Jump to content


Μετά το πτυχίο τι?


samxtx

Recommended Posts

Εγώ αν και έχω καιρό ακόμη για πτυχίο, έχω ήδη 4 πιστοποιήσεις της Microsoft (MCP-MCDST-MCITP-MCTS) και ανάλογη προϋπηρεσία. Σκοπεύω να πάρω ΜCSE και MCSA καθώς και τις πιστοποιήσεις για τα Windows 7.

Επίσης θέλω οπωσδήποτε πριν τελειώσω τις σπουδές, να πάρω CCNA. Επειδή την έχω ψάξει με τα δίκτυα και ασχολούμαι, έχω ακούσει (όπως λέει ο mojiro) ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο, για γνώστες.

Είναι πτυχία που μετράνε πολυ πάντως, και μαθαίνεις και αρκετά που θα σου χρειαστούν 100% εφόσον εργαστείς ως ΙΤ. Ονόματα όπως Microsoft και Cisco στο βιογραφικό σου είναι βασικός κανόνας επιτυχίας στην εύρεση καλής θέσης.

μπορείς φίλε μου να εμβαθύνεις λίγο το θέμα σε τί αναφέρεται η κάθε πιστοποίηση με ποιόν τρόπο τις πήρες καθώσ και πόσο σου κοστίσανε? ευχαριστώ εκ των προτέρων αν μπορέσεις να με καθοδηγήσεις σωστά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ασχετο τοσα χαρτια τοσο διαβασμα μετα στην αγορα εργασιας πληρωνονται η κανουν τα στραβα ματια,ναι μεν θελουν τα πτυχια αλλα οταν ειναι να πληρωσουν τα ξεχνανε ολα
αχαχαχα

Αναλόγως σε τι εταιρία θα δουλέψεις. :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εχω ψαχτει και εγω αρκετα στο θεμα αυτο, ιδιαιτερα παλιότερα, που έπερνα λιγα λεφτα για πρωτη δουλεια και ηθελα να ανεβω. Υπαρχουν 4 βασικοι δρομοι που μπορείς να ακολουθήσεις και είναι οι εξής:

Development

Networking

Databases

OS

Η καθε οδος εχει και τα certifications της φυσικα, θα φτασουμε και σε αυτο σε λιγο αν χρειαστεις περισσότερη εμβάθυνση. :toomuchne

Ετσι οπως τα εχω δει εγω τα χρονια που δουλευω απο μενα και απο φιλους/συναδέλφους στην πρώτη σου δουλεια θα σου ζητήσουν να εισαι το παιδι για ολες τις δουλειες στο τμημα του ΙΤ, support χρηστων, κανα δικτιακι κλπ... :slap:

Δηλαδη 10 πραγματα απο Windows, 5 πράγματα για networking, 0 για βασεις δεδομενων. Ο προγραμματισμος προφανως ειναι ενα κομματι απο μονο του, τελειως διαφορετικο απτα αλλα.

Επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι η επιλογη ειναι η εξης.. Κανεις specialize σε ένα πραγμα και ψάχνεις τις 10 εταιριες που το ζητανε, ή ασχολείσαι λιγο απ'ολα και εχεις επιλογες απο 100 εταιριες? :hmm:

Το CCNA της Cisco ειναι πολυ καλο, αλλα στην ελλαδα δεν ειναι και απαραιτητο, και ο λογος ειναι οτι μια μικρομεσαία εταιρία ποσο καιρο θα θελει ατομο να παιζει με τα networking devices? Κανα μηνα μαξιμουμ να στηθουν ολα σωστα? Τη συμφερει λοιπον να απευθυνθει στη Cisco ή σε καποια αλλη εταιρια και να φερουν 1-2 ατομα για 1-2 βδομαδες να τα στησουν ολα, να τους δωσουν κανα 3000€ και να τελειωνει.. Και αν χρειαστουν κατι στο μελλον, θα δωσουν 100€ την ώρα στον Cisco man και ειναι ετοιμοι. Δεν χρειαζονται δηλαδη dedicated Cisco υπαλληλο. Οι εταιριες που χρειαζονται τετοιο ατομο ειναι οι ISPs, και οι εταιριες που παρεχουν υπηρεσίες πληροφορικής σε άλλες εταιριες. Δηλαδη ανοιγω εγω ενα γραφειο με 6-7 ατομα προσωπικο, και φωναζω μια εταιρια να μου τα στησει ολα και να μου κανει το support οταν χρειαστω κατι.

Εν ολίγοις για να μη μακρυγορω, το CCNA λιγες εταιριες θα το χρειαστουν και άρα θα σε πληρωσουν γι'αυτο.

Βεβαια μη νομιζεις οτι CCNA σημαινει μονο cisco σκηνικά, έχει και πάρα πολύ θεωρία (και πράξη) για δικτυωση γενικοτερα οποτε το θεωρώ παρα πολυ καλο!!! Εγω απλα σου λεω οτι δεν θα πληρωθεις ευκολα την πραγματική του αξια.

Στο θεμα των λειτουργικων τωρα εσυ μπορει να λες οτι ξερεις απο OS, και να εχεις και το πτυχιο, αλλα εσυ σπιτι σου μπορει να παιζεις με linux πχ, και στο πτυχιο σου να εχεις μαθει την ιστορία του DOS, για το οποίο no one cares. Ενα certification της Microsoft ειναι αποδειξη στον εργοδοτη οτι απτην πρωτη μερα παράγεις έργο αν χρησιμοποιεί Microsoft. Απτην άλλη σε εταιριες πληροφορικής και τηλεπικοινωνιων αν ξερεις απο linux ειναι τρελο +, γιατι μπορεις να κανεις παρα πολλα πραγματα τα οποια με windows (σχεδον) δεν γινονται, ή κοστίζουν παρα πολύ.

Τελος οι βασεις δεδομενων ειναι κατι πιο εξειδικευμενο και καμια εταιρια δεν θα σε παρει πρωτη σου δουλεια να παιζεις με βασεις. Οπότε αυτό αν σε ενδιαφέρει, άστο για αργότερα, παντως και αυτο εχει πολυ καλα λεφτα σε εταιριες που παρεχουν υπηρεσίες πληροφορικής.

Εγω εκανα τα 2 μαθηματα του CCNA και βλακοδώς δεν εδωσα το certification.. :slap: εμπαινα στρατο και τον τελευταιο μηνα ηθελα να χαρώ τη ζωη μου (νομιζα) και όχι να διαβάζω. Κριμα, αλλα οκ thats life... Εχω κανει και ενα μαθημα για Windows 2003, αν θυμαμαι καλα ειχε αλλα 2 ή 3 για να δωσω το certification αλλά που χρόνος..

Επειδη ομως τα ειχα κανει εστω σαν μαθηματα (και φυσικα ειχα το χαρτι που λεει οτι τα παρακολουθησες), μου ανοιξε ο δρομος για μια εταιρια με καλα χρηματα. Οποτε χαμενο δεν πηγε τιποτα! Σε προσωπικο επιπεδο το cisco το αγαπησα (ειχα ορεξη να παω για μαθημα), αλλα εν τέλει εστω αυτο το ένα μαθημα microsoft που εκανα με βοηθησε παρα πολυ, κατ'αρχας απο θέμα γνωσεων και κατα δευτερον ήταν αυτό που έκανε τον τυπο που μου πηρε συνεντευξη να πει "μμμμ, εχεις κανει και microsoft training ε? Πολυ ενδιαφερον, θα χρειαστει σιγουρα!" :dance3:

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο θέμα έχετε ανοίξει να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου κάτι ίσως οφ τοποκ εν μέρη.Θεωρείτε οτι κάποια πιστοποίηση ή σπουδές πάνω στο webdesign αξίζουν τον κόπο;και αν ναι τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι τις σπουδές όπωσδήποτε. Όσες πιστοποιήσεις και να έχεις αν δεν έχεις και κάποιο χαρτί απο ΤΕΙ ή πανεπιστήμιο μια ζωή ρυγμένος θα'σαι. Να ξέρεις ότι ειδικά στην αρχή της καριέρας ο μισθός σου εξαρτάται κυρίως απο το πτυχίο σου. Σύμφωνα με αυτό υπογράφεις και την ανάλογη σύμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με ενδιαφέρει εξίσου. Σε λίγο τελειώνω ΤΕΙ Πληροφορικής και θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποιο αξιόλογο μεταπτυχιακό στην Ευρώπη σχετικά με τεχνολογίες web.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο θέμα έχετε ανοίξει να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου κάτι ίσως οφ τοποκ εν μέρη.Θεωρείτε οτι κάποια πιστοποίηση ή σπουδές πάνω στο webdesign αξίζουν τον κόπο;και αν ναι τι προτείνετε;

Προσωπικό διάβασμα και ενασχόληση. Στον μελλοντικό εργοδότη σου μπορείς να δείξεις κάποια έργα σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.