Jump to content



ακραίες καταστάσεις απαιτούν ακραίες λύσεις ?


nickstamat

Recommended Posts

Πως θα γούσταρα αν στη θέση του Χατζηδάκη ήταν κάνας Πάγκαλος ή ακόμη καλύτερα κάνας Τζέφρι... Αλλά να τους την πέσει κόσμος πολυς, να μην τους σώνει ούτε διμμοιρία από ΜΑΤ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 580
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...

Ειναι πολυ αστειο παντως το ολο πραμα.

Βαζεις εναν μηχανισμο.

Παιρνεις τηλ. για να ειδοποιησεις.

Εκκενωνουν την περιοχη.

Γινεται η εκρηξη.

.............................και μετα? Τι καταφερε ο δραστης,ποια ικανοποιηση του προσφερε,θα θελα να ξερα.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτοί οι συνάνθρωποί μας στην Κερατέα τι τραβάνε τόσο καιρό.....και κανένα Μ.Μ.Ε. δε τους δίνει ένα μικρόφωνο......Το Ειρηνοδικείο έβγαλε απόφαση υπέρ τους και τα ΜΑΤ ακόμα εκεί κάθε βράδυ

Επεισόδια ξανά το βράδυ στην Κερατέα | TVXS.gr

Link to comment
Share on other sites

απλά διαβάστε:

Σήμερα, των Θεοφανίων, ο Δήμαρχος, ένας πάτερ και η φιλαρμονική του Δήμου ακολουθούμενοι από τους κάτοικους της Κερατέας και τα παιδιά τους, προσπάθησαν σε μια συμβολική κίνηση να φτάσουν στο ρέμα που βρίσκεται κάτω από το χώρο του ΧΥΤΑ για να κάνουν τον αγιασμό των υδάτων. Ωστόσο, οι άνδρες της αστυνομίας δεν άφησαν τον κόσμο να προχωρήσει. Έτσι ο πάτερ τέλεσε τον αγιασμό των υδάτων μπροστά στις διμοιρίες των ΜΑΤ.

«Όλα αυτά συμβαίνουν στην Κερατέα, ενώ το ειρηνοδικείο Λαυρίου έχει δικαιώσει τους κατοίκους και έχει ζητήσει να απομακρυνθούν τα μηχανήματα και να φύγουν τα ΜΑΤ. Τίποτα από αυτά δεν έγινε με αποτέλεσμα να προκαλείται το κοινό αίσθημα. Επιπλέον οι άντρες της αστυνομίας προκειμένου να μπορούν να αλλάζουν ευκολότερα και σε λιγότερο χρόνο βάρδιες, προχώρησαν κι άλλο στην Κερατέα καταλαμβάνοντας έναν κόμβο που οδηγεί στο βιομηχανικό πάρκο της περιοχής. Αυτό δημιουργεί νέες εντάσεις. Η κατάσταση είναι τεταμένη διότι τα ΜΑΤ έχουν καταλάβει μια περιοχή με το έτσι θέλω κι αρνούνται να επιτρέψουν στον κόσμο όχι μόνο να πηγαίνει στην περιοχή που έχει οριοθετηθεί για τον ΧΥΤΑ αλλά και να χρησιμοποιούν τη λεωφόρο Λαυρίου και τους αγροτικούς δρόμους που οδηγούν στις ιδιοκτησίες τους».

τη μέρα γίνονται αυτά

[ame]

[/ame]

και το βράδυ αυτά

http://dai.ly/g1qhow

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτοί οι συνάνθρωποί μας στην Κερατέα τι τραβάνε τόσο καιρό.....και κανένα Μ.Μ.Ε. δε τους δίνει ένα μικρόφωνο......Το Ειρηνοδικείο έβγαλε απόφαση υπέρ τους και τα ΜΑΤ ακόμα εκεί κάθε βράδυ

Επεισόδια ξανά το βράδυ στην Κερατέα | TVXS.gr

Ρε γιώργο, ο ένας δεν θέλει, ο άλλος δεν θέλει, ε δεν γίνεται όμως και να μην υπάρχει ΧΥΤΑ πουθενά. Αν ο ΧΥΤΑ είναι σωστός και όχι χωματερή (όπως αυτά που ήδη λειτουργούν παράνομα από εδώ και από κει) δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα για την περιοχή.

Τα των κατοίκων τα ακούω βερεσέ, όπως βερεσέ ακούω και τις αξιώσεις των εχόντων αυθαίρετα σε όλο το μήκος και πλάτος της επικράτειας.

Link to comment
Share on other sites

και δίκιο να έχεις εφόσον υπάρχει απόφαση δικαστηρίου τότε τα ΜΑΤ δε πρεπει να είναι εκεί.

οι ΧΥΤΑ καταργούνται το τέλος του 2012 από όλες τις χώρες εντός Ε.Ε. με σαφή οδηγία....εμείς γιατί να είμαστε δηλαδή οι μλκες που φτιάχνουμε νέους 1χρόνο πριν απαγορευτούν?

μόνο και μόνο για να πάρει πάλι τις μίζες του οΜπόμπολας?,

και επειδή ο 16χρονος τα λέει καλύτερα...διάβασε

http://lamiatoday.blogspot.com/2010/12/16.html

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα γνωστο που ειναι χημικος και δουλευει σε ενα απο τα ανακυκλωτηρια που ανηκει στο μπομπολα,που υποτιθεται παιρνει τα σκουπιδια,τα επεξεργαζεται και τα κανει χημικο λιπασμα με χωμα...κατι τετοιο.

το παιδι που δουλευει εκει λεει οτι δεν γινεται κατι τετοιο,απλα παιρνουν τα σκουπιδια και τα πετανε..

γιατι?γιατι πολυ απλα τους βγαινει φτηνοτερα ετσι,και παιρνουν επιδοτησεις απο ΕΕ επειδη φαινεται οτι δουλευει το "μαγαζι"...:hm:

Link to comment
Share on other sites

Τα ανακυκλωτήρια είναι μεγάλη ιστορία λαμογιάς και απάτης... έγιναν υποχρεωτικά από τον νόμο, για όλες τις βιομηχανίες που παράγουν και μάλιστα πληρώνουν με το βάρος... και καλά να πληρώνεις και να γίνεται όντως ανακύκλωση, αλλά εδώ όπως λες, δεν γίνεται... όλοι το ξέρουν, έχουν γίνει και καταγγελίες, αλλά δεν τους ακουμπάει κανείς... Ελλαδιστάν...

Link to comment
Share on other sites

και δίκιο να έχεις εφόσον υπάρχει απόφαση δικαστηρίου τότε τα ΜΑΤ δε πρεπει να είναι εκεί.

οι ΧΥΤΑ καταργούνται το τέλος του 2012 από όλες τις χώρες εντός Ε.Ε. με σαφή οδηγία....εμείς γιατί να είμαστε δηλαδή οι μλκες που φτιάχνουμε νέους 1χρόνο πριν απαγορευτούν?

μόνο και μόνο για να πάρει πάλι τις μίζες του οΜπόμπολας?,

και επειδή ο 16χρονος τα λέει καλύτερα...διάβασε

lamiatoday ..: Ένας 16χρονος ξεμπροστιάζει κυβέρνηση και εργολάβους για τον ΧΥΤΑ Κερατέας

ΧΥΤΑ ΧΥΤΥ Χυτήρογλου δεν ξέρω πολλά από το συγκεκριμένο θέμα.

Αυτό που ξέρω είναι ότι καλώς ή κακώς κάπου πρέπει να μπούνε.

Η περιοχή αν δεν κάνω λάθος, είχε / ήταν νταμάρι.

Τα νταμάρια, θεωρούνται καλές περιοχές για ΧΥΤΑ.

Το λέει και στη wikipedia.

Η Ε.Ε. έχει εδώ τους νόμους της:

European Commission - Environment - Waste

Δεν ξέρω αν απαγορεύονται από το 2012 οι ΧΥΤΑ, αλλά το σίγουρο είναι ότι τα στερεά απόβλητα κάπου τα θάβεις. Ακόμη και την ανακύκλωση να κάνεις κλπ., μένουν στερεά.

Αυτά πρέπει να τα θάψεις.

Και στους βιολογικούς καθαρισμούς αν πας, βγάζουν στερεά.

Δίκιο να θέλουν ΧΥΤΥ (ή όπως λέγεται μια σύγχρονη ταφή), άδικο να μην θέλουν τίποτα.

Δηλαδή στη Φυλή/Άνω Λιόσια είναι γύφτοι υποανάπτυκτοι οπότε τους φλομόνουμε στο σκουπίδι ενώ στην Κερατέα όχι?

Πέραν του ότι στα Λιόσια δεν ήταν ΚΑΝ ΧΥΤΑ αλλά Χωματερή με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Οσο συμφωνώ με τον Σωτήρη, άλλο τόσο σκέφτομαι ότι κι' εγω θα διαμαρτυρόμουν αν γινόταν ΧΥΤΑ στην περιοχή μου.

Θα μου πεις διαμαρτυρία με διαμαρτυρία διαφέρει. Δεν εχω εικόνα από τα γεγονότα, αλλά εικάζω ότι όντως πρόκειται για κατοίκους της περιοχής και οχι τίποτα κουκουλωμένα μπαχαλοκέφαλα, γιατί αυτά δε λειτουργούν ανευ ασύλου.

Επειδή δεν εχω διασταυρώσει αυτά που ακούγονται για ρήτρες που λήγουν και γνωστό επιχειρηματία που καίγεται για την υπόθεση, θέλω να εκφράσω μερικές απορίες ως προς τους χειρισμούς της πολιτείας.

Έγινε κάποια προετοιμασία με ομιλίες στους κατοίκους τα τελευταία 2-3 χρόνια, έτσι ωστε να τους παρουσιαστεί το πλήρες σχέδιο καθώς και τι αλλαγές θα επιφέρει στη ζωη τους ;

Τους προσφέρθηκαν αντισταθμιστικά ωφέλη ; Εντάξει, σου ζητάω να θυσιαστείς και να μαζευεις τα σκουπίδια ολης της Αθήνας, αλλά κι' εγω σου προσφέρω μικρότερα δημοτικά τέλη, αναβάθμιση σχολικών κτιρίων, κατασκευη πισίνας/γυμναστηρίου, χώρους αναψυχής κτλ.

Αν διαβάζει κάποιος φίλος από την Κερατέα ας μας διαφωτίσει.

Γιατί εγω είδα εναν άκομψο και μάλλον ατυχή χειρισμό. Διάβασα για μπουλντόζες που εισήλθαν στην Κερατέα με αστυνομική συνοδεία στις 04:30 τα ξημερώματα και για κατοίκους που ξύπνησαν από τις σειρήνες και τις καμπάνες λες και γινόταν πόλεμος. Όταν η επίσημη πολιτεία κινείται σαν τον κλέφτη και σε αντιμετωπίζει κατα αυτόν τον τρόπο, τότε μοιραία θα σε βρεί απέναντι της.

Link to comment
Share on other sites

το ανησυχητικό, κατ'εμέ, δεν είναι ότι ο κόσμος αντιδράει στην περίπτωση να γίνει ΧΥΤΑ στην περιοχή του, αλλά στο γεγονός ότι το ειρηνοδικείο έχει βγάλει απόφαση να φύγουν τα ΜΑΤ, αλλά παρ'όλα αυτά τα ΜΑΤ παραμένουν εκεί. Προφανώς μένουν εκεί με εντολή από τους από πάνω. Δε νομίζω ο Ευτύχης και οι λοιποί ΜΑΤατζήδες να έχουν όρεξη να ξημεροβραδιάζονται στην Κερατέα. Αυτή, λοιπόν, η εντολή που αγνοεί το ειρηνοδικείο και λέει στα ΜΑΤ να παραμείνουν εκεί, είναι που με τρομάζει.

Link to comment
Share on other sites

Οσο συμφωνώ με τον Σωτήρη, άλλο τόσο σκέφτομαι ότι κι' εγω θα διαμαρτυρόμουν αν γινόταν ΧΥΤΑ στην περιοχή μου.

Θα μου πεις διαμαρτυρία με διαμαρτυρία διαφέρει. Δεν εχω εικόνα από τα γεγονότα, αλλά εικάζω ότι όντως πρόκειται για κατοίκους της περιοχής και οχι τίποτα κουκουλωμένα μπαχαλοκέφαλα, γιατί αυτά δε λειτουργούν ανευ ασύλου.

Κάπου πρέπει να γίνει όμως.

Τι θα πει στην περιοχή σου?

Υπάρχει περιοχή εντός Αττικής που να μην ανοίκει σε κανέναν?

Δυστυχώς το δίκιο δεν είναι με το μέρος των κατοίκων, πολλώ δε μάλλον των κατόχων αυθαίρετων κατοικιών.

Γιατί εγω είδα εναν άκομψο και μάλλον ατυχή χειρισμό. Διάβασα για μπουλντόζες που εισήλθαν στην Κερατέα με αστυνομική συνοδεία στις 04:30 τα ξημερώματα και για κατοίκους που ξύπνησαν από τις σειρήνες και τις καμπάνες λες και γινόταν πόλεμος. Όταν η επίσημη πολιτεία κινείται σαν τον κλέφτη και σε αντιμετωπίζει κατα αυτόν τον τρόπο, τότε μοιραία θα σε βρεί απέναντι της.

Ε τα ίδια κάνανε κι εδώ στην πλ. Κύπρου, και έγινε αυτοδιαχειριζόμενο στέκι αντί για γκαράζ.

Αυτοδιαχειριζόμενο ελλήνων / μεταναστών με την κόκα να βρίσκεται κάτω από τα παρκαρισμένα, την εγκληματικότητα +100% κλπ.

Δεν λέει κανείς ότι κάνουν καλούς χειρισμούς οι εκάστοτε κυβερνώντες, ούτε ότι είναι όλα τέλεια.

Αλλά να πνίξουμε τα Λιόσια ή να πνιγούμε στο σκουπίδι στην Αθήνα?

Μερικές φορές τα παραδείγματα της ΕΣΣΔ (που πολλοί το παίζουν κομμουνιστές από τους μολοτοφ-ο-ρίχτες) θα έπρεπε να είναι πιο απτά, με επίταξη χώρων προς υπηρέτηση του κοινού καλού και όχι με απαλλοτροιώσεις.

Γιατί μας έχει καλομάθει η πολύ δημοκρατία. . .

Διαβάστε π.χ. σχόλια στο άρθρο στο πρώτο θέμα:

Η περιοχή των Μεσογείων δεν αντέχει άλλον βιασμό!!! βλέπε Αττ.Οδό, Αεοδρόμιο κ.α. Σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη υπάρχουν εργοστάσια επεξεργασίας-ανακύκλωσης των απορριμάτων εκτός από δω!! Αν είχαμε σωστούς πολιτικούς, τέτοιο θα έφτιαχναν και δεν θα μίλαγε κανείς!! Και μια απάντηση στον "Πασόκο"..: η περιοχή γέμισε με αυθαίρετα από σας τους βλαχο-εποικο-Αθηναίους!!!! που κακήν κακώς σας έφεραν στην Αττική(δε φταίτε και σεις εδώ που τα λέμε) και την "βιάσατε"!! Υ.Γ.: προφανώς εσύ δεν κατάφερες να φτιάξεις αυθαίρετο... γι'αυτό λες αυτά που λες!!! κάτσε στη χαβούζα σου τώρα μαζί με τα Πακιστάνια και απόλαυσε τη ζωούλα σου....

Δηλαδή η επεξεργασία / ανακύκλωση ΔΕΝ έχει στερεό υπόλλειμα?

Ή μήπως το στερεό υπόλλειμα επειδή είναι μικρότερης ποσότητας/όγκου, ας το χώσουμε στα Λιόσια?

Διαφωνώ καθέτως οριζοντίως και πλαγίως.

Και δεν ξέρω τι λέει το ειρηνοδικείο ούτε τι λένε οι ηγέτες των ΜΑΤ (Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη?), αλλά όταν οι περισσότεροι έχουν εκτός σχεδίου κατοικίες, δεν νομίζω ότι έχουν περισσότερα δικαιώματα από λαθρομετανάστη.

Και εννοείται δεν στηρίζω όποιον προωθεί ΧΥΤΑ αντί ΧΥΤΥ, και προφανώς και είμαι υπέρ του μεγίστου δυνατού επιπέδου ανακύκλωσης. Αλλά τα υπόλοιπα, προτιμώ να πάνε στην Κερατέα από τα Λιόσια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.