ΧΧΧ<7ΧΧΧ<8ΧΧΧ<9ΧΧΧ<2ΧΧ<3ΧΧ

Αυτοί ναι, μπορούν να την πατήσουν.

Οι λόγοι που το κάνει είναι αρκετοί.

Πρέπει να βγάζει νέα μοντέλα για να έχει να δώσει κάτι νέο στους ΟΕΜ για τα συστήματά τους, ακόμα και αν αυτό το νέο έχει απλά διαφορετικό αυτοκόλλητο. Τα αυτοκόλλητα είναι πολύ σημαντικά για τα τμήμα marketing των ΟΕΜ. Είναι τα πολεμοφόδιά τους.

Πρέπει να βγάζει νέα μοντέλα ώστε να υπάρχουν συνεχή press releases για να διαβάζουν οι μέτοχοί της. Πολλοί μέτοχοι με λίγες μετοχές, π.χ. 1000, 10000 κ.τ.λ. μετοχές, μπορεί να μην ξέρουν καν τι είναι οι κάρτες γραφικών, αλλά να αρκούνται στο να διαβάζουν ότι η NVidia είναι το Νο1 στην αγορά της ή έστω συνεχίζει να έχει κέρδη, και ότι συνεχώς βγάζει νέα μοντέλα.

Είμαστε σε μια περίοδο που οι αποκλειστικοί συνεργάτες της NVidia, αυτοί δηλαδή που δεν πουλάνε ΑΤΙ, είναι με το μαχαίρι στο λαιμό. Δεν έχουν αρκετές hi end κάρτες να πουλήσουν διότι υπάρχει (τεχνική?) έλλειψη, οι ποιο φτηνές δεν αφήνουν αρκετά κέρδη και το Fermi αργεί υπερβολικά. Για να τους βοηθήσει αυτούς τι κάνει η Nvidia; Ότι περνάει από το χέρι της εκμεταλλευόμενη το όνομά της, τις διασυνδέσεις της με τα software houses και το ισχυρό της marketing. Αυτά περιλαμβάνουν κλειδώματα στους drivers, σαμποτάρισμα του αντιπάλου σε κάποια games σε βαθμό που να γίνει εμφανής η ανωτερότητα του Nvidia hardware και στον ποιο αδαή, αντικατάσταση παλιότερων μοντέλων με νεώτερα παρόμοιων ίσως επιδόσεων, αλλά με αισθητά ανεβασμένη τιμή αν και φτηνότερα στην παραγωγή και βέβαια νέα γυαλιστερά αυτοκόλλητα για κάποια από τα παλιά προϊόντα. Δεν θα μπω στην διαδικασία του τι είναι νόμιμο ή τι είναι ηθικό, τι είναι δικαίωμά της ή όχι.

Όσον αφορά τους καταναλωτές, αν έμπαινε τεστ στα μέλη του lab σε κάρτες γραφικών πολλοί θα κοβόμασταν. Εγώ έχω μπερδευτεί με όλους αυτούς τους κωδικούς και ειλικρινά πρέπει να κάτσω να το ψάξω σε πολλές περιπτώσεις για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα. Μην ξεχνάς ότι ο καταναλωτής που θα διαβάσει ένα άρθρο, είτε έχει κάποιο υπόβαθρο είτε όχι θα πρέπει να κατανοήσει και επεξεργαστεί πολλά άγνωστα ίσως σε αυτών στοιχεία και κωδικούς πράγμα μάλλον αδύνατον. Τα specs που λες δεν αρκούν πάντα εκτός και αν έχεις μπόλικο χρόνο διαθέσιμο. Επίσης τα specs πολλές φορές δεν λένε την αλήθεια. Ακόμα και να καταφύγει κάποιος σε reviews, πάλι θα βρει διαφορές ανάμεσα σε αυτά.

Όσον αφορά τις εταιρίες, δεν θεωρώ ότι προσπαθούν να εξαπατήσουν μόνο τους αδαείς. Προσπαθούν να μας εξαπατήσουν όλους ανεξαιρέτως. Απλά έχουν μικρότερη επιτυχία με αυτούς που το έχουν ψάξει και αυτοί που το έχουν ψάξει όσο και αν βρίσουν και χλευάσουν μια εταιρία, αν αυτή βγάλει αργότερα το κορυφαίο προϊόν στην αγορά με ανταγωνιστική τιμή, θα το αγοράσουν διότι αυτό θα υπαγορεύει το συμφέρον τους εκείνη την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά και με αυτά η ATi διαβάζω έδωσε εντολή για άλλα 10$ ανέβασμα τιμών στις κάρτες της. Άντε και καλό άρμεγμα. :jester:

cash_cow.jpg

Συγνώμη αλλά η Nvidia που είναι; Όταν είχαν βγει οι GTX260 και GTX280 και είχαν τιμές στον ουρανό έβγαλε η ΑΤι τις HD4000 σε τιμές που ανάγκασαν την NVidia να γρεμοτσακίσει τις δικές της. Που είναι η Nvidia σήμερα? Γιατί δεν βγάζει φτηνές GTX 275, GTX 285 και GTX 295 να υποχρεώσει την ΑΤΙ να ρίξει τις τιμές; Διότι η ΑΤΙ δεν θα είχε δικαιολογία ούτε την χαμηλή παραγωγή της TSMC, ούτε την υψηλή ζήτηση, ούτε την ανυπαρξία ανταγωνισμού.

Να σου θυμίσω άραγε και την αύξηση της τιμής της 8800GT από τα 200 αρχικά $ των πρώτων κομματιών και των reviews σταδιακά στα 250$?

Link to comment
Share on other sites

Η μαγκιά είναι να πουλάς ένα προϊόν πάνω από μία φορά. Τώρα εγώ θέλω να το λέω απατεωνιά, κάποιοι θέλουν να το λένε πολιτική.

Οι 9ΧΧΧ ήταν τάλε κουάλε με τη σειρά 8 εκτός από τις συχνότητες. Αν εσύ νομίζεις πως πήγε να σε εξαπατήσει η nvidia πάρε την 8800 GTX και φτάσ'την με ασφάλεια στα 1800Mhz(shaders εννοώ).

Ο κόσμος αγοράζει Nvidia όπως αγοράζει Intel, με κλειστά μάτια. Ακόμα και αν ρωτήσει στο μαγαζί κάποιος γιατί να μην πάρει ATI με DirectX 11, η απάντηση που θα πάρει θα είναι γνωστή

"Δεν υπάρχουν games που να υποστηρίζουν DirectX 11, οι Nvidia έχουν CUDA, έχουν PhysX και οι οδηγοί της ΑΤΙ θα σας καταστρέψουν το PC".

Ο κόσμος αγοράζει nvidia γιάτι έχουν τις ίδιες και αρκετές φορές καλύτερες επιδόσεις από τις αντίστοιχες ati λόγω drivers και καλύτερης υποστήριξης από τους developers. Άλλωστε, η στροφή της nvidia προς τις επιστημονικές εφαρμογές δείχνει μια φιλόδοξη και δυναμική εταιρεία.

Το να "πετάει" μια κάρτα σε προγραμματιστικά σκουπίδια όπως το arma 2 ή η unigine engine που ανέφερε και seb δεν λέει και πολλά πράγματα για την τεχνολογία της. Εξάλλου, παιχνίδια σαν το arma δεν υπάρχουν πολλά. Και πάλι όμως μία gtx 295 είναι υπεραρκετή, εκτός και αν εσύ μπορείς να σκεφτείς κάποιο game που να διακαιολογεί την αγορά μιας 5870 αυτή τη στιγμη.

Ειδικά η unigine, είναι μια μηχανή γραφικών γενιάς 2007 με κάποιες επιπλέον προσθήκες, όπως το βελτιωμένο parallax occlusion mapping(dx 11 style), για να δείχνει σαν κάτι καινούργιο και να χρησιμεύσει ως άλλοθι για τις τερατώδεις απαιτήσεις που θα έρθουν. Την έτρεξα στην 260 μου σε direct x 10 και ακόμα αναρωτιέμαι τί το ιδιαίτερο μου προσέφερε αυτή η μ....κία σε ρεαλισμό για να σέρνεται στα 25 με 35fps-και μάλιστα χωρίς το εφέ των τρισδιάστατων textures, ενοώντας τις πέτρες που εξέχουν από το έδαφος.

Δυστυχώς η υποδοχή των pc gamers απέναντι σε software σαν αυτά που είπαμε θυμίζει το παραμύθι με το αόρατο κοστούμι του βασιλιά. Όλοι βλέπουν θεαματικές βελτιώσεις για να μην τους πουν άσχετους και τρελούς.

Link to comment
Share on other sites

Οι 9ΧΧΧ ήταν τάλε κουάλε με τη σειρά 8 εκτός από τις συχνότητες. Αν εσύ νομίζεις πως πήγε να σε εξαπατήσει η nvidia πάρε την 8800 GTX και φτάσ'την με ασφάλεια στα 1800Mhz(shaders εννοώ).

Οπότε, κυκλοφορεί ο Pentium 4 στα 2.8 GHz σαν Northwood και μόλις βγει ο Prescott στα 3GHz τον ονομάζουμε Pentium 5 και είμαστε όλοι χαρούμενοι. Αν αυτή είναι η άποψή σου, ΟΚ. Απλά δεν είναι η δική μου άποψη. Μάλιστα στην περίπτωση της 310 ο Pentium 4 έγινε Pentium 5 διότι άλλαξε π.χ. χρώμα η συσκευασία.

Ο κόσμος αγοράζει nvidia γιάτι έχουν τις ίδιες και αρκετές φορές καλύτερες επιδόσεις από τις αντίστοιχες ati λόγω drivers και καλύτερης υποστήριξης από τους developers. Άλλωστε, η στροφή της nvidia προς τις επιστημονικές εφαρμογές δείχνει μια φιλόδοξη και δυναμική εταιρεία.

Το να "πετάει" μια κάρτα σε προγραμματιστικά σκουπίδια όπως το arma 2 ή η unigine engine που ανέφερε και seb δεν λέει και πολλά πράγματα για την τεχνολογία της. Εξάλλου, παιχνίδια σαν το arma δεν υπάρχουν πολλά. Και πάλι όμως μία gtx 295 είναι υπεραρκετή, εκτός και αν εσύ μπορείς να σκεφτείς κάποιο game που να διακαιολογεί την αγορά μιας 5870 αυτή τη στιγμη.

Ειδικά η unigine, είναι μια μηχανή γραφικών γενιάς 2007 με κάποιες επιπλέον προσθήκες, όπως το βελτιωμένο parallax occlusion mapping(dx 11 style), για να δείχνει σαν κάτι καινούργιο και να χρησιμεύσει ως άλλοθι για τις τερατώδεις απαιτήσεις που θα έρθουν. Την έτρεξα στην 260 μου σε direct x 10 και ακόμα αναρωτιέμαι τί το ιδιαίτερο μου προσέφερε αυτή η μ....κία σε ρεαλισμό για να σέρνεται στα 25 με 35fps-και μάλιστα χωρίς το εφέ των τρισδιάστατων textures, ενοώντας τις πέτρες που εξέχουν από το έδαφος.

Δυστυχώς η υποδοχή των pc gamers απέναντι σε software σαν αυτά που είπαμε θυμίζει το παραμύθι με το αόρατο κοστούμι του βασιλιά. Όλοι βλέπουν θεαματικές βελτιώσεις για να μην τους πουν άσχετους και τρελούς.

Τα... προγραμματιστικά σκουπίδια έκαναν την NVidia μεγάλη και τρανή. Τώρα, επιχειρήματα σαν τα δικά σου έχω διαβάσει πολλά. Όταν η Χ εταιρία που συμπαθούμε έχει μια τεχνολογική υπεροχή προφανώς την προβάλουμε ως απαραίτητη. Όταν την τεχνολογική υπεροχή την έχει η άλλη εταιρία, ε εντάξει φρου φρου και αρώματα που δεν χρειάζονται τώρα και άρα δεν θα χρειαστούν και αύριο και ίσως και ποτέ. Ποτέ είπα; Λάθος. Θα την χρειαστούμε όταν αυτή ωριμάσει, ή αλλιώς όταν η εταιρία που συμπαθούμε φτάσει τεχνολογικά την άλλη εταιρία.

Τώρα στο παράδειγμα σου, των gamers, εγώ θα μπορούσα να προσθέσω το παράδειγμα των κατόχων ακριβών καρτών γραφικών που φοβούνται ότι σύντομα η κάρτα τους τεχνολογικά θα μείνει πίσω.

Θα κάνω μια πρόβλεψη. Σε 6 μήνες θα έχεις αγοράσει Fermi gpu και θα λες ότι χάρη στην Nvidia έχεις ΚΑΙ DX11 ΚΑΙ PhysX με την 260 να αναλαμβάνει αυτό το ρόλο. Σε 6 μήνες προβλέπω ότι δεν θα σου περισσεύει υπολογιστική ισχύ και θα βλέπεις πολλές θεαματικές βελτιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα... προγραμματιστικά σκουπίδια έκαναν την NVidia μεγάλη και τρανή. Τώρα, επιχειρήματα σαν τα δικά σου έχω διαβάσει πολλά. Όταν η Χ εταιρία που συμπαθούμε έχει μια τεχνολογική υπεροχή προφανώς την προβάλουμε ως απαραίτητη. Όταν την τεχνολογική υπεροχή την έχει η άλλη εταιρία, ε εντάξει φρου φρου και αρώματα που δεν χρειάζονται τώρα και άρα δεν θα χρειαστούν και αύριο και ίσως και ποτέ. Ποτέ είπα; Λάθος. Θα την χρειαστούμε όταν αυτή ωριμάσει, ή αλλιώς όταν η εταιρία που συμπαθούμε φτάσει τεχνολογικά την άλλη εταιρία.

Τώρα στο παράδειγμα σου, των gamers, εγώ θα μπορούσα να προσθέσω το παράδειγμα των κατόχων ακριβών καρτών γραφικών που φοβούνται ότι σύντομα η κάρτα τους τεχνολογικά θα μείνει πίσω.

@yanni

Οι gamers στους οποίους αναφέρομαι είναι αυτοί που πριν 8μήνες πλήρωσαν 450€ για κάρτα γραφικών παίρνοντας μια gtx 295. Όσοι αγοράζουν τώρα, εννοείται πως θα στραφούν στην 5870.

Τώρα, για τα περί fermi, ένα πράγμα έχω να πω μόνο. Για μια εταιρεία με το budget της nvidia η προσθήκη επιπλέον πυρήνων για να ανεβει και άλλο το ήδη υψηλό frame rate(με τις υπάρχουσες μηχανές γραφικών) είναι αστεία υπόθεση. Για να ακολουθήσει αυτόν τον δρόμο η nvidia κάποιο λόγο θα έχει. Από την παρουσίαση δε του fermi δεν φάνηκε να αδιαφορεί για τον χώρο των pc games. Υπάρχει και μια αναφορά στην επιτάχυνση του ray tracing αν θυμάσαι.

Σε 6 μήνες θα έχεις αγοράσει Fermi gpu και θα λες ότι χάρη στην Nvidia έχεις ΚΑΙ DX11 ΚΑΙ PhysX με την 260 να αναλαμβάνει αυτό το ρόλο. Σε 6 μήνες προβλέπω ότι δεν θα σου περισσεύει υπολογιστική ισχύ και θα βλέπεις πολλές θεαματικές βελτιώσεις.

Πολλοί θα έχουν αγοράσει καινούργιο εξοπλισμό σε 6 μήνες γιατί οι τωρινές κάρτες γραφικών θα σέρνονται σε παιχνίδια που στις κονσόλες θα τρέχουν ικανοποιητικά και με αποδεκτή ποιότητα. Με κάποιες εξαιρέσεις βέβαια, γιατί υπάρχουν και developers που σέβονται τον καταναλωτή. Το φαινόμενο ονομάζεται "πλασματικές απαιτήσεις" και είναι τόσο παλιό όσο και τα pc.

Θεαματικές βελτιώσεις μέσα στα επόμενα δύο χρόνια δεν θα δούμε γιατί είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι οι κονσόλες κρατάνε πίσω το pc. Θυμάσαι το άλμα που έγινε πηγαίνοντας από την unreal engine 2 στην 3; Αυτά συμβαίνουν μία φορά στα 5 χρόνια περίπου. Κοιτάς και δεν πιστεύεις αυτό που βλέπεις. Μην νομίζεις ότι θα δούμε κάτι αντίστοιχο με το dx 11 και την 5870. Ήδη η unigine engine αποκάλυψε πολλά για το φτωχό σε γραφικά και πλούσιο σε απαιτήσεις προσεχές μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

@yanni

Οι gamers στους οποίους αναφέρομαι είναι αυτοί που πριν 8μήνες πλήρωσαν 450€ για κάρτα γραφικών παίρνοντας μια gtx 295. Όσοι αγοράζουν τώρα, εννοείται πως θα στραφούν στην 5870.

Τώρα, για τα περί fermi, ένα πράγμα έχω να πω μόνο. Για μια εταιρεία με το budget της nvidia η προσθήκη επιπλέον πυρήνων για να ανεβει και άλλο το ήδη υψηλό frame rate(με τις υπάρχουσες μηχανές γραφικών) είναι αστεία υπόθεση. Για να ακολουθήσει αυτόν τον δρόμο η nvidia κάποιο λόγο θα έχει. Από την παρουσίαση δε του fermi δεν φάνηκε να αδιαφορεί για τον χώρο των pc games. Υπάρχει και μια αναφορά στην επιτάχυνση του ray tracing αν θυμάσαι.

Πολλοί θα έχουν αγοράσει καινούργιο εξοπλισμό σε 6 μήνες γιατί οι τωρινές κάρτες γραφικών θα σέρνονται σε παιχνίδια που στις κονσόλες θα τρέχουν ικανοποιητικά και με αποδεκτή ποιότητα. Με κάποιες εξαιρέσεις βέβαια, γιατί υπάρχουν και developers που σέβονται τον καταναλωτή. Το φαινόμενο ονομάζεται "πλασματικές απαιτήσεις" και είναι τόσο παλιό όσο και τα pc.

Θεαματικές βελτιώσεις μέσα στα επόμενα δύο χρόνια δεν θα δούμε γιατί είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι οι κονσόλες κρατάνε πίσω το pc. Θυμάσαι το άλμα που έγινε πηγαίνοντας από την unreal engine 2 στην 3; Αυτά συμβαίνουν μία φορά στα 5 χρόνια περίπου. Κοιτάς και δεν πιστεύεις αυτό που βλέπεις. Μην νομίζεις ότι θα δούμε κάτι αντίστοιχο με το dx 11 και την 5870. Ήδη η unigine engine αποκάλυψε πολλά για το φτωχό σε γραφικά και πλούσιο σε απαιτήσεις προσεχές μέλλον.

Εγώ άλμα είχα δει όταν είχα πάει από τον 8bit Spectrum των μονόχρωμων (λόγω attributes) games με τον bleep bleep ήχο, στον 16bit Atari STE της παλέτας των 4096 χρωμάτων και του εξακάναλου στερεοφωνικού ήχου. Θα μπορούσα κάλλιστα να πω ότι αλλαγές ανάμεσα σε unreal engine 2 και 3 δεν μου λένε τίποτα. Αλλά σε μια αγορά η οποία αλλάζει όχι κάθε δύο ή περισσότερα χρόνια, αλλά κάθε 6 μήνες max, είτε λόγω έντονου ανταγωνισμού ή marketing, είναι λογικό η εξέλιξη να γίνεται με πολλά μικρότερα, ποιο δυσδιάκριτα βήματα. Από εκεί και πέρα ο τελικός καταναλωτής αποφασίζει αν θα ακολουθάει την εξέλιξη σε κάθε της βήμα. Προσωπικά δεν το κρίνω αναγκαίο, όμως, ταυτόχρονα δεν κρίνω αναγκαίο να απαξιώνω κάθε μελλοντική εξέλιξη η οποία δεν περιλαμβάνεται στις αναφορές του Jen Hsun Huang.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.