Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Το δικό μου ταπεινό Shinobi. Με πέντε μεγάλους σκληρούς δίσκους πλέον τοποθετημένους, και συνολική χωρητικότητα 16ΤΒ (δεν θα μείνει εκεί, κάποια στιγμή θα φτάσει τα 32ΤΒ).

Shinobi_final1.jpg

Έκανα ότι μπορούσα καλύτερο με τα καλώδια (πρωτάρης στο cable management), αλλά με εφτά SATA συσκευές (πέντε σκληροί, συν τον ssd του λειτουργικού, συν το Blu-ray writer) σε ένα σχετικά μικρό κουτί όπως το Shinobi, τα πράγματα είναι δύσκολα. Όταν γεμίσει εντελώς με σκληρούς δίσκους, μάλλον θα το στείλω στον Κοπρίτη για να το «περιποιηθεί» καταλλήλως! :)

Shinobi_final3.jpg

Shinobi_final2.jpg

Shinobi_final4.jpg

Shinobi_final5.jpg

Shinobi_final6.jpg

Shinobi_final7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με πέντε μεγάλους σκληρούς δίσκους πλέον τοποθετημένους, και συνολική χωρητικότητα 16ΤΒ (δεν θα μείνει εκεί, κάποια στιγμή θα φτάσει τα 32ΤΒ).
Kαι έχεις άλλα 16ΤΒ για να τους κάνεις backup;
Link to comment
Share on other sites

Kαι έχεις άλλα 16ΤΒ για να τους κάνεις backup;

Μπα, που τέτοια τύχη! :(

Ούτε καν raid δεν έχω. Κάθε σκληρός έχει απλά τα δικά του δεδομένα, αν συμβεί κάποια στραβή σε κάποιον, θα γράψω πολύ μεγάλες απώλειες.

Το ρισκάρω για τρεις λόγους: πρώτον όλοι τους πλην ενός είναι ολοκαίνουριοι, δεύτερον εάν συμβεί η στραβή μπορώ να ξαναβρώ, έστω με πολύ κόπο, τα δεδομένα που θα χαθουν και τρίτον τα πολύ σημαντικά αρχεία της δουλειάς μου (100 έως 150GB) είναι αποθηκευμένα σε τρεις διαφορετικούς δίσκους, οπότε κοιμάμαι ήσυχος... :D

Link to comment
Share on other sites

Μπα, που τέτοια τύχη! :(

Ούτε καν raid δεν έχω. Κάθε σκληρός έχει απλά τα δικά του δεδομένα, αν συμβεί κάποια στραβή σε κάποιον, θα γράψω πολύ μεγάλες απώλειες.

Το ρισκάρω για τρεις λόγους: πρώτον όλοι τους πλην ενός είναι ολοκαίνουριοι, δεύτερον εάν συμβεί η στραβή μπορώ να ξαναβρώ, έστω με πολύ κόπο, τα δεδομένα που θα χαθουν και τρίτον τα πολύ σημαντικά αρχεία της δουλειάς μου (100 έως 150GB) είναι αποθηκευμένα σε τρεις διαφορετικούς δίσκους, οπότε κοιμάμαι ήσυχος... :D

Καλημέρα, μια χαρά είναι το μηχάνημα, έχεις μια καλή βάση για ...ξεκίνημα!

Ένα πράγμα μόνο, αφού του τα "χώνεις" και σκέφτεσαι να συνεχίσεις να το κάνεις, πάρτου έναν καλό raid controller φτιάξε και ένα raid 6, και θα κομάσαι ήσυχος!

Link to comment
Share on other sites

Το RAID δεν είναι σωστή τακτική backup. Εξυπηρετεί μόνο στη περίπτωση που θέλεις high availability και αυτό υπό προοϋποθέσεις.

Το σωστό backup γίνεται σε εξωτερική συσκευή, ώστε αν μία από τις δύο καταστραφεί (πχ. λόγω τάσης), κλαπεί, κλπ, να υπάρχει η άλλη. Δεν έχει νόημα να έχεις RAID σε ένα κομπιούτερ που μπορεί πχ. να καεί ή να βραχυκλώσει κάτι και να τα πάρει όλα μαζί του.

Για να μη πω ότι η σωστή τακτική είναι 2 backup, ένα φυλαγμένο onsite και ένα offsite για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη πω ότι η σωστή τακτική είναι 2 backup, ένα φυλαγμένο onsite και ένα offsite για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια.

Με TIP να κλείνεις και τις πόρτες και τα παράθυρα και να βάλεις φύλλα προστασίας

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=oYQx92yEKUs]Ράδιο Αρβύλα - Ασφάλεια Και Προστασία - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4108]harrybani[/MENTION] ωραίο το κουτάκι σου και προσεγμένο

Βλέπω και έχεις βάλει cage μέσα στις 5.25" για να βάλεις δίσκους. Δεν χρειάζεται στο 600άρακι.

Μπορείς να κάνεις το παρακάτω που φαίνεται στις φωτογραφίες και να σου δώσει και την δυνατότητα να κρύψεις ακόμα καλύτερα τα καλώδια τα οποία πλέον θα είναι στο πίσω μέρος του κουτιού. (Sorry για την σκόνη αλλά έχω συμβιβαστεί μαζί της τον τελευταίο καιρό)

post-20975-1416076473,8507_thumb.jpg

post-20975-1416076474,3194_thumb.jpg

post-20975-1416076474,663_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το RAID δεν είναι σωστή τακτική backup. Εξυπηρετεί μόνο στη περίπτωση που θέλεις high availability και αυτό υπό προοϋποθέσεις.

Το σωστό backup γίνεται σε εξωτερική συσκευή, ώστε αν μία από τις δύο καταστραφεί (πχ. λόγω τάσης), κλαπεί, κλπ, να υπάρχει η άλλη. Δεν έχει νόημα να έχεις RAID σε ένα κομπιούτερ που μπορεί πχ. να καεί ή να βραχυκλώσει κάτι και να τα πάρει όλα μαζί του.

Για να μη πω ότι η σωστή τακτική είναι 2 backup, ένα φυλαγμένο onsite και ένα offsite για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια.

Πολύ σωστά, και για να το θέσω καλύτερα, τo raid δεν ειναι καν backup!

Μπορεί να εξασφαλίζει καλύτερη βιωσιμότητα των αρχειων σου απο τυχαία καταστροφή ενός ή δύο δίσκων, αλλά μέχρι εκεί!

Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να σε προφυλάξει από ολική καταστροφή του συστήματος.

Απ΄την στιγμή όμως που δεν τίθεται θεμα ολικού backup (τα κρίσιμα αρχεία του τα έχει ήδη σε backup ή εν γένει αντίγραφο), το θέμα που απομένει είναι να αυξηθεί η αξιοπιστία του συστήματος όσον αφορά στα αρχεία.

Όταν το θέμα είναι αυτό και τα αρχεία πολλά το raid-6 έιναι μια πολύ καλή προσέγγιση στο πρόβλημα.

Και αν στηθει σωστά παρέχει αρκετά μεγάλη ασφάλεια, έναντι του στατιστικού ενδεχομένου μεμονωμέων αστοχιών των μεσων αποθήκευσης.

Όσο για τo on site και off site, και 'γω μαζί σου είμαι, τα λεφτά να δούμε που θα βρούμε!:(

Link to comment
Share on other sites

Με νευριάζει που δεν μπορείς να κρύψεις τα καλώδια εύκολα και χρειάζεται μοντες έχει και μικρό συντονισμούς και το μη αποδοτικό airflow αλλά σαν ποιότητα υλικών είναι φοβερό . :)

εχεις δικιο αλλα εαν θες να ασχοληθεις μαζι του υπαρχει λυση για σχεδον τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τo on site και off site, και 'γω μαζί σου είμαι, τα λεφτά να δούμε που θα βρούμε!:(
Aν πας σε online backup λύσεις υπάρχουν αρκετές αξιόπιστες και οικονομικές λύσεις.

Πχ. το Carbonite στα 59$/χρόνο ή το CrashPlan+ Unlimited στα 50$/χρόνο με απεριόριστο χώρο και τα δύο.

Προσωπικά, δε με συγκινούν αυτές οι λύσεις, αλλά είναι ό,τι καλύτερο για το μέσο χρήστη.

(Το σκίσαμε το thread... :tomato:)

Έγινε επεξεργασία από minime
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο αλλα εαν θες να ασχοληθεις μαζι του υπαρχει λυση για σχεδον τα παντα.

Ναι πολλά μπορείς να κάνεις σε αυτό το κουτί αλλά θέλει και γνώσεις και εργαλεία .Εγώ είμαι τις απόψεις αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι σωστά καλύτερα να μην το κάνεις όποτε και dremal να πάρω αποκλείετε να κάνω εργοστασιακό κόψιμο όποτε το αφήνω .Ναι γνωρίζω οτι έτσι δεν θα μάθω αλλά "δεν έχω πολλά κουτάκια για τεστ¨.

imag0005cu.jpg

Μια προσπάθεια πριν 3 χρόνια με τραγικό αποτέλεσμα έχει και άλλο ένα κόψιμο πιο πάνω πιο στραβό σε ένα armor καλύτερα να μι το είχα κάνει .

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να μάθεις πάνω στο κουτί :)

Μπορείς να παίξεις με ένα φύλο αλουμινίου για παράδειγμα

Να σημειώσεις τι και που θες να κόψεις και να παίξεις μαζί του. Να φας εκεί τα μούτρα σου, μία δύο τρις τέσσερις... δέκα φορές.

Οταν θα έχεις αποκτήσει πλέον την εμπειρία και την αυτοπεποίθηση πας και στο κουτί.

Υπομονή, τσαγανό και φυσικά διάθεση και εργαλεία θέλει. Κανείς δε τα έμαθε όλα με τη μία.

Για το κόψιμο πάντως για πέρασμα καλωδίων θες και ένα μικρό ποτηροτρύπανο :)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά θέλω που δεν τα έχω από εργαλεία αλλά το ποσό που θα δώσω εκεί μπορώ να το συμπληρώσω σε ένα καλύτερο κουτί είχα πάρει παλιά ένα αλλά dremel από το praktiker έκανε μόνο 3 -4 κοψίματα και μετά ψόφησε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάω να σε σπρώξω να κάνεις κάτι αν πιστεύεις ότι δε το έχεις. Γι' αυτό εξάλλου υπάρχουν και οι επαγγελματίες ανα τους τομείς. Απλά θα σου πω κάτι.

Το κόψιμο που έκανες δεν είναι καθόλου μα καθόλου χάλια. Με μία λίμα και υπομονή θα το έκανες να φαίνεται εργοστασιακό (με μια μικρή εξαίρεση στη βαφή). Η εμπειρία και η αυτοπεποίθηση σου λείπει :)

είχα πάρει παλιά ένα αλλά dremel από το praktiker έκανε μόνο 3 -4 κοψίματα και μετά ψόφησε.

Τελικό τιπ: Οικονομία τωρα, μας βάζει σε περισσότερα έξοδα μετά :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάω να σε σπρώξω να κάνεις κάτι αν πιστεύεις ότι δε το έχεις. Γι' αυτό εξάλλου υπάρχουν και οι επαγγελματίες ανα τους τομείς. Απλά θα σου πω κάτι.

Το κόψιμο που έκανες δεν είναι καθόλου μα καθόλου χάλια. Με μία λίμα και υπομονή θα το έκανες να φαίνεται εργοστασιακό (με μια μικρή εξαίρεση στη βαφή). Η εμπειρία και η αυτοπεποίθηση σου λείπει :)

Τελικό τιπ: Οικονομία τωρα, μας βάζει σε περισσότερα έξοδα μετά :)

Εκτός ότι δεν το έχω επειδή δεν έχω καταπιαστεί με αυτό είναι και οικονομικά ασύμφορο γιατί οκ παίρνω τα εργαλεία το κόβω όπου θέλω θα φύγει και η μπογιά σε κάποια σημεία οπότε θα χρειαστώ και βάψιμο δηλαδή θα μου πάει το κουστούμι κοντά ένα κουτί και τα $$$ αυτόν τον καιρό τα ψάχνω με την δίοπτρα.

Ναι το διαπίστωσα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.