Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Και πάρε και άλλα 2 Fans και κάνε Push/pull στην Η100 και θα είσαι κομπλέ!

Δοκίμασα pull με Cougar

Δοκίμασα push με Cougar

Δοκίμασα push με Νοιseblocker

Δοκίμασα pull με Noiseblocker

Δοκίμασα push-pull ( είναι ολίγον τι θέμα ... χρειάζονται 18mm fan ...) με Scythe

Δοκίμασα 3 διαφορετικές Η100...

και κατέληξα στο ότι

1. το pull έχει καλύτερες θερμοκρασίες από το push (!?!??)

2. Οι Noiseblocker έχουν καλύτερες επιδόσεις απο τους Cougar

pull-noiseblocker-2-7393.jpg

pull-noiseblocker-1-7392.jpg

3. τα μαμίσια Coolermaster fan του κουτιού σε συνεργασία με το Fan controller είναι αθόρυβα και αρκετά αποδοτικά.

4. Η ΑΝΤΛΙΑ ΤΗΣ Η100 ΕΧΕΙ ~ΗΧΗΤΙΚΟ~ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ( το εκ παρτίδας μάλλον αποκλείεται γιατί η μία που δοκίμασα ήταν απεσταλμένη απο Corsair...)

Στην sabertooth πως και δεν εχεις βαλει τα fanaκια;

Μονο για εφε ειναι; Εισαι οκ απο temps;

Στο cosmos δε κάνει μεγάλη διαφορά ( νομίζω μετρήσαμε 1-3,5 βαθμούς διαφορά σε load)

Πάντως δοκιμάστηκαν σε push-pull με το μπροστά να τραβάει και τον πίσω να βγάζει έξω...

Βέβαια ο μπροστά έχει 3x120 και 1x200 να του φέρνουν φρέσκο αέρα...

ήταν και πλήρως αθόρυβες...

πολύ πρόχειρα...:

temp-temp-7395.png

παίζει από 29-31 από όσο το παρακολουθώ... ( δε ξέρω αν είναι και αξιόπιστο..)

Σε πιο μικρό κουτί χωρίς καλό airflow ίσως είναι απαραίτητες... δε ξέρω...

Έγινε επεξεργασία από GeoZ
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι όμως με το Push pull είσαι καλυμένος.

Δεν μιλάω για διαφορά θερμοκρασιών ανάμεσα σε pull-push,

πιο πολύ σε θέμα ομορφίας το πήγα γιατί απλώς φαίνεται ότι έχεις ένα ψυγείο εκεί πάνω

για μένα κάνε Push pull με noiseblocker αφού τους έχεις και αφησέτο.

Εγώ είμαι υπέρ scythe ούτε σι άλλος αλλά okey.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι όμως με το Push pull είσαι καλυμένος.

Δεν μιλάω για διαφορά θερμοκρασιών ανάμεσα σε pull-push,

πιο πολύ σε θέμα ομορφίας το πήγα γιατί απλώς φαίνεται ότι έχεις ένα ψυγείο εκεί πάνω

για μένα κάνε Push pull με noiseblocker αφού τους έχεις και αφησέτο.

Εγώ είμαι υπέρ scythe ούτε σι άλλος αλλά okey.

To αρνητικο τους cosmow για μενα ειναι οτι επανω δεν φροντισαν να εχει αρκετο χωρο για τουλαχιστον ψιλο ψυγειο με Pull-push 25αριδες ανεμηστηρες - εδω καλα καλα δεν χωραει 60mm ψυγειο

Link to comment
Share on other sites

To αρνητικο τους cosmow για μενα ειναι οτι επανω δεν φροντισαν να εχει αρκετο χωρο για τουλαχιστον ψιλο ψυγειο με Pull-push 25αριδες ανεμηστηρες - εδω καλα καλα δεν χωραει 60mm ψυγειο

Εμένα από τις εικόνες μου φαίνεται ότι χωράνε οι ανεμιστήρες για PUSH/PULL.

και ειδικά για την Η100 που είναι λεπτό ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από τις εικόνες μου φαίνεται ότι χωράνε οι ανεμιστήρες για PUSH/PULL.

και ειδικά για την Η100 που είναι λεπτό ψυγείο.

To ψυγειο τις h100 πρεπει να ειναι 30 mm και 2*25mm παμε στα 800 εδω απο οτι μου ειχε πει ο Γιωργος απο το review δεν χωρουσε καν 60αρι ψυγειο με ενα σετ ανεμηστηρες εσωτερικα

http://www.thelab.gr/cases-reviews/coolermaster-cosmos-ii-review-o-vasilias-pethane-104036-4.html απο το ποστ 64 και μετα

Έγινε επεξεργασία από evolution
Link to comment
Share on other sites

To ψυγειο τις h100 πρεπει να ειναι 30 mm και 2*25mm παμε στα 800 εδω απο οτι μου ειχε πει ο Γιωργος απο το review δεν χωρουσε καν 60αρι ψυγειο με ενα σετ ανεμηστηρες εσωτερικα

http://www.thelab.gr/cases-reviews/coolermaster-cosmos-ii-review-o-vasilias-pethane-104036-4.html απο το ποστ 64 και μετα

Γιαννη απο τα ~8εκ που λες (2,5 + 2,7 + 2,5 = 7,7)

τα 2,5 ειναι το fan που τοποθετειται πανω απο τη μεταλλικη οροφη

αρα εχουμε 5,2 κατω απο αυτη και 2,5 πανω.

Ετσι ενδεχεται να μπορει να μπει.

Αυτο που δεν χωραει ειναι τα 6 εκατοστα παχους του ψυγειου ολα κατω απο την οροφη.

Κι αυτο βεβαια εαν πεσεις σε μητρικη που δεν εχει τα ram slots και mosfet heatsink στο ανω τελειωμα της

ενδεχομενως να μπορει να στριμωχτει αλλα οπως ειπαμε υπο προυποθεσεις.

Μια απλη σχετικα μετατροπη παντως ειναι αυτη που γινεται και στα HAF-X

με την προσθηκη δυο λαμων συγκρατησης

κοβουμε το πλαισιο 3χ120 που εχει το case και το ψυγειο αναρταται 1εκ πιο ψηλα

με αποτελεσμα να μπορει να χωρεσει και πιο χοντρο rad.

Απλα θελει κοψε ραψε και δεν ειναι out of the box Λυση

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη απο τα ~8εκ που λες (2,5 + 2,7 + 2,5 = 7,7)

τα 2,5 ειναι το fan που τοποθετειται πανω απο τη μεταλλικη οροφη

αρα εχουμε 5,2 κατω απο αυτη και 2,5 πανω.

Ετσι ενδεχεται να μπορει να μπει.

Αυτο που δεν χωραει ειναι τα 6 εκατοστα παχους του ψυγειου ολα κατω απο την οροφη.

Κι αυτο βεβαια εαν πεσεις σε μητρικη που δεν εχει τα ram slots και mosfet heatsink στο ανω τελειωμα της

ενδεχομενως να μπορει να στριμωχτει αλλα οπως ειπαμε υπο προυποθεσεις.

Μια απλη σχετικα μετατροπη παντως ειναι αυτη που γινεται και στα HAF-X

με την προσθηκη δυο λαμων συγκρατησης

κοβουμε το πλαισιο 3χ120 που εχει το case και το ψυγειο αναρταται 1εκ πιο ψηλα

με αποτελεσμα να μπορει να χωρεσει και πιο χοντρο rad.

Απλα θελει κοψε ραψε και δεν ειναι out of the box Λυση

Eγω καταλαβα να μπει εσωτερικα το ψυγειο με Pull-push ανεμηστηρες λεπτο ψυγειο με 1 ανεμηστηρα μεσα χωραει το πηραμε για φιλο το κουτι απιστευτο κουτι αλλα οπως ειπα και στο review με χαλαει απιστευτα οτι δεν αφησαν τα 6 cm ωστε τουλαχιστον να χωραει και το πιο χοντρο ψυγειο εσωτερικα

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρώ το push περιττό. Όπως είπε και το παιδί πιο πριν το pull βγάζει καλύτερες θερμοκρασίες και υπάρχει εξήγηση σε αυτο. Οι ανεμιστήρες απο την πίσω μεριά τραβάνε αέρα απο παντού φανταστείτε ένα κωνο στο πίσω μέρος. Καθώς περνάει μέσα απο τον ανεμιστήρα βρίσκει στο κέντρο όπου υπάρχει το μοτέρ επίσης εκεί ακριβώς ένωνονται και τα φτερά του ανεμιστήρα και είναι και το σημείο με την πιο κάθετη κλήση στα φτερά που σπρωχνει τον αέρα στα πλάγια. Αν τα συνδυάσετε όλα αυτά έχετε ένα κωνο που στο κέντρο έχει κενό και ο αέρας περνάει μπροστά έχει το πολύ 1cm πάχος άρα λοιπόν το μόνο που ψυχεις είναι 1cm γύρο απο το κάθε τετράγωνο του ψυγειου. Πόσο μεγάλη διάφορα να κάνει; Και δεύτερον αξίζει την έξτρα βαβουρα;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όσοι έχετε μεγάλες αεροψυκτρες τύπου noctua που ο ανεμιστηρας είναι πατέντα, δοκιμάστε να τους βάλετε σαν pull δλδ αυτόν που είναι στη ram βάλτε τον στο κέντρο και τον άλλο ακριβώς μπροστά απο την πίσω έξοδο. Είμαι σίγουρος ότι θα δείτε διάφορα.

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες όταν ξεμπερδέψω από εξετάσεις θα τελειώσω έναν testbench που έχω παρατημένο.Θα είναι φτιαγμένο απο αλουμίνιο ο σκελετός ,και τα πλαϊνά από πλέξυ ή πολυκαρβουνικά φύλλα (τι προτείνετε;)Στο κάτω μέρος θα είναι οι σκληροί,οι 5.25 θύρες,τροφοδοτικό καθώς και 2-3 ψυγεία.Και εδώ θέλω τη βοήθεια σας.Να το φτιάξω έτσι ώστε να χωράει 2 τριπλά ή 2 τετραπλά ψυγεία;H διαφορά στις διαστάσεις θα είναι 12-13 εκατοστά παραπάνω

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα pull με Cougar

Δοκίμασα push με Cougar

Δοκίμασα push με Νοιseblocker

Δοκίμασα pull με Noiseblocker

Δοκίμασα push-pull ( είναι ολίγον τι θέμα ... χρειάζονται 18mm fan ...) με Scythe

Δοκίμασα 3 διαφορετικές Η100...

και κατέληξα στο ότι

1. το pull έχει καλύτερες θερμοκρασίες από το push (!?!??)

2. Οι Noiseblocker έχουν καλύτερες επιδόσεις απο τους Cougar

pull-noiseblocker-2-7393.jpg

pull-noiseblocker-1-7392.jpg

3. τα μαμίσια Coolermaster fan του κουτιού σε συνεργασία με το Fan controller είναι αθόρυβα και αρκετά αποδοτικά.

4. Η ΑΝΤΛΙΑ ΤΗΣ Η100 ΕΧΕΙ ~ΗΧΗΤΙΚΟ~ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ( το εκ παρτίδας μάλλον αποκλείεται γιατί η μία που δοκίμασα ήταν απεσταλμένη απο Corsair...)

Στο cosmos δε κάνει μεγάλη διαφορά ( νομίζω μετρήσαμε 1-3,5 βαθμούς διαφορά σε load)

Πάντως δοκιμάστηκαν σε push-pull με το μπροστά να τραβάει και τον πίσω να βγάζει έξω...

Βέβαια ο μπροστά έχει 3x120 και 1x200 να του φέρνουν φρέσκο αέρα...

ήταν και πλήρως αθόρυβες...

πολύ πρόχειρα...:

temp-temp-7395.png

παίζει από 29-31 από όσο το παρακολουθώ... ( δε ξέρω αν είναι και αξιόπιστο..)

Σε πιο μικρό κουτί χωρίς καλό airflow ίσως είναι απαραίτητες... δε ξέρω...

GeoZ,

1)μπορεις σε παρακαλω να μου πεις αν χωραει στο cosmos ii, Η100 με φανακια push & pull ή μονο τη μια διαταξη???

2) επειδη εχω ηδη την Η80 στο πισω μεροσ του κουτιου (cosmos ii) σε push-pull με προβληματιζει αυτο το combo pcie που εχουν οι z77 mobos, και δεν ξερω αν θα χωρεσει λογο αυτου η H80 με την mobo που περιμενω να κυκλοφορησει.

Μηπως εχεις καμια ιδεα περι αυτου???

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ενω θελω να βαλω την Η100 σε pull στο cosmos II για καλυτερη χωροταξικη διαταξη, εχω απο την αλλη την 7970 παρεα με την accelero (φωτια δλδ μες το κουτι σε 100% load) και δεν ξερω πως να τοποθετησω τα fans για να εχω καλυτερο airflow.

Ti προτεινετε???

Έγινε επεξεργασία από andreas_a
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ενω θελω να βαλω την Η100 σε pull στο cosmos II για καλυτερη χωροταξικη διαταξη, εχω απο την αλλη την 7970 παρεα με την accelero (φωτια δλδ μες το κουτι σε 100% load) και δεν ξερω πως να τοποθετησω τα fans για να εχω καλυτερο airflow.

Ti προτεινετε???

Η Η100 χωράει push pull τουλάχιστον στην sabertooth με ζόρι στο 8-πινο της μητρικής γιατί το έχει απάν απάν..

Πες και μία τη μητρική που θες να πάρεις να ψάξουμε λιγάκι τα μεγέθη...

( υπάρχουν και με χαμηλό προφίλ fanάκια βέβαια ...)

Όσον αφορά στο airflow αν σε προβληματίζει η κάρτα γραφικών μπορείς να βάλεις 2 πλαινούς να την βαράνε με φρέσκο αέρα .... ( έτσι είμαι εγώ τώρα αλλά με πολύ χαμηλό rpm... 900)

Στο κουτί μέσα να γίνει της κολάσεως το θεωρώ δύσκολο οπότε με την Η100 να βγάζει τον αέρα από την οροφή πάλι δε θα έχεις πρόβλημα...

Γενικά έχεις πολλά setup που μπορείς να κάνεις αλλά νομίζω το τυποποιημένο είναι

Βάζουν οι μπροστά - πλάγιοι

Βγάζουν οι πίσω και πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Η Η100 χωράει push pull τουλάχιστον στην sabertooth με ζόρι στο 8-πινο της μητρικής γιατί το έχει απάν απάν..

Πες και μία τη μητρική που θες να πάρεις να ψάξουμε λιγάκι τα μεγέθη...

( υπάρχουν και με χαμηλό προφίλ fanάκια βέβαια ...)

Όσον αφορά στο airflow αν σε προβληματίζει η κάρτα γραφικών μπορείς να βάλεις 2 πλαινούς να την βαράνε με φρέσκο αέρα .... ( έτσι είμαι εγώ τώρα αλλά με πολύ χαμηλό rpm... 900)

Στο κουτί μέσα να γίνει της κολάσεως το θεωρώ δύσκολο οπότε με την Η100 να βγάζει τον αέρα από την οροφή πάλι δε θα έχεις πρόβλημα...

Γενικά έχεις πολλά setup που μπορείς να κάνεις αλλά νομίζω το τυποποιημένο είναι

Βάζουν οι μπροστά - πλάγιοι

Βγάζουν οι πίσω και πάνω...

την maximus V formula περιμενω μεσα στον επομενο μηνα. αλλα απ' οτι βλεπω σε photos κι αυτη εχει το 8πινο τερμα πανω, αρα me παιρνει για push-pull ?

oσο για τα temps δε φανταζεσαι τι βγανει απο την accelero με θερμ. δωματιου 25-27. και φοβαμαι βαζοντας pull διαταξη μη βρασω και τον επεξεργαστη. (να φανταστεις τωρα που εκανε κατι υψηλες θερμοκρασιες καποιες μερες, ειχα την πορτα του cosmos ανοικτη) αυτος ειναι ο λογος που με καιει λιγο το airflow!

Link to comment
Share on other sites

Minor Carbon update

Η100 - Rear fan

c2Czm.jpg

PSU_hiding

KSzqm.jpg

VIDwk.jpg

T9c9r.jpg

full image

bjKrD.jpg

χρησιμοποιήθηκε 3Μ DINOC CA 421 carbon fiber black matte ....( ...απίθανο υλικό....)

αύριο θα επιχειρηθεί ¨ντύσιμο¨ της πλαστικούρας των ανεμιστήρων των σκληρών και γενικότερη βελτίωση

του θέματος... όρεξη να υπάρχει και ένα θερμοπίστολο...

(την 690 δε μου πάει καρδιά....)

Έγινε επεξεργασία από GeoZ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε γιατί έβαλες και στο μπλοκ αυτοκόλλητο;Εκεί με χαλάει λίγο,όλα τ'άλλα είναι τέλεια.

Έτσι πως το βλέπω θα μ'αρεσε λίγο χρυσό χρώμα ή ακόμα καλύτερα σε απόχρωση χαλκού (σαν supreme hf full copper)!

To carbon fiber vinyl πόσο το πήρες;Γιατί εγώ παίρνω μεγαλη ποσότητα από ebay,όχι της 3μ αλλά αρκετά καλό και βγαίνει πολύ φτηνό

Link to comment
Share on other sites

τα καλωδια απο το μπροστα πανελ μπορουν να ερθουν πισω απο την μητρικη?

βαλε ενα backplate στην 690 :D

τι ειναι αυτο στο κατω κατω pci slot?

Δεν έχω τσεκάρει για τα καλώδια... ( θα τσεκάρω και ενημερώνω)

Backplate να βάλω αλλά που θα το βρώ...??? ( την evga περιμένω.... εις μάτην προς το παρόν...)

Flexlight NZXT switch

Έγινε επεξεργασία από GeoZ
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.