Jump to content



Project ''Bista''. Part -15 ( Vga ram cooler)


Recommended Posts

Project ''Bista''. Part -9 (Στήριξη μητρικής - episode 2)

Καλημέρα/σπέρα.:)

Μετά από καιρό ξανά μαζί με νέο episode, αυτή την φορά το τελευταίο όσον αφορά την στήριξη της μητρικής.

Όπως είχα πει και στο προηγούμενο episode από εδώ γεννήθηκε η ιδέα του project...συγκεκριμένα το ντύσιμο της

μητρικής περιφερειακά με καρέ αλουμινίου 50x20mm. όπως και έγινε.

5ROQb.jpg

Αν θυμάστε το back panel είχε εντοιχιστεί στο τέταρτο κομμάτι καρέ, αυτό που θα ντύσει το πίσω μέρος της μητρικής.

Dx7Na.jpg

Πάμε τώρα στα σημερινά.:)

Το τέταρτο καρέ είχε μείνει ημιτελές οπότε έπρεπε να δεχτεί το σχετικό φινίρισμα.

66njZ.jpg

Ξεκίνησε το λιμάρισμα, και η δουλειά στις εικόνες που ακολουθούν.

MvlNP.jpg

VUgUM.jpg

Qm7fd.jpg

GXwXI.jpg

VVj8d.jpg

Τα δύο ανοίγματα που είχαν πρόχειρα γίνει δέχτηκαν επίσης φινίρισμα, αλλά αυτά θα δείτε στη συνέχεια τι εξυπηρετούν.

6fqtg.jpg

jI3uj.jpg

nE7zJ.jpg

yCGBW.jpg

Το τελικό προϊόν.

Δεν ξέρω κατά πόσο φαίνεται, αλλά το φινίρισμα είναι εξαιρετικό τηρουμένων των αναλογιών του χειροποίητου.

Αυτό δεν το λέω για να διεκδικήσω δάφνες, αλλά να παροτρύνω όσους θέλουν να ασχοληθούν με το άθλημα ώστε να επιμείνουν

στην καλή δουλειά. Η επιμονή φέρνει την ανταμοιβή.

rk7C9.jpg

8an5w.jpg

7PIeQ.jpg

q8izS.jpg

q8h8f.jpg

9pO3Q.jpg

vr0I2.jpg

Συνεχίζουμε με τη βάση της μητρικής, στην οποία ανοίχτηκαν τρύπες και βιδώθηκαν οι αποστάτες.

kRh2O.jpg

PQqWB.jpg

Πρόβα για το πίσω μέρος, και εδώ φαίνεται τι εξυπηρετούν τα ανοίγματα που έγιναν στη βάση του καρέ.

plPmD.jpg

ynwPN.jpg

Η πρόβα έδειξε ελλειπή εφαρμογή. με ένα κενό της τάξης του ενός mm.

NrkS8.jpg

Η λύση ήταν να χαμηλώσει η μητρική μικραίνοντας σε ύψος τους αποστάτες της.

Οι αποστάτες μετρήθηκαν στα 6mm. και μπήκαν στη μέγγενη για να λιμαριστούν.

nojQe.jpg

pYQde.jpg

MYohR.jpg

Jsl19.jpg

Επειδή καλό είναι να δείχνουμε και τις αποτυχίες μας το σκεπτικό απεδείχθη λανθασμένο, αφού είναι αδύνατο

να ευθυγραμμιστούν σωστά οι αποστάτες στη μέγγενη. Έτσι βγήκαν εντελώς λάθος.

Επόμενη κίνηση το βίδωμα τους σ' ένα αλουμίνιο και το λιμάρισμα τους εκεί.

Προς διευκόλυνση βάφτηκαν ώστε να φαίνεται άμεσα που λιμάρεις.

S7mYy.jpg

dTJHQ.jpg

Τώρα με την μητρική να κάθεται ένα mm. χαμηλότερα έγινε η σχετική πρόβα, και ήρθε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

vNlhj.jpg

FAASx.jpg

Γρήγορη πρόβα με τα βασικά τοποθετημένα στο tray.

Έμεινα εξαιρετικά ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα και με την συναρμογή των μερών.

pEUs6.jpg

TXWSL.jpg

N8BVC.jpg

BD3iX.jpg

sKdER.jpg

UJuhJ.jpg

RvNj5.jpg

Ώρα να βιδωθεί το tray στο σασί. Το κομμάτι κεντραρίστηκε με σφιγκτήρες.

0AZYf.jpg

Επειδή προϋπήρχαν οι τρύπες των 5mm. στο tray, έπρεπε να σημαδευτούν τα αντίστοιχα σημεία στο σασί όπου

θα ανοιχτούν τα σπειρώματα για Μ4 βίδα.

Εδώ η πόντα δεν βοηθά αφού χρειαζόμαστε κέντρο, οπότε σημαδεύουμε απλά στρίβοντας ελαφρά το τρυπάνι που

άνοιξε την τρύπα. (στην περίπτωσή μας 5mm.)

wJ67n.jpg

Ξεκίνησα το άνοιγμα των σπειρωμάτων στις δοκούς και....

DvvCe.jpg

BQ5nQ.jpg

W2pEC.jpg

Ευτυχώς που δεν έσπασε βαθιά και βγήκε εύκολα!

Είναι το δεύτερο κολαούζο που σπάω στην καριέρα μου, οπότε νομίζω πως ήρθε η ώρα να το ψάξω λίγο...

Aνοίχτηκαν τελικά τα σπειρώματα, και το tray βίδωσε στο σασί.

EStE6.jpg

AYRob.jpg

Motherboard tray χωρίς παράθυρο δεν υπάρχει, οπότε μαρκαρίστηκαν τα τρία βασικά.

Στη πορεία μπορεί να ανοιχτούν και άλλα, εάν κριθεί σκόπιμο να γίνει cable managment ή κάτι άλλο.

CyJHn.jpg

Την διαδικασία αλουμίνιο/σέγα/λάδι/ρινίσματα/βρωμιά/ την μισώ πραγματικά...ότι χειρότερο προσωπικά!

tDwZj.jpg

ueroZ.jpg

Μάλλον δεν ήμουν σε καλή μέρα...:p

9C3aP.jpg

oqsrF.jpg

Το κακό κόψιμο ανέλαβε να το διορθώσει το λιμάρισμα.

WdlCt.jpg

y8rPD.jpg

w9sXX.jpg

Vd28u.jpg

Μερικές ωρίτσες μετά.:)

1N2lj.jpg

SQL9R.jpg

WqXBE.jpg

wPsTy.jpg

a7cUB.jpg

jQzNU.jpg

Το project μέχρι στιγμής.

bsOkp.jpg

cpewx.jpg

c6Kxl.jpg

Εάν προσέξατε το τέταρτο καρέ δεν το βίδωσα.

Ο λόγος είναι ότι θα πάει πακέτο με το επόμενο part, που θα είναι η τοποθέτηση της κάρτας γραφικών.

Εδώ με το πίσω καρέ πρόχειρα τοποθετημένο με χαρτοταινία.

1pCKr.jpg

uJJz3.jpg

PyYFX.jpg

b5Hs8.jpg

Ελπίζω να σας αποζημίωσα για την μακροχρόνια αποχή...

Άλλωστε έχω δηλώσει ότι μαστορεύω όποτε έχω κέφι, γιατί σκοπός είναι καθαρά η διασκέδαση.

Ευχαριστώ για την υπομονή και την ανοχή σας.:)

Για τυχόν απορίες στη διάθεση σας.

Oph19.jpg

qHijD.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Lakis για άλλη μια φορά με άφησες άφωνο....

επιτελους update. να δω ποτε θα κανει και η καρμεν κανα update....

Ρε αφήστε την κοπέλα. Όποτε μπορεί θα ανεβάσει update.

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα ΑΨΟΓΟΣ !!!!!!!

Τι λιμάρισμα μας "παραμυθιάζεις" φίλε μας , αυτό είναι ρεκτιφιέ χειρός!!

Ξέρεις τι χρειάζεσαι;

Ένα ταινιολειαντήρα, από αυτούς που παίρνουν πολύ στενές ταινίες, έτσι για να κάνεις τα χοντρά και μετά ...ξέρεις εσύ!

Μια ερώτηση για το ατύχημα του κολαούζου.

Τελικά βρήκε στο βάθος της τρύπας και έσπασε;

Ή κόλλησε στα απόβλιτα της κοπής;

Πάντως για να είσαι σίγουρος είναι καλλίτερα να χρησημοποιείς για τις βαθιές τρύπες, ίσια τριβάθμια κολαούζα χειρός, κόβουν λιγότερο υλικό και αποδεικνύονται πιο ανθεκτικά.

Όπως και να έχει, φίλε, πάλι με έκανες να το ψάχνω το έρμο το μασελάκι μου !!

:yu::yu::yu::yu::yu:

Link to comment
Share on other sites

Όχι πράκτικερ, όχι ανώνυμες, όχι φτηνές.

Στα εργαλεία οι συμβιβασμοί οδηγούν σε απογοητευσεις.

Καλό εργαλειάδικο και ζητα Nicolson,

Belota, Bacho.

Και για τις ψιλές, πάνε στον Πιόκο

Πιόκος Γεώργιος Α. | Εμπόριο Ανταλλακτικών Ρολογιών, Εξαρτήματα Ρολογιών | Αθήνα - Πλατεία Κλαυθμώνος ΑΤΤΙΚΗΣ | vrisko.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.:)

Μια ερώτηση για το ατύχημα του κολαούζου.

Τελικά βρήκε στο βάθος της τρύπας και έσπασε;

Ή κόλλησε στα απόβλιτα της κοπής;

Στέλιο να σου πω την αμαρτία μου προσπαθώ να καταλάβω γιατί έσπασε....πάντως τα δεδομένα είναι τα εξής:

Έχουν σπάσει δύο κολαούζα Μ4 στα χέρια μου, και τα δύο Volkel, και τα δύο μηχανής σπειροειδή.

Το πρώτο έσπασε σε plexiglass και αυτό σε αλουμίνιο, ενώ και τα δύο κόπηκαν στο ξεβίδωμα ''στο σπάσιμο'' του γρεζιού.

Πάντως είμαι τρομερά προβλεπόμενος...βάζω λάδι σπειρωμάτων, ανοίγω πάντα με μανέλα, και καθαρίζω τρύπα/κολαούζο με αέρα συνέχεια.

Για να φανταστείς πόσο τρυφερά του φέρομαι δεν στρίβω τη μανέλα απ' τα άκρα της, αλλά πιο μέσα ώστε να περιορίσω τη ροπή προς αποφυγή σπασίματος αλλά πάλι έγινε η στραβή.

Ξέρεις όλα διορθώνονται και το κολαούζο βγαίνει, αλλά είναι τόσο μικρό (Μ4 εδώ) που μπορεί να χαλάσεις τις βόλτες τελικά.

Με δυο μάστορες που μίλησα μου τόνισαν ότι πρέπει να προσέχω μαλακά υλικά όπως αλουμίνιο/χαλκό γιατί τα γρέζια τους φρακάρουν το κολαούζο, ενώ μου συνέστησαν να σπάω καλά το γρέζι δεξιά-αριστερά μερικές φορές πριν το βγάζω .

Ίσως να φταίει ότι δεν δουλεύω με διαμπερείς τρύπες ώστε να φεύγει το γρέζι, έτσι μαζεύεται μέσα και κάνει τη ζημιά.

Τώρα που το σκέφτομαι ίσως να ξέχασα να φυσήξω την τρύπα και στόμωσε....θα δείξει στο μέλλον!:)

Πάντως για να είσαι σίγουρος είναι καλλίτερα να χρησημοποιείς για τις βαθιές τρύπες, ίσια τριβάθμια κολαούζα χειρός, κόβουν λιγότερο υλικό και αποδεικνύονται πιο ανθεκτικά.

Λες? Δεν ξεπετάνε δουλειά βρε Στέλιο...αργείς!

Τώρα θα δοκιμάσω με ίσια μηχανής και θα σου πω αποτελέσματα. (κόντρα στους μάστορες που έχουν τα σπειροειδή ως πιο ανθεκτικά)

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν ξέρω , αλλά το ακόλουθο απόσπασμα :

μου συνέστησαν να σπάω καλά το γρέζι δεξιά-αριστερά μερικές φορές πριν το βγάζω .

Μου δημιουργεί την εντύπωση , ότι ενδεχομένως δεν κάνεις αρκετά συχνά σπάσιμο στο γρέζι.

Αυτό θέλει -κι ας αργήσεις λιγάκι-, μια στροφή , άντε δυό και μετά σπάσιμο 1/4 με μισή στροφή ανάποδα, και μετά όταν πάς πάλι κανονοκά να προσέχεις μήπως σου δίνει την εντύπωση ότι μασάει, αν ναι, θέλει πάλι σπάσιμό ίσως και μια στροφή πίσω.

Και κάτι άλλο -μολονότι δεν είνα και το πιο γρήγορο-, στις βαθιές και τυφλές τρύπες , που δεν μπορείς να καθαρίσεις με τον αέρα αποτελεσματικά, καλό είναι κάθε μισό πόντο πάσο να ξεβιδώνεις όλο το κολαούζο να καθαρίζεις το πάσο και ξανά για την συνέχεια.

Και κάτι ακόμα που μου το είπε κάποιος πολύ πεπειραμένος εφαρμοστής (καλουπάς) :

Το υγρό κοπής κάνει τεράστια διαφορά, (βεβαίως απ' ότι έμαθα από αξιόπιστη πηγή :whistle2:, έχεις ήδη καλό υγρό).

Άντε καλή συνέχεια!

:T::T::T::T::T::T::T:

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Project ''Bista''. Part -10 (Στήριξη vga )

Καλημέρα/σπέρα.:)

Η σημερινή παρουσίαση δεν δικαιολογεί νέο part, καθώς δεν έχω κάτι σημαντικό να δείξω...ίσα - ίσα που μάλλον τα έκανα θάλασσα!

''Χίλιες μέτρα, μία κόψε λένε'' αλλά εγώ προφανώς έλειπα στο συγκεκριμένο μάθημα.

Αποφάσισα σας δείξω τι συμβαίνει με μερικές φωτό αν και αποκαλύπτω τη συνέχεια.:)

Στο προηγούμενο part είχαμε μείνει εδώ:

1pCKr.jpg

Όσοι με παρακολουθείτε θα έχετε καταλάβει ότι διακατέχομαι από αρκετά βίτσια...:p

Ένα από αυτά είναι οι περίεργες ιδέες και η εμμονή να τις κάνω πραγματικότητα.

Εδώ είναι η τοποθέτηση της κάρτας γραφικών μέσα στο κουτί.

wOooR.jpg

Περίεργη θέση, ε?

Προσέξτε επίσης πως είχα μελετήσει εξαρχής την θέση των ανεμιστήρων ακριβώς κάτω απ' την κάρτα.

vTODB.jpg

eDEz1.jpg

Η κάρτα θα συνδεθεί στη μητρική με pcie riser.

XyAzK.jpg

UWv99.jpg

Το λάθος.

Κάπου μου ξέφυγε/μέτρησα λάθος 10mm.

Έτσι η κάρτα δεν έρχεται πλέον ''πρόσωπο'' με το πλαίσιο και εξέχει μη μπορώντας να στηριχτεί.

Μπήκα σε μπελάδες καθώς τώρα πρέπει να φτιαχτεί νέο bracket με άλλη στήριξη, ενώ ίσως χρειαστεί να αναθεωρηθεί

και η επάνω οριζόντια δοκός του πλαισίου...άνοιξα δουλειές! (η κάρτα πάντως θα μπει και θα πει κ' ένα τραγούδι)

E7o6N.jpg

Επίσης θα πρέπει να μεγαλώσω τη θύρα γιατί το riser ακουμπά οριακά στο αλουμίνιο.

bPOFr.jpg

Αναμένονται λοιπόν τροποποιήσεις στα αρχικά σχέδια.:)

Για τυχόν απορίες στη διάθεση σας.

qHijD.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το δέκα μέτρα και μια κόψε ισχύει για τις τυπικές δουλειές , για τα προτότυπα δεν υπάρχει τίποτε άλλο από το :

Όσο και να μετράς το λάθος θα είναι εκεί να σε περιγελάει!

Οπότε το μόνο που σε σώζει είναι πολύ υπομονή με μια ισχυρή δόση από χιούμορ!

Εσύ δεν πάσχεις σε κανένα από τα δύο αυτά, οπότε απλά το ταξίδι πήρε μια ακόμα στροφή!

Τώρα για την στήριξη της κάρτας:

Νομίζω ότι αν τα δύο αυτάκια που υπάρχουν στο πάνω μέρος του bracket, τα λυγίσεις προς τα έξω σε ορθή γωνία, έτσι ώστε το bracket να χωράει εφαρμοστά μέσα στο πλαίσιο, τότε και την κάρτα θα μπορείς να πάς όσο μέσα χρειάζεται, και θα μπορείς (κάνοντας δύο τρύπες στα αυτάκια να βιδώσεις τα αυτάκια στην πάνω δοκό, θα κάνεις και το βίδωμα στην κάτω δοκό , οπότε η κάρτα θα γίνει "βράχος', και επιπλέον δεν θα χρειαστεί να φας και το άνοιγμα που περνάει η καλωδιοταινία διασύνδεσης της κάρτας με την μητρική!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Η κάρτα δεν μετακινείται γιατί φοβάμαι να λυγίσω το ευαίσθητο riser. Εκεί πρέπει να βιδωθεί.

Άλλωστε αν κοιτάξετε στο πίσω μέρος του κουτιού σας, θα διαπιστώσετε ότι η κάρτα ευθυγραμμίζεται με τη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Η κάρτα δεν μετακινείται γιατί φοβάμαι να λυγίσω το ευαίσθητο riser. Εκεί πρέπει να βιδωθεί.

Άλλωστε αν κοιτάξετε στο πίσω μέρος του κουτιού σας, θα διαπιστώσετε ότι η κάρτα ευθυγραμμίζεται με τη μητρική.

Νίκο δοκίμασε το εξής:

Μιλάω για την τελευταία φοτό.

στην πάνω πλευρά της ταινίας, την αριστερή γωνία την κάνεις λίγο πιο χαλαρή Μεγαλύτερη ακτίνα καμπυλότητας), την δεξιά γωνία την αφήνεις ώς έχει , ή την κάνεις λίγο πιο σφιχτή (μικρή ακτίνα καμπυλότητας), στην κάτω πλευρά, την αριστερή γωνία την κάνεις το ίδιο ή λίγο ποιο σφιχτή και την δεξιά κάτω γνία την κάνεις λίγο πιο χαλαρή.

'Ετσι το επίπεδο κομάτι της ταινίας (το πάράλληλ με το πάτωμα) , θα αποκτήσει μια ελαφρώς ρομβοειδή μορφή, επομένως η κάτω πλευρά θα στρίψει προς την δεξιά κάτω γωνία. άρα θα μπεί πιο μέσα στο κουτί, οπότε έλυσες το πρόβλημά σου!

Αυτά είναι μια σκέψη , αλλά αν το δοκιμάσεις σε ένα φύλο από χαλκό , ή μολύβι, ή λεπτό αλουμίνιο, θα δείς πως γίνεται και πιστέυω ότι η ταινία δεν θα εχει πρόβλημα.

Για να γίνει ομοιόμορφα κα χωρίς καταπόνηση της ταινίας πρέπει να φτιάξεις , από ξύλο ίσως ένα Κωνικό οδηγό τπό μορφήν κόλουρου κώνου.

Η κορυφή του θα έχει ακτίνα καμπυλότητας π.χ. 5 χιλ, και η βάση του, π.χ 15χιλ .

Το πάνω λύγισμα της ταινιας το κάνεις βάζοντας την βάση του κώνου αριστερά και το κάτω λύγισμα βάζοντας την βάση δεξιά!

Link to comment
Share on other sites

αν μπορούσες να κανείς αυτό που λέει ο Στέλιος με το riser για να κερδίσεις λίγο χώρο προς τα μέσα,και για τα αυτάκια του bracket της κάρτας ανοίγεις στην δοκό δυο εσοχές ώστε να μπει από την μεριά που έχει τα αυτάκια χωνευτή και να μην πάρεις όλο το βάθος που σου λείπει και ζορίσεις το riser,η κάτω μεριά είναι ευκολότερη με δυο βίδες είσαι οκ

το bracket το ξεβιδώνεις φυσικά για να το περάσεις στη εσοχή και μετά βιδώνεις την κάρτα πάνω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.