Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Μεγειές και καλοδούλευτο....αν και μου φαίνεται ότι παρα έχεις μεγάλους του σωλήνες...1-2 εκατοστά μάζεμα ήθελαν ακόμα...

Το κουτί προσωπικά εμένα δεν με εντυπωσίασε....

Τι να με εντυπωσιάσει άλλοστε...ενα κουτί που χωρίς την υδρόψυξη κανονικά θα έκανε 180-250ε? και με την υδρόψυξη του κώλου το ανεβάσανε 200ε?

Σε χώρους φαίνεται μικρότερο από ένα Stacker , Armor ή το Lian Li toy Athens...

Φυσικά και αυτό είναι πρωσωπική εντύπωση....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 17:32]

νομιζω οτι δεν αισθανομαι καλα...........spc-ακο φερε καμια ασπιρινη:sick:

Αρχικά το κουτί το παρήγγειλα από εδώ 344 συν τα μεταφορικά (που ήταν απροσδιόριστα κατά την παραγγελία).

Στη συνέχεια και αφού έστειλα πολλά e-mail μου απάντησαν οτι το κόστος για να έρθει Ελλάδα είναι απαγορευτικό και δεν το στέλνουν (μεγάλη κοροιδία οι τύποι με τις δήθεν χαμηλές τιμές).

Έχοντας δει τις τιμές να είναι πολύ μεγαλύτερες στο Internet (γύρω στα 435-480$ χωρίς τα έξοδα αποστολής) αποφάσισα να το πάρω από Ελλάδα.

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 17:00]

Μεγειές και καλοδούλευτο....αν και μου φαίνεται ότι παρα έχεις μεγάλους του σωλήνες...1-2 εκατοστά μάζεμα ήθελαν ακόμα...

Το κουτί προσωπικά εμένα δεν με εντυπωσίασε....

Τι να με εντυπωσιάσει άλλοστε...ενα κουτί που χωρίς την υδρόψυξη κανονικά θα έκανε 180-250ε? και με την υδρόψυξη του κώλου το ανεβάσανε 200ε?

Σε χώρους φαίνεται μικρότερο από ένα Stacker , Armor ή το Lian Li toy Athens...

Φυσικά και αυτό είναι πρωσωπική εντύπωση....

Το κουτί χωρίς την υδρόψυξη είναι το VB5000SNA με κόστος 300-400$.

Δηλαδή η διαφορά της υδρόψυξης είναι περίπου 100

Οι εσωτερικές διαστάσεις του κουτιού (καθαρός χώρος χωρίς τα τοιχώματα) είναι

520 mm ύψος x 500 mm μήκος x 220 mm πλάτος.

Οι εξωτερικές διαστάσεις με τα ροδάκια και τα χερούλια είναι

600 mm ύψος x 546 mm μήκος x 263 mm πλάτος.

Με λίγα λόγια δεν είναι μεγάλο κουτί.

Νομίζω οτι τα Lian Li είναι πολύ μεγαλύτερα.

Δυστυχώς όμως δεν είναι συμβατά με heatpipes μια και μπαίνει ανάποδα η μητρική.

Επίσης δεν μου άρεσε η θέση του τροφοδοτικού και ο τρόπος κίνησης του αέρα μέσα στο κουτί.

Αρχική απάντηση από xrist22 [Σήμερα, στις 17:44]

Πραγματι ομορφο κουτι.

Η ψυξη πανω στο καπακι δεν δημιουργει θορυβο?

Το κουτί είναι εντελώς αθόρυβο παρά τους τέσσερις 120άρηδες ανεμιστήρες.

Βέβαια λόγω σωστής κατασκευής και ροής τους ανεμιστήρες τους έχω σε πολύ χαμηλές στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να βάλω ένανα ακόμα ανεμιστήρα :). Οπότε 2x Sunon 12cm 6.8W είναι σε push-pull επάνω στο μικρό ψυγειάκι και κοντρολάρονται από το channel 1 του Vantec Nexus NXP-201 (το κάθε κανάλι του σηκώνει 15W-18W, έτσι λέει, τώρα θα δείξει)...

watercooling-005.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas [Σήμερα, στις 13:09]

και κοντρολάρονται από το channel 1 του Vantec Nexus NXP-201 (το κάθε κανάλι του σηκώνει 15W-18W, έτσι λέει, τώρα θα δείξει)...

Το μόνο κακό ειναι οτι το Vantec δινει απο 7-12 volts ,. και στα 7 ο sunon μουγκριζει ελαφρά [ποσο μάλλον οι 2] ., το ιδανικό του είναι στα 6-6.5 οπου ειναι αθορυβος και έχει και cfm .

Αν κανεις βρει bay που να δίνει manualy απο 5-12v να μου το πει και εμένα.

Link to comment
Share on other sites

2 sunon στα 12 βολτ ειναι πολυς θορυβος και δεν κερδιζεις και τιποτα,τουλαχιστον εγω τοχα δοκιμασει και δεν ειδα φως

εκτος και αν εχεις φορτωσει το συστημα με τοσες θερμιδες που φτανει το ψυγειο να "χρειαζεται" περισοτερο αερα για να κατεβασει θερμοκρασια στο νερο του.

ποσους βαθμους κατω εισαι με Push pull , 1?

bay εχει δικιο ο athens , δεν δινουν χαμηλα καθολου.

μπορεις να φτιαξεις ομως μονος σου ρυθμιστη ευκολα φτηνα και αξιοπιστα , αλλα δεν θα εχεις την πατεντα με το αλουμινιο-φωτακια-οθονιτσες κτλ

εκτος και αν μονταρεις ενα ετοιμο (στο τσακ ειμαι να βαλω χερι στο δικο μου)

καλη δουλιτσα εκανες ομως , μαζεμενο φαινεται , σωληνες κοκκινοι , ελπιζω να σε δικαιωσει η επιλογη σου για 2 φαν

:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 15:02]

Εγώ πάντως τα χω βαρεθεί τα περίεργα panels... Ένα απλό να ρυθμίζει αναλογικά απο 0-12V θέλω και τπτ άλλο...

Ενα τετοιο θέλω και εγώ . αν βρεις ριξε ενα link

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω ένα Nexus 305 (το οποίο όμως έχει ψοφήσει εδώ και καιρό απλώς ακόμα δεν το χω βγάλει) το οποίο νομίζω πως ρύθμιζε έτσι. Πάντως τους ανεμιστήρες τους κλείνει... Μπορεί να ξαναπάρω ένα τέτοιο. Απλώς είναι λίγο πρόβλημα το οτι έχει μόνο 3 κανάλια για ανεμιστήρες. Σκέφτομαι και το Zalman το οποίο έχει 6 και φαντάζομαι οτι κλείνουν τελείως...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.