Jump to content



ακραίες καταστάσεις απαιτούν ακραίες λύσεις ?


nickstamat

Recommended Posts

Μα δε λεω ότι έχουν κατ' ανάγκη δίκιο.

Στέκομαι στο ότι καλώς ή κακώς κάποια πράγματα απαιτούν εναν σχεδιασμό ή ενα καλύτερο σερβίρισμα και αμφιβάλλω για το κατα πόσο αυτά υπήρξαν.

Και συμμερίζομαι τις ανησυχίες του deninho.

δηλ. τι συμβαίνει; υπάρχει ενας υπερ-υπουργός με μπέρτα που είναι πάνω από τη δικαστική εξουσία;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 580
  • Created
  • Last Reply
το ανησυχητικό, κατ'εμέ, δεν είναι ότι ο κόσμος αντιδράει στην περίπτωση να γίνει ΧΥΤΑ στην περιοχή του, αλλά στο γεγονός ότι το ειρηνοδικείο έχει βγάλει απόφαση να φύγουν τα ΜΑΤ, αλλά παρ'όλα αυτά τα ΜΑΤ παραμένουν εκεί. Προφανώς μένουν εκεί με εντολή από τους από πάνω. Δε νομίζω ο Ευτύχης και οι λοιποί ΜΑΤατζήδες να έχουν όρεξη να ξημεροβραδιάζονται στην Κερατέα. Αυτή, λοιπόν, η εντολή που αγνοεί το ειρηνοδικείο και λέει στα ΜΑΤ να παραμείνουν εκεί, είναι που με τρομάζει.

τα μηντια εχουν την ταση να υπεραπλουστευουν βλακωδως οτιδηποτε...αν την βρισκαμε την αποφαση θα σας δανειζα την αιωνια σοφια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
και δίκιο να έχεις εφόσον υπάρχει απόφαση δικαστηρίου τότε τα ΜΑΤ δε πρεπει να είναι εκεί.

οι ΧΥΤΑ καταργούνται το τέλος του 2012 από όλες τις χώρες εντός Ε.Ε. με σαφή οδηγία....εμείς γιατί να είμαστε δηλαδή οι μλκες που φτιάχνουμε νέους 1χρόνο πριν απαγορευτούν?

μόνο και μόνο για να πάρει πάλι τις μίζες του οΜπόμπολας?,

και επειδή ο 16χρονος τα λέει καλύτερα...διάβασε

lamiatoday ..: Ένας 16χρονος ξεμπροστιάζει κυβέρνηση και εργολάβους για τον ΧΥΤΑ Κερατέας

εκτός πλέον από δικαστική απόφαση για να φύγουν τα ΜΑΤ η υπηρεσία αρχαιοτήτων θεωρεί παράνομη την εγκατάσταση ΧΥΤΑ στο Οβριόκαστρο γιατί:

Την έντονη αντίθεσή του για την κατασκευή ΧΥΤΑ στην Κερατέα, στον αρχαιολογικό χώρο του Οβριόκαστρου, εκφράζει ο Σύλλογος Ελλήνων Αρχαιολόγων καταγγέλλοντας παράβαση του αρχαιολογικού νόμου και αλλοίωση της φυσιογνωμίας του ιστορικού και αρχαιολογικού τοπίου της Λαυρεωτικής.

Οι αρχαιολόγοι τονίζουν ότι η χωροθέτηση του ΧΥΤΑ Κερατέας δεν θα επιφέρει μόνο πλήγμα στη μνημειακή κληρονομιά του τόπου αλλά και στο φυσικό και πολιτιστικό περιβάλλον, η προστασία του οποίου αποτελεί συνταγματική υποχρέωση του Κράτους. Επισημαίνουν δε, ότι ο λόφος του Οβριόκαστρου βρίσκεται εντός των ορίων της κηρύξεως της Λαυρεωτικής «ως αρχαιολογικού χώρου, Ιστορικού Τόπου και Τοπίου ιδιαίτερου Φυσικού Κάλλους» με ΦΕΚ του 1980.

Παράλληλα, ο Σύλλογος Ελλήνων Αρχαιολόγων τονίζει ότι για την αποτελεσματικότερη προστασία των αρχαιοτήτων του Οβριοκάστρου έχει θεσμοθετηθεί ζώνη Α' αδόμητη απολύτου προστασίας και ότι ο υπό κατασκευή ΧΥΤΑ χωροθετήθηκε και προγραμματίζεται να λειτουργήσει μόλις 300 μέτρα από τα όρια της θεσμοθετημένης αδόμητης ζώνης και σε άμεση οπτική με τον αρχαιολογικό χώρο.

και τα ΜΑΤ ακόμα εκεί......:fist:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αφήνω τις καφρίλες σε δεύτερη μοίρα...

Πόσο τραγικό είναι να υπάρχουν ακόμη και σήμερα οπαδοί των σάπιων κομμάτων που μας οδήγησαν εκεί που μας οδήγησαν ;

Νέοι άνθρωποι και μάλιστα φοιτητές ρε γμτ.

Ντροπή ρε παιδιά.

Και κάθομαστε και κράζουμε τους γέρους και απαιτούμαι να αλλάξουν μυαλά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτομαι και εγω.

Στον παππου μου δεν μπορω να μην του πω παψε να ψηφιζεις Ν.Δ ... δε θα καταλαβει και το καταλαβαινω εν ολιγοις.

Αυτους θελω να τους χτυπησω. :getlost:

Link to comment
Share on other sites

,,, Οντας αισιόδοξος, θα ερμηνεύσω το ανωτέρω βιντεάκι ώς συντονισμένη προσπάθεια 30 - 40 μετά-ηρώων να αποδώσουν και στον πλέον αδαή, τα ήθη και τις αξίες που πρεσβεύουν τα Κοινοβουλευτικά κόμματα (όσα φαίνονται και όσα εννοούνται), προκειμένου να μην υπάρχει ουδεμία αμφιβολία για το ΠΟΣΟ κάφροι είναι οι πολιτικοί πατερες αυτού του τόπου.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό οι ελληνικές σχολές είναι στις τελευταίες θέσεις της παγκόσμια κατάταξης, εκτός μερικών μετρημένων στα δάχτυλα του ενός χεριού... Όποιος έχει περάσει από εκεί μέσα ξέρει τι κωλοχανεία είναι...

[story mode]Θυμάμαι το 2002 που τελείωνα, είχαν αποφασίσει οι φωστήρες της κνε ή μ-λ,κ-λ,μ-λ-κ δεν ξέρω τι, να κλείσουν όλα τα εργαστήρια λίγο πριν την εξεταστική και είχαν πάει και είχαν κρεμάσει έξω από τα εργαστήρια κάτι χαρτιά με τζίφρες που τις είχε βάλει ένα άτομο... τότε απλά πήγαινα 1-2 απόγευματα, γιατί δεν είχα άλλες θεωρίες και μόλις φτάνω μετά από 1 ώρα πήξιμο στην κίνηση, βλέπω το χαρτί αυτό... μου γύρισαν τα μάτια... ρωτάω αυτούς που ήταν έξω, "το έχει υπογράψει κανείς?" και μου λένε όλοι όχι... το σκίζω και μπαίνω μέσα, οπότε ακολούθησαν και οι άλλοι... μόλις τελειώσαμε και βγήκαμε έξω, είχαν μαζευτεί ήδη οι τραμπούκοι απ' έξω και με απειλούσαν, ότι θα με μαμήσουν, θα μου την στήσουν κτλ κτλ... παρενέβη ένας εκεί και με γλύτωσε...[/story mode]

Το δίδαγμα, όχι μόνο υποβαθμίζουν το επίπεδο της εκπαίδευσης ηθελημένα, αλλά απειλούν την σωματική σου ακεραιότητα αν πράξεις το δικαίωμά σου, να μορφωθείς... Αυτό όχι μόνο δημοκρατικό δεν είναι, όχι μόνο επαναστατικό/φοιτητικό, αλλά φασιστικό...

Κάποτε, αυτοί που αντιδρούσαν στο κατεστημένο της εκάστοτε εποχής, μορφωνόντουσαν έτσι ώστε να διευρύνουν τους ορίζοντές τους και να βρουν από εκεί λύσεις για τα αδιέξοδά τους, πολιτικά ή κοινωνικά (άλλο που πολλοί από αυτούς μετά κατάντησαν έτσι όπως είναι σήμερα)... τώρα πια, οι υποτιθέμενοι επαναστάτες υποβαθμίζουν, με τον χειρότερο τρόπο, από μόνοι τους το μοναδικό όπλο τους απέναντι στα προβλήματά τους, δηλαδή την μόρφωση... και όχι μόνο αυτό, αλλά σε αναγκάζουν με απειλές και την ανοχή της πολιτείας και των υπεύθυνων ακαδημαϊκών θεσμών, να μην μπορείς να μορφωθείς και εσύ ο ίδιος... ψωμί και ελευθερία μόνο είναι επικίνδυνο...

Link to comment
Share on other sites

[story mode]Θυμάμαι το 2002 που τελείωνα, είχαν αποφασίσει οι φωστήρες της κνε ή μ-λ,κ-λ,μ-λ-κ δεν ξέρω τι, να κλείσουν όλα τα εργαστήρια λίγο πριν την εξεταστική και είχαν πάει και είχαν κρεμάσει έξω από τα εργαστήρια κάτι χαρτιά με τζίφρες που τις είχε βάλει ένα άτομο... τότε απλά πήγαινα 1-2 απόγευματα, γιατί δεν είχα άλλες θεωρίες και μόλις φτάνω μετά από 1 ώρα πήξιμο στην κίνηση, βλέπω το χαρτί αυτό... μου γύρισαν τα μάτια... ρωτάω αυτούς που ήταν έξω, "το έχει υπογράψει κανείς?" και μου λένε όλοι όχι... το σκίζω και μπαίνω μέσα, οπότε ακολούθησαν και οι άλλοι... μόλις τελειώσαμε και βγήκαμε έξω, είχαν μαζευτεί ήδη οι τραμπούκοι απ' έξω και με απειλούσαν, ότι θα με μαμήσουν, θα μου την στήσουν κτλ κτλ... παρενέβη ένας εκεί και με γλύτωσε...[/story mode]

Το δίδαγμα, όχι μόνο υποβαθμίζουν το επίπεδο της εκπαίδευσης ηθελημένα, αλλά απειλούν την σωματική σου ακεραιότητα αν πράξεις το δικαίωμά σου, να μορφωθείς... Αυτό όχι μόνο δημοκρατικό δεν είναι, όχι μόνο επαναστατικό/φοιτητικό, αλλά φασιστικό...

Φοιτητικές εκλογές με επεισόδια στο Ρέθυμνο!

teilarissa: "Αίμα στις κάλπες του ΤΕΙ/Λ"

Η πλαστική κούκλα και τα σεξιστικά υπονοούμενα της ΔΑΠ - NEWS247

Ο ορισμος της καταπτωσης...:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι το 2002 που τελείωνα, είχαν αποφασίσει οι φωστήρες της κνε ή μ-λ,κ-λ,μ-λ-κ δεν ξέρω τι, να κλείσουν όλα τα εργαστήρια λίγο πριν την εξεταστική και είχαν πάει και είχαν κρεμάσει έξω από τα εργαστήρια κάτι χαρτιά με τζίφρες που τις είχε βάλει ένα άτομο... τότε απλά πήγαινα 1-2 απόγευματα, γιατί δεν είχα άλλες θεωρίες και μόλις φτάνω μετά από 1 ώρα πήξιμο στην κίνηση, βλέπω το χαρτί αυτό... μου γύρισαν τα μάτια... ρωτάω αυτούς που ήταν έξω, "το έχει υπογράψει κανείς?" και μου λένε όλοι όχι... το σκίζω και μπαίνω μέσα, οπότε ακολούθησαν και οι άλλοι... μόλις τελειώσαμε και βγήκαμε έξω, είχαν μαζευτεί ήδη οι τραμπούκοι απ' έξω και με απειλούσαν, ότι θα με μαμήσουν, θα μου την στήσουν κτλ κτλ... παρενέβη ένας εκεί και με γλύτωσε.

καποτε εξοργιζομουν κι εγω με κατι τετοια.Τωρα που θυμαμαι τους τυπους που τα εκαναν αυτα και σκεφτομαι πως τσαμπα εξοργιζομουν γιατι τωρα δεν μπορουν να κανουν καταληψη στον εργοδοτη που δεν τους προσλαμβανει-υποαμοιβει (το κομματοσκυλικι δεν ειναι σκιλλ που μπορεις να βαλεις στο βιογραφικο) η να καταλαβουν την ΔΕΗ/ΟΤΕ/ΕΥΔΑΠ των οποιων τον λογαριασμο δεν μπορουν να πλερωσουν,οποτε κανουν καταληψη στο σπιτι των γονιων τους.Ε φυσικα αναμεσα στα 100 κομματοσκυλα μπορει να υπαρχει και ενα "πετυχημενο" κομματοσκυλο που θαχει γινει βουλευτης η δημαρχος η αντιδημαρχος ..

Μεγεια τους με χαρα τους να κανουν οσες καταληψεις θελουν.Για μενα ενας καταληψιας ειναι (τουλαχιστον) ενας ανταγωνιστης εκτος αγορας.Και με λιγη τυχη θα εκτοπισει λιγους παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

καλα το video ειναι ενας εμετος, αλλα δεν φταινε τα παιδακια, τηλεκατευθηνομενα ειναι χωρις κριση κ πολιτικη συνειδηση, οπαδακια της πλακας δηλαδη..

αυτοι που φταινε ειναι τα καθηγητακια τους, αυτοι που τους πληρωνουμε να τους μαθουν γραμματα κ αξιες, αυτοι μονο βουρτσα θελουνε κ δρομοοο!

Link to comment
Share on other sites

Μετρήστε τους στόκους στο βίντεο και μετά αυτούς που τους καταδίκασαν εδώ σε αυτήν την σελίδα. Είναι περίπου ίδιος αριθμός

Ανάλογα το συμπέρασμα που θέλουμε διαλέγουμε και τα άτομα που θα το τεκμηριώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αξίες σε μαθαίνει η οικογένειά σου.

Ποιος το λεει αυτο αστρο, ναι και η οικογενεια σου, αλλα κ το σχολιο σου κ το πανεπιστημιο σου, παιδια μαν.. ολα απο εκει ξεκινουν..

Link to comment
Share on other sites

Μετρήστε τους στόκους στο βίντεο και μετά αυτούς που τους καταδίκασαν εδώ σε αυτήν την σελίδα. Είναι περίπου ίδιος αριθμός

Ανάλογα το συμπέρασμα που θέλουμε διαλέγουμε και τα άτομα που θα το τεκμηριώσουν.

O ίδιος αριθμός στόκων...? :hehe:

Όντως έτσι πάει... πάντως νομίζω ότι στην συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητών δεν ασχολείται και γι' αυτό υπάρχει μεγάλη αποχή, όπως και στις κανονικές εκλογές, οπότε μάλλον τα συμπεράσματα βγαίνουν από μόνα τους...

Link to comment
Share on other sites

η συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητών δεν ασχολείται

Στο γπα ψήφισαν ~1500 από τους 3500 εγγεγραμμένους. 520 ψηφους πηρε η πασπ. Το δημοκρατικο ποσοστο με το οποιο ελεγχει πλεον το φοιτητικο συλλογο ειναι ευκολο να βγει.. :wall:

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να τελειωσει το πανυγυρακι με τα κομματα στα πανεπιστημια, αυτο πρεπει να γινει.

Αρκετα πια με την στρατοπεδευση τυφλου κομματισμου, που επιδιωκει μονο τον κουτο φανατισμο. Δεν καταλαβαινω τι πολιτικη παιδία εχει ενας πρωτοετης φοιτητης ο οποιος παρακινειται με τα καλα γκομενακια της πασπ της φνακ κ της ρωξανης. Που παρακινειται απτο να ειναι in, να ειναι με εκεινους-ξερεις τους μεγαλους...να παρακινειται απτο να εχει τα θεματα γιατι θα μας φτιαξει ο χ εμποροκαθηγητης κ θα μας δωσει κ 20Ε για το ταξι αν ψηφισουμε..

Δεν καταλαβαινω, τι προσφερει αυτο, τι γαλουχει περαν της λαμογιας, της προσωπικης βολεψιας κ ολοι να παν να μαμηθουν. Γιαυτο ειμαστε καρ@γκιοζηδες οσοι ειμαστε. Γιαυτο δεν παμε πουθενα κ τα κανουμε σκ@τα, γιαυτο τρωγομαστε μεταξυ μας, διοτι ξεχασαμε να συνυπαρχουμε.

Αυτοι ομως ξερουν, στρατοπαιδευουν μεσω της παιδιας, οτι πιο δυνατο σε επιροη κοινωνικου γιγνεσθαι.

Αυτο πρπει να αλλαξει, οχι ολος ο μηχανισμος αλλα το περιεχομενο, να φυγει ο κομματισμος και στην θεση του να μπει η πολιτικη γνωση, τα προβληματα της χωρας κ οι πιθανες λυσεις που μπορουν οι φοιτητες να δωσουν μεσω της δικης τους αρμοδιοτητας. Ποικιλα τα πλεονεκτηματα απο ολες τις μεριες, κοινωνικη προοδος, συμμετοχικη διερευνηση και ανταγωνιστικοτητα.

Τα ακαρεα του μηδενικου κομματισμου πρπει να φυγουν, αυτα που δεν αναπαραγουν καμια προστιθεμενη αξια. Τελος οι εκλογες κομματων, αν γουσταρεις μεγαλε δειξε αρθρα, ερευνες που σε κανουν μεγαλο και τρανο και η καλυτερη συνολικη παρουσια θα εχει το δικαιωμα για ενα χρονο x στον σχεδιασμο της κουλτουρας, μετα loop και ερευνες παλι.

Επιστημονικα requirements παντου, ψυχομετρικα ηγεσιαςἶκανης να παιδαγωγησει, αρθρα, επιτευγματα, αυτο πρεπει να βρουμε, ανθρωπους που προσθετουν αξια στα παιδιά.. ποια παιδιά δηλαδη, οι πολιτες του αυριο ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.