Jump to content



Service ΠΛΑΙΣΙΟ/HP αλλαγή ανεμιστήρα και κόστος εργασίας σύνολο 120€;


tragikos

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες, (ένα βιαστικό θέμα)

μόλις με πήραν από το κεντρικό Service του ΠΛΑΙΣΙΟ στη Μαγούλα, όπου έχω δώσει ένα HP Pavilion dv7-1070ev ΕΚΤΟΣ εγγύησης με τα εξής συμπτώματα:

- Ανεβάζει θερμοκρασία και σβήνει αφού πιάσει τους 90-100°C, ενώ το ανεμιστηράκι όπως είναι λογικό κάνει σαν τρελό (άρα έχουμε έντονο θόρυβο)

- Η μπαταρία δεν φορτίζει.

Η δική μου ετυμηγορία ήταν ότι έχει μαζέψει λογικά σκόνη μέσα (δεν έχει και το καλύτερο σύστημα ψύξης αφού ψύχεται από 2 τρύπες στον πάτο) και λογικά με ένα καθάρισμα η διαφορά θα ήταν αισθητή. Όσον αφορά την μπαταρία λογικά θα έφαγε τα ψωμιά της μετά από 2 χρόνια οπότε χρειάζεται καινούρια. Δοκίμασα να ανοίξω ο ίδιος το laptop και να επιβεβαιώσω τα λεγόμενα μου, δεν κατάφερα να φτάσω μέχρι μέσα (δεν ηθελα να το ζορίσω).

Η εκτίμηση του τεχνικού λοιπόν είναι η εξής:

- Θέλει αλλαγή μπαταρίας, με δική τους παίζει κανονικά η οποία έχει κόστος 120€

- Θέλει αλλαγή fan το οποίο θα κοστίσει 80€

- Τα εργατικά είναι 40€

Πες την μπαταρία την αγοράζω εγώ έχω βρει με 50-60€, οπότε μου μένουν 120€ για αλλαγή fan. Εσείς το βρίσκετε φυσιολογικό ποσό; Είναι δυνατόν να κοστίζει 80€ ένα fan ή είναι συνδεμένο στην ψύκτρα και πάει μαζί με την ψύκτρα;

Να τα δώσω τα ρημάδια να τελειώνω ή έχετε άλλη πρόταση; :help:

Link to comment
Share on other sites

ο θόρυβος δύσκολα να είναι από σκόνη, από σκόνη θα γύρναγε πιο αργά ή καθόλου αρα λιγότερο θόρυβο... πιο πιθανό να έχει φύγει λίγο από τον άξονά του και να γυρνάει έκκεντρα με αποτέλεσμα θόρυβο κ ίσως υπολειτουργία...

αν δεν είχε το θόρυβο, θα σου έλεγα αν είχε γρίλια με οπτική επαφή στις λεπίδες, κατσαβιδάκι για να μη γυρνάει (κλειστό το λαπ) και φύσημα με δυνατό blower... αν το φυσήξεις με αμπλοκάριστες τις λεπίδες το πιθανότερο είναι να καταλήξεις με τα αποτελέσματα που περιγράφω στην 1η πρόταση...

fan από ebay 10-15 ευρώ και κανα 30ρι σε κάποιο συνοικιακό τεχνικό να στο βάλει αν δεν μπορείς εσύ...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το άνοιγμα του για μένα ήταν ότι ακόμα και όταν του έβγαλα όλες τις εμφανείς βίδες, λογικά τα καλύμματα είχαν και κλιπσάκια σε μη εμφανείς θέσεις, που πάντα δίνουν την εντύπωση ότι αν τα τραβήξεις λίγο παραπάνω θα σπάσεις τίποτα...

Πριν κοιτάξω ποιο ανεμιστηράκι ταιριάζει πρέπει να το ανοίξω. Επίσης συνοικιακό μαγαζί δε γνωρίζω αν ξέρετε κάποιο έμπιστο, να το κοιτάξω σαν ενδεχόμενο.

Το laptop δεν είναι δικό μου αλλιώς δεν θα φοβόμουν μην του φερθώ άσχημα και είναι ο βασικός λόγος που το πήγα στο ΠΛΑΙΣΙΟ... :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Λέω αν συμφωνήσει και ο ιδιοκτήτης, να τους πω να μου αλλάξουν το ανεμιστηράκι και φυσικά να μου επιστρέψουν πίσω το παλιό (τουλάχιστον να τσεκάρω αν έπαθε κάτι σαν αυτό που λέει ο Voudas). Την μπαταρία θα την πάρουμε σίγουρα από αλλού και δεν βιάζει κιόλας.

Λογικά ήδη για τον έλεγχο θα πάρουν ένα 25άρι, αν μου πουν ότι τουλάχιστον εγγυούνται ότι θα βελτιωθούν οι θερμοκρασίες και ο θόρυβος, τι να πω χαλάλι. Το να μπω στη διαδικασία να ψάξω συνοικιακό και να φέρω από εξωτερικό (εκτός από μπαταρία) και ανεμιστήρα που πρέπει πρώτα να μάθω αν ταιριάζει, είναι μια διαδικασία που δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να περάσω... :(

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα πριν μια βδομάδα ένα τέτοιο ενός φίλου μου. (17άρι dv7 δεν θυμάμαι ποιο).

Για τον ίδιο λόγο, ανέβαζε θερμοκρασία κι έσβηνε.

Στη δικιά μου περίπτωση, είχε κολλήσει το ανεμιστηράκι και δεν ανέβαζε στροφές (είχε κολλήσει το ρουλεμάν).

Στο ebay το αγόρασα με 20 ευρώ + 13 ευρώ μεταφορικά (33.5 σύνολο) από Αγγλία (δεν προτίμησα Hong Kong με 25 ευρώ διότι πλέον δεν τους εμπιστεύομαι).

Το άλλαξα και παίζει κανονικά.

Όμως:

1. Το ανεμιστηράκι το παρήγγειλα Σάββατο βράδυ και ήρθε Τρίτη μετά από 10 μέρες.

2. Το laptop έχει περίπου 50 βίδες για να φτάσεις στο ανεμιστηράκι (το λύνεις όλο).

3. Στη συναρμολόγηση περίσσεψαν κάποιες βίδες (~5 ήσσονος σημασίας).

Πιστεύω ότι για τόσο περίπλοκο design θα πρέπει να το ανοίξεις πολύ προσεκτικά αριθμώντας με κάποιο τρόπο τις βίδες.

Επίσης, ρώτα και στο service της HP πόσο θα πάρουν.

Επίσης αλλάζοντας την πάστα με ceramique, βελτιώνεις και λίγο τις θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

BTW: το πρόβλημα που περιγράφεις δείχνει ότι μάλλον δεν κάθεται καλά η ψύκτρα στον επεξεργαστή. Είναι πολύ πιθανό να μη χρειάζεσαι τίποτα άλλο πλην σφίξιμο στις βίδες που πιάνουν την ψύκρα γύρω από τον επεξεργαστή / gpu, και αν φτάσεις μέχρι εκεί, απλά άλλαξε και πάστα με φρέσκια :)

edit: αυτό το ανεμιστηράκι πήρα:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320609303492&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

Θα βρεις ως dv7-1000 dv7-1100 dv7-1200 και όχι ως 1107.

Αυτό που πήρα, είχε λίγο μικρότερο άνοιγμα το καπάκι του, οπότε και χρησιμοποίησα το αρχικό (βγαίνει το 1 από τα 2 καπάκια), για καλύτερη ροή.

Link to comment
Share on other sites

BTW: το πρόβλημα που περιγράφεις δείχνει ότι μάλλον δεν κάθεται καλά η ψύκτρα στον επεξεργαστή. Είναι πολύ πιθανό να μη χρειάζεσαι τίποτα άλλο πλην σφίξιμο στις βίδες που πιάνουν την ψύκρα γύρω από τον επεξεργαστή / gpu, και αν φτάσεις μέχρι εκεί, απλά άλλαξε και πάστα με φρέσκια :)

παίζει αλλά δε ξεβιδώνουν μόνα τους... επίσης λες ναναι τόσο γίδια στο Π? (καλά τώρα που το ξανασκέφτομαι οτι παίζει να μην το άνοιξαν καν θα το πίστευα...)

Link to comment
Share on other sites

παίζει αλλά δε ξεβιδώνουν μόνα τους... επίσης λες ναναι τόσο γίδια στο Π? (καλά τώρα που το ξανασκέφτομαι οτι παίζει να μην το άνοιξαν καν θα το πίστευα...)

Είναι αυτές οι βίδες με τα ελατήρια που έχουν και στις gpu.

Θεωρητικά δεν ξεβιδώνουν μόνα τους, αλλά ειδικά σε laptop που το μετακινείς και τραντάζεται, παίζει.

Επίσης και σε αυτό που άνοιξα, ψιλοχαλαρές τις είδα :p

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα πριν μια βδομάδα ένα τέτοιο ενός φίλου μου. (17άρι dv7 δεν θυμάμαι ποιο).

Για τον ίδιο λόγο, ανέβαζε θερμοκρασία κι έσβηνε.

Πιστεύω ότι για τόσο περίπλοκο design θα πρέπει να το ανοίξεις πολύ προσεκτικά αριθμώντας με κάποιο τρόπο τις βίδες.

Όταν το ξεκίνησα τις τοποθετούσα αριθμημένα σε ένα χαρτί γιατί ήξερα τι θα ακολουθήσει. Κόλλησα όπως είπα σε σημεία που δεν υπήρχαν βίδες παρά μόνο κλιπσάκια τα οποία "φοβόμουν" να ζορίσω.

Κερνάω καφέ, θες να το κάνουμε μαζί; :p

Προς το παρόν τους μετά από συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη τους είπα εκεί στο Π να αλλάξουν ανεμιστηράκι (και φυσικά να μου δώσουν πίσω το παλιό που έτσι κι αλλιώς λέει το κάνουν), αλλά απ' ότι κατάλαβα το παραγγέλνουν και μπορεί να κάνει κάμποσες μέρες. Θεωρητικά δηλαδή μπορώ ακόμα να το ακυρώσω...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι περισσοτεροι οταν τους χαλαει το Laptop πανε στο Πλαισιο και οταν τους χαλαει το κινητο πανε στον Γερμανο?

Σας χαλασε το Nokia να πατε στην Nokia σας χαλασε το Acer να πατε στην Acer.

Το ανεμηστιρακι γυρναει σαν τρελο γιατι προσπαθει να ψυξει τον επεξεργαστη και ισως και την καρτα γραφικων και για αυτο ισως να κανει τοσο θορυβο.

Καθολου απιθανο να εχει βουλωσει η ψυκτρα απο την σκονη και ο αερας απο το ανεμηστιρακι να βρισκει τοιχος μπροστα και να μην περναει μεσα απο την ψυκτρα.

Η η παστα να εχεις γινει μπεττον αρμε και να ειναι οφ.

Εχεις τρεξει κανενα real temp να δεις τι θερμοκρασιες εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι περισσοτεροι οταν τους χαλαει το Laptop πανε στο Πλαισιο και οταν τους χαλαει το κινητο πανε στον Γερμανο?

Εξουσιοδοτημένοι παροχείς service Ελλάδας & Κύπρου

Μεταξύ αλλων

ΠΛΑΙΣΙΟ COMPUTERS A.E.B.E

Consumer desktops, monitors and notebooks (Pavilion & Presario)

HP Authorised support providers in Greece

Link to comment
Share on other sites

Όταν το ξεκίνησα τις τοποθετούσα αριθμημένα σε ένα χαρτί γιατί ήξερα τι θα ακολουθήσει. Κόλλησα όπως είπα σε σημεία που δεν υπήρχαν βίδες παρά μόνο κλιπσάκια τα οποία "φοβόμουν" να ζορίσω.

Κερνάω καφέ, θες να το κάνουμε μαζί; :p

Προς το παρόν τους μετά από συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη τους είπα εκεί στο Π να αλλάξουν ανεμιστηράκι (και φυσικά να μου δώσουν πίσω το παλιό που έτσι κι αλλιώς λέει το κάνουν), αλλά απ' ότι κατάλαβα το παραγγέλνουν και μπορεί να κάνει κάμποσες μέρες. Θεωρητικά δηλαδή μπορώ ακόμα να το ακυρώσω...

Να στο θέσω διαφορετικά:

αν χάλαγε το δικό μου και ξέροντας το λύσιμο που θέλει, θα το πήγαινα στο Πλαίσιο :hehe:

Από τη στιγμή που είναι εξουσιοδοτημένοι, το laptop δεν είναι δικό σου (από τα συμφραζόμενα) και ο ιδιοκτήτης λες έχει συμφωνήσει στα του Πλαισίου, καλύτερα να μην μπλέξεις :)

Ένα τρικ πάντως είναι ότι πρέπει να βγάλεις το dvd-rom για να δεις ότι από πίσω κρύβονται βίδες για το πάνω πάνελ (που δεν έχει από την απέναντι πλευρά).

Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη με το service της Acer :wall:

Ειδικά την Alman.....

Πάντως σε γενικές γραμμές μόνο αν τα laptop είναι εντός εγγύησης και δεν έχεις ευχέρεια σε λύση-αρμολόγηση είναι θεμιτό να τα πηγαίνεις στον αντιπρόσωπο για τέτοιου είδους συντηρήσεις.

Το κόστος είναι συχνά δυσανάλογο με την πολυπλοκότητα/σοβαρότητα της συντήρησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχουμε εξελίξεις. Τελικά ζήτησα να μην κάνουν τίποτα στο ΠΛΑΙΣΙΟ μιας και ο αγαπητός LevelOne μου πρότεινε να το πάω να το κοιτάξουμε μαζί και έτσι έκανα. Έσκασα 30€ στο ΠΛΑΙΣΙΟ επειδή το χαϊδεψαν και τσέκαραν και ότι η μπαταρία θέλει άλλαγμα όπως και το ανεμιστηράκι. Όπως κατέληξαν τα πράγματα, αρχίζω να αμφιβάλω κατά πόσον κοίταξαν καν το θέμα με τις θερμοκρασίες και τον ανεμιστήρα. Και εξηγούμαι:

Εδώ έτυχε να έχω ένα screenshot με τον υπολογιστή μετά από κάνα 20λεπτο σε λειτουργία και σε κατάσταση idle:

post-4676-1416074740,9528_thumb.png

Εδώ έχω αντίστοιχο screenshot αφού το φύσηξε χωρίς να χρειάζεται να το λύσει, με (δυνατό ομολογουμένως) blower ο LevelOne πάλι μετά από 20λεπτη λειτουργία σε κατάσταση idle:

post-4676-1416074744,4302_thumb.png

Τεράστια διαφορά (20-25 βαθμούς παντού); Ναι... Ήταν και η αιτία που ζεσταινόταν και έσβηνε όταν ζοριζόταν; Ναι... Θα μπορούσαν πολύ εύκολα να κάνουν το ίδιο και στο ΠΛΑΙΣΙΟ/HP πριν μου βγάλουν πόρισμα ότι χρειάζεται αλλαγή το ανεμιστηράκι; Ναι... Το τι δείχνει το γεγονός ότι δεν το έκαναν (παρόλο που χρέωσαν 30€ για τον έλεγχο) το αφήνω σε εσάς.

Λογικά είχε μπουκώσει το σύστημα με σκόνη (έβγαλε πολύ πράμα) και δεν κινούταν σχεδόν καθόλου ο αέρας. Οπότε το ανεμιστηράκι είχε συνεχώς ανεβασμένες στροφές.

Ορίστε και τα 3 screenshots του OCCT Linpack test πλέον:

post-4676-1416074744,593_thumb.png

post-4676-1416074744,6336_thumb.png

post-4676-1416074744,7537_thumb.png

Το ανεμιστηράκι ακούγεται λίγο όταν πατήσει τα 50 και πολύ όταν ξεπεράσει τα 75 (λογικά, γιατί πλέον τον θόρυβο που έκανε πριν δεν τον κάνει και έχει ταβάνι τους 70 κάτι βαθμούς).

Ίσως αν τον ανοίγαμε και αλλάζαμε πάστες να κατέβαινε λίγο ακόμα, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει όλη αυτή η ταλαιπωρία. Επίσης όταν το laptop βρίσκεται σε κλίση και δεν πατάει ολόκληρο σε τραπέζι πχ παίρνει καλύτερα αέρα (αφού η είσοδος είναι μόνο από κάτω και η έξοδος από πίσω). Ίσως δηλαδή και μία βάση να κατέβαζε κι άλλο την θερμοκρασία.

Να ευχαριστήσω λοιπόν τον LevelOne για άλλη μια φορά, που με γλίτωσε από ένα κοροϊδίστικο έξοδο.

Οπότε για να κλείσει το θέμα μας μένουν τελικώς δύο πράγματα:

- Από που να πάρω μπαταρία

- Ποια βάση να κάνω δώρο στον ιδιοκτήτη; :)

Και σχολιάζοντας:

Γιατι οι περισσοτεροι οταν τους χαλαει το Laptop πανε στο Πλαισιο και οταν τους χαλαει το κινητο πανε στον Γερμανο?

Γιατί όπως σου είπαν έχει και εξουσιοδοτημένο service HP και ήταν και ότι πιο κοντινό στην δουλειά μου.

Να στο θέσω διαφορετικά:

αν χάλαγε το δικό μου και ξέροντας το λύσιμο που θέλει, θα το πήγαινα στο Πλαίσιο :hehe:

Ναι, είχα δει μερικά disassembly videos και είναι "τρομακτικά" :p

Καλή τύχη με το service της Acer :wall:

Ειδικά την Alman.....

Πάντως σε γενικές γραμμές μόνο αν τα laptop είναι εντός εγγύησης και δεν έχεις ευχέρεια σε λύση-αρμολόγηση είναι θεμιτό να τα πηγαίνεις στον αντιπρόσωπο για τέτοιου είδους συντηρήσεις.

Πρώτον είναι HP και δεύτερον είπαμε είναι εξουσιοδοτημένοι στο ΠΛΑΙΣΙΟ, εκτός αν εννοείς ότι στο official service η ταρίφα θα ήταν άλλη :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας ένα μικρό search για βάση, νομίζω ότι η NotePal U2 της CoolerMaster στα 20€ θα ήταν καλή περίπτωση.

Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι το laptop έχει διαστάσεις 39.6 cm (W) x 28.5 cm (D) x 4.5 cm (H) ενώ η βάση έχει 34.3 cm (W) x 26.6 cm (D) x 5.86 cm (H)

Δηλαδή κατά 5.3cm μικρότερη στο μήκος και ~2cm μικρότερη στο πλάτος. Δηλαδή κάπως έτσι:

post-4676-1416074745,3385_thumb.jpg

Τα μεσαία πράσινα είναι για είσοδο έξοδο αέρα, το πάνω δεξιά για είσοδο (στο ανεμιστηράκι που και καλά είχε θέμα) και το κόκκινο είναι η έξοδος αέρα από τον ανεμιστήρα. Τα κίτρινα είναι τα λαστιχένια στηρίγματα του laptop και τα γκρι τα λαστιχένια στηρίγματα της βάσης ψύξης. Το άσπρο είναι όλη η βάση.

Όπως βλέπετε τα πάνω λάστιχα είναι εκτός ψύκτρας, οπότε γιαυτό είναι και τα λάστιχα της βάσης. Το θέμα είναι ότι όταν θα λειτουργεί χωρίς μπαταρία το laptop, δηλαδή τις περισσότερες ώρες, το αριστερό λάστιχο δεν θα πατάει κάπου εκτός αν μετατοπιστεί όλη η βάση πιο αριστερά

Μάλλον θα πρέπει να την βρώ κάπου σε εκθεσιακό κομμάτι να δοκιμάσω το laptop απ' ευθείας πάνω της. :p

Όσον αφορά την μπαταρία στον δήσιο έχει αυτές (1, 2), αλλά νομίζω η μπαταρία γράφει πάνω 14,4V και όχι 14,8V ή 11,1V. Έχει σημασία αυτό; Πρέπει να βρω αυθεντικές ή αρκούν οι compatible;

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά,

για να κλείσει και αυτό το θέμα να σας πω ότι τελικά αγοράστηκε η βάση CoolerMaster Notepal U3 στα 26€ η οποία είναι βάση για 19" laptops (περισσεύει 1 εκ περίπου σε κάθε πλευρά).

Προσωπικά η σχεδίαση της και το υλικό της μου άρεσαν πολύ περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη βάση. Έχει τρεις πραγματικά αθόρυβους ανεμιστήρες που σπρώχνουν αέρα, με ρυθμιστή στροφών, οι οποίοι μάλιστα μπορούν να τοποθετηθούν οπουδήποτε πάνω στην ψύκτρα. Για τα λεφτά της είναι ιδανική.

Έτσι τοποθετώντας τους ανεμιστήρες κάτω από τις τρεις υποδοχές αέρα που φαίνονται στις φωτογραφίες του πάνω post έχουμε τα εξής αποτελέσματα στο OCCT Linpack test:

post-4676-1416074871,47_thumb.png

post-4676-1416074871,7732_thumb.png

post-4676-1416074871,8118_thumb.png

Όπως βλέπετε σε idle η θερμοκρασία της CPU αλλά και της GPU ξεκινάνε 7 βαθμούς πιο χαμηλά και σε full load καταλήγουν με 4 βαθμούς λιγότερους. Καθόλου άσχημα λοιπόν ;)

Μάλιστα αν σκεφτεί κανείς ότι οι θερμοκρασίες σε idle έπεσαν από 60+ βαθμούς στους 30- δηλαδή μειώθηκαν στο μισό με ένα φύσημα (να 'σαι καλά LevelOne) και αγορά βάσης, τότε βλέπουμε τεράστια διαφορά. Μάλιστα στο laptop μπήκε και ένας Vertex 2 60άρης και πλέον είναι σα να μιλάμε για ένα τελείως νέο μηχάνημα :upside:

edit: και για να είμαστε απόλυτα σχετικοί με τον τίτλο του θέματος, να πω ότι συνολικά το κόστος για την μείωση στις θερμοκρασίες ήταν 26€ σε αντίθεση με τα 120€ που ζητούσε το ΠΛΑΙΣΙΟ, στο οποίο μάλιστα δώσαμε κερατιάτικα 30€ για τον "έλεγχο".

Μπαταρία δεν έχει αγοραστεί ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.