Jump to content



Αξιόλογα πολυμέσα και ρήσεις στο διαδίκτυο (ThinkLab)


Tsakonas

Recommended Posts

10639587_10152250882807213_2299267843813984498_n.jpg

Για σκέψη και προβληματισμό

b00bs. πουλανε οπως και να χει...

και λιγο πιο σοβαρα τωρα,

το γραφημα οπως και πολλα πλεον αυτης της μορφης

μου μοιαζει υπεραπλουστευμενο, ελλειπες ισως και παραπλανητικο (σκοπιμα?)

Το απλο "deaths" δεν ξερουμε εαν συμπεριλαμβανει πχ καρκινους που ξεκινησαν απο μια "καλα χρηματοδοτουμενη υποστηριζομενη" μορφη

αλλα κατεληξαν να περασουν σαν στατιστικο σε καποια αλλη κατηγορια ως επισημο αιτιο θανατου

Το ιδιο ισχυει και για αλλες υποκατηγοριες υποστηριζομενων σκοπων/τελικων CODs

ελα μωρε λιγη σκον" ειναι

Look at what two years on Mars did to the Curiosity Rover | The Verge

:blink:φοβεροοο

Έγινε επεξεργασία από Κοπρίτης
Link to comment
Share on other sites

Chalk

Σε ένα σχολείο στην Ινδία, ένα μικρό αγόρι παίρνει μερικές κιμωλίες, βγαίνει στο προαύλιο και αρχίζει να ζωγραφίζει κάτι στο δάπεδο μπροστά στα έκπληκτα μάτια του δασκάλου και των συμμαθητών του.

Η έκπληξη του δασκάλου μεγαλώνει όταν πλησιάζοντας ανακαλύπτει τι είναι αυτό που ζωγράφισε ο μικρός μαθητής..

Η ταινία μικρού μήκους με τίτλο «CHALK», έχει δημιουργηθεί στην Ινδία και βασίζεται σε πραγματικό περιστατικό που συνέβη στο Ιράκ κατά τη διάρκεια του πολέμου.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=dsf_z4urc4s]CHALK - (2 minutes) Cute short film - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω στα αξιόλογα επειδή έχει μερικά πολύ καλά αντι-επιχειρήματα για όσους απεχθάνονται την καινούρια μόδα του ice bucket

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=yB8K7sVGYh4]Dear Ice Bucket Challenge Haters... - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακούσει την ιστορία, αλλά έπεσα πάνω στη φωτογραφία...

Leonid Ivanovich Rogozov (Russian: Леонид Иванович Рогозов, 14 March 1934 – 21 September 2000) was a Soviet general practitioner who took part in the sixth Soviet Antarctic Expedition in 1960–1961. He was the only doctor stationed at the Novolazarevskaya Station and, while there, developed appendicitis, which meant he had to perform an appendectomy on himself, a famous case of self-surgery.

sxaKp1d.jpg

Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται να είναι ταυτόχρονα most & least η ίδια χώρα;

Διαφορετικές ερωτήσεις και έχουμε μόνο την πλειοψηφούσα απάντηση. Πχ στην ερώτηση "Ποιοί είναι οι περισσότερο αλαζόνες;" η πλειοψηφία των Γάλλων απάντησε "οι Γάλλοι". Στην ερώτηση "Ποιοί είναι οι λιγότερο αλαζόνες;" η (διαφορετική) πλειοψηφία απάντησε το ίδιο. Εξαιτίας των πολλών επιλογών, τα ποσοστά είναι αναγκαστικά μικρά.

Μάλλον άλλα στοιχεία μπορείς να κρατήσεις περισσότερο, όπως έναν άλλο πίνακα, με τίτλο "Germans on different continent" -πραγματικά ζουν σε άλλη Ευρώπη- ή την καταβαραθρωμένη δημοτικότητα του Σαμαρά, που μετα βίας περνά το 20%, ενώ αυτοπαρουσιάζεται ως έχων λαϊκή εντολή.

(The New Sick Man of Europe: the European Union | Pew Research Center's Global Attitudes Project)

Link to comment
Share on other sites

[...]

To ανέβασε χθες αυτό μια νοτιο-κορεάτισσα γνωστή μου (που δεν έχει ιδέα βέβαια από πολιτική στην Ευρώπη).

Το αποτέλεσμα που διαβάζω εγώ είναι ότι είμαστε λίγο εγωιστικά @@άκια..

Link to comment
Share on other sites

Λες ότι δεν έχει ιδέα από πολιτική στην Ευρώπη ενώ εσύ τονίζεις ότι προέρχεται από τα νότια. Υπήρχε δηλαδή περίπτωση κάποιος από βόρεια Κορέα να βρεθεί Ευρώπη για μη μιλιταριστικους σκοπούς?

Κατά τη δική μου γνώμη όχι. Τουλάχιστον με βάση τις αντιδράσεις κορεατων που παίρνω όταν τους αναφέρω τους γείτονες τους, και με την όσα μου έχουν πει

Jax7480 μαματο το βίντεο

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Λες ότι δεν έχει ιδέα από πολιτική στην Ευρώπη ενώ εσύ τονίζεις ότι προέρχεται από τα νότια. Υπήρχε δηλαδή περίπτωση κάποιος από βόρεια Κορέα να βρεθεί Ευρώπη για μη μιλιταριστικους σκοπούς?

Κατά τη δική μου γνώμη όχι. Τουλάχιστον με βάση τις αντιδράσεις κορεατων που παίρνω όταν τους αναφέρω τους γείτονες τους, και με την όσα μου έχουν πει

Jax7480 μαματο το βίντεο

Τόνισα το Νότια γιατί είναι άλλη χώρα. Η κοπέλα Εράσμους έκανε.. Τι κάνουν οι βορειοκορεάτες δεν το ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έπρεπε να το βάλω στα ανέκδοτα ή όχι...

Για όλους τους ειδικούς:

Μου θύμισε κάποια meetings που ήθελα να κλάψω μετά από λίγο με αυτά που μου έλεγαν "αν γίνεται". Οπότε όχι, μη το βάλεις στα ανέκδοτα :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.