Jump to content



Project ''Bista''. Part -15 ( Vga ram cooler)


Recommended Posts

Το κόβω γω... στο τέλος θα θες μπαλετοφόρο για να το σηκώσεις! :p

Τότε θα χρειαστεί να φτιάξω αντίστοιχα ενισχυμένο γραφείο για να το φιλοξενήσει.:)

Γιατί δεν δοκιμαζες να το ζεστανεις λιγο με καμινετο πριν κανεις την γωνία?

Μάλλον φταίει το είδος του αλουμινίου...μπορεί να δοκιμάσω και με ζέσταμα.

Εγώ πάλι, δεν έχω καταλάβει πως θα βγεί..

Αυτός είναι ο σκοπός.:)

[MENTION=17242]apostolis159[/MENTION] ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Project ''Bista''. Part -6 (Bay panel - episode 5)

Καλημέρα/σπέρα.:)

Αισίως φτάσαμε στο episode 5 του front panel, και μπορώ να πω ότι αυτό είναι ένα καλό episode.:)

Πολλοί ίσως θα λέτε ''καλά...τόσο καιρό με αυτό ασχολείται?''. (και δικαιολογημένα)

Η απάντηση βρίσκεται στο γεγονός ότι θέλω να βγει όσον το δυνατό καλύτερο, γιατί θα είναι το μοναδικό που θα φαίνεται. (hint:))

Να σας θυμίσω ότι το προηγούμενο update τελείωσε με το σπάσιμο της στήριξης του dvd...

Zm8C5.jpg

Το πρόβλημα έπρεπε να διορθωθεί με την κατασκευή μιας νέας γωνίας, εξ'ου και το μαρκάρισμα σε ένα κομμάτι αλουμίνιο που είχα.

B9BLL.jpg

Λιμάρισμα για να πάρει το επιθυμητό σχήμα και φινίρισμα.

m2udQ.jpg

YKddk.jpg

Σειρά έχει το γώνιασμα όπου πρόσεξα να μην την πατήσω ξανά...

Αυτή την φορά χάραξα εσωτερικά το αλουμίνιο ελαφρά με φαλτσέτα, το ζέστανα με φλόγιστρο και πήγε καλά.

QPcfC.jpg

9x5bi.jpg

Το αποτέλεσμα.

lQY2Q.jpg

peRr3.jpg

rzQzl.jpg

Παρόλο το ζέσταμα σε κοντινό φαίνεται η κόπωση του μετάλλου από το γώνιασμα...τουλάχιστον είναι ok.

PbKPb.jpg

Η γωνία τοποθετήθηκε στο σασί και μαρκαρίστηκε προσεκτικά.

ucw4h.jpg

Μαρκαρίστηκε, κόπηκε ένα περισσευούμενο κομμάτι της, και έτοιμη η αριστερή πλευρά.

ge7ok.jpg

UGy4B.jpg

xz8Q1.jpg

W16WY.jpg

Εδώ βιδωμένα.

bGfi7.jpg

Συνέχεια έχει το dvd όπου αφαιρέθηκε η πρόσοψη.

3nL7A.jpg

Η πρόσοψη μαρκαρίστηκε και τρίφτηκε.

b2dAn.jpg

FGXq1.jpg

Πλέον η πλαστική πρόσοψη είναι λεπτότερη από το σασί του dvd.

bzrah.jpg

Μία πρόχειρη δοκιμή έδειξε 1.5mm. ''αέρα'' πάνω-κάτω.

c5QPE.jpg

Ακολούθησε το κεντράρισμα του dvd, ώστε να ανοιχτούν οι τρύπες για τις βίδες στήριξης.

Εδώ παιδεύτηκα πάνω από μία ώρα καθώς κάτι δεν πήγαινε καλά...σωστά τα έκανα όλα αλλά τα νούμερα δεν έβγαιναν!

t1oVE.jpg

Αποφάσισα να ξεκινήσω από την δεξιά πλευρά όπου είχε άριστη εφαρμογή, και όλα φαίνονταν σωστά.

Μέτρημα, τρύπημα και στήριξη. (οι βίδες θέλουν λίγο κόψιμο αλλά βαρέθηκα εκείνη την ώρα:p)

Gn1VF.jpg

ggDI1.jpg

k2Nc4.jpg

Στο κυνήγι του 1.5mm. διαφοράς των τρυπών και μετά από πολύ μέτρημα βρέθηκε ο ένοχος...κακό γώνιασμα!

k71ln.jpg

Μόνη μου επιλογή πλέον ήταν να εμπιστευτώ το αλφάδι και όχι το μέτρο, έτσι ανοίχτηκαν και οι τρύπες.

XnfBy.jpg

Έτοιμη και η αριστερή πλευρά.

FtKTp.jpg

OGOrb.jpg

Καμιά φορά παιδεύεσαι πάρα πολύ για κάτι που μπορεί να είναι μπροστά σου, αλλά να μην το βλέπεις...

Προσέξτε τι δείχνει το αλφάδι και την διαφορά ύψους στην γωνία.

SexQH.jpg

OvQJf.jpg

Τελικό αποτέλεσμα.

Σκοπός ήταν το κεντράρισμα του dvd με την πρόσοψή του ''πρόσωπο'' με το panel.

(αριστερά είναι τέλειο, αλλά δεξιά είναι μισο-βιδωμένο γιατί βαρέθηκα να κόψω τις βίδες:))

ESOYW.jpg

sP0cA.jpg

ΑΨΟΓΟ!:T: (κοκκορεύομαι mode:p)

Δεν το περίμενα ότι θα βγεί έτσι...πραγματικά χάρηκα με το αποτέλεσμα!:)

LXdWH.jpg

Αφού ξεθάρρεψα αρκετά και μου έφυγε το άγχος μe το dvd, είπα να δώσω ''το κάτι τοις'' στην εμφάνιση.:)

Σε νέες περιπέτειες μπαίνω πάλι αλλά μου κόλλησε η ιδέα, και άμα μου κολλήσει εμένα....

Νέες λοιπόν μετρήσεις στο panel.

CGoKS.jpg

Τρύπημα για αρχή στα 19mm.

jvSpi.jpg

UtPLh.jpg

Στη συνέχεια ανοίχτηκαν δύο τρύπες των 4.5mm. με μεταξύ τους απόσταση τα 17.5mm.

dGOfC.jpg

E2N6c.jpg

Αρχικά οι τρύπες ενώθηκαν με το dremel.

1V2OP.jpg

Την σκυτάλη πήραν οι λίμες και τα υαλόχαρτα.

Aiy76.jpg

YFMI0.jpg

Σχεδόν έτοιμη η μία πλευρά.

wRO0g.jpg

Πολλοί θα αναρωτιέστε γιατί παιδεύομαι στη μέγγενη με τα plexiglass, ενώ υπάρχουν σιαγόνες ελαστικές/πλαστικές.

Καμιά φορά (όπως εδώ) πρέπει να στηρίξεις κομμάτι που βγαίνει πολύ εκτός της μέγγενης, γι' αυτό και χρειάζεται να ''προεκτείνεις'' τις σιαγόνες τις. Τα χοντρά plexiglass βοηθάνε πολύ, ιδιαίτερα σε κομμάτια όπως εδώ:

7CaNT.jpg

Σειρά έχει η άλλη πλευρά της θυρίδας.

o1VAH.jpg

Μέχρι στιγμής αποτέλεσμα.

Εδώ φαίνεται η πίσω πλευρά του panel, αυτή δηλ. που θα είναι εσωτερικά και δεν θα φαίνεται.

pXZtw.jpg

e3y2S.jpg

Δυστυχώς στην μπροστινή πλευρά μου ''δάγκωσε'' αρχικά το dremel στιγμιαία, και έκανε μία χαρακιά...

bEw4t.jpg

Η χαρακιά σε κοντινό.

Έχει μήκος μόνο 1mm. αλλά φαίνεται δυστυχώς...πρέπει να την διορθώσω.

Db2qy.jpg

Το be continued.:)

Για τυχόν απορίες στη διάθεσή σας.

Ευχαριστώ.

9lxc9.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

ρε δε πα να έχει χαρακές. Είσαι μάστορας ΤΕΛΟΣ!!!

Ιδιαίτερα παραδίδεις;

Αν ναι έρχομαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι:dance3:

Να σαι καλά ρε συ και πάντα να μας χαρίζεις τέτοια ποστ ειλικρινά :T:

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα μας

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!

Να σε πω κι' εγώ κάτι σχετικά μ' αυτές τις ερμες τις γωνιές που σε ταλαιπωρούν.

Όταν οι γωνιές δεν υπάρχει λόγος να είναι σφικτές , όπως εδώ που δεν φαίνονται τότε να τις κάνεις με κάποιο "ράδιο" που λέει και ένας φίλος επιπλοποιός.

Δηλαδή η βάση που τις λυγίζεις να μην έχει οξεία ακμή , αλλά να έχει κάποιο κουρμπάρισμα έτσι ώστε να κατανέμεται σε μεγαλύτερη επιφάνεια η στρέψη και να μην συγκεντρώνεται όλη σε ένα "σημείο", γιατί το αλουμίνιο είναι μαλακό , αλλά δεν είναι και χαλκός!

Φίλε και πάλι ευχαριστούμε για την "τρέλα" σου και πολύχρονος!

Link to comment
Share on other sites

Δώστε καμιά ιδέα στο παρακάτω θέμα:

Θέλω να βάλω μία ελαστική στρώση μεταξύ psu-σασί για την αποφυγή μεταφοράς κραδασμών. (πορτοκαλί περιοχή)

31Q06.jpg

Δεν περιορίζομαι αποκλειστικά σε σιλικόνη.

Έχω σκεφτεί λάστιχο, σουπλά, δέρμα, mouse pad, οτιδήποτε που μπορεί να απορροφήσει αλλά σε μαύρο χρώμα.

Κάτι μεγάλο να το κόψω όπως θέλω.Ιδέες?:)

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια σου κάνουν Νίκο ?

Βέβαια είναι για ανεμιστήρες αλλά με κατάλληλο κόψιμο - κόλλημα νομίζω θα κάνεις δουλειά.

Έχω μερικά περίσσια, οπότε στα δίνω ευχαρίστως (δωρεάν εννοείται).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ [MENTION=14346]MicAn[/MENTION] αλλά θέλω ενιαίο για να το κόψω όπως θέλω.

Μάλλον με δύο τέτοια Υπολογιστές :: Office Equipment :: Mouse Pad :: Roline MOUSE PAD ΜΑΥΡΟ 6mm - e-photoshop.gr | επαγγελματικός εξοπλισμός imaging στα 6mm. πάχος θα κάνω δουλειά πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το πρόβλημα των κραδασμών έχει δύο πηγές.

Μία είναι ο πάτος της συσκευής , όπου σου προτείνω να μην βάλεις σε όλη την επιφάνεια ελαστικό παρέμβυσμα, αλλά μόνο τοπικά.

Ο λόγος είναι ότι αν θεωρήσεις π.χ. ότι το PSU θα "κινείται" κατά 0.1 mm, τότε αυτή τη μετακίνηση θέλεις να την παραλάβει ένα υλικό το οποίο με αυτή τη μετακίνηση θα παραμορφώνεται και θα περνά στο υπόστρωμα μόνο π,χ, το 0,01 mm.

Αν τώρα το υλικό έχει ένα μέτρο ελαστικότητας χ για διατομή ψ (δηλαδή το πιέζω η το "κουνάω" δεξιά- αριστερά" ), τότε όσο πιο μικρή διατομή έχει, τόσο πιο "ανεξάρτητο" από το υπόστρωμα θα είναι το στηριζόμενο αντικείμενο.

Αν όμως η διατομή γίνει πολύ μεγάλη τότε το μέτρο ελαστικότητας θα μειωθεί πολύ, οπότε η μετακίνηση του αντικειμένου θα περνά και στο υπόστρωμα πολύ πιο έντονα.

Βέβαια υπάρχει μια χρυσή τομή στις διαστάσεις των στηριγμάτων, αυτά θα πρέπει να είναι τόσο μεγάλα ώστε να μην συμπιέζονται από το βάρος του στηριζόμενου αντικειμένου.

Πάρε λοιπόν αφρώδες ελαστικό υπό μορφή ταινίας πάχους π.χ. 3 mm κόψε τέσσερα τακουνάκια 2 χ2 cm και πειραματίσου.

Η δεύτερη πηγή κραδασμών είναι η στήριξη στην πίσω φάτσα, για εκεί υπάρχουν ειδικές σιλικόνες, αλλά μπορείς και με "πατέντα να πετύχεις καλύτερα αποτελέσματα, αν θές σου λέω κάτ που εφάρμοσα εγώ.

Και ακόμα ένα ζήτημα, (για πολύ πυροβολημένες καταστάσεις) το κατα πόσο οι κραδασμοί που περνάνε στο υπόστρωμα (αλουμινένιο φύλο βάσης κουτιού), θα παράγουν αισθητό ήχο είναι συνάρτηση της μάζας του φύλου, όσο πιο βαρύ είναι τόσο λιγότερο τείνει να δονείται και αν το κάνει θα είναι σε χαμηλότερη συχνότητα, οπότε μπορείς να αυξήσεις την μάζα του φύλου κολώντας από κάτω ένα φύλο από αυτοκόλητο ασφαλτικό υλικό, ή άν "τρελαθείς" τελείως, κολάς ένα φύλο μολύβδου!!!

Το ασφαλτικό υλικό θα κάνει πολύ καλή δουλειά και αν το κολήσεις στην κάτω μεριά του κουτιού του τροφοδοτικού, και γιατί όχι, ακόμα κι αν το ντύσεις ολόκληρο (όπου δεν έχει γρίλιες :p )!!

Αν δεν θές να φαίνεται κενό γύρω-γύρω από το τροφοδοτικό κόψε το παρέμβυσμα σε στενή ταινία και κόλα το περιμετρικά (πλήν της πλευρά που κυτάει πίσω πρός την εξωτερική όψη του κουτιού), ή πρόσωπό με την ακμή, ή καλύτερα ένα πόντο πιο μέσα, έτσι ώστε η ακμή να φαίνεται καθαρή και το τροφοδοτικό να φαίνεται ότι δεν ακουμπάει πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

Project ''Bista''. Part -6 (Bay panel - episode 6 - final)

Καλημέρα/σπέρα.:)

Τελευταίο update του project για φέτος και όπως φαίνεται η χρονιά κλείνει καλά,

αφού είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος με το τελικό αποτέλεσμα!:)

Το σημαντικότερο είναι ότι βγήκε έτσι όπως ακριβώς το είχα σχηματίσει στο μυαλό μου, και αυτό είναι τελικά που μετράει...να βλέπεις την ιδέα να πραγματοποιείται.:T:

Να σας θυμίσω ότι το προηγούμενο update τελείωσε με μία λάθος χαρακιά μήκους ενός mm.

Db2qy.jpg

Φυσικά η χαρακιά έπρεπε να διορθωθεί όπως και έγινε, με αύξηση του μήκους της θυρίδας.

6S5e5.jpg

Στη συνέχεια βιδώθηκε η αριστερή γωνία στο panel.

548SW.jpg

Σημαδεύτηκαν τα σημεία που εμποδίζουν την τρύπα/θυρίδα.

DDDhl.jpg

ZHazS.jpg

Αρχικά είχα σκοπό να κόψω μόνο τα δύο σημεία, αλλά μου ήρθε μία ιδέα και έκοψα ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι.:)

4IvG5.jpg

BBgXf.jpg

''Παλιά μου τέχνη κόσκινο'', οπότε ακολουθεί το κόψιμο και το μαρκάρισμα ενός plexiglass πάχους 5mm.

Uvitk.jpg

X9hrL.jpg

Έγινε το άνοιγμα της μεγάλης τρύπας.

tLgHT.jpg

Εδώ τοποθετημένο στο panel παρέα με τον vandal switch.

tHJQw.jpg

3Q7cu.jpg

Ακολουθεί η κόλληση ενός led.

mnqJn.jpg

To led κόντυνε σε μήκος με την βοήθεια λίμας, και στη συνέχεια γυαλίστηκε με την ίδια διαδικασία

όπως το plexiglass.

VDHHA.jpg

EJpwC.jpg

Ανοίχτηκε μία τρύπα στο plexiglass ώστε να φιλοξενήσει το led, αλλά έπρεπε η τρύπα με κάποιον τρόπο να γυαλιστεί.

Η ιδέα ήρθε με μπατονέτα προσαρμοσμένη στο dremel, με την βοήθεια οδοντόκρεμας.

iyZ82.jpg

tlPWF.jpg

Σιγανό στροφάρισμα μην σπάσει, προσοχή και ιδού:

nducK.jpg

hgs1l.jpg

Τελικό αποτέλεσμα.

MCXxS.jpg

45Nvl.jpg

Πλέον γνωρίζετε ότι η τρύπα θα φιλοξενήσει έναν vandal switch.

Πάμε τώρα να δείτε τι ρόλο παίζει η θυρίδα που με ταλαιπωρεί απ' το προηγούμενο update.

Ξεκινάμε με προσεκτικές μετρήσεις.

cegTJ.jpg

6hejS.jpg

Όταν μου καρφωθεί κάτι πρέπει να το κάνω...όσο πιο δύσκολο τόσο με εξιτάρει! Βίτσιο λέτε?:p

Μαρκαρίστηκε ένα κομμάτι αλουμίνιο, και εδώ σε σύγκριση με το φίλτρο ενός τσιγάρου για να αντιληφθείτε πρακτικά το μέγεθος.

1NX3S.jpg

Έκοψα δύο για παν ενδεχόμενο, γιατί η εγχείρηση είναι λεπτή και η καταστροφή παραμονεύει...

5Bvva.jpg

Με δυσκόλεψε απίστευτα το κομμάτι στο να πιαστεί στη μέγγενη!

Ήταν τόσο μικρό που γλιστρούσε, ενώ τόσο ευαίσθητο που τραυματιζόταν εύκολα...

tQRyp.jpg

Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα καθώς το κομμάτι είναι πολύ μικρό για να δουλευτεί με το χέρι.

Επιστρατεύτηκε μεγεθυντικός φακός φυσικά, με τελικό σκοπό να αποκτήσει διαστάσεις 1.63 x 20.96mm.

Το δούλεψα μερικές ώρες πολύ προσεχτικά και σταδιακά.

8TfGa.jpg

Για του λόγου το αληθές η κατεργασία σταμάτησε στο 1.65mm. , με σκοπό να πέσει στο 1.63mm. μετά το γυάλισμα.

(βίτσια που έχω, ε?:p)

yghak.jpg

Ίδια διαδικασία και στο μήκος, με στρογγύλεμα των ακμών.

ci4Gm.jpg

Τελικό αποτέλεσμα.

mQrOo.jpg

QFvKQ.jpg

Μια φωτό για να αντιληφθείτε πρακτικά το μέγεθός του.

q7dsW.jpg

Γιατί αυτή η εμμονή με τα χιλιοστά?

Να σας θυμίσω λίγο τους αριθμούς. θυρίδα: 4.63 x 23.96mm. , κομμάτι: 1.63 x 20.96mm.

Με μία πρόχειρη αφαίρεση θα διαπιστώσετε διαφορά 1.5mm. περιμετρικά.:)

8gWqJ.jpg\\

Να γιατί φώτισα και το plexiglass με το led.

PnpIh.jpg

Wk4SN.jpg

Να εξομολογηθώ ότι δεν περίμενα να το πετύχω τόσο καλά.:)

Φυσικά και έχει τις ατέλειές του κοιτώντας με τον μεγεθυντικό φακό, αλλά δεν είμαι υδροκοπή ούτε laser.

Σημασία έχει να το τολμήσει κανείς...ακόμα και τα ψεγάδια έχουν τη χάρη τους!

Τέλος έχει σειρά το κάλυμμα του dvd.

Ξανά μαρκαρίστηκε ένα κομμάτι αλουμίνιο, κόπηκε και οδηγήθηκε στη μέγγενη για το φινίρισμα.

eT5P7.jpg

vHHKh.jpg

Καλό είναι να έχετε κάποιο χοντρό και επίπεδο κομμάτι (εδώ plexiglass) ώστε να τρίψετε, για όσο το δυνατόν

πιο επίπεδο αποτέλεσμα.

Zuq3e.jpg

ejx63.jpg

Έτοιμο και το τελευταίο κομμάτι του παζλ.

u0nkN.jpg

Όπως είπα και στην αρχή του update ''Το σημαντικότερο είναι ότι βγήκε έτσι όπως ακριβώς το είχα σχηματίσει στο μυαλό μου''

Για να δω λοιπόν το τέλος έπρεπε κάπως να το προσομοιώσω... έτσι έντυσα πρόχειρα το panel μ' ένα μαύρο αυτοκόλλητο.:)

Το αποτέλεσμα:

ftkFs.jpg

ZNZc8.jpg

OARFn.jpg

Συγγνώμη που δεν φύσηξα την σκόνη και την έπιασαν οι φωτό...το ξέχασα τελείως!:)

bgm2c.jpg

Wx0aW.jpg

On6Tu.jpg

Stnp1.jpg

Κάπως έτσι λοιπόν κλείνει η χρονιά για το project.

Ελπίζω να σας άρεσε η τελική του μορφή, καθώς είχα στο νου μου ένα λιτό και ''σοβαρό'' οπτικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή του χρόνου σε νέες περιπέτειες!:)

Για τυχόν απορίες στη διάθεσή σας.

Ευχαριστώ.

9lxc9.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Δε περιγράφω άλλο, δε ξαναμιλάω, δε ξανασχολιάζω, δε σου ξαναλέω ΜΠΡΑΒΟ ρε, έτσι γιατι ΖΗΛΕΥΩ και με τη βούλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ακου μπατονέτα στο dremel :magic:

Για να πω και την κακία μου :p

Σου ξέφυγε λίγο στο κόψιμο το αυτοκόλλητο στην τρυπούλα κάτω απο το switch. Ναι ναι του βρήκα ελάττωμααααααααααααααααααααααααααααααα:dance3:

ediiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit: ναι ναι ναι βρήκα και άλλο λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Σου ξέφυγαν και τα female mini jacks και κάτι φουσκάλες :p

Μπορώ να πάω για ύπνο ήσυχη:innocent:

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

Lakisss ένας μικρός θεούλης.....άκου μπατονέτα στο dremel :hehe:

Εντάξει...αφού ολοκληρώθηκε για φέτος το project μπορείς να ξεκουραστείς με την ησυχία σου.......

ερμ......βασικά έχεις περίπου 19μέρες ξεκούρασης.....μετά τις 19 μέρες νέα χρονιά, τέρμα το διάλειμμά τα κεφάλια μέσα κλπ κλπ. :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.