Jump to content



Αξιόλογα πολυμέσα και ρήσεις στο διαδίκτυο (ThinkLab)


Tsakonas

Recommended Posts

Για όσους συμπαθούν τα CNC/τόρνους κλπ επισημαίνω και αυτό:

http://www.thelab.gr/apo-to-ergastiri/apostates-ston-torno-129465.html

που έχει αρκετά όμορφα παραδείγματα...

Το βίντεο που βάλατε παραπάνω θα ορκιζόμουν ότι το έχω ξαναδεί, ίσως κι εδώ μέσα, αλλά δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι τα βιώματα δεν είναι κληρονομικά. Μάλλον δεν την κατέχουν την επιγονική.

ΑΝ τύχει ένα τυχαίο λάθος "διάβασμα" (επίτηδες η υπερβολή), μιας πρωτείνης σε ένα τμήμα του DNA (πχ αν λέει C-G-T-T-A-A) και η πρωτείνη διαβάσει ένα γράμμα λάθος , τότε θα αλλάξει αποστολή. Αν δε τώρα αυτό γίνει στους γαμέτες και τύχει η αλλάγη αυτή να περάσει στον γαμέτη που θα γονιμοποιήσει , τότε ναι αυτή η αλλαγή θα περάσει στον απόγονο.

Φυσικά δεν είναι κατευθυνόμενο αλλά τελείως τυχαίο (όπως κ η μετάλλαξη).

(Κοινώς οι νεο-Λαμαρκιστές να μην πανηγυρίζουν...)

Link to comment
Share on other sites

Lettuce See the Future: Japanese Farmer Builds High-Tech Indoor Veggie Factory - GE Reports

Shimamura says that the systems allows him to grow lettuce full of vitamins and minerals two-and-a-half times faster than an outdoor farm. He is also able to cut discarded produce from 50 percent to just 10 percent of the harvest, compared to a conventional farm. As a result, the farms productivity per square foot is up 100-fold, he says.

By controlling temperature, humidity and irrigation, the farm can also cut its water usage to just 1 percent of the amount needed by outdoor fields.

http://youtu.be/985rJxlWuWk

Έγινε επεξεργασία από victor
Link to comment
Share on other sites

Gramatik: Η πειρατεία είναι ωφέλιμη

Ο καλλιτέχνης εξηγεί γιατί προσφέρει δωρεάν μουσική και γιατί το «παράνομο κατέβασμα» είναι καλό

από ΛΕΝΑ ΛΥΔΑΚΗ 08.07.2014 {Πηγή: www.doctv.gr} {url: Gramatik: Η πειρατεία είναι ωφέλιμη | DOC TV | documenting everyday life }

Gramatik__430(1).jpg

O άνθρωπος που έχει γίνει γνωστός ως ο πιο διάσημος σύγχρονος μουσικός που διέδωσε τη μουσική του προσφέροντάς της δωρεάν στον κόσμο. Ο ίδιος μας συστήνεται στο facebook ως ένας part time μουσικός, που αγαπά να κατεβάζει τις αγαπημένες του τηλεοπτικές σειρές από πειρατικές ιστοσελίδες. Παράνομα. Λίγες μέρες πριν, ο Gramatik ανέβασε το εξής ενδιαφέρον σχόλιο σχετικά με την πειρατεία.

«Όταν με ρωτάτε γιατί εγκρίνω την πειρατεία και διανέμω τη μουσική μου δωρεάν, ένα βασικό πράγμα που πρέπει να καταλάβετε είναι πως μεγάλωσα σε μια οικογένεια της εργατικής τάξης, οπότε αν δεν υπήρχαν οι σπασμένοι κώδικες και τα πειρατικά site ποτέ δεν θα είχα την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω όλα αυτά τα ακριβά μουσικά προγράμματα για να μάθω να φτιάχνω μουσική, για να μην αναφερθώ στους αμέτρητους δίσκους που με ενέπνευσαν να γίνω παραγωγός εξαρχής. Πλέον μπορώ να τα αγοράσω, αλλά μόνο και μόνο επειδή κατόρθωσα να πετύχω μέσω πειρατικών προγραμμάτων και ακούγοντας παράνομα κατεβασμένα άλμπουμ. Η μουσική βιομηχανία λέει πως η πειρατεία είναι έγκλημα, εγώ λέω πως είναι ιδιαίτερα απελευθερωτική.

»Χωρίς την πειρατεία δεν θα υπήρχε Gramatik ή οποιοσδήποτε άλλος παραγωγός που δεν μεγάλωσε ******** πλούσιος.

»Και αν δεν υπήρχατε και όλοι εσείς που για κάποιο λόγο έρχεστε στα σόου μου σε μεγάλους αριθμούς σε όλο τον κόσμο, θα ήμουν ακόμα ο άφραγκος τύπος που ψάχνει να κατεβάσει διάφορα από το pirate bay.

»Βλέπετε λοιπόν, πως το να δίνω τη μουσική μου δωρεάν δεν είναι μόνο σωστό επειδή και εγώ πέτυχα μέσω της πειρατείας και σαμπλάροντας οτιδήποτε έβρισκα ηχητικά γοητευτικό, αλλά είναι επίσης σωστό, γιατί η πλειοψηφία του πληθυσμού του πλανήτη εξακολουθεί να μην έχει ******** τίποτα και εξακολουθεί να βιάζεται από το σύστημα από τον κώλο κάθε γαμημένη μέρα.

»Και για να είμαι σαφής, δεν τα λέω αυτά επειδή θέλω να παραθέσετε τα λόγια μου ή να με εκθειάσετε ή να με αποκαλείτε «αληθινό καλλιτέχνη» ή οτιδήποτε, ξεχάστε αυτές τι ανοησίες, τα λέω αυτά γιατί θέλω να καταλάβετε την πραγματικότητα. Το να είναι κανείς ένα ορθολογικό άτομο είναι πολύ πιο σημαντικό για μένα από οτιδήποτε άλλο. Αν αισθάνεστε την ανάγκη να δοξάσετε κάποιον, διαλέξτε κάποιον που το αξίζει πραγματικά, κάποιον που ανακάλυψε μια θεραπεία για μια ασθένεια και έσωσε αμέτρητες ζωές ή κάποιον που εφηύρε κάτι που άλλαξε τον κόσμο προς το καλύτερο.

»Και αν πραγματικά έχετε την ανάγκη να με χαρακτηρίσετε κάπως, πείτε με ένα κανονικό ανθρώπινο ον. Θα δεχόμουν περήφανα αυτόν τον τίτλο».

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=axcPeNLh-HM]Επεμβάσεις συντήρησης στην Ακρόπολη/Conservation interventions on the Acropolis - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=DEy6RVthUp0]Και οι Καρυάτιδες κάνουν..."λίφτινγκ" - hi-tech - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.