Jump to content




deninho

Recommended Posts

επειδή έχω παρατηρήσει κάποια τρεμοπαίγματα στην οθόνη, κυρίως κατά την εναλλαγή wifi - 2g/3g, αλλά και γενικά σε καθημερινή χρήση σκέφτομαι να το πάω για εναν έλεγχο στην "αρβατο"....έχουμε τπτ εντυπώσεις από το εν λόγω service? να είμαι προετοιμασμένος :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply
επειδή έχω παρατηρήσει κάποια τρεμοπαίγματα στην οθόνη, κυρίως κατά την εναλλαγή wifi - 2g/3g, αλλά και γενικά σε καθημερινή χρήση σκέφτομαι να το πάω για εναν έλεγχο στην "αρβατο"....έχουμε τπτ εντυπώσεις από το εν λόγω service? να είμαι προετοιμασμένος :)

Τι τρεμοπαίγματα ? Με ποια ρομ είσαι ?

Link to comment
Share on other sites

Μιά διακοπή !!!

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ με την βοήθεια σας, και με διάφορες πηγές στο net, το κινητό μου είναι πλέον 2.3.5 stock version με CF-root, ext4 και με ελληνικό πληκτρολόγιο και swype.

Διακοπή ΤΕΛΟΣ !!!

Αν πάω τώρα σε άλλες εκδόσεις για να αρχίζω και εγώ να παίζω λίγο με το κινητό μου, πρέπει κάθε φορά να χάνω όλες τις ρυθμίσεις μου και τις επαφές μου, κτλ, κτλ; Και πρέπει πάλι να περνάω πληκτρολόγια, swype πάλι απ' την αρχή;

Αλήθεια... Για να πάω από την rooted stock 2.3.5 σε MIUI ICS 1.11.19, ποιά είναι τα βήματα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις backup αλλά καλύτερα να είναι καθαρή η εγκατάσταση....Όσο για τις επαφές, μπορείς να τις κρατήσεις σε ένα vcf αρχείο και να τις κάνεις restore μετά.

Έτσι όπως είσαι, κατεβάζεις το .zip της MIUI. Το βάσεις στην sdcard του κινητού σου και μπαίνεις στο recovery, είτε από το μενού του κινητού, είτε όταν αυτό είναι απενεργοποιημένο, πατώντας το κεντρικό κουμπί, την αύξηση της έντασης και το κουμπί εκκίνησης, μόλις ξεκινήσει τα αφήνεις...

Μετά αφού μπεις, κάνεις wipe/system restore, wipe cache και wipe dalvik στο μενού advanced. Μετά επιλέγεις install zip from sdcard->choose zip file και επιλέγεις το αρχείο το οποίο θες να κάνεις εγκατάσταση και προχωράς.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος... 4 απορίες

1. Πρέπει να επαναφέρω το fs από ext4 σε rfs πρίν το κάνω αυτό;

2. Πώς κάνω export τα contacts σε vcf file ?

3. Wipe dalvik ??? Δεν θυμάμαι να έχω τέτοια επιλογή.

4. Αν δεν μ' αρέσει και θέλω να την βγάλω, μπορώ να ξαναβάλω με την ίδια διαδικασία που ακολούθησα για την stock (odin 1.85) και μετά root, και μετά ext4, και μετά κτλ, κτλ ???

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος... 4 απορίες

1. Πρέπει να επαναφέρω το fs από ext4 σε rfs πρίν το κάνω αυτό;

2. Πώς κάνω export τα contacts σε vcf file ?

3. Wipe dalvik ??? Δεν θυμάμαι να έχω τέτοια επιλογή.

4. Αν δεν μ' αρέσει και θέλω να την βγάλω, μπορώ να ξαναβάλω με την ίδια διαδικασία που ακολούθησα για την stock (odin 1.85) και μετά root, και μετά ext4, και μετά κτλ, κτλ ???

1. Όχι

2. Δεν έχει στις επιλογές του μενού των επαφών εξαγωγή στην Sd card ?

3. Είναι στο menu advanced του Recovery.

4. Ναι κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και την πέρασα κανονικότατα.... Πολύ ωραίο το Interface. Πολύ καλό το feature που μπορείς και φτιάχνεις φακέλους. Απορίες τώρα...

1. Ελληνικό πληκτρολόγιο;

2. Ελληνικό Swype ;

3. To Firewall το χρειάζομαι, ναι ή όχι;

Αυτές τις λίγες για τώρα... :T:

Link to comment
Share on other sites

1. Ελληνικό πληκτρολόγιο;

2. Ελληνικό Swype ;

Βασικότερο το 2 για εμένα, μιας και με έχει βολέψει αφάνταστα. Το gingerbread swype keyboard που έχω στο πρώτο ποστ, δεν λειτουργεί. Το εγκατέστησα αλλά δεν το εμφανίζει.

Αν δεν υπάρχει ελληνικό swype θα ήθελα κι εγώ μια πρόταση για -free- ελληνικό πληκτρολόγιο

3. To Firewall το χρειάζομαι, ναι ή όχι;

Προσωπικά το ενεργοποίησα, κι αφαίρεσα τις εφαρμογές που δε θέλω να συνδέονται στο νετ όταν είμαι με data plan, κι όσες δε θέλω να συνδέονται καθόλου (ούτε με wifi ούτε με data plan)

Link to comment
Share on other sites

Τι τρεμοπαίγματα ? Με ποια ρομ είσαι ?

μου το έχει παρουσιάσει με όλες...με CM, με miui, με 2.3.3, 2.3.5

τις έχω περάσει όλες ένα χέρι :Ρ Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος? Σαν παρεμβολές στην οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

μου το έχει παρουσιάσει με όλες...με CM, με miui, με 2.3.3, 2.3.5

τις έχω περάσει όλες ένα χέρι :Ρ Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος? Σαν παρεμβολές στην οθόνη?

Αν στο παρουσιάζει σε όλες έχω να σου προτείνω το εξής.

Φλάσαρε μία ΕΠΙΣΗΜΗ rom στο κινητό σου. Αν συνεχίσει ίσως να έχεις θέμα με hardware και όχι Software.

Θα μου πεις και γιατί έχω θέμα με τις άλλες rom που όλοι οι άλλοι τις περνάνε χωρίς θέμα;

Η απάντηση είναι ότι το συνάντησα με Galaxy φίλης που δεν δεχότανε απλά custom rom. Με επίσημη όλα καλά.

Δοκίμασέ το.

Επίσης μην ξεχνάς τα wipe cache and wipe davlik cache όταν φλασάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγώ την εμπειρία μου με την miui! Την έβαλα εχτεσ και μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις. Απίστευτα γρήγορη! Έβαλα το htc ime keyboard και δουλεύει τελεία! Το καλύτερο keyboard!Το είχα και στην stock! Πέρασα και Google maps και τώρα τα έχει όλα! Το μόνο που με προβλημάτισε ήταν κάποια fc στο market! Αλλά σκέφτομαι να περάσω άλλο kernel και πιστεύω θα φτιάξει! Εσείς έχετε αφήσει τον stock kernel?

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.