Jump to content



ακραίες καταστάσεις απαιτούν ακραίες λύσεις ?


nickstamat

Recommended Posts

Επ! Μακριά από τα ΒουΠου. Εμείς που έτυχε να μένουμε εκεί, δηλαδή τι φταίμε; :p

Σοβαρά τώρα, η καλύτερη πορεία/διαδήλωση είναι οι 300 μέσα στη Βουλή, και ο κόσμος απ'έξω. Να φοβούνται να βγουν. Μετά να δούμε τι θα υπερισχύσει: η κομματική πειθαρχία, ή ο κόσμος απ'έξω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 580
  • Created
  • Last Reply
Επ! Μακριά από τα ΒουΠου. Εμείς που έτυχε να μένουμε εκεί, δηλαδή τι φταίμε; :p

Σοβαρά τώρα, η καλύτερη πορεία/διαδήλωση είναι οι 300 μέσα στη Βουλή, και ο κόσμος απ'έξω. Να φοβούνται να βγουν. Μετά να δούμε τι θα υπερισχύσει: η κομματική πειθαρχία, ή ο κόσμος απ'έξω...

Η καλύτερη πορεία/διαδήλωση είναι έξω από το σπίτι τους. Να τους χαλάσουν την αισθητική εκεί που ζούνε και κινούνται, όχι στο κέντρο που έτσι και αλλιώς δε τους ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Με το να φερθουμε ετσι μονο κατωτεροτητα δειχνουμε....

Θελετε αξιους πολιτικους και ανθρωπους ικανους για να αναλαβουν αξιωματα,οταν εμεις οι ιδιοι δεν εχουμε το πολιτικο ον του Σωκρατη...

Φανηκε σημερα....

Αυτή είναι η μία όψη.

Θέλεις και την άλλη μεριά?

Χρειάζεται ένας καλός "φασισμός" για να διακοπεί η κατάχρηση δημοκρατίας. Κάποιος/κάποιοι να πάρουν απόλυτες, πρακτικές αποφάσεις "με το έτσι θέλω" με απώτερο σκοπό το "κοινό καλό". Να μπει μια "τάξη" στον φαύλο κύκλο και να αρχίσουν να παίρνουν μια θετική ροή τα γεγονότα. Τότε τα πράγματα θα αλλάξουν ριζικά και θα αρχίσουν να γίνονται πράγματα. Μέχρι τότε, θα έχουμε πολιτικούς που λένε το ίδιο πράγμα 568493643 φορές με διαφορετικές λέξεις, που ούτε οι ίδιοι γνωρίζουν τι ουσιαστικά σημαίνουν για τους εαυτούς τους και τη χώρα. Αυτοί που βρίσκονται στα παρασκήνια, παίζουν πολύ καλά το "παιχνίδι" και μας έχουν πιάσει από τη μύτη (smart bird caught by nose :p ).

Εδώ είναι που αυτό που βλέπεις ως "βία", μπορεί να αλλάξει ριζικά τις πηγές.

Κοινώς όπως είπε και ο Lakisss,

'Oπου δέν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος.

Ειμαι μικρος για να καταλαβω....

ΜΑΛΙΣΤΑ.

Μπορω να πω οτι εχω μιλησει με μεγαλους που ειναι πιο κλειστομυαλοι και πιο μικροι στο μυαλο απο μενα ή και αυτο απαγορευεται,γιατι ειμαι μικροτερος?

Σορρυ ,δε σε ξερω προσωπικα αλλα μπροστα στο ΜΙΚΡΟ μυαλο μου δειχνεις να εισαι ενας ανθρωπος που λειτουργει σαν τιμωρος,επικαλεισαι τη βια ως μεσο επιλυσης προβληματων και τελος φτυνεις μια χιλιομασημενη τσιχλα στα μουτρα καποιου που δεν υποστηριξε τη βια σαν μεσο.

Να σου πω,επειδη βαρεθηκα τετοιους ανθρωπους ,που μας πανε πισω (αναρωτιεστε και γιατι ειναι ετσι οι πολιτικοι μας),νιωθω πολυ ******* να συνεχισω την κουβεντα. Κανε οτι γουσταρεις ......ετσι εκανες,κανεις και θα κανεις και συ και οι πιο πολλοι Ελληνες. ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ.

Είσαι μικρός βιολογικά (οκ, όχι τόσο μικρός αλλά βιολογικής πλευράς αναπτύσσεσαι ακόμα εγκεφαλικά)

Τώρα θέλω να σου δείξω ακόμα μία άλλη οπτική.

Πιο πριν έγραφα γενικότερα για την κοινωνία (δες το σαν κάτι γενικό). Τώρα θα στο θέσω πολύ πιο συγκεκριμένα διοτί η κοινωνία (κάτι γενικό) απαρτίζεται από μένα, σένα, τον winters, τον pedobear (fragma :p ), τον Lakisss και τόσους άλλους συγκεκριμένους ανθρώπους (εδώ πάμε σε κάτι συγκεκριμένο. Κάτι σαν διαφορά μακροοικονομίας και μικροοικονομίας).

Γενικά έχουμε πρόβλημα γιατί οι πολιτικοί λένε, λένε, λένε, λένε και δεν πράττουν (δηλαδή πράττουν αφού τόσους γνωστούς "έχωσαν" αλλά anyway). Συγκεκριμένα όμως, υπάρχουν κάποιοι που λένε πολλά, άλλοι που λένε λίγα, πράττουν λίγα, κοκ.

Τώρα όμως επανέρχομαι για να σου δώσω ένα πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα κοινωνίας που αφορά τον Hydra.

Ο Hydras λοιπόν στα περισσότερα topics λέει, λέει, λέει, γράφει, υποννοεί, πιστεύει, ισχυρίζεται ότι είναι "ανώτερος" (αυτή είναι η εικόνα που βγάζει με το "προφορικό" λόγο) κι επιμένει στις αντιλήψεις του. Ως εδώ καλά, δεν υπάρχει πρόβλημα και φαίνεται "γαμάτος" ο Hydra.

Λίγες μέρες μετά πάει αγοράζει εισιτήρια prodigy, τα μεταπωλεί σε κάποιον με κερδοσκοπία αλλά το χειρότερο (κατεμέ) αποκαλεί τον αγοραστή υπερ-κορόιδο και αυτο-υπερηφανεύεται με άφθονο χλευασμό για αυτή τη πράξη (που στη τελική ο άλλος μπορεί να μην έδινε δεκάρα για το αν τα πλήρωσε 100 ή 600 ευρώ).

Ο Hydras έλεγε πολλά και τελικά με μία πράξη του αυτο-αναιρέθηκαν τα λόγια του.

Αυτό είναι ένα συγκεκριμένο περιστατικό. Πολλαπλασίασέ το επί 300 χιλιάδες, βάλε μέσα οικογένειες που "κλαίγονται" για λεφτά, έξοδα, σπίτι, χίλια δυο και μιλάνε για ηθική, πνευματικές συζητήσεις, πεποιθήσεις, σπουδές, χίλια δυο αλλά μέσα στην οικογένεια θα τους δεις να δέρνουν, να "γλύφουν", να βάζουν μέσον, να φοροδιαφεύγουν χωρίς να μπει στη διαδικασία ο συγγενείς να "τους την πει". Από το πιο απλό (σύντεκνε θα μου διαγράψεις τη κλήση τροχαίας?) μέχρι και το πιο σύνθετο (θα κάνει μάθημα ο παπάς για τον ορθόδοξο χριστιανισμό ενώ απέξω έχει τη mercedes).

Αυτή είναι η ωμή "αλήθεια" για τα "λέγω" και τις "πράξεις" μας.

Για να σε προλάβω όμως, αυτά πάνε σε όλους τους Έλληνες. Ξεκινάνε συγκεκριμένα και καταλήγουν γενικά (ή αντίστροφα, όπως θες δες το). Αύριο - μεθαύριο θα είσαι κι εσύ ένας που θα ψηφίσει.

Αυτό που χρειαζόμαστε είναι "χαζούς" ανθρώπους να "μην ξέρουν να μιλήσουν" και να κάνουν αυτό που χρειάζεται να κάνουν για να έχουμε ως σύνολο ανοδική πορεία.

Δυστυχώς, αυτή είναι ακόμα μία πεποίθηση για το πως πιστεύω θα "έπρεπε" να είναι τα πράγματα αλλά ποτέ δεν κυλούν τόσο απλά όταν έχουμε να κάνουμε με ανθρώπινα όντα.

ΥΓ. Εδώ θυμήθηκα μία πολύ αγαπημένη μου σκηνή από anime. Δεν θα την spoilaro αλλά θα αναφέρω ότι είναι το τέλος του Code Geass R2. Για όποιον ασχολείται και κατάλαβε, το μόνο που έχω να πω είναι ότι ο Lelouch έκανε τη μεγαλύτερη μαγκιά για τη χώρα του και αξίζει τον υπέρτατο σεβασμό.

Όσοι δεν ασχολούνται με το "άθλημα" κι ενδιαφέρονται να μάθουν περί τίνος αναφέρομαι, ας μου στείλουν ένα PM. :)

Link to comment
Share on other sites

αν εξαιρέσεις αυτά

Αυτό που χρειαζόμαστε είναι "χαζούς" ανθρώπους να "μην ξέρουν να μιλήσουν" και να κάνουν αυτό που χρειάζεται να κάνουν για να έχουμε ως σύνολο ανοδική πορεία.

Δυστυχώς, αυτή είναι ακόμα μία πεποίθηση για το πως πιστεύω θα "έπρεπε" να είναι τα πράγματα αλλά ποτέ δεν κυλούν τόσο απλά όταν έχουμε να κάνουμε με ανθρώπινα όντα.

Χρειάζεται ένας καλός "φασισμός" για να διακοπεί η κατάχρηση δημοκρατίας.

και το άλλο για το πεντομπερ κατα τα άλλα συμφωνώ :)

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται ένας καλός "φασισμός" για να διακοπεί η κατάχρηση δημοκρατίας.

Η κατάχρηση ξεκίνησε λίγο μετά την κατάρρευση του τελευταίο φανερού απολυταρχικού καθεστώτος στην Ελλάδα. Άρα δε βλέπω μακροχρόνια βελτίωση με μια τέτοια λύση.

Η μόνη λύση, κατ'εμέ, είναι η σωστή παιδεία. Αλλά ποιον συμφέρει να κάνει κάτι τέτοιο, και κυρίως, ποιος θα μπορέσει να δώσει σωστή παιδεία;

Link to comment
Share on other sites

αν εξαιρέσεις αυτά

και το άλλο για το πεντομπερ κατα τα άλλα συμφωνώ :)

Ήταν αστοχία δική μου. Σαν να λέω πολύ χονδρικά, "ας κάνουμε κάτι τελείως αντίθετο γιατί αυτά που πράττουμε μέχρι τώρα δεν μας βγάζουν πουθενά".

Anyway, πολύ ευστοχότερο είναι αυτό που έγραψε ο deninho

Η μόνη λύση, κατ'εμέ, είναι η σωστή παιδεία.

αλλά για να γίνει αυτό, πρέπει να κάτσουμε σαν "βλάκες" και να εξηγήσουμε πρακτικά τι σημαίνει παιδεία με τις πιο απλές λεξούλες.

ΥΓ. Το pedobear ήταν μαύρο joke προς το ονομαζόμενο greekfragma :p

/me loves!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το σημείο νομίζω πως είναι και ο βασικός προβληματισμός.

Ναι αντιδράσουμε, να τους δείρουμε να αρχίσουμε να σπάμε, αλλά κατα τη γνώμη μου πρέπει να υπάρχει ενα ''δια ταύτα'' πίσω από αυτές τις πράξεις.

Η μετα το ξύλο κατάσταση ποια θα είναι ;

Σήμερα σκεφτόμουν ότι η απουσία αυτού του ''δια ταυτα'' ίσως κρατάει τον κόσμο και δεν εξεγείρεται.

Από την άλλη ακόμα και απομονωμένα περιστατικά σαν αυτό με το Χατζηδάκη μπορούν να λειτουργήσουν παραδειγματικά.

Να τα έχουν στο πίσω μέρος του μυαλού τους την επόμενη φορά που θα ψηφίσουν κάποιο χυδαίο νομοσχέδιο.

Συμφωνώ με το deninho στον αποκλεισμό των καμαριών μας μέσα στη βουλή για κανα τριήμερο ή οσο χρειάζεται για να συγκαεί το καλοζωισμένο κwλ@ρ@κι τους.

ή σε μια καθολική και ιδεατή απεργία 15 ημερών+ κατα την οποία δε θα κουνιέται φύλλο σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από τα επεισόδια έμεινα άναυδος από... την εξαιρετική ποιότητα του υφάσματος του κουστουμιού του Χατζηδάκη... το ύφασμα είναι τόσο καλό, που δεν ποτίζει από το αίμα, εξαιρετική ποιότητα...

Πάντως αύριο, οι μαριονέτες που ζουν μέσα στο χαζοκούτι, θα κάνουν τα μαγικά τους και θα πείσουν αρκετό κόσμο να τον λυπηθεί και θα τονίζουν το αποτρόπαιο της πράξης...

Προσωπικά, πάντως

iloled-pam.jpg

Link to comment
Share on other sites

έχουμε; είμαστε μάλλον ήθελες να πεις

Και ήταν ο Αριστοτέλης που είχε μιλήσει για το πολιτικό -και κοινωνικό- ον

:)

deninho οταν καταδικασαν σε θανατο τον Σωκρατη ,με τη κατηγορια οτι συκωφαντουσε τους νεους της πολης,τον παροτρηναν οι φιλοι του να αποδρασει ,αλλα αυτος ειπε οτι δε θα προδωσει την πολη του,επειδη τον προδωσε αυτη.

Αυτο το πολιτικο ον εννοω.Το ον του ανθρωπου που προτασσει το συμφερον της πολης και οχι το δικο του.Οταν ψηφιζετε αυτους τους κεφτεδες τετοιο ον δεν ειστε με τιποτα.Το ιδιο και οταν βγαινεται να τους φερθειτε οπως σας φερθηκαν.....

Ενταξει,εχω διαβασει την καθε @@@κια (ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) εδω μεσα...

Μερικοι λετε οτι χρειαζεται και λιγος φασισμος,αλλα μαλλον ειστε ακομη ανιδεοι.Δε μιλω για γνωσεις,μιλω για αξιες και αρχες.

Φασισμος λοιπον.... !!!

Winters πρεπει να καταλαβεις οτι δεν μετραει παντα η ηληκια.Αλλα και αυτα μερος του συστηματος ειναι,θελουν τα παιδια απο μικρα να ειναι χαζα και αμετοχα ....

Πολλοι ανθρωποι ειναι μορφωμενοι,εξυπνοι,εμπειροι κτλπ,αλλα λιγοι εχουν δει τη γνωση.Και οταν μου λεει ο αλλος "χρειαζομαστε φασισμο" καταλαβαινω τι πνευμα φερει και ποσο ζει στην αγνοια.

Επειδη ειμαι μικρος ας μη μιλαω,ας περιμενω να γινω 25 να μπω σε καμια παραταξη αριστερων Δ' διαλογης και να ζω στην ψευδαισθηση οτι αγωνιζομαι για ενα καλυτερο αυριο με τον χειροτερο τροπο,την βια.

Ας αρχισουμε να βαραμε τους εαυτους μας,που μας φεραμε εδω περα....

:confused: ελεος........

Link to comment
Share on other sites

deninho οταν καταδικασαν σε θανατο τον Σωκρατη ,με τη κατηγορια οτι συκωφαντουσε τους νεους της πολης,τον παροτρηναν οι φιλοι του να αποδρασει ,αλλα αυτος ειπε οτι δε θα προδωσει την πολη του,επειδη τον προδωσε αυτη.

Αυτο το πολιτικο ον εννοω.Το ον του ανθρωπου που προτασσει το συμφερον της πολης και οχι το δικο του.Οταν ψηφιζετε αυτους τους κεφτεδες τετοιο ον δεν ειστε με τιποτα.Το ιδιο και οταν βγαινεται να τους φερθειτε οπως σας φερθηκαν.....

Ενταξει,εχω διαβασει την καθε @@@κια (ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) εδω μεσα...

Μερικοι λετε οτι χρειαζεται και λιγος φασισμος,αλλα μαλλον ειστε ακομη ανιδεοι.Δε μιλω για γνωσεις,μιλω για αξιες και αρχες.

Φασισμος λοιπον.... !!!

Winters πρεπει να καταλαβεις οτι δεν μετραει παντα η ηληκια.Αλλα και αυτα μερος του συστηματος ειναι,θελουν τα παιδια απο μικρα να ειναι χαζα και αμετοχα ....

Πολλοι ανθρωποι ειναι μορφωμενοι,εξυπνοι,εμπειροι κτλπ,αλλα λιγοι εχουν δει τη γνωση.Και οταν μου λεει ο αλλος "χρειαζομαστε φασισμο" καταλαβαινω τι πνευμα φερει και ποσο ζει στην αγνοια.

Επειδη ειμαι μικρος ας μη μιλαω,ας περιμενω να γινω 25 να μπω σε καμια παραταξη αριστερων Δ' διαλογης και να ζω στην ψευδαισθηση οτι αγωνιζομαι για ενα καλυτερο αυριο με τον χειροτερο τροπο,την βια.

Ας αρχισουμε να βαραμε τους εαυτους μας,που μας φεραμε εδω περα....

:confused: ελεος........

Ελπίζω στα 25 σου να χρησιμοποιείς περισσότερο το μυαλό σου.

Δεν θα έπρεπε καν να απαντήσω διότι με κουράζουν τέτοιες αντιδράσεις αλλά θα το κάνω πολύ συνοπτικά:

1) Έβαλα εισαγωγικά για κάποιο λόγο προφανώς

2) Στη περίπτωση που χρησιμοποίησα τελείως λανθασμένες λέξεις (που όντως αυτό έγινε και το παραδέκτηκα πιο πάνω), θεωρείσαι κι εσύ υπεύθυνος να προβληματιστείς λιγάκι και να αναλογιστείς τις προθέσεις μου και τα κρυφά μηνύματα που επιχείρησα να περάσω (με σωστό ή λάθος τρόπο, δεν έχει σημασία). Εξέθεσα μια άποψη που θεωρώ θα φέρει ριζική αλλαγή (είτε καλή, είτε κακή) αλλά ποτέ δεν παραδέκτηκα τι θα ήθελα πραγματικά να γίνει.

3) Ήδη ζεις σε μια "ψευδαίσθηση" διότι βλέπεις μόνο αυτά που εσύ θέλεις να δεις.

4) Over and out. Thanks all for bearing with my selfishness. :fist:

Link to comment
Share on other sites

καλος "φασισμος" .....

Ποσο καλος μπορει να γινει?Εγω βλεπω οτι θελω να βλεπω ή εσυ που δημιουργησες ΚΑΛΟ φασισμο?

Οκ...whatever it seems to Lolostefanos.

Oσο για τη μια πραξη μου Hero πανεξυπνε,εχω κανει αλλες 10 που εσυ δεν εκανες.Εισαι μικρος να μιλας για πραξεις οταν δεν με ξερεις.Εισαι μεγαλος οταν θα το κανεις και με ξερεις και εχεις δικιο.Και δε θα αναφερω τι πραξεις εχω κανει που μπορει να βοηθησνα τριτους παρα εμενα,γιατι δεν ειναι στον χαρακτηρα μου να καυχιεμαι.Οσοι με ξερουν απο κοντα ξερουν ποσο κουραστηκα τα 2 τελευταια χρονια για ενα συγκεκριμενο φιλανθρωπικο σκοπο και με βοηθησαν καμια 10αρια φιλοι.Οσοι δε με ξερουν ας μη μαθουν και ας μη μιλαν.Αν παλι ειναι τοσο ασυγκρατητοι με την επικριτικη τους ικανοτητα,τια να κανω..... :shout:

Αλλα εδω κολλαει και παλι ο εγωισμος που ανεφερα και πριν..(βλ. Σωκρατης).

Καθεσε και κοιτας τι κανουν οι αλλοι,πριν εξετασεις τον εαυτο σου.Εγω καταρχας στο απο πανω post ουτε που ανεφερα το ονομα σου....

Ασ'το ,ας μη το κουραζουμε

Υ.Γ: Ειδες οτι αρχικα ουτε που ασχοληθηκα με το μεγαλο κειμενο σου για μενα και τα χαϊρια μου,αλλα ξαναλεω ουτε ανεφερα το ονομα σου .... Κατσε και σκεψου...ποσο πολυ λες να θιχτηκα?Ποσο πολυ βρωμικος λες να μαι μεσα μου για να συγχιζομαι με τετοια?Νομιζεις οτι τα ξερεις ολα,αλλα ξερεις τα μισα για μενα και για ολους οσους κρινεις ..... Υπαρχει αυτο το ενδεχομενο,για τσεκαρε το ;)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ΦΤΥΣΩ κατάμουτρα τον δημοσιογραφΊΣΚΟ που έγραψε το παρακάτω άρθρο για το ξύλο στον Χατζηδάκη:

Σοβαρά τραυμάτισαν αντιεξουσιαστές τον βουλευτή της Ν.Δ. Κ.Χατζηδάκη στην Πανεπιστημίου

Μολότωφ,δακρυγόνα,τραυματίας - NEWS247

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΚΥΡΙΕ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΣΚΕ? Μήπως βλέπεις κουκούλες? μήπως βλέπεις λοστούς?

ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ 30άριδες 40άριδες 50άριδες και 60άριδες με ΤΡΑΓΙΑΣΚΕΣ να τον γρονθοκοπούν με γυμνά χέρια και ακάλυπτα πρόσωπα που ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ στο φακό!

ΞΕΦΤΙΛΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΣΚΕ! ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=a9URUyLc360]YouTube - XATZIDAKIS PERNTAKI (ALTERNATIVE VERSION)[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=VYUFjy4hRnY]YouTube - Το λυντσάρισμα Χατζηδάκη[/ame]

Πάντως αύριο, οι μαριονέτες που ζουν μέσα στο χαζοκούτι, θα κάνουν τα μαγικά τους και θα πείσουν αρκετό κόσμο να τον λυπηθεί και θα τονίζουν το αποτρόπαιο της πράξης..

ποιο αύριο ρε Jaco....την ίδια μέρα έπιασαν δουλειά!.......

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ΦΤΥΣΩ κατάμουτρα τον δημοσιογραφΊΣΚΟ που έγραψε το παρακάτω άρθρο για το ξύλο στον Χατζηδάκη:

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΚΥΡΙΕ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΣΚΕ? Μήπως βλέπεις κουκούλες? μήπως βλέπεις λοστούς?

ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ 30άριδες 40άριδες 50άριδες και 60άριδες με ΤΡΑΓΙΑΣΚΕΣ να τον γρονθοκοπούν με γυμνά χέρια και ακάλυπτα πρόσωπα που ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ στο φακό!

ΞΕΦΤΙΛΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΣΚΕ! ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ!

ε! ας ξεκινήσουν απο αυτούς την επόμενη φορά...

Link to comment
Share on other sites

Βαρύς χειμώνας σε πλάτες γυρτές,

απέραντη σιγή ξανά σαν χτες …

Κοπάσαν οι καιροί, δεν ακούω τη φωνή σας,

όσοι είναι νικητές είναι και ηττημένοι.

Το Low bap τραγουδάει τη σιγή σας

και παίρνουν εκδίκηση οι ξεγραμμένοι.

Είστε όλοι ανίκανοι λίγο να φτερακήσετε

για να ξεφύγετε απ’ της λάσπης την έλξη,

σας απαντάω εγώ πριν με ρωτήσετε

για τα ατιμώρητα μόνο φωτιά ούτε μια λέξη.

Και να, επιτέλους φτάσαν οι βροντές,

να πνίξουν χαρές πλαστές.

Τί με κοιτάτε ρε ηλίθιοι δειλομακρεμένοι

Σας φασκιώσαμε με φόβο πριν τη φευγάλα

και μ’ ό,τι πιο βρώμικο στεφανωμένοι

σύρατε μια ολόκληρη εποχή στην κρεμάλα.

Λιώσατε τις τύψεις και το μέλλον αρτύσατε,

φέρατε το τίποτα εδώ να γεράσει,

μα για το μέρωμα της μνήμης μας και για όσα βρωμίσατε

απ’ τα χέρια μας θα πάει όποιος ξεχειμωνιάσει.

Έτσι απλά για το μέρωμα της μνήμης μας και μόνο…

Αφιερωμένο...

Link to comment
Share on other sites

Με το να φερθουμε ετσι μονο κατωτεροτητα δειχνουμε....

Θελετε αξιους πολιτικους και ανθρωπους ικανους για να αναλαβουν αξιωματα,οταν εμεις οι ιδιοι δεν εχουμε το πολιτικο ον του Σωκρατη...

Φανηκε σημερα....

Δεν θέλουμε άξιους πολιτικούς φίλε Hydra.

Μην τρως την καραμέλα των δημοσιογραφίσκων και των πολιτικάντηδων.

Θέλουμε ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ να αποφασίζουμε για ό,τι μας αφορά, όχι δι' αντιπροσώπου.

Και αυτό γίνεται είτε διατηρώντας το υπάρχον πολίτευμα εντάσσοντας δημοψηφίσματα, είτε αλλάζοντας εντελώς το πολίτευμα.

Τα μέσα υπάρχουν πλέον (διαδίκτυο, ασφαλή δίκτυα κλπ.).

Δεν υπάρχει η μόρφωση της ανθρώπινης μονάδας ώστε να έχει κρίση "ουμανιστική" και όχι για την περσόνα του και μόνο (π.χ. ψηφίζω Χατζιδάκι και Ν.Δ. γιατί στο χωριό μου ο τάδε και ο δείνα έχουν κάνει παπάδες και από γύφτος έγινα άνθρωπος).

Και δεν υπάρχει και η θέληση ούτε των κυβερνόντων ούτε - κυρίως - των παρατρεχάμενών τους να παρατήσουν τις εξουσίες τους και τη διαπλοκή τους.

Η αλλαγή αργά η γρήγορα θα γίνει.

Όταν κοιτάς το κεφάλαιο αγνοώντας τον άνθρωπο, ή πιο συγκεκριμένα, χρησιμοποιώντας τον άνθρωπο για να αυξάνεις το κεφάλαιο (δες το καπιταλιστικό σύστημα), αργά η γρήγορα οι παράπλευρες απώλειες (τύπου απέλυσε 100.000 ανθρώπους για να ανέβει 1 οικονομικός δείκτης, άλλωστε ο δείκτης μετράει, όχι οι άνθρωποι) δεν γίνονται ανεκτές.

Σήμερα, με τις μειώσεις μισθών και τις απολύσεις που γίνονται, η οργή ξεχειλίζει.

Δεν μπορεί οι αποφάσεις πολιτικών που μπορούν να οδηγήσουν σε φτώχια και εξαθλίωση την κοινωνία να αντιμετωπίζονται τόσο ελαφρά την καρδία. Προσωπική μου άποψη είναι ότι η άρση της βουλευτικής ασυλίας πρέπει να συνοδεύεται με ποινές θανάτου. Αλλά έστω, ας δεκτώ ότι είμαι ακραίος, ας συνοδεύεται τουλάχιστον από ποινές.

Ποιος όμως θα επιβάλλει ποινές στους πολιτευτές, όταν διαφθείρουν όλο το πολιτικό σύστημα?

Από που ξεκινάει το πρόβλημα λοιπόν?

Από το πολίτευμα και από την εκλογή αντιπροσώπων, που βαφτίζουν δημοκρατία μια ολιγαρχία που με το ζόρι είναι ψηφισμένη.

Σαφώς και δεν μπορεί να λύσει όλα τα προβλήματα ο λαός.

Η κοινή γνώμη όμως έχει συναίσθηση του τι γίνεται πολλές φορές πιο ρεαλιστικά από τους πολιτικούς.

Link to comment
Share on other sites

Ξεφτιλισμένοι όλοι εκεί στο MEGA. Ξεκίνησε πριν λίγο το δελτίο. Δείχνει το σκηνικό με τον Χατζηδάκη (και την ζαρντινιέρα), δείχνει τα επεισόδια, και για την πορεία τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.