Jump to content



Nvidia Gt210 problemo....


raven_g20

Recommended Posts

λοιπόν...εδώ στο πιτσι του γραφείου μου επειδή μέχρι τώρα χρησημοποιούσα την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών η οποία δεν την παλεύει είπα να πάρω μια άλλη...οπότε αγόρασα την GT210 μιας και είναι φτηνή και σίγουρα καλύτερη από την άλλη...αλλά δυστυχώς πρόβλημα...

1ον) Specs: Αsus P5VD2-VM, Intel E2140, DDR2-512, WinXP, 1 SATA HDD+DVDRW

2ον) Κάρτα είναι GT210 η οποία είναι PCI Express 2.0 (<-----δεν ξέρω αν παίζει ρόλο)

Η κατάσταση έχει ως εξής. Αγόρασα σήμερα την κάρτα γιατί σέρνεται ο υπολογιστής έτσι και μπω σε σαιτακι με flash και γενικώς αν φορτώσω excel άστα να πάνε...Δεν μιλάμε για multimedia...εκεί κλάφτα χαράλαμπε...απεγκατέστησα λοιπόν τους "οδηγούς" την ενσωματωμένης και έκλεισα το πιτσι...έβαλα την κάρτα κανονικά και την συνέδεσα...ανοίγω υπολογιστή για να εγκαταστήσω drivers αλλά τζίφος!! κάνει μπουτ αλλά 10 ώρες...δλδ πάνε σιγά σιγά τα γράμματα στο ποστ...πατάω del για να μπω στο σεταπ της μητρικής και κάνει 10 ώρες...λες και είναι γραφομηχανή!! ένα ένα πάνε τα γράμματα και γενικώς δεν πάει καλά...και ενα τελευταίο...έχω συνδέσει απλά με vga καλώδιο και οχι hdmi(γιατί δεν έχω...υποστηρίζει πάντως η οθόνη) αν και δεν νομίζω να είναι αυτό...any ideas?!?!?!?

Link to comment
Share on other sites

em...το είχα κοιτάξει ηδη αυτό....έχω το τελευταίο BIOS..ευχαριστώ πάντως...καμμία άλλη ιδέα? άντε ρε παιδία τα φώτα σας γιατί τα δικά μου κάηκαν...έχω να ετοιμάσω και βιβλία...άστα....

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση έχει ως εξής. Αγόρασα σήμερα την κάρτα γιατί σέρνεται ο υπολογιστής έτσι και μπω σε σαιτακι με flash και γενικώς αν φορτώσω excel άστα να πάνε...Δεν μιλάμε για multimedia...εκεί κλάφτα χαράλαμπε...
Δεν νομίζω ότι φταίει η ενσωματωμένη στην μητρική κάρτα σου όταν σέρνεται ο υπολογιστής σε word, excel, flash. Βάλε μνήμη (απ'ότι κατάλαβα έχεις μόνο 512ΜΒ)
Link to comment
Share on other sites

απεγκατέστησα λοιπόν τους "οδηγούς" την ενσωματωμένης και έκλεισα το πιτσι

Μήπως εκτός από αυτό, πρέπει να κάνεις και disable την onboard από το bios ;

δεν είχα ποτέ μητρική με onboard vga και μπορεί να σου λεω και βλακεία. just a thought:)

Link to comment
Share on other sites

επι του θέματος παίδες...η κάρτα γιατί κάνει αυτά τα κολπάκια στην αρχή να μου πείτε πλσ....δοκίμασα flash bios τίποτα...λέω καμια εντολή στο bios και πάλι τίποτα...ε δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι ρε γμτ...το μόνο που σκέφτομαι είναι είτε η μητρική δεν είναι PCI 2.0 ή αν βάλω hdmi καλώδιο δεν θα έχω πρόβλημα (λίγο κουλό βέβαια)....τι σκ@τ@

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε την onboard και βάλε ram...

Με το κλείσιμο της onboard λογικά θα φτιάξει το πρόβλημα με το αργό boot και με την ram θα πάρει τα πάνω του το pc...καλά έκανες και έβαλες την gt210 αλλά θέλεις και ram...

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει εντολή να κλείσεις την Onboard...απλά συνδέει άλλη κάρτα και τέλος...το είχα ψάξει...όσο για την μνήμη...ρε παιδιά ΟΤΑΝ βάζω την κάρτα γραφικών κάνει ιστορίες...αφήστε την μνήμη για μετά...πρόβλημα μου εμένα αυτή την στιγμή είναι αυτό με την κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως έχει στο bios την επιλογή : PCI-E Compliance Mode

και παίξε με τις διαθέσιμες επιλογές (1.0 και 1.0a)

Αν και φοβάμαι πως έπεσες στην περίπτωση. Via chipset έχεις και εσυ.

αυτό φοβάμαι και εγώ εξ' αρχής...αν και στην δικιά μου περίπτωση η κάρτα είναι 2.0 και η μητρική είναι 1.0...να δω μπας και μπορέσω να την επιστρέψω και να την αλλάξω με 1.0 (αν υπάρχει)....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.