Jump to content



Παρουσίαση-Δοκιμές CORSAIR FORCE F60 CSSD-F60GB2-BRKT SSD


MOS

Recommended Posts

Καλησπέρα σας κύριοι,

Κατά την συγγραφή ειδήσεων μου γυάλισαν οι SSDs της Corsair από την σειρά Force (και άλλοι πολλοί αλλά δεν) και έτσι αποφάσισα να πάρω έναν από αυτούς με την προϋπόθεση αργότερα να κάνω RAID. Έτσι λοιπόν αποφασίζω να πουλήσω τον X-25M και μια καλή πρωία μπαίνω στο ίντερνετ και παραγγέλνω τον CORSAIR FORCE F60 CSSD-F60GB2-BRKT.

Και σήμερα μόλις ήρθε. Βρε καλώς τον λέω και σκέφτομαι, μωρέ δεν κάνω μια μικρή παρουσίαση/δοκιμαστικό στο thelab.gr να τον έχουμε στην λίστα. Και έτσι που λέτε ξεκινάμε.

Πρώτον πριν μπούμε στο θέμα ας καταλάβουμε για ποιόν πρόκειται ακριβώς. Έχουμε λοιπόν, η επίσημη σελίδα των δίσκων της σειράς Force είναι αυτή. Η σειρά αυτή βασίζεται στους ελεγκτές SandForce SF-1200 και αποτελείται από μοντέλα διαφορετικών χωρητικοτήτων: F40, F60, F80, F120, F160 και F240.

Τα χαρακτηριστικά της εν λόγω σειράς είναι τα εξής:

  • Maximum sequential read speed 285 MB/second

  • Maximum sequential write speed 275 MB/second

  • Random 4K write performance of 50,000 IOPS (4K aligned)

  • Latest generation SandForce controller and MLC NAND flash for fast performance

  • Internal SATA II connectivity

  • TRIM support (O/S support required)

  • No moving parts for increased durability and reliability and quieter operations over standard hard disk drives

  • Decreased power usage for increased notebook or netbook battery life

  • 2.5" form factor for your portable computer needs

  • Included 2.5" to 3.5" bracket for installation on your desktop computer (Not included on F40)

  • Three year warranty

Να πω επίσης ότι το διαθέσιμο firmware για τους συγκεκριμένους SSDs είναι το 2.0 και μπορείτε να το βρείτε εδώ. Ένας οδηγός για την πραγματοποίηση της ενημέρωσης του είναι αυτός εδώ.

Το σύστημα με το οποίο έγιναν οι δοκιμές είναι αυτό της υπογραφής μου και με φωτογραφίες είναι αυτό:

systemo.png

Μερικές φωτογραφίες από τον F60 δίνονται παρακάτω:

Η συσκευασία

09122010-5228.jpg

Το πίσω μέρος της συσκευασίας

09122010002-5229.jpg

Το περιεχόμενο

09122010005-5230.jpg

Κοντινή άποψη

09122010006-5231.jpg

Άλλη μία

09122010007-5232.jpg

Το πίσω μέρος του SSD

09122010008-5233.jpg

Το πάχος του

09122010009-5234.jpg

Με το bracket

09122010010-5235.jpg

Το πίσω μέρος του bracket

09122010011-5236.jpg

Το πάχος του bracket

09122010012-5237.jpg

Αφού κατανοήσαμε πλήρως για ποιόν SSD μιλάμε (:p), ας περάσουμε λοιπόν σε μερικά δοκιμαστικά, να δούμε βρε παιδί τι πιάνει αυτός ο SSD !! Σας ευχαριστώ λοιπόν για την υπομονή σας και είμαι διαθέσιμος για να πραγματοποιήσω κάποιο τεστ της επιθυμίας σας. Απλά κάντε ένα κλικ στο thanks :)

RoadKil Test

roadkil-test-5247.png

HD Tune

hd-tune-5246.png

HD Tune 1

hd-tune-4-5245.png

HD Tune 2

hd-tune-3-5244.png

HD Tune 3

hd-tune-2-5243.png

HD Tach

hd-tach-5242.png

Crystal Disk Mark

crystal-disk-mark-5241.png

Boot Time

boot-5240.png

ATTO Disk

atto-disk-5239.png

AS SSD

as-ssd-5238.png

PCMark 05

pcmark-5266.png

Read Test Suite

read-test-suite-5287.png

Random Read

random-read-5286.png

Linear Read

linear-read-5285.png

Buffered Read

buffered-read-5284.png

Average Read Access

average-read-access-5283.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
σε σχεση με τον ιντελ που ειχες ποιος ειναι καλυτερος?

Ναι σε σχέση με τον ιντέλα, είναι πολύ καλύτερος, είδα τρελό μπουτάρισμα στο σύστημα και τρελό άνοιγμα προγραμμάτων. Έπαθα πλάκα :)

Πολύ καλός ο ΜΟΣ...γιατί οχι Vertex2; νομίζω είναι καλύτερος από τον F60...

επίσης να προσθέσεις στην είδηση ότι η Corsair εμπλουτίζει την σειρά Force με δίσκους SSD F90 και F180...

Δεν πήγα σε vertex 2 παρόλο που είναι ίδιοι ακριβώς γιατί κάπου είδα ότι είχε λιγότερα IOPS, παρόλα αυτά κανένα πρόβλημα. Όσον αφορά τον εμπλουτισμό της σειράς αυτής έως ενημερώσει :

http://www.thelab.gr/eidiseis/i-corsair-parousiazei-dyo-neous-ssds-xwritikotitas-87638.html

Σας ευχαριστώ παιδιά !!

Link to comment
Share on other sites

τοσο η σειρα Force της Corsair οσο και ο Vertex 2 της OCZ τον ιδιο controller

φορανε (Sandforce-1200)

καλοδουλευτος :T:

Ακριβώς με τον ίδιο ελεγκτή και τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά, δυστυχώς δεν μπορούσα να τον ανοίξω να δω τι γίνετε και μέσα γιατί θα έχανα την εγγύηση.

Σε ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Μεγειες :D Μια ερωτηση... το sequential write δεν ειναι λιγο χαμηλο? Γιατι νομιζα οτι πιαναν πανω απο 200 οι sandforce?

Δεν ξέρω τι γίνετε με τα προγράμματα....δες το ATTO τι write έχει !! Αυτό που πρέπει !!:)

Ευχαριστούμε MOS....πολύ ωραία παρουσίαση...

καιρός για έξοδα....!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ....μια χαρά δεν είναι το RAID σου ??? Γιατί έξοδα λοιπόν ??:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πήγα σε vertex 2 παρόλο που είναι ίδιοι ακριβώς γιατί κάπου είδα ότι είχε λιγότερα IOPS, παρόλα αυτά κανένα πρόβλημα.

Ιδιο controller φορανε οι Vertex 2 με τους Force και ακριβως ιδιο firmware της sandforce. Γενικα ειναι ιδιοι σε αντιθεση με αλλες sandforce υλοποιησεις που φορανε πιο "αργο" firmware (βλεπε agility 2).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ....μια χαρά δεν είναι το RAID σου ??? Γιατί έξοδα λοιπόν ??:)

Γιατί το raid είναι με δανεικό Intel και πρέπει να επιστραφεί πριν τις εορτές... ( άντε τα Φώτα το πολυ...)

Αν μπορέσω να σμπρώξω και τον έτερο καπαδόκη ίσως τιμήσω την corsair!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το raid είναι με δανεικό Intel και πρέπει να επιστραφεί πριν τις εορτές... ( άντε τα Φώτα το πολυ...)

Αν μπορέσω να σμπρώξω και τον έτερο καπαδόκη ίσως τιμήσω την corsair!

Κατάλαβα....

BTW: Ενημερώθηκε για ακόμη μια φορά με τεστ από το Everest Ultimate !!:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε σχέση με τον ιντέλα, είναι πολύ καλύτερος, είδα τρελό μπουτάρισμα στο σύστημα και τρελό άνοιγμα προγραμμάτων. Έπαθα πλάκα :)

πολύ καλό το review, αλλά θα ήθελα να σταθώ λίγο εδώ. Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να είδες 'τρελο μπουτάρισμα' και 'τρελο άνοιγμα προγραμμάτων' σε σχέση με τον X25-M (G2? )

μήπως πρίν με τον Intel είχες ταλαιπωρημένη-φορτωμένη εγκατάσταση των windows;

σίγουρα ο δίσκο πετάει δεν αμφισβητείται, αλλά σε καθημερινή χρήση και feeling πόση διαφορά να υπάρχει;;

χωρίς καμία παρεξήγηση ρωτάω, μιας και εχω 2 X- 25M (σε σταθερό 120άρη και λάπτοπ 80άρη) και σκέφτομαι να αγοράσω έναν ακόμα μικρό.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα ο X25m είναι πολύ καλός, ναι για G2 μιλάω......

Το τρελό μπουτάρισμα το είδα τόσο στην φρέσκια εγκατάσταση όσο και τώρα που είμαι όπως είχα τον G2, με τα ίδια προγράμματα, ίδιους οδηγούς και τα συναφή.....

Τι παρεξήγηση βρε ?? Για αυτό είμαστε εδώ για να κάνουμε κουβέντα και να βρίσκουμε καμιά φορά την άκρη !! :):)

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο που βλέπεις τέτοια διαφορά στην αίσθηση μιας και όλα τα Reviews δείχνουν μικρές διαφορές. Πολύ θα ήθελα να μας γράψεις και εντυπώσεις μετά από λίγες βδομάδες χρήσης μιας, αυτός είναι ο λόγος που δεν πήγα σε vertex 2 εγώ και προτίμησα την σίγουρη λύση του intel που είχα 5 μήνες και στο laptop.

Link to comment
Share on other sites

Nice review MOS man.

Nταξ η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν περιμενα να υπαρχουν διαφορες σε σχεση με τον vertex2 , μιας και οι συγκεκριμενοι ssd ειναι σχεδον ιδιοι , με αλλο brand.

Μια ματια που εριξα και στο δικο μου review ειδα οτι το as ssd εβγαλε και ιδιο ακριβως score...

Οποτε η επιλογη ssd ειναι ευκολη.

Οποιον βρεις φτηνοτερο στα ιδια γιγα , τον χτυπας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.