Jump to content



Περί εγγύησης και υποστήριξης προϊόντων


Recommended Posts

Ειναι αρκουδεηδες,οπως ολη η βιομηχανια.Προχθες πηρα σε εναν τυχαρπαστο βρωμογερμανο που λεει οτι και καλα κανει τιουνιγκ μπεμβε (πως τον λεγανε,Πιτσερ ,Φιτσερ,Σνιτσερ καπως ετσι θα σας γελασω,χαχα σας γελασα) και μου λεει ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝΕ ΚΟΜΠΡΕΣΟΡ ΚΙΤ για το Ε21.

Link to comment
Share on other sites

Πειράζει που ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα; Όλες οι εταιρίες ηλεκτρονικών και ψηφιακών συστημάτων δίνουν εγγύηση στα προϊόντα τους από 2-3 χρόνια. Από εκεί και πέρα το support επεκτείνεται σιωπηλά έως και 1-2 χρόνια από τη στιγμή που θα βγει ο αντικαταστάτης του προηγούμενου μοντέλου. Δηλαδή άντε συνολικά να υπάρχει υποστήριξη για 5 χρόνια. Στην τελική και εφόσον έχουμε να κάνουμε με συσκευές που αντικαθίστανται λίγο πολύ σχετικά εύκολα (και όχι, για τέτοιες συσκευές όπως αυτές που αναφέρει ο overvolt δεν ακολουθούν οι εταιρίες τον απλό χρήστη αλλά τον επαγγελματία που θέλει ανά πάσα στιγμή να έχει ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά) είναι λογικό να είναι λίγα τα χρόνια υποστήριξης.

Επίσης, μιας και αναφέρθηκαν και παραδείγματα για υποστήριξη scanner/printer, θα πρέπει να πούμε ότι οι εταιρίες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Δεν θα κάτσουν να σκάσουν αν ο scanner 10ετίας δεν υποστηρίζεται στα windows 7 δεδομένου ότι με πολύ λιγότερα λεφτά από όσο κόστισε εκείνος ο scanner μπορεί κανείς να αγοράσει το τελευταίο πολυμηχάνημα που πλασάρουν. Πάντως οικολογία και εμπόριο δεν πάνε μαζί. Μπορεί να είναι αντιοικολογικό να πετάξεις scanner που δουλεύει αλλά η εταιρία πάνω απ' όλα βάζει το κέρδος ούτως ή άλλως. Απλώς σου πασάρει ως αντιοικολογικό το να έχεις έναν scanner που καταναλώνει πολύ ρεύμα κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρκουδεηδες,οπως ολη η βιομηχανια.Προχθες πηρα σε εναν τυχαρπαστο βρωμογερμανο που λεει οτι και καλα κανει τιουνιγκ μπεμβε (πως τον λεγανε,Πιτσερ ,Φιτσερ,Σνιτσελ καπως ετσι θα σας γελασω,χαχα σας γελασα) και μου λεει ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝΕ ΚΟΜΠΡΕΣΟΡ ΚΙΤ για το Ε21.

fixed :p

Link to comment
Share on other sites

τι να πουμε και εμεις με τις dslr δηλαδη...για κανε πλακα να σου χαλασει μετα την εγγυηση να δεις ποσες compact παιρνεις με τα αυτα που θα πληρωσεις στο service, δε πα να ειναι και το λαμπακι της...

Και μιλαμε οτι κοστιζουν τα μαραφετια...θα μου πεις, ναι αλλα ακομα και τωρα θα βρεις ανταλακτικα για μηχανη 5τιας(βρε και 10ετιας, ακομα και φιλματες)...ναι θα βρεις, αλλα αυτη ειναι και η διαφορα μιας pro μηχανης με μιας ερασιτεχνικης...περα απο επιδοσεις ειναι και η υποστηριξη, διαθεσιμοτητα στα ανταλακτικα κτλπ κτλπ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο παλιά η μηχανή σου. Αν και από reviews που είδα ήταν πολύ καλή στην εποχή της. Μπράβο πάντως που την κατσαβιδιάζεις μόνος σου.

Να σε καλά ..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μιας και αναφέρθηκαν και παραδείγματα για υποστήριξη scanner/printer, θα πρέπει να πούμε ότι οι εταιρίες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Δεν θα κάτσουν να σκάσουν αν ο scanner 10ετίας δεν υποστηρίζεται στα windows 7 δεδομένου ότι με πολύ λιγότερα λεφτά από όσο κόστισε εκείνος ο scanner μπορεί κανείς να αγοράσει το τελευταίο πολυμηχάνημα που πλασάρουν. Πάντως οικολογία και εμπόριο δεν πάνε μαζί. Μπορεί να είναι αντιοικολογικό να πετάξεις scanner που δουλεύει αλλά η εταιρία πάνω απ' όλα βάζει το κέρδος ούτως ή άλλως. Απλώς σου πασάρει ως αντιοικολογικό το να έχεις έναν scanner που καταναλώνει πολύ ρεύμα κλπ κλπ.

Συμφωνω σε ολα. Αλλα....

Οταν τέλη του 2007 αγοραζω βιντεοκαμερα SONY (τα ηθελα κι εγω, ενα πραγμα SONY αγορασα στη ζωη μου) και το 2008 μου λενε οτι πλεον δεν παρεχεται υποστηριξη στα sVista λες, ενταξει, το καταπινεις και κρατας το laptop με τα XP να κανεις τη δουλεια σου. Μετα απο 3 χρονια βεβαια, δεν περιμενεις τιποτα για υποστηριξη στα Win7 και μενεις με το π@υλι στο χερι οταν πλεον και στο laptop εχεις βαλει 7 και ψαχνεις ξεμπαρκους υπολογιστες με WinXP για να κανεις τη δουλεια σου.

Δεν μιλαμε για 3-4-10 χρονια. Μιλαμε για ενα ετος διαφορα απο το 2007 που αγοραστηκε η καμερα μεχρι το 2008.

Ηταν δυσκολο να βγαλουν drivers. Και οχι, δεν εχω αλλα 500+€ να "πεταξω" για βιντεοκαμερα. Ηθελα να την χρησιμοποιω και πλεον το αποφευγω.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μιας και αναφέρθηκαν και παραδείγματα για υποστήριξη scanner/printer, θα πρέπει να πούμε ότι οι εταιρίες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Δεν θα κάτσουν να σκάσουν αν ο scanner 10ετίας δεν υποστηρίζεται στα windows 7 δεδομένου ότι με πολύ λιγότερα λεφτά από όσο κόστισε εκείνος ο scanner μπορεί κανείς να αγοράσει το τελευταίο πολυμηχάνημα που πλασάρουν. Πάντως οικολογία και εμπόριο δεν πάνε μαζί. Μπορεί να είναι αντιοικολογικό να πετάξεις scanner που δουλεύει αλλά η εταιρία πάνω απ' όλα βάζει το κέρδος ούτως ή άλλως. Απλώς σου πασάρει ως αντιοικολογικό το να έχεις έναν scanner που καταναλώνει πολύ ρεύμα κλπ κλπ.

Ναι, απλά εγώ αν ήμουνα η EPA, ή ακόμη καλύτερα, αν ήμουνα ΣΤΗΝ EPA (πιο πιθανό) θα τους κυνήγαγα για αυτήν τους την πολιτική.

Ο scanner 10ετίας δεν υποστηρίζεται ούτε στα 64bit Vista (αμφιβάλλω δε και για την 32-bit υποστήριξη) οπότε δεν μιλάμε για 10ετία αλλά για 5ετία (2001-2006).

Και προσωπικά έναν εκτυπωτή / σκάνερ κλπ. τον κρατάω 10 χρόνια, και μπορεί και παραπάνω.

(έχω και 15ετίας 4 εκτυπωτές και δουλεύουν μια χαρά).

Δεν είναι θέμα να αγοράσω άλλα, έχω κι άλλα, αλλά το θέμα είναι να δουλεύουν αυτά που έχω.

Δηλαδή να τα πετάξω, ή να έχω το netbook για scan/print server?

Τα hardware πρέπει να υποστηρίζονται, αυτό που γίνεται είναι απάτη, γιατί πολλές φορές με το που αλλάζει το OS μένεις ξεκρέμαστος (π.χ. το παράδειγμα του jax).

Και επιμένω, όταν με μια συσκευή ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ σου, δεν υπάρχει λόγος να την πετάξεις.

Και διαφωνώ και εντελώς με την προοπτική να πετάμε hardware που δουλεύει όταν δίπλα μας άνθρωποι μαζεύουν φαγητό από τα σκουπίδια (που θα μπορούσαμε να το σενιάρουμε και να δουλέψει και γι' αυτούς, αντί να το στείλουμε για -δήθεν- ανακύκλωση στις χωματερές της κίνας).

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσω από το τέλος:

"Και διαφωνώ και εντελώς με την προοπτική να πετάμε hardware που δουλεύει όταν δίπλα μας άνθρωποι μαζεύουν φαγητό από τα σκουπίδια (που θα μπορούσαμε να το σενιάρουμε και να δουλέψει και γι' αυτούς, αντί να το στείλουμε για -δήθεν- ανακύκλωση στις χωματερές της κίνας)."

Θέτεις ιδεολογικοπολιτικό ζήτημα δεδομένου ότι τόσα χρόνια στην φτώχεια των αφρικανικών και μη κρατών στηρίζονταν το καπιταλιστικό σύστημα. Τώρα ξύπνησες που η φτώχεια χτύπησε και την Ελλάδα; Όλο το σύστημα στον υπερκαταναλωτισμό στηρίζεται ούτως ή άλλως. Γιατί νομίζεις τα αυτοκίνητα πλέον δεν αντέχουν πάνω από 7-10 χρόνια όταν προ 20ετίας το μέσο προσδόκιμο ζωής τους ήταν τα 15-20 χρόνια; Μα για να αναπαράγονται και να αυξάνονται τα κέρδη των εταιριών προφανώς! Οπότε λίγο ενδιαφέρει τις εταιρίες τί πιστεύει ο καθένας. Αυτές το μόνο που θέλουν είναι να αυξάνεται με συγκεκριμένο ρυθμό ο ετήσιος τζίρος τους. Ως ένα σημείο είναι και λογικό. Πάντως δεν είμαι υπάλληλος κάποιας εταιρίας για να τις υπερασπιστώ, απλή αναφορά στα δεδομένα του συστήματος κάνω.

Ας πάμε τώρα και στα υπόλοιπα: αφού η ίδια η Microsoft σου λέει ότι τα 64bit λειτουργικά τους παρέχουν περιορισμένη υποστήριξη συσκευών εσύ γιατί πας και τα εγκαθιστάς όταν έχεις τόσο παλιές συσκευές; Κάτσε με τα windows XP 32bit και τελείωσε η ιστορία! Τους μόνους που δικαιολογώ στο θέμα των οδηγών είναι οι linuxάδες που τόσα χρόνια μόνο μια χούφτα εταιρίες προσφέρουν επίσημη υποστήριξη των συσκευών τους στο linux.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσω από το τέλος:

"Και διαφωνώ και εντελώς με την προοπτική να πετάμε hardware που δουλεύει όταν δίπλα μας άνθρωποι μαζεύουν φαγητό από τα σκουπίδια (που θα μπορούσαμε να το σενιάρουμε και να δουλέψει και γι' αυτούς, αντί να το στείλουμε για -δήθεν- ανακύκλωση στις χωματερές της κίνας)."

Θέτεις ιδεολογικοπολιτικό ζήτημα δεδομένου ότι τόσα χρόνια στην φτώχεια των αφρικανικών και μη κρατών στηρίζονταν το καπιταλιστικό σύστημα. Τώρα ξύπνησες που η φτώχεια χτύπησε και την Ελλάδα; Όλο το σύστημα στον υπερκαταναλωτισμό στηρίζεται ούτως ή άλλως. Γιατί νομίζεις τα αυτοκίνητα πλέον δεν αντέχουν πάνω από 7-10 χρόνια όταν προ 20ετίας το μέσο προσδόκιμο ζωής τους ήταν τα 15-20 χρόνια; Μα για να αναπαράγονται και να αυξάνονται τα κέρδη των εταιριών προφανώς! Οπότε λίγο ενδιαφέρει τις εταιρίες τί πιστεύει ο καθένας. Αυτές το μόνο που θέλουν είναι να αυξάνεται με συγκεκριμένο ρυθμό ο ετήσιος τζίρος τους. Ως ένα σημείο είναι και λογικό. Πάντως δεν είμαι υπάλληλος κάποιας εταιρίας για να τις υπερασπιστώ, απλή αναφορά στα δεδομένα του συστήματος κάνω.

Ας πάμε τώρα και στα υπόλοιπα: αφού η ίδια η Microsoft σου λέει ότι τα 64bit λειτουργικά τους παρέχουν περιορισμένη υποστήριξη συσκευών εσύ γιατί πας και τα εγκαθιστάς όταν έχεις τόσο παλιές συσκευές; Κάτσε με τα windows XP 32bit και τελείωσε η ιστορία! Τους μόνους που δικαιολογώ στο θέμα των οδηγών είναι οι linuxάδες που τόσα χρόνια μόνο μια χούφτα εταιρίες προσφέρουν επίσημη υποστήριξη των συσκευών τους στο linux.

Απλά το θέμα δεν είναι τι κάνω εγώ.

Εγώ προσωπικά την έχω βρει τη λύση, δεν αγοράζω τίποτα πλέον εκτός από gadget-άκια με ημερομηνία λήξης, και όταν αγοράζω κάτι το αγοράζω με short term προοπτική να το λιώσω και μετά βλέπουμε.

Το θέμα είναι η πολιτική των εταιριών ως προς το θέμα της ανακύκλωσης και επαναχρησιμοποίησης των συσκευών τους, καθώς και της τεχνικής τους υποστήριξης, κυρίως από άποψη λογισμικού.

Να πω κάτι ακραίο?

Έχω ένα Yamaha ηχοσύστημα μοντέλο 1991 (το είχα αγοράσει όταν τελείωνε το μοντέλο το 1995).

Η Yamaha το υποστηρίζει ακόμη.

Έστειλα e-mail στην Yamaha Ιαπωνίας για κάτι που ήθελα να επισκευάσω, και μου έστειλε mail ο Νάκας να πάω να φωτοτυπήσω το service manual.

Για μένα αυτό μετράει, και όταν θα πάρω ένα Home Cinema, θα φροντίσω ο ενισχυτής μου κλπ. να είναι Yamaha.

Έτσι κερδίζεις τον καταναλωτή, με σωστή πολιτική απέναντί του.

Αν το ηχοσύστημα ήταν Sony, η Sony απλά θα με είχε γραμμένο στα παλιά της τα παπούτσια.

Μεγάλη εταιρία και η Sony, αλλά φημίζεται για το τραγικό after sales.

Και κάτι άλλο, η HP "ξέχασε" να βγάλει software για τα 7 64bit.

Μελάνια όμως, "θυμάται" να μου πουλάει.

Κατανοώ ακριβώς πώς δουλεύει το σύστημα btw :)

edit: αυτή η EPA, όχι η ΕΡΑσπορ:

http://www.epa.gov/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.