Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Σε άλλα νέα, έβγαλα και φύσηξα το PC. Είχε από τον Ιούνιο. Αυτό το ψυγείο μου τι τραβάει και δεν το μαρτυράει.. Στόμα δεν έχει. Δεν μιλάει. Αν είχε όμως; 

Πάστες δεν άλλαξα, είχα αλλάξει το καλοκαίρι. 

 

Btw συμμάζεψα τα καλώδια στο πίσω μέρος και καθάρισα τα grommets ΑΦΟΥ έβγαλα τις φώτο (στις φώτο αντιλήφθηκα το χάλι τους).

Τώρα θα σας δείξω οχιές. Πριν ήταν πύθωνες και κόμπρες. Α, και μιας και από 4 HDD έχω 3 πλέον (τον έναν τον έστειλα στο PC της γυναίκας), αφαίρεσα και το 1 HDD Cage. 

Spoiler

IMG_20211101_151340.jpg

Μπορώ και καλύτερα αλλά τι σημασία έχει; Κανένας δεν τα βλέπει :hehe: Α, το molex-sata connector που έχω, είναι επειδή δεν ήθελα να βάλω κι άλλο καλώδιο για SATA ρεύματα και αυτό το SATA είναι της ΑΙΟ. Δεν έφτανε στα ρεύματα οπότε έπρεπε κάτι να γίνει. Είχα ήδη molex γιατί molex θέλει η βλακεία που έχω για τα RGB Leds ? 

 

Από μπροστά είδα την παρακάτω φώτο (αφού ξανάβαλα το PC στη θέση του, mind that :bleh: )και έβγαζα γκρομμετς. 

Spoiler

IMG_20211101_152810.jpg

 

Σχόλια για την ταινία με την οποία κολλάω το προφίλ αλουμινίου για τα λεντ, δεν θέλω παρακαλώ :p Ξεκόλλησε και την κόλλησα χάλια. Θα γίνει re-apply, soon.

Μια υποσημείωση, είναι ότι ήθελα να αλλάξω psu extensions, ωστόσο το άφησα γιατί η ιδέα είναι πως κάποτε θα αλλάξω κουτί (ήμουν για το Be Quiet 802 αλλά τελικά για κάποιο λόγο ακρίβυνε υπερβολικά, ανέβηκε κατά 35€ η τιμή του και το άφησα)

 

Στις παρακάτω φώτο, φαίνεται πως, με γυμνό μάτι, η σκόνη που μαζεύεται από τότε που είσαι έξω, μέχρι να πας μέσα και αυτή που δεν βλέπεις να καθαρίσεις, είναι κάμποση. Άνοιξα ξαναμανά σήμερα για να καθαρίσω το τζάμι. Έλεος.

 

Spoiler

IMG_20211101_182235.jpg

IMG_20211101_182416.jpg

Η σκόνη φαίνεται τόσο όμορφη στις φώτο, στο PC που μόλις ξεσκόνιζα :hehe: 

 

IMG_20211101_182311.jpg

 

Bonus: To τι γίνεται πίσω από το desk, και δίπλα στο γραφείο

 

Spoiler

Desk και δίπλα

IMG_20211102_173308.jpg

 

Behind (μαζεύεται αλλά δεν φαίνεται, οπότε who cares :p )

Spoiler

IMG_20211031_001943.jpg

 

 

  • Like 5
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

από cable management

?

τι είναι τούτο το χάος? ?

Το πίσω μερός του κουτιού. ΧΟΥ ΚΕΑΡΣ?

 

πριν 12 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

το λαστιχάκι θέλει αλλαγή ?

 

ΧΟΥ ΚΕΑΡΣ?

 

πριν 12 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

και το molex επίσης

 

πριν 1 ώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Α, το molex-sata connector που έχω, είναι επειδή δεν ήθελα να βάλω κι άλλο καλώδιο για SATA ρεύματα και αυτό το SATA είναι της ΑΙΟ. Δεν έφτανε στα ρεύματα οπότε έπρεπε κάτι να γίνει. Είχα ήδη molex γιατί molex θέλει η βλακεία που έχω για τα RGB Leds ? 

Το μολεξ μια χαρά είναι αν και γενικά οι μετατροπείς δεν μου αρέσουν.

Αν η βλακεία το RGB controller καθώς και το Fan Controller που έχω μπροστά δεν ήταν molex powered, θα είχα SATA. Το SATA που περισσέυει δεν φτάνει πάνω στο μικρό καλωδιάκι της ΑΙΟ, οπότε there you have it. 

Αν δεν σου αρέσει το χρωματάκι, βάφεται εύκολα :hehe: 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

εισαι ωραιος. αμα ανοιξω εγω το πλαινο θα παθετε σοκ απο τη χαρτοταινια και τα στριμμενα καλωδια για διαφορες τροφοδοσιες :D

 

το ενα ρακορ σταματησε να τρεχει και το αλλο με το ποτηρακι υπολογισα οτι θελει αλλαγη στη βδομαδα. παιζει να το αφησω ετσι.

  • Haha 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος fuz10n έγραψε:

το ενα ρακορ σταματησε να τρεχει και το αλλο με το ποτηρακι υπολογισα οτι θελει αλλαγη στη βδομαδα. παιζει να το αφησω ετσι.

 

Δηλαδή, για closed loop πήγαινες αλλά έφτιαξες σύστημα ποτίσματος με τη σταγόνα. 

Σιγά μην του βάλεις και ένα γλαστράκι.:hehe:

 

Φτιάξ' το ρε.

 

Paddington Bear Hammer GIF

  • Agree 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

τωρα θα δειτε γατακια...

 

4885C057-4D02-4A3C-B4AE-FA0D3EA82B37.thumb.jpeg.af8f90223d4e7ff2dc863176cd8707c9.jpeg

 

θα ΣΑΣ κανω τη χαρη να τα βαλω πισω στα ψυγεια και να φερω 2 εμφανισιμα μπροστα. μαντεψτε γιατι. δε βρισκω πουθενα ετοιμοπαραδοτα γωνιακα ρακορ...... και δεν ειμαι σιγουρος οτι κανουν αυτα των 12mm θα δειξει

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fuz10n έγραψε:

εισαι ωραιος. αμα ανοιξω εγω το πλαινο θα παθετε σοκ απο τη χαρτοταινια και τα στριμμενα καλωδια για διαφορες τροφοδοσιες :D

 

το ενα ρακορ σταματησε να τρεχει και το αλλο με το ποτηρακι υπολογισα οτι θελει αλλαγη στη βδομαδα. παιζει να το αφησω ετσι.

Το καλωδιομάνι θα φτιαχτεί στο επόμενο build (δυστυχώς, θα πρέπει να συνηθίσω χωρίς fan controller το οποίο με βολεύει αφάνταστα).

Σίγουρα 1plus χρόνο μετά. Σε νέο κουτί (τώρα που μου μπήκε το Silent Base 802 στο κεφάλι, δύσκολα βγαίνει :p Έκανα consider και το phanteks p500A). Αν πω ότι θα κάνω ένα πιο σωστό routing των καλωδίων, θα το φτιάξω μαξ σε ένα 20λεπτο , αλλά το δεξί πλαϊνό ανοίγει κάθε 3 μήνες, what's the point?

Φαίνεται πολύ περισσότερο επειδή έχω 4 φουρφούρια στο fan controller, rgb leds με το δικό τους κοντρόλλερ να κάθεται στο 5.25bay (είδατε που μπορεί να είναι χρήσιμο; :hehe: τα καλώδιά του δεν φτάνουν να περάσουν από πίσω οπότε μια χαρά καναπές είναι το 5.25 bay :p ) Είναι αυτό , το'χω αρκετά χρόνια.

 

Δεν ασχολούμαι με Custom Loops, απλά παρακολουθώ αραιά και που ορισμένα builds (έχω πει και το ξαναλέω ότι δε παίζει να μπλέξω με custom wc). Όμως ξέρω ότι ρακοράκια, σωλήνες κλπ, φθείρονται με την πάροδο του χρόνου, αυτά που βλέπω φαίνονται να είναι παλιά, σωστά; Πόσο καιρό κάθονται στα πατάρια; Θέλουν συντήρηση, στοργή και προδέρμ, αν πεις να καθαρίσεις τις λούπες, μπλέξιμο, για τα δικά μου γούστα :p 

 

Σε αντίθεση με αρκετούς, έχω βολευτεί πολύ την ΑΙΟ και τις λειτουργίες της συγκεκριμένης (βασικές αλλά ό,τι πρέπει - συν ότι δεν είχα ποτέ πρόβλημα, προσωπικά ούτε με θερμοκρασίες ούτε με τίποτα). Το χειμώνα δοκιμάζω τακτικά με τους ανεμιστήρες κλειστούς τελείως και η αντλία στο balanced. Ανεβαίνει κατά 10 βαθμούς η θερμοκρασία της ΑΙΟ και κατά 6-7 του CPU αλλά όταν είναι χειμώνας με ~19-20c σπίτι και απλό surfing, είναι ό,τι πρέπει, οι λοιποί ανεμιστήρες δουλεύουν στο ~30-40% και είναι dead silent.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Το καλωδιομάνι θα φτιαχτεί στο επόμενο build (δυστυχώς, θα πρέπει να συνηθίσω χωρίς fan controller το οποίο με βολεύει αφάνταστα).

Σίγουρα 1plus χρόνο μετά. Σε νέο κουτί (τώρα που μου μπήκε το Silent Base 802 στο κεφάλι, δύσκολα βγαίνει :p Έκανα consider και το phanteks p500A). Αν πω ότι θα κάνω ένα πιο σωστό routing των καλωδίων, θα το φτιάξω μαξ σε ένα 20λεπτο , αλλά το δεξί πλαϊνό ανοίγει κάθε 3 μήνες, what's the point?

Φαίνεται πολύ περισσότερο επειδή έχω 4 φουρφούρια στο fan controller, rgb leds με το δικό τους κοντρόλλερ να κάθεται στο 5.25bay (είδατε που μπορεί να είναι χρήσιμο; :hehe: τα καλώδιά του δεν φτάνουν να περάσουν από πίσω οπότε μια χαρά καναπές είναι το 5.25 bay :p ) Είναι αυτό , το'χω αρκετά χρόνια.

 

Δεν ασχολούμαι με Custom Loops, απλά παρακολουθώ αραιά και που ορισμένα builds (έχω πει και το ξαναλέω ότι δε παίζει να μπλέξω με custom wc). Όμως ξέρω ότι ρακοράκια, σωλήνες κλπ, φθείρονται με την πάροδο του χρόνου, αυτά που βλέπω φαίνονται να είναι παλιά, σωστά; Πόσο καιρό κάθονται στα πατάρια; Θέλουν συντήρηση, στοργή και προδέρμ, αν πεις να καθαρίσεις τις λούπες, μπλέξιμο, για τα δικά μου γούστα :p 

 

Σε αντίθεση με αρκετούς, έχω βολευτεί πολύ την ΑΙΟ και τις λειτουργίες της συγκεκριμένης (βασικές αλλά ό,τι πρέπει - συν ότι δεν είχα ποτέ πρόβλημα, προσωπικά ούτε με θερμοκρασίες ούτε με τίποτα). Το χειμώνα δοκιμάζω τακτικά με τους ανεμιστήρες κλειστούς τελείως και η αντλία στο balanced. Ανεβαίνει κατά 10 βαθμούς η θερμοκρασία της ΑΙΟ και κατά 6-7 του CPU αλλά όταν είναι χειμώνας με ~19-20c σπίτι και απλό surfing, είναι ό,τι πρέπει, οι λοιποί ανεμιστήρες δουλεύουν στο ~30-40% και είναι dead silent.

Μην ντρέπεσαι, ξέρω ότι θες ένα sff case?. Υπάρχει πληθώρα επιλογών, θα ικανοποιηθούν και τα πλέον απαιτητικά σου γούστα.

Πες μου, απλά, ότι το θέλεις και θα σου ετοιμάσω μια λίστα με όλα τα κουτάκια που υπάρχουν εκεί έξω.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Μην ντρέπεσαι, ξέρω ότι θες ένα sff case?. Υπάρχει πληθώρα επιλογών, θα ικανοποιηθούν και τα πλέον απαιτητικά σου γούστα.

 

Sure. Προς ενημέρωση, έκανα απεγγραφή από το thread με τα αστ...εεε με τα SFF κουτιά, ακριβώς επειδή κάθε φορά πονούσαν τα μάτια μου περισσότερο :hehe: 

SFF Case λέει. Ναι. Θα πάρω SFF για τον (presumably )13700K ή 6800Χ ξέρω γω :rofl: και δεν ξέρω τι κάρτες, αν υπάρχουν :p 

Αυτό το form factor δεν το θέλω και δεν θα το θελήσω ποτέ. ΜΟΝΟ σε περίπτωση HTPC. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Από μπροστά είδα την παρακάτω φώτο (αφού ξανάβαλα το PC στη θέση του, mind that :bleh: )και έβγαζα γκρομμετς. 

  Hide contents

IMG_20211101_152810.jpg

Εχω γωνια να σου δωσω για το USB 3.0 αλλα εισαι μακρια ρε γμτ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπερβολες

 

λες και ολο το αλλο ειναι στην εντελεια :D:D:D:D:D

 

ps. δε χρειαζονται και τοση φροντιδα αμα ειναι καλα τα πραγματα. τα ρακορ της αλφακουλ δεν ηταν πολυ της προκοπης. τα Koolance κοντευουν τη 10ετια.

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εννοείς για να μην κάνει αυτή την κούρμπα το καλώδιο και να βγαίνει πιο "ομαλά" από το grommet; Κάτι σαν αυτό ας πούμε; 

Ιδιο ακριβως, και ενα στο φαρδυ της μητρικης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος fuz10n έγραψε:

λες και ολο το αλλο ειναι στην εντελεια :D:D:D:D:D

 

Το χαλάνε αρκετά πράγματα που μπορώ ,αλλά δεν θέλω να αλλάξω :bleh: 

 

Πχ τα drive μπροστά. Με αυτά τα stickers, μόνο για "showcase" δεν είναι. Με τα καλώδια να πρέπει να περάσουν από κει μπροστά, the same.  Με τις προεκτάσεις psu  να είναι από το previous build (που είχε μπλε στο theme του άρα του OCZ το μπλεδάκι ήταν μια χαρά :p ) και να μην έχουν cable combs.

Mε τον κόκκινο nvme.  

Και το πιο σημαντικό, με το να μην έχω addressable RGB και RGB Ram και να'χω περισσότερα FPS (αχ, άσε :hehe: ).

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος fuz10n έγραψε:

ps. δε χρειαζονται και τοση φροντιδα αμα ειναι καλα τα πραγματα. τα ρακορ της αλφακουλ δεν ηταν πολυ της προκοπης. τα Koolance κοντευουν τη 10ετια.

 

Δεν ξέρω, έβλεπα του Jayz2cents που ήταν WC Pleb (όχι extreme ιστορίες τύπου der8auer με τρελά OC - ήδη έκανε ένα στα 7.1Ghz τον 12900Κ :hehe: ) και με την πάροδο του χρόνου είδε πως χρειάζονται φροντίδα, όπως είπες κι εσύ, ανάλογα τα parts. Για re-use παλαιών parts θέλει και πολλή, πάρα πολλή υπομονή στο καθάρισμα. Μπορείς να τα'χεις για πάντα όταν τα φροντίζεις, μιας και δεν είναι φτηνά. 

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Ιδιο ακριβως, και ενα στο φαρδυ της μητρικης

Το 24pin λες;

Τα γωνιακά θα χρησίμευαν, πιστεύω, σε cases όπως το O11 dynamic της Lian Li ας πούμε (αν και παντού έχουν την χρήση τους). Περισσότερο δηλαδή. Γιατί από κει που'χει τα grommets, η κούρμπα θα ήταν πολύ πιο εμφανής. Συν ότι θέλει πολλές βελτιώσεις για να είναι πιο "καθαρό" το build. 

 

Όταν με το καλό αναβαθμίσω (να είμαστε καλά και να μπορούμε δηλαδή), σκοπεύω entirely new build (re-use προβλέπω για τον nvme και τους SATA SSD, ίσως την ΑΙΟ, ανάλογα με το στρατόπεδο και το αν θα καλύπτει το μπλοκ όλη την επιφάνεια του cpu, προορίζω το παρόν μηχάνημα για "nas" use - στο γραφείο όπως φαίνεται, από κάτω, υπάρχει χώρος για να χωθεί και να γίνει ένα ωραιότατο NAS, σίγουρα όχι πιο power efficient από ένα κανονικό αλλά "ok-ish" nonetheless, gpu δεν θα'χει, ), θα προνοήσω για πολλά πράγματα και σε ότι αφορά την εμφάνιση :) 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

ΤΙΝΑΦΤΟΡΕ!!!

 

  Hide contents

Δείτε πως είναι σήμερα ο "Θανάσης", ο βοηθός του "Σάκη του υδραυλικού" από  το "Λαβ Σόρρυ"! - Zinapost.gr

 

 

πριν 25 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

@fuz10n Για αρχή δες αυτά.

Δηλαδή αν θέλει να κάνει super mario themed PC πως θα το κάνει ρε σεις; 

Link to comment
Share on other sites

για να κλεισω τα στοματα με λιγο rgb...

 

εβαλα πισω τα καλα ρακορ, καλυψα το πλαινο της καρτας με CARBON FIBER baby (δε ξερω αν θα αφησω το μεσαιο καλυμμενο ακομα η οχι), και παραγγειλα και οθονη ?

 

8942B94A-6B7D-4E53-A91F-CE854C99DD56.thumb.jpeg.c533808c07103e663c8c2a6c76d7bcbc.jpeg

 

40D17861-D411-4F1D-ABAA-E3C866D22B09.thumb.jpeg.d88c13f813647b82b4e21c8f786818a3.jpeg

 

8942B94A-6B7D-4E53-A91F-CE854C99DD56.thumb.jpeg.c533808c07103e663c8c2a6c76d7bcbc.jpeg

3A6DD83F-88B4-4D3F-8270-153E24FECF2F.jpeg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.