Jump to content



Πρόβλημα με UPS


spdrosin1416003315

Recommended Posts

Εγώ για UPS θέλω να ρωτήσω, αλλά δε βλέπω να υπάρχει σχετικό θέμα.

Αν έπρεπε κάπου αλλού να ποστάρω, ας μεταφερθεί αλλού το θέμα μου.

Λοιπόν, έχω αυτό το UPS (την έκδοση των 1500VA). Σήμερα μετά από ξαφνική και στιγμιαία διακοπή ρεύματος έσβησαν όλα (οθόνη και PC που είχα πάνω στο UPS). Ακολούθως δοκίμασα μόνος μου να επιβεβαιώσω πως όντως κάτι φταίει βγάζοντας το UPS από την πρίζα επίτηδες, ενώ είχα ανοιχτό το PC 3-4 φορές με το ίδιο αποτέλεσμα. Δοκίμασα να κάνω το ίδιο με μια συσκευή χαμηλότερου φορτίου (έναν ανεμιστήρα) και δούλευε κανονικά. Έχω το σύστημα της υπογραφής μου.

Αυτό που θέω να ρωτήσω είναι αν όντως τα "έφαγε τα ψωμιά" του μετά από 3,5 σχεδόν χρόνια συνεχόμενης λειτουργίας ή αν με κάποιον τρόπο (χωρίς πολλά έξοδα) διορώνεται. Λέω "χωρίς πολλά έξοδα" γιατί αν είναι να μου κοστίσει από 40-50 ευρώ και πάνω, καλύτερα να αγοράσω ένα καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

πολυ πιθανο να θελει νεα μπαταρια.Αλλα ποσα watt ειναι?

Είπα: 1500VA. Μπορείς να μου εξηγήσεις όμως, γιατί κάτι τέτοιο σκέφτηκα κι εγώ, αλλά από πού τη βρίσκω; Δηλαδή υπάρχουν συμβατικές μπαταρίες που μπαίνουν σε όλα τα UPS ή πρέπει να βρω της ίδιας εταιρίας; Ακόμα τί κόστος μπορεί να έχει;

Link to comment
Share on other sites

λογικα της αταιριας.Αλλα παρολα αυτα δεν μου ειπες τα watt.Αλλο watts αλλο τα voltampere.

Ωχ. Θα πάω τώρα να ρωτήσω κι από το τοπικό κατάστημα που το είχα αγοράσει. Δεν ξέρω Watt. Το link το είδες;

Link to comment
Share on other sites

κοιταξα μολισ το λινκ σου.Λοιπον για μπαταριες δες εδω:

http://www.batteries.gr/categories.asp?catid=1223&page=1

ολοες πανω κατω ιδιες μου φαινονται.Απο δω ομως φαινεται ποιες μαλλον σου κανουν.Οι Maintenance Free Lead Acid Batteries και οι Ni - Cd Batteries.Πρεπει να ειναι οι πρωτες.

Link to comment
Share on other sites

1- Άνοιξε το και δες τί μπαταρίες έχει, 100% αλλάζουν και θα είναι σχετικά εύκολη υπόθεση λίγων βιδών...

2- Μετά από 3,5 χρόνια οι μπαταρίες του σίγουρα είναι off...

3- Κατά 99% θέλεις κάτι τέτοιo: http://www.batteries.gr/product.asp?catid=3138 πρόσεξε να είναι ίδια τα Ah.

4- Αν είναι 1500άρι τότε πιθανότατα να χρειαστείς 4 από το παραπανω οπότε ετοιμάσου να ξυλωθείς σχετικά. (έχει και στο Γερμανό αν δεν βρίσκεις αλλού)

5- Να το πετάξεις είναι ΚΡΙΜΑ, σίγουρα λειτουργεί...

Link to comment
Share on other sites

Οk, θα το ανοίξω αύριο και θα σας πω τι βλέπω. Πάντως αν πάω για 100ρικό, ε δε νομίζω να τα δώσω - καλύτερα να δώσω τα διπλά και να πάρω 1 καινούργιο (κάποια στιγμή).

Πριν 1 μήνα χάλασε η κάρτα γραφικών και τα οικονομικά μου είναι χειρότερα από ποτέ (και πήρα και ποδήλατο 800 ευρώ - άσχετο αυτό, αλλά λεώ τον πόνο μου - χαχα).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα άνοιξα το UPS και έχει 2 μπαταρίες Yuasa, NPW45-12 12V, 45W/Cell, 10 min., Pb.

Βρήκα και το data sheet για λεπτομέρειες.

Δεν ξέρω αν είσαι από Αθήνα, αλλά αν ναι , με τον κωδικό των μπαταριών πας στο Δήσιο (πλατεία Καρύτση, πάνω από την πλατεία Κλαυθμώνος και σίγουρα θα βρείς κάτι που να σου κάνει ΣΩΣΤΑ

Link to comment
Share on other sites

τοτε παρηγγειλε απο το σιτε με δωρεαν αποστολη για παραγγελιες ανω των 35 ευρων που οντως θα ειναι ανω.

Πήγα χθες από το κατάστημα από το οποίο είχα αγοράσει το UPS και μου είπε πως κοστίζει 15ευρώ η μία (2 συνολικά εγώ χρειάζομαι). Θα περάσω και από το Γερμανό σήμερα, γιατί έμαθα πως κι από εκεί μπορώ να βρω αντίστοιχες μπαταρίες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.