Jump to content



Κάτοχοι της Dell UltraSharp U2410 Ενωθείτε ! ! !


BIGJOHN13

Recommended Posts

Γεια σας παιδια.... Ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα μηπως κ καταφερω να βρω τις βελτιστες οσο γινεται ρυθμισεις για την συγκεριμενη Οθονη αν κ δεν ξερω κ παρα πολλα πανω σ αυτο το θεμα θα ηθελα να γραψουμε καποιες ρυθμισεις εντυπωσεις η οτιδηποτε αλλο βοηθησει...

Παρακαλουνται μονο οσοι εχουν αυτη την οθονη κ μονο αυτοι που ξερουν να απαντησουν.... (Μη γραφουμε ασχετα πραγματα :p ) Ευχαριστω πολυ...

Λοιπον εγω εχω την εκδοση REVA02 και χρησιμοποιω προς το παρον μια 4890 (εν αναμονη της 69XXX)..

Μεχρι τωρα το μονο σωστο review που εχω βρει μαζι με τη βοηθεια κ καποιων αλλων παιδιων απο εδω μεσα στο forum κ προτεινει κατι ρυθμισεις ειναι αυτο . . .

Κανας αλλος να προτεινει τπτ καλο......????

Ευχαριστω πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Καποτε υπηρχε και το prad.de (με μεταφρασεις και σε αγγλικα κλπ)

Μετα αποφασισε να χρεωνει ταριφα 2.5ε για να διαβασεις 1 review παρακαλω

η 10e per month Subscription.

Μετα κατεφθασαν τα υβριστικα emails και οι αιτησεις απο γνωστες μοντελες (p.x Αλεξανδρατου)για συνεργασια :man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Καποτε υπηρχε και το prad.de (με μεταφρασεις και σε αγγλικα κλπ)

Μετα αποφασισε να χρεωνει ταριφα 2.5ε για να διαβασεις 1 review παρακαλω

η 10e per month Subscription.

Μετα κατεφθασαν τα υβριστικα emails και οι αιτησεις απο γνωστες μοντελες (p.x Αλεξανδρατου)για συνεργασια :man_in_love:

ποτε εγινε αυτο και γιατι τα διαβαζω ακομα free?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω και "καλλιτεχνικό" μάτι, αλλά οι custom ρυθμίσεις δε μου φαίνονται άσχημες. Θα ήθελα κι εγώ να μάθω αν παίζει κάποιο καλύτερο setup.

Επίσης...πώς να την καθαρίσω αποτελεσματικά; Έχει γεμίσει σημαδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω και "καλλιτεχνικό" μάτι, αλλά οι custom ρυθμίσεις δε μου φαίνονται άσχημες. Θα ήθελα κι εγώ να μάθω αν παίζει κάποιο καλύτερο setup.

Επίσης...πώς να την καθαρίσω αποτελεσματικά; Έχει γεμίσει σημαδάκια.

Για αρχή σταμάτα να μιλάς με headset πολυ κοντά στην οθόνη :p

Εγώ χρησιμοποιώ αντιστατικό πανάκι (από αυτά που δίνουν με τα γυαλιά) με λίγο χλιαρό νερό...

Σχετικά με τις ρυθμίσεις της οθόνης και ΄γω πολύ θα ήθελα να μάθω τις βέλτιστες ,αλλά δεν έχω βρεί τίποτα...

Την έχω σε mode ''Adobe RGB'' και έχω μειώσει ελαφρώς το gamma από το ati panel...

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένετε με ένα .icc profile να δείτε σοβαρή βελτίωση της εικόνας. Ίσα ίσα σε αρκετές περιπτώσεις εμένα η ποιότητα της εικόνας χειροτέρεψε και αυτό γιατί κάθε οθόνη είναι διαφορετική και συνεργάζεται διαφορετικά με τη gpu του κάθε ένα. Γι αυτό άλλωστε και κάθε οθόνη έρχεται διαφορετικά καλιμπραρισμένη από τη Dell. Μόνο με καλιμπράρισμα της οθόνης μέσω hardware calibrator θα δείτε σοβαρές διαφορές. (κάτι που κοστίζει βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένετε με ένα .icc profile να δείτε σοβαρή βελτίωση της εικόνας. Ίσα ίσα σε αρκετές περιπτώσεις εμένα η ποιότητα της εικόνας χειροτέρεψε και αυτό γιατί κάθε οθόνη είναι διαφορετική και συνεργάζεται διαφορετικά με τη gpu του κάθε ένα. Γι αυτό άλλωστε και κάθε οθόνη έρχεται διαφορετικά καλιμπραρισμένη από τη Dell. Μόνο με καλιμπράρισμα της οθόνης μέσω hardware calibrator θα δείτε σοβαρές διαφορές. (κάτι που κοστίζει βέβαια)

Ωραια ποιος ξερει κανενα να εχει παρει το συγκεκριμενο μηχανημα κ να ξερει να το δουλεψει αν ειναι μας καλιμπραρει τις οθονες... (με πληρωμη βεβαια μονο δουλεια να γινει)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακόμα ένας πανευτυχής κάτοχος της συγκεκριμένης οθόνης. :)

Α02 version και επιτέλους βλέπω χρώμα αλλά θέλει καλιμπράρισμα για να στρώσει.

Ένα άκυρο που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν έχει καλώδιο display port και έλειπε το καλώδιο τροφοδοσίας ενώ η συσκευασία και όλα τα παρελκόμενα ήταν κλειστά.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένας πανευτυχής κάτοχος της συγκεκριμένης οθόνης. :)

Α02 version και επιτέλους βλέπω χρώμα αλλά θέλει καλιμπράρισμα για να στρώσει.

Ένα άκυρο που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν έχει καλώδιο display port και έλειπε το καλώδιο τροφοδοσίας ενώ η συσκευασία και όλα τα παρελκόμενα ήταν κλειστά.

Καλοριζικη καλοδουλευτει φιλε μου!!!!

Κ εγω ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα με το καλωδιο κ πηρα στην Dell κ μου εστειλαν ενα καλωδιο τροφοδοσιας για αμερικανικου, αγγλικου τυπου μπριζες ουτε εγω ξερω...... :smoke:

Αλλα ενταξει αυτο δεν ειναι τπτ... το θεμα ειναι να κανουμε κανα καλο καλιμπραρισμα στην οθονη οπως λες κ εσυ..... :T:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά να την πάρω την οθόνη υπάρχει κάποιος που να μου πει ότι δεν αξίζει;

Είμαι ένα βήμα πριν την παραγγελία ρίξτε καμιά ιδέα..

Μη το σκεφτεσαι πολυ φιλε μου παρε την αξιζει τα money τις..... :)))

Link to comment
Share on other sites

Φιλος που ασχολειται με φωτογραφια ψαχνεται εδω και μερες για 24αρι μονιτορ. Του προτεινα το συγκεκριμενο αλλα βρισκει πολλα αρνητικα σχολια οσο αφορα την συγκεκριμενη οθονη απο ατομα που ασχολουνται σοβαρα με την φωτογραφια

Το Α02 revision τι διορθωσε? Στα ιδια λεφτα μηπως αξιζει καποια αλλη οθονη καλυτερα? Μιλαω μονο και μονο για φωτογραφια

Link to comment
Share on other sites

Φιλος που ασχολειται με φωτογραφια ψαχνεται εδω και μερες για 24αρι μονιτορ. Του προτεινα το συγκεκριμενο αλλα βρισκει πολλα αρνητικα σχολια οσο αφορα την συγκεκριμενη οθονη απο ατομα που ασχολουνται σοβαρα με την φωτογραφια

Το Α02 revision τι διορθωσε? Στα ιδια λεφτα μηπως αξιζει καποια αλλη οθονη καλυτερα? Μιλαω μονο και μονο για φωτογραφια

Το A02 εχει διορθωσει καποια πραγματα απ οτι διαβασα σε καποια φορουμ αλλα δεν ξερω συγκεκριμενα γιατι προσωπικα δεν ασχολουμαι με φωτος...

Αλλα αν την θελει για επεξεργασιας φωτογραφιας δεν νομιζω οτι θα βρει κατι καλυτερο στα ιδια λεφτα τοτε πρεπει να ανεβει πιο πανω (σε χρηματα) για να παρει κατι πολυ επαγγελματικο.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.