Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Εγώ βρήκα την υγεία μου με τον 16-85.

Το έξτρα που θα μπορούσα να ζητήσω (για παιχνίδια),

είναι δύο prime...

Ένας 35mm και ένας 85mm αλλά ο 16-85 δε μου αφήνει περιθώρια δικαιολογίας (για το χέρι στη τσέπη) :red:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μη σε ψάχνει να του τον δώσεις.. :p Πολύ τίμιος φακός IMO, αν δεν πήγαινα σε FF δε θα τον έδινα. Το AF του πάσχει κάπως όταν δεν έχει φως αλλά you can't have it all.. Ψιλοάκυρο αλλά το διαπίστωσα επειδή τον δούλευα με MF στη NEX, το focus ring είναι τραγικό αλλά δε νομίζω πως αυτό απασχολεί πολλούς.

Φοβάμαι ότι αν το βράδυ δεν εστιάζει εύκολα και το γυρνάω σε MF θα εκνευρίζομαι λόγω της μικρής διαδρομής του focus ring.

Το ισοδύναμο 1/10 του f3.5 ποιό είναι στο f2.8 για να πάρεις την ίδια ποσότητα φωτός;

Link to comment
Share on other sites

Toν ειχε ο αγγελος και ο αδερφος τους (angel_f+mesias).

Δε δρεπει δαφνες..(να το πω ετσι)..αν θες ντε και καλα ευρος δες τον σιγμα 18-125 που για τα λεφτα του ειναι καλος.

Δε ξερω κατα ποσο θες το 17αρη ..θα προτεινα και 28-75 φ2.8 ταμρον.

Αν το θες ..-για μενα παντα- προτιμησε 17-70 σιγμα (παλιο η νεο) ή 17-50. ταμρον.

Με 1/10 βραδυνη (απο φ4) δε σωζεσαι..(Ασχετως αν ολοι εχουμε απο μια στο pc που βλεπεται.)

Link to comment
Share on other sites

αποριούλα:

Αν κάνω κάποιες αλλαγές σε RAWs (Wb, διορθώσεις έκθεσης κλπ) και μετά τα μετατρέψω με το ViewNX σε JPEGs οι αλλαγές θα περάσουν και στα jpeg έτσι ;

(μιλάω για μαζική μετατροπή)

Ναι μια χαρα θα εισαι μιας και παιζεις με NEF. Και γω αυτο κανω ολη μερα μαζικα σε καμια 600αρια ληψεις απο το καλοκαιρι κτλπ και ξεχωριζω τις πολυ καλες. Χρησιμοποιω το capture nx ομως αλλα ειναι το ιδιο πραγμα!

Link to comment
Share on other sites

Χτες βράδυ πήρα στα χέρια μου τον δανεικό Tamron και το ΣΚΔΤ θα του πιώ το αίμα. Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές. Ο θόρυβος του AF δεν με ενοχλεί και η εστίαση σε χαμηλό φωτισμό δεν είναι χειρότερη από αυτά που είχα συνηθίσει στον kit 18-55 IS. Το δαχτυλίδι του MF ναι έχει μικρή διαδρομή αλλά θα την παλέψω. Όσο για την έλειψη stabilizer στο 1/10 θέλω προπόνηση :) Προς το παρόν στο 1/20 είμαι σταθερός.

Αναμένω τα αποτελέσματα iq και αν δικαιολογούν τα λεφτά του, από βδομάδα θα προσπαθήσω να δικαιολογήσω μέσα μου την εκταμίευση 330 ευρώ για καταναλωτικό αγαθό :p

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση που το'χω απορία.Φακός από αναλογική φωτογραφική μηχανή (Zenit συγκεκριμένα) μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε Dslr;Από αναλογική σε αναλογική θυμάμαι μπορούσε με χρήση αντάπτορα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι.Mε Μ42 adaptor

Σε canon χωρίς κανενα πρόβλημα, μαλιστα υπάρχουν αντάπτορες με AF confirm.

Σε Νικον δε θα χεις εστίαση στο άπειρο εκτός και αν πάρεις ανταπτορα με γυαλι. Αλλά τότε πιθανόν να χανεις σε ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από την πολλή που έχει ο Zenit:whistling:hehe:

Οι Helios που χρησιμοποιούσε η Ζενιτ θεωρούνταν από τα καλύτερα οπτικά-το έχω ακούσει από επαγγελματίες φωτογράφους- τώρα δε ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.