Jump to content



Project ''Bista''. Part -15 ( Vga ram cooler)


Recommended Posts

Το ωραίο τελικά με τα μαστορέματα δέν είναι ότι φτιάχνεις/καταφέρνεις κάτι, αλλά ότι βλέπεις μία ιδέα σου να υλοποιείται.

+1000

Ελπίζω να σας άρεσε η ιδέα του συρόμενου φίλτρου.

Εννοείται. Είναι όχι μόνο πρακτική, αλλά και αισθητικά συμβατή με το όλο project.

Καλή συνέχεια Νίκο ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Project ''Bista''. Part -6 (Bay panel - episode 1)

Καλησπέρα.:)

Το part που θα δείτε σήμερα είναι πολύ σημαντικό καθώς είναι αυτό που ορίζει σχεδόν όλη την κατασκευή, γι' αυτό και η επιτυχία του είναι καθοριστική και επιβεβλημένη!

Βάσει του bay πάρθηκαν όλες οι διαστάσεις του project, χωροθετήθηκε όλο το hardware, και ποντάρω πάρα πολύ στο τελικό αισθητικό αποτέλεσμα όλης της κατασκευής.

Μακάρι να βγεί όπως πραγματικά το φαντάζομαι...

Στο ψητό.:)

Κόπηκε ένα κομμάτι αλουμινίου πάχους 1.5mm.

2nNCC.jpg

Βρέθηκε ο πρώτος ''ένοικος'' του front panel, ενώ ''του πάρθηκαν και τα μέτρα''.:)

9kZwb.jpg

Η διαδικασία ξεκίνησε με τα πρώτα τρυπήματα.

b2Jsp.jpg

iPW7s.jpg

Όσοι επιχειρήσετε κάτι ανάλογο εφοδιαστείτε με μικρές λίμες και πολύ υπομονή.

Τρείς περίπου ώρες δουλειάς σε τρείς εικόνες.

HgJXY.jpg

mYod2.jpg

VwU98.jpg

Θέλει λίγη δουλίτσα ακόμη για να γίνει τέλειο.

Να πώ την αμαρτία μου το άφησα ημιτελές και προχώρησα στο επόμενο με το σκεπτικό τού άν κάνω κάτι λάθος στη συνέχεια, να μήν έχω φάει τα νιάτα μου στο usb.:) Θα επανέλθω όμως....

P84uZ.jpg

Η συνέχεια αφορά την τοποθέτηση των dvd/fan controller/amplifier, γι' αυτό και σημαδεύτηκαν οι πρός κόψιμο περιοχές.

5JFr7.jpg

Τρύπημα αρχικά, σέγα για το κόψιμο, και το κομμάτι πήρε την θέση του στη μέγγενη για φινίρισμα.

Το φοβήθηκα πάρα πολύ το τελευταίο, καθώς το φινίρισμα παίζει σε επίπεδα 0.5-1mm. ....

N29sM.jpg

3PbLz.jpg

PiZRb.jpg

GvJmM.jpg

Αρχικά ξεκίνησα με τις κάθετες πλευρές.

Pg5TJ.jpg

EAhWV.jpg

Σειρά έχουν οι οριζόντιες πλευρές.

fO35o.jpg

Έγινε το πρώτο βασικό φινίρισμα.

Q4e4V.jpg

Συνεχείς δοκιμές με ένα dvd για να παρακολουθώ τη πρόοδο των εργασιών.

G3hok.jpg

PqJ0L.jpg

Τελικό φινίρισμα.

9VXh1.jpg

Τελικό αποτέλεσμα μετά από πέντε ωρίτσες με τις λίμες/υαλόχαρτα.:)

ucPtZ.jpg

B6NcN.jpg

Σας αρέσει?

BWKPh.jpg

jLdIH.jpg

Έκ των έσω.

Tg68e.jpg

Προσέξτε την εφαρμογή.:T:

Να πώ την αλήθεια δέν περίμενα να βγεί τόσο άριστο, σε σημείο που άν το φτιάξω ξανά πιθανώς δέν θα πετύχει τόσο.

LI2oI.jpg

bnbzq.jpg

VDxGq.jpg

Ωραία όλα μέχρι εδώ? Αμ δέ.....:nothing:

Προσέξτε το πλαίσιο στη photo που ακολουθεί.

Οι δοκοί έχουν πάχος 12mm. (a) τοποθετώντας το αλουμινένιο panel 12mm. μέσα απ΄την εξωτερική επιφάνεια του πλαισίου.

iBihR.jpg

Παρέλειψα δυστυχώς να μετρήσω το μήκος των ρυθμιστών του controller και του amplifier volume....:wall:

Έτσι τα κουμπιά εξέχουν της πρόσοψης, και πρέπει να μετακινηθεί το πάνελ τουλάχιστον 8mm. πιό μέσα.

Με βλέπω για αναθεώρηση μερικών δοκών του πλαισίου μάλλον.

''Χίλιες μέτρα, μία κόψε!'' λένε, εγώ...:slap:

Έπεται συνέχεια λοιπόν και διορθωτικές κινήσεις.:)

Για τυχόν απορίες στη διάθεσή σας.

Ευχαριστώ.

9lxc9.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

jLdIH.jpg

Παρέλειψα δυστυχώς να μετρήσω το μήκος των ρυθμιστών του controller και του amplifier volume....:wall:

Έτσι τα κουμπιά εξέχουν της πρόσοψης, και πρέπει να μετακινηθεί το πάνελ τουλάχιστον 8mm. πιό μέσα.

Στη φωτό φαινεται να έρχεται μια χαρα, το πολυ 2-3 χιλιοστα έξω. Το μετακίνησες για τις αναγκες της φωτογράφισης η απλα δεν φάινεται όπως θα έπρεπε?

Και τι σε ενοχλεί που προεξέχουν λίγο? Θα βάλεις κανα πορτάκι?? Ηχομόνωση ίσως?(πέτυχα τίποτα?:p)

Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα! Μπράβο και πάλι!:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Project ''Bista''. Part -6 (Bay panel - episode 2)

Καλημέρα/σπέρα.:)

Συνέχεια σήμερα επί του bay panel.

Τελευταία φορά είχαμε μείνει στο σημείο όπου οι controller/amplifier δέν χωρούσαν στο bay, καθώς τα κουμπιά τους προεξείχαν της προσόψεως του κουτιού.

jLdIH.jpg

Έπρεπε αναγκαστικά λοιπόν να γίνει αναθεώρηση της κατασκευής, και μετακίνηση του bay.

Ελπίζω να μήν μου δημιουργήσει σημαντικά χωροταξικά προβλήματα στη συνέχεια...

Πάνε να δούμε πώς έλυσα το πρόβλημα που προέκυψε:

Αγοράστηκε δοκός αλουμινίου 20x10mm., κόπηκαν δύο κομμάτια και τρυπήθηκαν.

IJa5B.jpg

Το πρώτο εκ των δύο κομματιών γωνιάστηκε και σφίχτηκε προσεκτικά στη μέγγενη, μαζί με μία μεγαλύτερη δοκό.

OtlWE.jpg

Η βάση του κολωνάτου δραπάνου τοποθετήθηκε κάθετα και αλφαδιάστηκε.

ueH4P.jpg

Ακολούθησαν οι δοκοί.

EbCpP.jpg

GdpRs.jpg

Αφού οι μικρή δοκός ήταν ήδη τρυπημένη, το ζητούμενο ήταν να τρυπηθεί και η μεγάλη με τρυπάνι 3.20mm.

SMmkX.jpg

Iy5FR.jpg

Στη συνέχεια ανοίχτηκαν σπειρώματα στις άκρες της μεγάλης δοκού.

C5Ghk.jpg

Ξανά στις δύο μικρές δοκούς.

Οι δοκοί σε πρώτη φάση επανατοποθετήθηκαν στο δράπανο, και μεγάλωσαν οι τρύπες από 3.20 σε 5mm.

uUet2.jpg

Έψαχνα καιρό να βρώ φρέζα μικρής διαμέτρου, ώστε να χωνεύουν οι βίδες στο αλουμίνιο.

Η πιό μικρή που βρήκα ήταν διαμέτρου 9mm. αλλά ήταν επικίνδυνα μεγάλη για αυτό που ζήταγα...

Εν τέλει την αγόρασα αλλά διαπίστωσα ότι λόγω των τζόγων του δραπάνου έκανε φρέζα διαμέτρου 10-10.30mm. , εκτός επιθυμητών προδιαγραφών...

Έπρεπε να βρώ λοιπόν λύση για να προχωρήσει η κατασκευή, γι' αυτό και πατεντάρισα πάλι.:)

(όσοι παρατηρήσατε επιμένω στις μετρήσεις στο δέκατο του χιλιοστού, αλλά θα δείτε στη συνέχεια γιατί)

Αυτό που βλέπετε δέν είναι ούτε φρέζα, ούτε απλό τρυπάνι.

Είναι τρυπάνι διαμέτρου 8mm. που αφαιρούν τις πόντες από λαμαρίνες, έχει flat πτερύγια αλλά με μύτη στο κέντρο.

Ανά χείρας dremel/λίμες/μεγεθυντικός φακός, και η μύτη έγινε παρελθόν.:)

GuLx2.jpg

Τελικά δούλεψε!

8CZ8d.jpg

a9IIS.jpg

Οι βίδες πλέον μέσα στη δοκό.

Προσέξτε πόσο οριακά κοντά ήρθε η φρέζα με το πλαινό της δοκού αφού άν και το τρυπάνι είναι 8άρι, οι τζόγοι με οδήγησαν στα 9.20mm. (γι' αυτό και η εμμονή με τις ακριβείς μετρήσεις...)

RxIRq.jpg

weXOu.jpg

Συναρμολόγηση.

9Xjmj.jpg

LChra.jpg

aGfJL.jpg

iX0LK.jpg

Οι τρείς δοκοί πλέον σχηματίζουν ένα ''Π''.

8wLv6.jpg

Εδώ σκοπεύω να στερεώσω την πλάκα του bay, μετακινώντας τη 20mm. μακρυά απ' τη πρόσοψη.

9vb3o.jpg

j947I.jpg

Θυμηθείτε λίγο πώς ήταν η πρόσοψη με την πάνω οριζόντια δοκό των 12x12mm.

Η δοκός κόπηκε σε τρία μέρη.

ucPtZ.jpg

sqiCz.jpg

Από τη δοκό κράτησα τα μικρά ακριανά κομμάτια.

Κόπηκαν γωνίες, και ανοίχτηκαν οι σχετικές τρύπες/σπειρώματα.

6qeAw.jpg

0XGsC.jpg

HnGYX.jpg

Απομένει η στήριξή τους στο ''Π''.

U0o4n.jpg

7RXMw.jpg

Έτοιμο.

O0OVC.jpg

ZPxFr.jpg

VGQSh.jpg

Τοποθετημένο.

VTNNN.jpg

PXAF1.jpg

Qd0Ot.jpg

Το πρώτο πρόβλημα ξεπεράστηκε και η μετατροπή κρίθηκε επιτυχής.:)

3wi8I.jpg

ozYDW.jpg

86Ove.jpg

0uriG.jpg

HmHUA.jpg

Για τυχόν απορίες στη διάθεσή σας.

Ευχαριστώ.

9lxc9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να συνεχίσω το bay panel αλλά έχω κολλήσει σε μία μικρή λεπτομέρεια.

Δέν μπορώ να βρώ βίδες στήριξης, ώστε να πάρω μέτρα για το slim dvd/rw που έχω. (αυτά που μπαίνουν στα laptops)

Προφανώς οι βίδες αυτές είναι υπερβολικά ψιλές... (για Μ1 τις υπολογίζω)

Πού μπορώ να βρώ τέτοιες?

Έχει κανείς καμία να βάλει μία photo να ξέρω περίπου τί να ψάξω?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να συνεχίσω το bay panel αλλά έχω κολλήσει σε μία μικρή λεπτομέρεια.

Δέν μπορώ να βρώ βίδες στήριξης, ώστε να πάρω μέτρα για το slim dvd/rw που έχω. (αυτά που μπαίνουν στα laptops)

Προφανώς οι βίδες αυτές είναι υπερβολικά ψιλές... (για Μ1 τις υπολογίζω)

Πού μπορώ να βρώ τέτοιες?

Έχει κανείς καμία να βάλει μία photo να ξέρω περίπου τί να ψάξω?

Είχα βρει στο ebay,για ψάξε.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Είχα καιρό να μπω, έχω χάσει πολλά επεισόδια!

Τι να πω, Νίκο, ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΟΥ, γιατί υποπτεύομαι ότι η προσπάθεια στο σύνολό της είναι τιτάνια και οι αναποδιές περιμένουν πάντα στη γωνία...

Τα σχέδια ήταν το ένα κομμάτι, ήδη πολύ φιλόδοξο και πρωτότυπο project, αλλά τώρα που έχει πάρει μορφή ο σκελετός, το εγχείρημα μπαίνει στις πραγματικές του διαστάσεις. Μόνο π.χ. την κατασκευή του φίλτρου ανεμιστήρων να μελετήσει κανείς, ψιχανεμίζεται με τη μέγιστη "μούρλα" και μεράκι μιλάμε.

Μπράβο, Νίκο! Κράτα γερά!

Link to comment
Share on other sites

Οντως φοβερη δουλεια απλα να πω κατι offtopic. Η σελιδα επειδη ειναι μεγαλες σε αναλυση οι φωτογραφιες και φυσικα παρα πολλες, αργει πολυ να ανοιξει. Μηπως μπορει να γινει κατι να φορτωνει για παραδειγμα σε μικρη αναλυση τις φωτο και αν θελει καποιος να παταει πανω σε καθε μια και να την μεγενθυνει. Αυτο η κατι αναλογο τελος παντων ωστε να μην κολαει η σελιδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θέλω να συνεχίσω το bay panel αλλά έχω κολλήσει σε μία μικρή λεπτομέρεια.

Δέν μπορώ να βρώ βίδες στήριξης, ώστε να πάρω μέτρα για το slim dvd/rw που έχω. (αυτά που μπαίνουν στα laptops)

Προφανώς οι βίδες αυτές είναι υπερβολικά ψιλές... (για Μ1 τις υπολογίζω)

Πού μπορώ να βρώ τέτοιες?

Έχει κανείς καμία να βάλει μία photo να ξέρω περίπου τί να ψάξω?

Ειναι ενα μαγαζι στον Πειραια Βιδεξ-Δαμιγος εχει σχεδον τα παντα για τσεκαρε το.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@Lakisss Μηπως λεω....Μηπως εχεις ξεχασει κατι?!?!??!?!?!Ειπαμε να περασει το καλοκαιρι να σου δωσουμε μια αδεια να ξεκουραστεις να παρεις λιγο καθαρο αερα να κανεις τα μπανακια σου τις μπυρες σου κλπ....

Και πιστευω οτι τα εκανες ολα αυτα.....! Δεν πρεπει καποια στιγμη μετα απο τοση ξεκουραση να κανεις ενα update?

Ετσι μας ανοιγεις την ορεξη και μετα τελος...?!?!?!

PS:Παντα φιλικα!Σε καταλαβαινω απολυτα εχω τα parts σε ενα τραπεζι απο το pc μου εδω και 2 μηνες και δεν εχω προλαβει να κανω τπτ!

Απλα μαζευουν σκονη!Αλλα καποιος πρεπει να κανει την αρχη να παρουμε θαρρος και οι υπολοιποι!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, τι να λέμε...:)

Όπως έχω ξαναπεί δεν φτιάχνω κάτι όταν δεν έχω όρεξη, γι' αυτό και δεν ασχολούμαι τόσο καιρό.

Τώρα όμως πιάνει χειμώνας, οι βόλτες περιορίζονται, οπότε θα πέσω με τα μούτρα...promise!:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.