Jump to content



Project ''Bista''. Part -15 ( Vga ram cooler)


Recommended Posts

Project ''Bista''. Part -8 (Στήριξη σκληρών δίσκων - episode 2)

Καλημέρα/σπέρα.:)

Αρχικά να ευχαριστήσω όσους παρακολουθείτε το project, και μου γράφετε τις εντυπώσεις/συμβουλές σας.

Δεύτερο επεισόδιο απόψε για την στήριξη των σκληρών δίσκων, και απ' ότι φαίνεται θα έχουμε και τρίτο.:)

Ιδιαίτερα χαρούμενος και σήμερα με την εξέλιξη των εργασιών σε επίπεδα ανησυχητικά πλέον....περιμένω πότε θα γίνει το μεγάλο λάθος.:p

Αρκετά με τις φλυαρίες όμως...στο προηγούμενο part είχα φτιάξει από μία δοκό αλουμινίου αυτό:

ASQIJ.jpg

Με μία δεύτερη σκέψη αναθεώρησα, και το κομμάτι οδηγήθηκε ξανά για λιμάρισμα.

vxJxa.jpg

Το αποτέλεσμα είναι αυτό και θυμίζει οπτικά διαπασών. (αλλά και ηχητικά πλέον:))

j5LBI.jpg

Σειρά έχει η δημιουργία της δεύτερης δοκού.

Αρχικά έγιναν τρύπες με 10mm. τρυπάνι για να ξεφορτωθώ υλικό, και οι τρύπες ενώθηκαν με την λίμα.

MENkS.jpg

Λιμάρισμα, λιμάρισμα και ξανά λιμάρισμα. (πέντε ώρες αυτή την φορά...βελτιώνομαι:))

gQnDx.jpg

l8OI5.jpg

3DzI1.jpg

Με παίδεψε ιδιαίτερα η άτιμη η καμπύλη...

yL9B9.jpg

ndffb.jpg

pU3DT.jpg

Ένα κολπάκι που σκέφτηκα στο λιμάρισμα είναι το βάψιμο της περιοχής με μαύρο μαρκαδόρο.

Έτσι μπορείς να βλέπεις που λιμάρεις, πράγμα χρήσιμο σε μικροδιορθώσεις.

XP7VY.jpg

wGx8C.jpg

Υαλόχαρτο τυλιγμένο στο τρυπάνι (εδώ 10mm.) μπορεί επίσης να βοηθήσει στο ομοιογενές άπλωμα της καμπύλης.

GU5Cs.jpg

Μετά από αρκετό κόπο έτοιμο και αυτό.:)

NIzIs.jpg

F4A85.jpg

vT5BR.jpg

Ένας λόγος που χάρηκα σήμερα, είναι ότι ανακάλυψα ότι μπορώ να επαναλάβω τον εαυτό μου.

Σίγουρα υπάρχουν διαφορές, αλλά χέρι τις φτιάχνει οπότε δικαιολογούνται οι ατέλειες εν μέρει.

Αν επιμείνω λίγο ακόμα με το φινίρισμα μπορώ να τις κάνω δίδυμες πιστεύω...spot the difference.:)

bG60r.jpg

v1GLE.jpg

Η συνέχεια δόθηκε με ένα κομμάτι αλουμινίου πάχους 3mm.

Αρχικά πονταρίστηκαν και ανοίχτηκαν έξι τρύπες.

ofbrV.jpg

HzdjC.jpg

Αυτό που λατρεύω στα project ''εκ του μηδενός'', είναι ότι μπορείς να δημιουργήσεις δίνοντας στο υλικό ότι σχήμα επιθυμείς.

Αν σας πω ότι σκεφτόμουν δύο (!!!) ημέρες πώς να το φτιάξω θα με πιστέψετε?

Τραβηγμένο? Ίσως... Άβυσσος η ψυχή του δημιουργού!:p

Τελικά κατέληξα στο παρακάτω και άνοιξα μερικές ακόμα τρύπες.

lAcn2.jpg

81l6W.jpg

Κάτι μου έλειπε όμως....έτσι είπα να ''εμπλουτίσω'' λίγο το σχέδιο.

BKVzu.jpg

Τα ''χοντρά'' κομμάτια έφυγαν με τη σέγα.

8sBDC.jpg

Ακολουθεί λιμάρισμα.

lZi18.jpg

ECHTV.jpg

D0bW2.jpg

Αφαιρέθηκε και ένα μικρό κομμάτι, αλλά το γιατί θα το δείτε στο επόμενο part.:)

w67To.jpg

Μερικές ωρίτσες αργότερα βρισκόμαστε εδώ:

gdQF3.jpg

Πάλι κάτι δεν μου άρεσε...έτσι σκέφτηκα να ενώσω τις τρύπες.

QPamn.jpg

0hMuY.jpg

Τελικό αποτέλεσμα μετά από 5.5 ωρίτσες.:) (αποφάσισα σ' αυτό το part να κρατήσω χρόνους)

Περιττό να πω πόσο χάρηκα με το αποτέλεσμα....περιμένω και τις γνώμες σας περί αισθητικής.

8eoUM.jpg

eevk3.jpg

PUipq.jpg

G8cae.jpg

CRL8t.jpg

6QuMk.jpg

zddXx.jpg

ZvuN0.jpg

5yn34.jpg

G2qkX.jpg

ESVO8.jpg

4nR98.jpg

Σκεφτόμουν αν θα έπρεπε τώρα να σας δείξω τι χρησιμεύει το κομμάτι που μόλις έφτιαξα, η να το κρατήσω για το επόμενο part.

Τελικά είπα να σας αποζημιώσω για την πολυήμερη αναμονή.:)

Εδώ με hdd αλλά ελπίζω κάποια στιγμή με ssd.:)

9rFVR.jpg

MbD7d.jpg

9Zdl0.jpg

Εκατέρωθεν του ssd θα τοποθετηθούν οι hdd.

rceym.jpg

Gkjr3.jpg

ZWyKI.jpg

MqhC4.jpg

YRQzo.jpg

89iBL.jpg

qpT1D.jpg

Ελπίζω να σας άρεσε το σημερινό part.:)

Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω εδώ και έναν αφανή ήρωα...τον [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] που τον ενοχλώ συνέχεια βάζοντας τον να μου αλλάζει τίτλο/προσθέτει εικόνες, και γενικά να μου επιμελείται το worklog. Ευχαριστώ Astro!:T:

Για τυχόν απορίες στη διάθεσή σας.

Ευχαριστώ.

xCgDo.jpg

9lxc9.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κλασικά εκεί που έλεγα θα πάω να ξεραθώ μια και εχω κεφάλι κουδούνα, με κατέστρεψες πάλι.:wall:

Εκανα μία προσπάθεια, πήγα στο κρεβάτι αλλά δεν....:wall::wall::wall:

Πολύ όμορφη δουλειά ρε συ. ΜΠΡΑΒΟ :T:

Η καλλιτεχνική φώτο στο τέλος όλα τα λεφτά:magic:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά!!:clap::clap:

Μια ιδέα που μπορεί να βοηθήσεις πολύ:

Τις εσωτερικές οπές (αυτές που αφέρεσες το υλικό με το τρυπάνι) , θα δούλευες πολύ πιο άνετα και γρήγορα αν έχοντας τις δύο ακραίες οπές εκοβες μεταξύ τους , ακριβώς δίπλα στις γραμμές -εσωτερικά- με το σεγάκι χειρός και ψιλό πριονάκι.

Το κόψιμο θα ήταν σχεδόν τέλειο και απλώς θα ήθελε λίγο "χαϊδεμα" με την λίμα κλπ.

Είπες ότι κάπου είχες. βρές το και βάλτο "μπροστά".!!

170120114003.jpg

Στο δικό σου το χέρι θα κάνει "παπάδες"!!

:yu::yu::yu:

Link to comment
Share on other sites

Πες μου τώρα σοβαρά όμως. Έχεις κάνει μπράτσα έτσι? :)

Μπράβο ρε φίλε πάντως, εξαιρετικό αποτέλεσμα!

Στο χωριό μου λένε ότι "Δεν θέλει ν' αμπώθεις, να νιώθεις θέλει!"

Κι ο μαστροχαλαστής μας, "Νιώθει" τόσο καλά που μάλλον δεν το χει ανάγκη ν' "αμπώθει!":)

Link to comment
Share on other sites

Project ''Bista''. Part -8 (Στήριξη σκληρών δίσκων - episode 3)

Καλημέρα/σπέρα.:)

Τρίτο επεισόδιο αισίως για την βάση των δίσκων, και μπορώ να πω ότι σήμερα δεν είμαι ευχαριστημένος.

Προφητικά το προηγούμενο update ξεκίνησε ως εξής: ''Ιδιαίτερα χαρούμενος και σήμερα με την εξέλιξη των εργασιών σε επίπεδα ανησυχητικά πλέον....περιμένω πότε θα γίνει το μεγάλο λάθος.:p''

Το λάθος λοιπόν έγινε, αλλά ας πάμε να ξετυλίξουμε το κουβάρι της ιστορίας.

Μέχρι στιγμής έχω φτιάξει δύο δοκούς.

Η πρώτη δοκός μαρκαρίστηκε και τρυπήθηκε με 2.20mm. τρυπάνι.

MOy25.jpg

Στη συνέχεια ανοίχτηκαν τα σπειρώματα που θα φιλοξενήσουν Μ3 βίδες.

I78FV.jpg

EZQG2.jpg

Ομοίως έγινε και με τη δεύτερη δοκό.

xxV4f.jpg

Ανοίχτηκαν οι αντίστοιχες τρύπες στο πλακάκι συγκράτησης των δίσκων.

wPL7q.jpg

Για όσους είχαν απορία τι φτιάχνω επιτέλους, η βάση ολοκληρωμένη.:)

jLO8J.jpg

3yeNF.jpg

64J0M.jpg

Nx6Q8.jpg

2a1VO.jpg

Κοντινό στην εφαρμογή των δοκών. Νομίζω ότι τα κατάφερα αρκετά καλά.:)

Yhl8Z.jpg

o4mk6.jpg

CGr5o.jpg

DO8Me.jpg

Πάμε να την δούμε και φορτωμένη, εδώ αρχικά με τον ssd (μελλοντικά).

EFLdU.jpg

Ο δίσκος βρίσκεται στο μέσο της δοκού, ενώ τα sata ''έρχονται πρόσωπο'' με αυτήν.

mrifj.jpg

95LgK.jpg

Το πίσω μέρος του δεν φτάνει τη δεύτερη δοκό.

Xa1kf.jpg

PWE2Z.jpg

Εδώ με όλους τους δίσκους.

xQzo7.jpg

O7d2x.jpg

gqQDk.jpg

VmfCZ.jpg

XGYz6.jpg

Όπως σωστά παρατήρησε ο φίλος [MENTION=3208]zomg[/MENTION] έπρεπε να τοποθετηθούν ελαστικές βάσεις στους δίσκους, για την απορρόφηση των κραδασμών. Έψαχνα έναν σωστό τρόπο να το κάνω αρκετές ημέρες και τελικά ''εύρηκα'' η μάλλον...θυμήθηκα!:)

Πριν αρκετά χρόνια (καμιά 15αριά, ηλικίες δεν λέμε:)) όταν ήρθε η ώρα να πετάξω ένα πικάπ, έκανα μία εγχείρηση και βρήκα αυτά μέσα:

ftaYl.jpg

Αυτά τα ελαστικά και μαλακά τσιμουχάκια συνέδεαν το μοτέρ με το σασί και απορροφούσαν τους κραδασμούς.

oiVHq.jpg

G3Did.jpg

Αρκετό ψάξιμο και ''Εύρηκα!'':)eBay - New & used electronics, cars, apparel, collectibles, sporting goods & more at low prices

Βέβαια μπορεί να μπαίνουν σε μηχάνημα tattoo πλέον, αλλά θα κάνω δουλειά...τα αναμένω.

Ήρθε η ώρα να κάνω πρόβα της βάσης επάνω στο σασί.

vhFc7.jpg

2iLij.jpg

DGuZb.jpg

PATIf.jpg

Βλέπετε κάτι περίεργο?

IA9Bw.jpg

DSwoi.jpg

Μην σας κουράζω. Το καλώδιο του slim dvd δεν χωράει καθώς βρίσκει στην βάση.

I5bWg.jpg

Απογοητεύτηκα πραγματικά...πως την πάτησα έτσι?:wall:

Ακόμα θυμάμαι πριν αρκετούς μήνες που είχα πάρει τα σχέδια ανά χείρας και είχα πάει στον [MENTION=4482]LevelOne[/MENTION] μιας και είχε

hardware ώστε να κάνουμε πρόβα τοποθέτησης. (Μήτσε ευχαριστώ για τότε:T:)

Είχα κυριολεκτικά χιλιο-μετρήσει τα πάντα...πως την πάτησα?

cIV4y.jpg

Wf3I4.jpg

0Z1rH.jpg

3KQmh.jpg

Ίσως με την τοποθέτηση των αντικραδασμικών οι δίσκοι κατέβουν 3-4mm.

και τα power sata περάσουν κάτω από το dvd...αναμένω το ebay.

5Dz9t.jpg

Τελικά με λίγο ψάξιμο κατάλαβα τι φταίει, και το λάθος ξεκινάει από τον σχεδιασμό του σασί στα πρώιμα στάδια της κατασκευής.

Ώρες ώρες έχω κάτι εμμονές...όλα ξεκινάνε από το γεγονός ότι ήθελα το κουτί να έχει στενόμακρη σιλουέτα, έτσι προσπάθησα

να κοντύνω στο όριο το μήκος Β.

Αυτό έχει βέβαια ως περιορισμό να μην δέχεται η κατασκευή μακριές vga, αλλά δεν με ενδιαφέρει το gaming οπότε μικρό το κακό ως εδώ.

oZ8UN.jpg

Όλα και καλά και όλα ωραία, μέχρι που κατάλαβα ότι εξείχαν στη συνέχεια τα κομβία του fan controller από την πρόσοψη.

Έτσι ανασχεδίασα το front panel με παχύτερες δοκούς 20 αντί των 12mm.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μετακινήσει το dvd 8mm. πίσω (απόσταση -Α-), και να χάσω τον χώρο που χρειάζονται τα sata.

RH1Lp.jpg

Μπήκα σε περιπέτειες λοιπόν για 8mm.:)

Κάποια στιγμή πρέπει να μάθω να μην τα κάνω όλα τσίμα-τσίμα, και να αφήνω περιθώρια ασφαλείας.

Σαν πρώτη λύση θα δοκιμάσω την επόμενη εβδομάδα να κοντύνω το sata του dvd.

sguvP.jpg

Ακόμα έχω στο μυαλό μου να το κάνω γωνιακό, και αν δεν πετύχει πάλι έχω ως εναλλακτικές:

-μετατροπή των sata των hdd πίσω για εξοικονόμηση χώρου και από εκεί (ίσως κόλλημα τους σε ενιαία πλακέτα)

-κόλλημα του sata του dvd σε πλακέτα χειροποίητη

Αναμένω τα πράγματα από ebay και θα πράξω ανάλογα...πάντως έχω δύο δεδομένα:

-δεν μετακινώ τη βάση των δίσκων ούτε χιλιοστό από πείσμα...θα την βάλω εκεί που έχω σχεδιάσει έτσι για το γαμώτο.:)

-δεν κάνω επέμβαση στα σωθικά του dvd (''κλέψιμο'' των sata από το κάτω μέρος του)

Για τυχόν απορίες στη διάθεσή σας.

Ευχαριστώ.

Ac0VF.jpg

9lxc9.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] Νομίζω δεν αξίζει να ασχοληθείς και πολύ με τη μετατροπή του καλωδίου σε γάμα.

Καλύτερα να βρεις/αγοράσεις ξεχωριστώ καλώδιο ρεύματος και δεδομένων υπο γωνίες και να ασχοληθείς με το υπόλοιπο project. Δεν έχω πλήρη αντίληψη του χώρου, αλλά νομίζω πως αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά θα ταιριάξουν.

PS. Προφανώς με τη "τρέλα" που κουβαλάς δε θα μου φανεί περίεργο αν αρχίσεις και πειράζεις το καλώδια :p

PS2. Τονίζω τη λέξη νομίζω :)

Link to comment
Share on other sites

Νίκο για δες αυτό:

DeLOCK > Products > Cable > 82549 Delock Cable Slim SATA female > 2Pin Power 5V + SATA up angledhttp:

Και κάτι ακόμα, απ' ότι βλέπω οι δίσκοι θα στέκονται περίπου 2 cmψηλότερα από το πάτο του κουτιού, δες αν σε πσαίρνει να κοντύνης τις κολώνες στήριξης των δίσκων (αυτοί θα κατέβουν πιο κάτω τουλάχιστον 15 mm) οπότε μάλλον θα περνάει το βύσμα πάνω απο την πλάκα στήριξης των δίσκων.

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.