Jump to content



Περί εγγύησης και υποστήριξης προϊόντων


Recommended Posts

Δεν ξαναπληρωνω φράγκο για ψηφιακή που δεν παρουσιάζει πληροφορίες,

όπως :

1) πόσα χρόνια θα μείνει στην αγορά υποστηριζόμενη από την εταιρεία ?

2) Σε ποια χρονολογία σταματά το ημερολόγιο της ?

Με παράδειγμα την Olympus , όπου ξαφνικά και απότομα πέταξε μια ανακοίνωση,

και έσβησε με μια δήλωση Black list 80 μοντέλα από ψηφιακές , διαγράφοντας την υποστήριξη προς αυτές .

Ναι ήταν μοντέλα 5-10 ετών .... και ποιος είναι αυτός που θα μου επιβάλει να πετάω 1000 - 1500€ κάθε δέκα χρόνια ??

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι περιμένεις να σε υποστηρίζουν μια ζωή; Κάθε προϊόν έχει EOL και το πόσο θα τις υποστηρίζουν εξαρτάται κι από τις πωλήσεις του. 2 χρόνια εγγύηση σου δίνουν, από κει και πέρα δεν είναι υποχρεωμένοι να σε εξυπηρετήσουν. Να σου χρεώνουν τότε την μηχανή 50φορές πάνω για να έχεις ανταλλακτικά μέχρι να λιώσουν οι επαφές.

Link to comment
Share on other sites

Η οlympus που εχεις ειναι αυτη που τραβα 1600χ1200 και δεν μπορεις να τις δεις full sized στην καινουρια σου οθονη ??

Ναι και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος στο βαθμό που έχω τέσσερις ίδιες .

Τρεις C2100 UZ & Μια E100RS .

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=246.0

Ολο το θέμα ειναι στημένο απο εμένα, αλλά σε μεταφορά του θέματος μέσα στο φόρουμ ,

η πρώτη σελίδα εχει το όνομα του συντονιστή που έκανε την μεταφορά .. άγνωστο το γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Με παράδειγμα την Olympus , όπου ξαφνικά και απότομα πέταξε μια ανακοίνωση,

και έσβησε με μια δήλωση Black list 80 μοντέλα από ψηφιακές , διαγράφοντας την υποστήριξη προς αυτές .

Ναι ήταν μοντέλα 5-10 ετών .... και ποιος είναι αυτός που θα μου επιβάλει να πετάω 1000 - 1500€ κάθε δέκα χρόνια ??

Τι υποστηριξη εννοεις? Νομιζω πως το τελικο αποτελεσμα μιας μεσης σημερινης point and shot είναι καλύτερο απο αυτών.

Συζητας για μηχανες ψηφιακες 10 ετων στα 1 με 2 mpixels..

Τοτε μπορει να καναν 1000 ευρω, αλλα ήταν πολυ αρχή ακομη. Αν παρεις μια των 1000 ευρω (dslr προφανως) τωρα, θα είναι μια καλη μηχανη και μετα απο 10-20 χρόνια και δεν θα εχεις θεμα.

Κατα τη γνώμη μου απλως δεν επρεπε να επενδυσεις τοσο πολυ τοτε. Καλυτερα να ειχες παρει μια αναλογικη με αυτα τα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις μια των 1000 ευρω (dslr προφανως) τωρα, θα είναι μια καλη μηχανη και μετα απο 10-20 χρόνια και δεν θα έχεις θέμα.

Μπορώ να μιλάω για ώρες, για τέτοια θέματα , αλλά το παράδειγμα με αποσπομενους φρέσκους φακούς με ηλεκτρονικά εξαρτήματα και Firmware , που μπλοκάρισαν λόγο εισροής υγρασίας , δεν αντιμετωπίστηκε με την δέουσα σοβαρότητα απο κάποιες εταιρείες , και ενώ θεωρητικά καλυπτόταν οι άνθρωποι από εγγύηση , έμειναν ακάλυπτοι με αποτέλεσμα να υποχρεωθούν να αγοράσουν ξανά τον ίδιο φακό , και να ξοδέψουν 600-1000 €.

μετα απο 10-20 χρόνια και δεν θα έχεις θέμα.

Εχω φτάσει στο σημείο να μπορώ να επισκευάζω τις μηχανές μου,

με αγορά ακόμα και μεταχειρισμένων που γίνονται δότες,

και σε διαβεβαιώ ότι η βλάβη στα χειριστήρια ζοομ ή ακόμα και στην εσωτερική μπαταρία μνήμης ,

δεν θα επιτρέψει σε καμιά μηχανή να διαβιώσει χωρίς ανταλλακτικά για πάνω από δέκα χρόνια.

Εχω αγοράσει τα πάντα όλα από έχτρα φακούς και σύστημα εξωτερικού ψηφιακού φλας OLYMPUS,

εάν δεν είχα περισσότερες από μια μηχανές , ένα σύνολο αξεσουάρ των 2000€ θα έπρεπε να την ακολουθήσουν στον κάδο,

εάν πάθαινε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε εντελως off αλλα δεν αντεχα αλλο να ακουω μπαρουφες....

Δλδ ρε Overvolt επειδη "στον πιασαν" πριν 10 χρονια τωρα θα πρεπει ισοβια να σε υποστηριζουν?

Ψηφιακη μηχανη αγορασες οχι πολεμικο αεροσκαφος με EOL 40 χρονια...

Στο κατω κατω δικια σου ανοησια ηταν αν πεταξες χιλιαδες ευρω σε ανταλλακτικα, για ενα μηχανημα που μονο μουσιακο θα μπορουσε να χαρακτηριστει.

Σκεφτομαι να κανω παραπονα γιατι η AMD δεν υποστηριζει πλεον το SlotA και η αγαπημενη μου τοτε Αbit εχει να βγαλει BIOS για την KA7-100 απο τον Αυγουστο του 2000!!

ΑΙΣΧΟΣ!Αρπακολλατζιδες ξεφτιλισμενοι σχιστοματιδες! :hang3:

Link to comment
Share on other sites

και σε διαβεβαιώ ότι η βλάβη στα χειριστήρια ζοομ ή ακόμα και στην εσωτερική μπαταρία μνήμης ,

δεν θα επιτρέψει σε καμιά μηχανή να διαβιώσει χωρίς ανταλλακτικά για πάνω από δέκα χρόνια.

Αυτο με τα χειριστηρια ζουμ δεν παιζει στην περιπτωση που σου ανεφερα, αφου το ζουμ ειναι στο φακο. Οποτε στην χειροτερη αλλαζεις φακο.

Τωρα με εγγυησεις και επισκευες δεν ξερω τι παιζει σε φακους, αλλά έχω την εντύπωση οτι οι εταιρείες (πχ Nikon) υποστηρίζουν αρκετά παλιούς φακούς και θα συνεχίσουν, γιατί απλώς η αξία ενός φακού δεν χάνεται στον ίδιο βαθμό που χάνεται για μια μηχανή.

Τώρα για την εσωτερική μπαταρία μνήμης ομολογώ οτι δεν γνωρίζω κατι. Τι ακριβώς είναι? Πρώτη φορά το ακούω. Έχεις κάποιο link να μου δώσεις? Ευχαριστω!

//Είμαστε τελείως off, αλλα συμβαίνουν και αυτα..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η Canon μου άλλαξε δωρεάν αισθητήρα στην A95 (5MP, 400e το 2004) στο πλαίσιο μαζικού call για faulty αισθητήρα που σε υγρασία τα έπαιζε (της SONY ο αισθητήρας LOL). Κι αυτό μετά από 4 χρόνια, εκτός εγγύησης. Αν έχει @@ η εταιρία δε σε πουλάει εύκολα. Αν φυτοζωεί, πουλάει και τη μάνα της.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η Canon μου άλλαξε δωρεάν αισθητήρα στην A95 (5MP, 400e το 2004) στο πλαίσιο μαζικού call για faulty αισθητήρα που σε υγρασία τα έπαιζε (της SONY ο αισθητήρας LOL). Κι αυτό μετά από 4 χρόνια, εκτός εγγύησης. Αν έχει @@ η εταιρία δε σε πουλάει εύκολα. Αν φυτοζωεί, πουλάει και τη μάνα της.

Εντάξει στα μαζικά call για ελαττωματικά προϊόντα είναι αλλιώς. Τότε προφανώς το αλλάζουν :Ρ

Link to comment
Share on other sites

και μιας και κουτσα στραβα ψιλομπαινουμε στο νοημα του thread με το ποστ του αggelopas (ανεφερε τη λεξη sony)..ας το συνεχισουμε ετσι.

Που λέτε παιδιά, η δικιά μου OLYMPUS χρησιμοποιεί αισθητήρα SONY βαρέλι με σταθεροποιητή CANON,

και τα ρέστα OLYMPUS ..

:laughing::laughing::laughing::laughing:

Και κανένας samael δεν θα κάνει κουμάντο στην δικιά μου τσέπη.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι περιμένεις να σε υποστηρίζουν μια ζωή; Κάθε προϊόν έχει EOL και το πόσο θα τις υποστηρίζουν εξαρτάται κι από τις πωλήσεις του. 2 χρόνια εγγύηση σου δίνουν, από κει και πέρα δεν είναι υποχρεωμένοι να σε εξυπηρετήσουν. Να σου χρεώνουν τότε την μηχανή 50φορές πάνω για να έχεις ανταλλακτικά μέχρι να λιώσουν οι επαφές.

Με το σκεπτικό σου δηλαδή καλώς η HP δεν βγάζει drivers για Win 7 64 bit για τον σκάνερ μου, τον HP 4400C.

Δεν είναι έτσι όμως.

Διότι εγώ που σκανάρω 1 σελίδα το χρόνο (=προφανώς, για να έχω τέτοιο scanner χωρίς ADF) δεν θα αγοράσω το καινούριο. Απλά δεν θα αγοράσω καν HP, και επίσης, δεν θα δώσω πολλά χρήματα για να αγοράσω κάτι (αφού σε 2-3 χρόνια μπορεί να βγει win 8 και πάλι να μην παίζει - ή να μην παίζει σωστά).

Επίσης, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΝΤΙΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ να πετάς τις παλιές συσκευές που δουλεύουν, γιατί το κόστος κατασκευής και τα υλικά που χρησιμοποιούνται και το κόστος ανακύκλωσης υπερβαίνουν κατά πολύ τα 0.0000001 mW αυξημένης κατανάλωσης λόγω χειρότερων π.χ. βηματικών μοτέρ.

Το ότι έχουμε συνηθίσει σε προϊόντα EOL 15νθήμερου τύπου GPU, δεν σημαίνει ότι είναι φρόνιμο να πετάμε τα παλιά, εφ'όσον κάνουμε εννοείται τη δουλειά μας και μας ικανοποιούν.

Για φανταστείτε τις αυτοκινητοβιομηχανίες να σου λένε ότι στα 5-10 χρόνια δεν έχουν ανταλλακτικά . . . (που στα 15-20 στο λένε. . . ).

Link to comment
Share on other sites

Με το σκεπτικό σου δηλαδή καλώς η HP δεν βγάζει drivers για Win 7 64 bit για τον σκάνερ μου, τον HP 4400C.

Δεν είναι έτσι όμως.

Διότι εγώ που σκανάρω 1 σελίδα το χρόνο (=προφανώς, για να έχω τέτοιο scanner χωρίς ADF) δεν θα αγοράσω το καινούριο. Απλά δεν θα αγοράσω καν HP, και επίσης, δεν θα δώσω πολλά χρήματα για να αγοράσω κάτι (αφού σε 2-3 χρόνια μπορεί να βγει win 8 και πάλι να μην παίζει - ή να μην παίζει σωστά).

Κάποιο δικιο εχεις.

Αλλα πάντα πρεπει να υπάρχει ένα όριο.

Γιατι με την ιδια λογικη θα πρεπει ακόμη να βγαζουν drivers για τον πρώτο τους εκτυπωτή ή/και σκανερ.

(Αν και αυτο το σκανερ σου δεν πρεπει να ειναι τοσο παλιο και συνεπως απλώς είναι τρόμπες στην ΗΡ που δεν βγαζουν drivers...)

Anyway! Δεν ξαναγράφω γιατι το παρακάναμε στο :OT:. Σε λίγο θα αρχίσουμε να λέμε και για τα αυτοκίνητα:p:p

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο δικιο εχεις.

Anyway! Δεν ξαναγράφω γιατι το παρακάναμε στο :OT:. Σε λίγο θα αρχίσουμε να λέμε και για τα αυτοκίνητα:p:p

Τίποτα δεν είναι Off topic ....

Ακόμα και το αρχικό μου μήνυμα , πρώτο πάνω πάνω , ζητάει να μάθει τα ψιλά γράμματα περί εγγυήσεων SONY,

προκειμένου να αποφασίσει ο κάθε σκεπτόμενος εάν αξίζει τον κόπο , να πληρώσει το τίμημα για ένα από τα νέα μοντέλα.

Για τον συντηρητικό Ελληνα που είναι ο μέσος όρος , η καλή μηχανή είναι επένδυση,

και πιθανά σήμερα, λόγο κρίσης , ίσως να είναι πλέον απλά ένα άπιαστο όνειρο.

Ο sotiris έχει 1000 φορές δίκαιο , και το πρόβλημα λογισμικού εχει παρατηρηθεί επανειλημμένα,

και στο λογισμικό για φωτογραφικές μηχανές , που κατά καιρούς δίνει η κάθε εταιρεία μαζί με την μηχανή.

Και ιδιαίτερα στην απευθείας σύνδεση PC με μηχανή μέσο USB .

Το οτι βλέπουν σήμερα τις μηχανές τα Windows ως εξωτερικό δίσκο , είναι μια λύση που κάπως βοήθησε την κατάσταση αλλά δεν το έχουν όλες οι μηχανές.

Και τέλος και εγώ έχω ακριβό σκάνερ απο EPSON, χωρίς οδηγό για τα 7αρια ,

και είναι ένας ακόμα λόγος που δεν προχωρώ σε αλλαγή λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

τωρα πειτε οτι θελετε εδω περα!!!

και μιας και μπορω να γραψω κατιτις παραπανω πλεον...

Ναι ήταν μοντέλα 5-10 ετών .... και ποιος είναι αυτός που θα μου επιβάλει να πετάω 1000 - 1500€ κάθε δέκα χρόνια ??

Αν δεν εχεις επιγνωση του τι αγοραζεις καθε φορα ,παρε τον samael για συμβουλο σου.

Η μηχανη θεωρεται ξεπερασμενη ας πουμε απο το 2005 (αν οχι νωριτερα) και επειτα..6χρονια πριν....και ναι ..ηταν ακριβα 11 χρονια πριν.Οποτε μην κλαιγεσαι για το 1000αρικο.Το θελες και το δωσες γιατι πιστευες οτι αξιζει..για τον α η β λογο.Και εγω εσκασα ενα 500αρικο το 2004 ...την χαρηκα..την εδωσα ενα 150αρη 2 χρονια μετα και εκτοτε εχω σκασει πολλαπλασια για κατι που με ευχαριστει.Νο biggie..

Οτι εχεις αγορασει μπορεις να τα χρησιμοποιησεις αλλου.Τα χαζοφακουδακια extenders w.angle κλπ μπορεις να τα βαλεις σε οτιδηποτε παιρνει φιλτρα 49mm διαμετρο (νομιζω 49αρια ειναι) ανεξαρτητως μηχανης.Το φλας το χρησιμοποιεις σε αλλη olympus ...ή απλα σε αλλη μηχανη σε manual ρυθμισεις.(νομιζω 12volto ειναι triggered).

Πλεον μια οποιαδηποτε μηχανη των 150-200Ε σε υπερκαλυπτει και σενα και την μηχανη σου.

Αν παλι θες να χρησιμοποιεις την συγκεκριμενη προβλημα σου ..και καλα κανεις..απλα δεν χρειαζεται να επιχειρηματολησεις υπερ της.Πες οτι σε καλυπτει απλα και ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.