Jump to content



Google: Gmail, Android, Web history, κλπ. Αθώα ή όχι?


jpavly

Recommended Posts

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Είναι απλό! Τα αφήνεις όλα (γιατί δεν σε πειράζει - δεν έχεις να κρύψεις τίποτα) οπότε:

α) εσένα σε βλέπουν

β) προκύπτει έμεσα ποιοι κρύβονται (οι υποόλοιποι που δεν τα αφήνουν όλα ανοιχτά)

τους δεύτερους τους παρακολουθούν με άλλο τρόπο :triniti:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5804]neuromancer[/MENTION]

α) εσένα σε βλέπουν

β) προκύπτει έμεσα ποιοι κρύβονται (οι υποόλοιποι που δεν τα αφήνουν όλα ανοιχτά)

Η λογική αυτή ενώ έχει εφαρμογή σε άλλες καταστάσεις -κυρίως θέματα που αφορούν κρατικές εξουσίες π.χ. το θρήσκευμα στις ταυτότητες- δε μπορεί να εφαρμόζεται ισοπεδωτικά κι εδώ: αν δηλαδή αύριο παρακολουθούν όσους δεν έχουν pc θα πρέπει να μην αγοράσω υπολογιστή με τη λογική σου; Κι αντίστροφα αν παρακολουθούν όσους έχουν υπολογιστή θα πρέπει να πληρώσω να αγοράσω κι εγώ θέλω δε θέλω;

Btw σιχαίνομαι τις στοχευμένες διαφημίσεις όχι μόνο γιατί δε μου αρέσει (κι ούτε έδωσα πουθενά τέτοιου είδους συγκατάθεση nik αλλά και να έδινα δε σημαίνει απαραίτητα και πολλά) να γνωρίζει μία σελίδα/εταιρεία τι κάνω με άλλες σελίδες/εταιρείες αλλά και επειδή τρώω στη μάπα πράγματα που δε με ενδιαφέρουν καθόλου (π.χ. φίλος μου ζητά να ψάξω να του βρω κάτι στο web ή κάθεται στο pc μου να κοιτάξει κάτι που δεν με ενδιαφέρει στο ελάχιστο, μετά με φλομώνει σε αδιάφορη διαφήμιση)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πουθενά εγώ τι πρέπει να κάνεις. Είπα μια ιδέα για το πώς μπορεί να αξιοποιηθεί από τρίτους το γεγονός της συγκατάβασης ή όχι που δίνει ένας χρήστης σε τέτοια θέματα. Αν το profil που προκύπτει με τον Α ή Β τρόπο τους χτυπάει το καμπανάκι (με τα δικά τους, όποια κριτήρια), να είσαι σίγουρος ότι θα σε παρακολουθήσουν πιο στενά και με άλλους τρόπους. Μπορεί να είναι false alarm αλλά ακόμη κι αυτή η εκδοχή είναι γνώση για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Με αφορμή αυτό:

https://plus.google.com/settings/endorsements?hl=el

Uncheck: "Με βάση τη δραστηριότητά μου, η Google μπορεί να εμφανίσει το όνομα και τη φωτογραφία του προφίλ μου σε κοινόχρηστες εγκρίσεις που εμφανίζονται στις διαφημίσεις."

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πόσο μου τη σπάει που θέλει με το ζόρι να τα ενοποιήσει όλα και να τα κάνει google+;;; ΔΕ ΘΕΛΩ ΚΥΡΑ ΜΟΥ google plus!!!! Ενώνει με youtube, βάζει διαφημίσεις, κάνει/ράνει.. μου φαίνεται θα φάει κάνα σβήσιμο καμιά μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρία συνωμοσίας φίλου: είναι on by default σε όσους έχουν πραγματικό όνομα/φωτογραφία.

Δεν νομίζω να ισχύει αλλά και πάλι είναι περίεργο που σε κάποιους το έχει και σε κάποιους όχι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.