Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

άλλαξε σεμεδάκι asap :p

Καλύτερο είναι σε θέμα καλωδίων.

Τώρα βέβαια που μπήκε το μικρόβιο.............δεν βάζεις και μερικά sleeves? :hehe:

edit: Μιας και το είδα βγάλε το κίτρινο αυτοκόλλητο πάνω απο το καλώδιο του ανεμιστήρα της ψύχτρας

Και πέρασε τα πολύχρωμα καλώδια του κοντρόλερ απο τις τρύπες στις 5.25 στην πίσω μεριά (έχει κάτι ορθογώνιες όπως ακριβώς και απο μπροστά)

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

@icsd08063

Nice.

Το front panel extension της NZXT,από που και πόσο???

Μπορείς να δώσεις λινκ?

Τον cpu στο πόσο τον έχεις και με πόση τάση?

Τις φώτο πως τις τραβάτε και κάποια χρώματα δε βγαίνουν\αφαιρούνται σε μητρική, τροφοδοτικό κ.τ.λ. ?

Όλα τα sleeved extensions, τους 4 fans της Arctic Cooling αλλά και το kit του φωτισμού τα αγόρασα από το Eworld.

Πιο συγκεκριμένα:

BitFenix 24pin ATX White Sleeved cable, 9.5 ευρώ

BitFenix 2 x 6pin PCI Express White Sleeved cables, 15.8 ευρώ

BitFenix 8pin EPS 12V White Sleeved cable, 7.5 ευρώ

NZXT Front Panel Sleeved Extension, 8.5 ευρώ (το πετυχε σωστά η karmen1983)

NZXT 12 White LED Sleeved Kit, 13 ευρώ

Arctic Cooling F12 120mm fan x 2, 11 ευρώ

Arctic Cooling F12 PWM 120mm fan x 2, 15 ευρώ

Όσο αναφορά τον 3930K, δουλεύει στα 3.8GHz με Core voltage από 0.876V μέχρι 1.260V max, αναλόγως του load που υπάρχει.

Θερμοκρασίες σε idle, 35-39 βαθμούς (με τη V8).

Θερμοκρασίες σε full load, 63-68 βαθμούς (με τη V8).

24/7 stable.

Thermal paste έχω χρησιμοποιήσει την Arctic Cooling MX-2.

Έχω πιάσει max με το παραπάνω setup, 129 GFlops :yes4:

post-17126-1416076774,2461_thumb.jpg

post-17126-1416076774,6963_thumb.jpg

Για τις φωτογραφίες, έχω μία Sony DSC-T77. Όπως αναφέρθηκε και σε προηγούμενο post, δε κάνω κάτι το ιδιαίτερο. No flash, λίγο με το iso και έτοιμος.

Έγινε επεξεργασία από icsd08063
Link to comment
Share on other sites

άλλαξε σεμεδάκι asap :p

Καλύτερο είναι σε θέμα καλωδίων.

Τώρα βέβαια που μπήκε το μικρόβιο.............δεν βάζεις και μερικά sleeves? :hehe:

edit: Μιας και το είδα βγάλε το κίτρινο αυτοκόλλητο πάνω απο το καλώδιο του ανεμιστήρα της ψύχτρας

Και πέρασε τα πολύχρωμα καλώδια του κοντρόλερ απο τις τρύπες στις 5.25 στην πίσω μεριά (έχει κάτι ορθογώνιες όπως ακριβώς και απο μπροστά)

Έβαλα και δεματικά στο 24αρι που φεύγει από το τροφοδοτικό (ώστε να είναι ενιαία η πλεξούδα) και έστρωσα και τα pci-e της κάρτας γραφικών με 2 δεματικά αφού τα ίσιωσα λίγο. Πολύ καλύτερα. Έκοψα και τα αυτοκόλλητα της ψύκτρας.

Για το καλώδιο του κοντρόλερ σε ποιά τρύπα αναφέρεσαι?

Αν τις απολήξεις των καλωδίων του 24πινου τις καλύψω με μια μονωτική ταινία πειράζει?

Link to comment
Share on other sites

Για το καλώδιο του κοντρόλερ σε ποιά τρύπα αναφέρεσαι?

Τώρα τι να σου πω; :p

Σε αυτές αναφέρομαι

UrTUx.jpg

Αν τις απολήξεις των καλωδίων του 24πινου τις καλύψω με μια μονωτική ταινία πειράζει?

όχι δε θα έχεις θέμα αλλά θα είναι χάλια.

Και άσε που σε λίγο καιρό θα έχει κολλήσει και σκόνη πάνω. Αηδία θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χωράει απο κει, το τσέκαρα.

Αν εννοείς δε χωράει το molex το ξέρω.

Βγάλε τα καλώδια απο την υποδοχή πέρασε τα και επανατοποθετησε τα στο μολεξ :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κυρίες και κύριοι!

Ωραία πράματα βλέπω και μ' αρέσει!

Μετά από αρκετά μεγάλο διάστημα αποχής από το άθλημα πήρα απόφαση να στήσω (πριν καμιά δεκαριά μέρες) το κουτάκι μου και σήμερα έκατσα και το συμμάζεψα, κυρίως για τις ανάγκες της φωτογράφησης.

WP_000254.jpg

WP_000255.jpg

WP_000246.jpg

WP_000250.jpg

WP_000260.jpg

Και τώρα, ορισμένες παρατηρήσεις - mini review.

1. Τα υλικά κατασκευής του κουτιού είναι ότι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου σε θέμα pc case.

2. Το βάρος του, για το μέγεθος του, είναι κομμάτι πολύ, αλλά δικαιολογείται από το 1. Τα πλαϊνά καπάκια απλά δε λυγίζουν!

3. Αρκετά ζόρικο στο cable management, σε σημείο που σε κάνει να σκέφτεσαι να τα παρατήσεις όλα χυμαδιό!

4 Απαράδεκτη η superflower στο θέμα των διαστάσεων του τροφοδοτικού. Δίνει το μήκος του χωρίς όμως το πρόσθετο μήκος των connectors του modular. Στα περισσότερα κουτιά αυτό δεν είναι πρόβλημα. Εδώ όμως χρειάζεται να περισσεύει απ έξω, τουλάχιστον μέχρι να γίνει κάποια πατέντα και να μπει κανονικά.

Ελπίζω να μην κούρασα! Ευχαριστώ για το χρόνο σας! :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το κουτι ειναι μελος του φορουμ; Υπαρχει παρουσιαση; Δεν εχω δει πιο τακτοποιημενη κατασταση σε υπολογιστη.

Tυχαια ειναι, google images "mobo sata grommet" και την εμφανιζει.

Αν θες να δεις αλλα εντυπωσιακα cable managements εκτος forum, δες εδω.

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη η superflower στο θέμα των διαστάσεων του τροφοδοτικού. Δίνει το μήκος του χωρίς όμως το πρόσθετο μήκος των connectors του modular. Στα περισσότερα κουτιά αυτό δεν είναι πρόβλημα. Εδώ όμως χρειάζεται να περισσεύει απ έξω, τουλάχιστον μέχρι να γίνει κάποια πατέντα και να μπει κανονικά.

Ωραιος, μεγειες!

Συμβουλες για εγκατασταση τροφοδοτικων στο prodigy, εδω

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=cKIsrwS3fX4]BitFenix Prodigy Build Guide - YouTube[/ame]

Aν δεν σε βοηθησει, μπορεις να βαλεις μικρους αποστατες και να προεξεχει λιγο το psu αλλα σταθερο και με ασφαλεια. Ακομα και motherboard standoffs αν εχεις περισσευουμενα κανουν.

Τελος ανεφερε μας αν θες και τι hardware εχεις βαλει στο τενεκεδακι :D

Link to comment
Share on other sites

Με αποστάτες το έχει στηρίξει πρόχειρα αλλά δεν μιλάμε για λίγο ζόρισμα, όπως δείχνει ο τυπάς στο video. Περισσεύει ~1cm απ έξω. Θα δώ πως θα την κάνω τελικά!

Από hardware τώρα.

Mobo: Asrock Z77E-ITX

Cpu: Intel i5 3570k @4.3Ghz

Ram: Corsair XMS3 8GB(2x4)

Gpu: Sapphire 5850 Xtreme

Hdd: Samsung F3 1TB

Ssd: Ocz Agility 3 120GB

Cpu cooler: Corsair H100 με 1 ζευγάρι fans σε push

Psu: Superflower Golden King 650W

Link to comment
Share on other sites

Διχως φλας, ευαισθησια ISO 100, και με ελεγχομενο φωτισμο ;)

(προσωπικα δεν εχω λαμπα, τις τραβαω μερα και ελεγχω τον φωτισμο με ανοιξε/κλεισε το πατζουρι)

Είχα την εντύπωση ότι γινόταν με photoshop ή με φίλτρο\α στην κάμερα!

Κάνω λάθος?

Δλδ με το iso 100 ποια χρώματα κόβει και ποια αφήνει να περάσουν?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9875]venom7[/MENTION]

Δεν περιορίζει / επιτρέπει χρώματα το ISO, απλά είναι ένας δείκτης "ευαισθησίας" του αισθητήρα. Όσο υψηλότερο το ISO τόσο λιγότερο φως χρειάζεται για να αποτυπωθεί εικόνα στον αισθητήρα, και συνήθως έτσι πέφτει η ποιότητα λογω noise. (λίγο πολύ ανάλογα με τη κάμερα) Το 100 ISO θεωρείται αρκετά χαμηλή τιμή ευαισθησίας και μάλλον επιλέχτηκε για να αποφευχθεί το noise, με μοναδικό αρνητικό τον μεγάλο χρόνο έκθεσης που δεν αποτελεί πρόβλημα για ακίνητα αντικείμενα.

Αν έχεις μια compact μηχανή με λίγες ρυθμίσεις, για να αποτυπωθούν τα χρώματα από αδύναμες πήγες φωτισμού, πρέπει να μη χρησιμοποιείς φλασ, εκμεταλλευόμενος όσο γίνεται τον φυσικό φωτισμό.

Αν η φωτογραφική μηχανή σε αφήνει να ρυθμίσεις διάφραγμα και χρόνο έκθεσης, μπορείς να χρησιμοποιήσεις φλας και απλά να αυξήσεις τον χρόνο έκθεσης έτσι ώστε να προλάβουν να αποτυπωθούν και οι σχετικά αδύναμες χρωματιστές λάμπες πέρα από το κάψιμο του φλασ.

Link to comment
Share on other sites

O kaynd φαινεται πως εχει γνωσεις στο θεμα και το εξηγει ομορφα.

Εγω πιο μπακαλιστικα στο εξηγω ετσι οπως το εχω παρατηρησει πρακτικα.

Διχως φλας- λιγοτερη φωτεινοτητα/πιο σκοτεινη και φυσικη η φωτο.

To ISO οσο χαμηλοτερα το βαζεις πρακτικα παλι παιρνεις πιο σκοτεινο αποτελεσμα αφου λογω ελειψης δυνατης φωτεινης πηγης αποτυπωνει λιγοτερη λεπτομερια στην φωτο.

Και τα δυο αυτα εχουν ως αποτελεσμα πιο φυσικες φωτο, χωρις παραμορφωσεις στα χρωματα λογω εντονου φωτος & με μειωμενο noise, αλλα και με αρνητικο επακολουθο την χασουρα σε λεπτομεριες.

Δες ενα παραδειγμα με δυο προχειρες που ειχα τραβηξει προ καιρου

post-11813-1416076775,4092_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι το πως αφαιρώ\κάνω να μη φαίνονται κάποια χρώματα.

Μάλιστα, λάθος καταλαβα πριν.

Γι αυτό ρωτα καλύτερα στο photoshop thread. Αυτό που λες δε γινεται με παραδοσιακές ρυθμίσεις σε οποιαδηποτε φωτογραφική μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε resize καλύτερα γιατί μέχρι να τις φορτώσει, ειδικά αν είναι πολλές, θα μας βγάλει τη πίστη.

Για να μην τις κάνεις μία-μία δες αυτό

Free Image Convert and Resize

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.