Jump to content


Project ''Bista''. Part -15 ( Vga ram cooler)


Recommended Posts

Πολύ καλά τα λές Ερνέστο:

" Ο ενισχυτής ενισχύει και ο ελεγκτής ελέγχει."

Και οι θεατές θαυμάζουν!!!

Αυτό το έρμο το μασελάκι πρέπει να το εξασφαλίσω!!:man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Το νέο είναι ότι αυτή την φορά συνδράμει ένα ελληνικό μαγαζί πράγμα που σημαίνει ότι το modding κερδίζει έδαφος στη Ελλάδα, και υποστηρίζεται.

Άν και πολλοί μπορεί να εικάζετε το μαγαζί να πώ οτι δέν περιλαμβάνετε στους ''μεγάλους παίκτες'' του χώρου, πράγμα που κάνει την χορηγεία ακόμα πιό σημαντική αφού προέρχεται και από την ''επαρχία''.

Που βλεπεις οτι το modding υποστηριζεται στην Ελλαδα...

Επισης το μαγαζι ειναι πολυ γνωστο...

Link to comment
Share on other sites

Ο ενισχυτής ενισχύει και ο ελεγκτής ελέγχει.

Δεν λέω πως δεν χρειάζεται ένας ενισχυτής ή ένα dac ή κάτι παρόμοιο. Απλά αναρωτιέμαι που μπορεί να χρειάζεται αυτή η μουφιά της Scythe! Τέσπα..

Link to comment
Share on other sites

:T:Μπράβο Νίκο για το review!

Να προσθέσω κι' εγώ κάτι , ο ενισχυτής όπως ίσως θα καταλάβατε είναι switching (εξ ου και η απουσία των τρανζίστορ εξόδου).

Όσον αφορά στην παραμόρφωση , στα χαρακτηριστικά της συσκευής έχουν αναφέρει -επιλεκτικά- τις καλύτερες τιμές, τηρώντας μια επιτήδεια, ασάφεια .

Αν διαβάσεις το data του ολοκληρωμένου βλέπεις ότι η αναφερόμενη παραμόρφωση παρατηρείται μόνο αν η ισχύς εξόδου είναι 1 Watt , μετά μέχρι τα περίπου 6Watt παίζει γύρω στο 0,03% και από εκεί και πάνω τα πράγματα αλάζουν "δραματικά", στα 8 Watt η παραμόρφωση είναι 1 % και στα 10 Watt γίνεται 1000 φορές μεγαλύτερη (είναι 10 %) από την προβαλόμενη στο δελτίο της συσκευής!!!!!!!!!!!!

Αυτά για την ακρίβεια των χαρακτηριστικών και για να μην "τρελαθούμε" , οπότε αυτό που μένει μετά από τα παιχνίδια του marketing είναι η τελική εντύπωση, και εφόσον αυτή είναι καλή ....ολα καλά!

Υ.Γ. 1. Αυτό που βγαίνει από την ιστορία είναι ότι μπορεί οι κατασκευαστές να λένε τα "ψεματάκια" τους, αλλά τα ηχεία που έφτιαξες τα "σπάνε"!!

2. Νίκο δες αν παίξει αρκετή ώρα τι θερμοκρασίαες πιάνει το ολοκληρωμένο, και κύτα -αν γίνεται- κατα πόσον ο κατασκευαστής της συσκευής έχει ακολουθήσει τις οδηγίες της Yamaha όσο αφορά στην ψύξη του ολοκληρωμένου (δες στην σελίδα 10 των data).

3. Δεν θα του έκανε κακό -μέσα στα πλαίσια του modding- να έβαζες και κάποια ψύκτρα στο ολοκληρωμένο.:T:

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά reviewer δέν είμαι αλλά κάνω ότι μπορώ όσον αφορά την αναλυτική παρουσίαση, με photos στα μέτρα που η φτωχή κάμερα της Kodak των 8Mp. μου επιτρέπει...:)

Τώρα όσον αφορά τον ενισχυτή:

Seafalco παρατήρησα και 'γώ ότι η παραμόρφωση αναφέρεται μόνο στο 1watt. , γι' αυτό και παρέθεσα το PDF ώστε να υπάρχει πλήρης εικόνα των πραγματικών χαραχτηριστικών.

Φυσικά δέν μπορείς να περιμένεις θαύματα από έναν ενισχυτή τέτοιας τάξης, αλλά το ζητούμενο τελικά είναι τί αναζητάς από κάθε προιόν που προορίζεται για modding!

Τι εννοώ?

Αρχικά να σας αναφέρω ότι έχω ρίξει φοβερό ψάξιμο στο net, και έχω σπάσει πολλάκις το κεφάλι μου μέχρι να βρώ λύσεις όσον αφορά το hardware!

Βλέπετε όταν χτίζεις μία κατασκευή έκ του μηδενός πρέπει να υπολογίσεις εκατοντάδες πράγματα.

Λατρεύω αυτή την διαδικασία.....:), θέλω το μυαλό μου να σκέφτεται συνεχώς και απλά η πραγματοποίηση της κατασκευής είναι η επιβεβαίωση των σκέψεων και κόπων μου.

Αναλυτικά μέχρι τώρα:

1) Lamptron Fan controller.

Έψαχνα καιρό έναν fan controller στα μέτρα του ύφους της κατασκευής.

Αρχικά είχα καταλήξει σε αυτόν Lamp Electronics, αλλά σε κατ' ιδίαν συζήτηση με τον Κοπρίτη πέταξε την ιδέα ότι στο ύφος της κατασκευής θα ταίριαζε ένα ''πιό ρετρό look''.

Αυτό ήταν....μου άναψε φωτιές!:p

Τελικά είχε δίκιο το παλιόπαιδο, και γι' αυτό βλέπετε fan controller με κουμπιά στην πρόσοψη.

Γιατί συγκεκριμένα ο Lamptron? Γιατί μετά από πολύ ψάξιμο είδα ότι έχει μεταξύ άλλων και προοπτικές μονταρίσματος.:)

2) MSI HD5770 Hawk.

Έ, ρε γλέντια με αυτή την κάρτα...!:wall:

Έψαχνα μία κάρτα γραφικών: Αξιοπρεπή, σχετικά ψυχρή, σχετικά χαμηλής κατανάλωσης, όχι μεγάλου μήκους (max. 25cm.) και ιδιαίτερα reference σχεδίασης, δηλ. να εξέρχεται όσο το δυνατόν περισσότερο θερμός αέρας από το slot της. Η κάρτα είναι το ''Α και το Ω'' στην υλοποίηση αυτού του project.

Τελικά κατέληξα στην 5770 μετά από κανά 3ωρό τηλεφωνικής συζήτησης με τον Ερνέστο όπου και ευχαριστώ θερμά.

Η κάρτα επιλέχθηκε και βάσει ιδιομορφίας pcb, ενώ άν και έχω σαφή εικόνα στο μυαλό μου της κατασκευής αμφιταλλαντευομαι μεταξύ δύο τοποθετήσεων.

Η πρώτη είναι ''η βατή'', ενώ η δέυτερη προυποθέτει την επίσκεψη της κάρτας σε....τόρνο!:)

Θα δώ πώς θα πάει εν' αναμονή του pcie riser που παραγγέλθηκε με πρωτοβουλία του Greekfragma, που ευχαριστώ επίσης.

3) Scythe kama bay amp Kro.

Μεγάλη σπαζοκεφαλιά αποδείχθηκε το θέμα του ενισχυτή επίσης!

Στην αρχή είχα στο μυαλό μου να εσωματώσω στην κατασκευή ένα 12volt amplifier kit της Velleman.

Στη συνέχεια άλλαξα γνώμη και προσανατολίστηκα πρός έτοιμο δικάναλο ενισχυτή αυτοκινήτου, κατόπιν πολλών συζητήσεων ξανά με τον Ερνέστο.

Κατόπιν επάφών με Seafalco - crmaris προέκυψαν αμφιβολίες όσον αφορά την τροφοδοσία του, και την σταθερότητα του psu κατά την εκκίνηση και την στιγμιαία εκφόρτιση των πυκνωτών του.

Απο την στιγμή που είδα τον Scythe χάρηκα ιδιαίτερα γιατί λύνει όλα τα παραπάνω προβλήματα, σε συνδυασμό με εμφάνιση και ποιότητα κατασκευής.

Το ''κερασάκι στην τούρτα'' είναι το τέλειο αισθητικό ταίριασμα με τον controller!:clap:

Αυτά σε λίγες γραμμές για να μπείτε λίγο ''στο πνεύμα των παρασκηνίων''.

Πολλοί οι σκέψεις μου λοιπόν, αρκετές συζητήσεις και πολύ προβληματισμός πίσω από το hardware που ήδη βλέπετε εξ'ού και οι καθυστερήσεις.

Ευχαριστώ όλους όσους με βοηθούν.:T:

Για τυχόν απορίες στη διάθεσή σας.

Ευχαριστώ.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Τέλος παρέχονται καλώδια σύνδεσης των ηχείων, δεύτερο slot (δέν κατάλαβα γιατί) και βίδες στήριξης του στο bay.

l90vz.jpg

Το δεύτερο bracket, λογικά, είναι για να περνάς τα καλώδια των ηχείων ή το rca, ώστε να μην βγαίνουν χύμα από το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο bracket, λογικά, είναι για να περνάς τα καλώδια των ηχείων ή το rca, ώστε να μην βγαίνουν χύμα από το κουτί.

Έτσι νομίζω κι εγώ , αλλά γνώμη μου είναι να μην το χρησημοποιησεις , στη θέση του βάλε ένα κανονικό (χωρίς την τετράγωνη τρύπα) πάνω στο οοίο θα έχεις στερεώσει βύσματα για την τροφοδότηση των ηχείων.

Θα είναι πιο σωστό και θα μπορείς να αποσυνδέσεις τα ηχεία.

Αλλά τι στα λέω αυτά.....

Link to comment
Share on other sites

Κούρα σε τόρνο για την 5770... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: Ε, ρε γλέντια! :man_in_love:

Νίκο, εύχομαι το τελεφώνημα για την κάρτα για μη σου κοστίσει όσο δύο κάρτες τελικά... :hang3:

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι νομίζω κι εγώ , αλλά γνώμη μου είναι να μην το χρησημοποιησεις , στη θέση του βάλε ένα κανονικό (χωρίς την τετράγωνη τρύπα) πάνω στο οοίο θα έχεις στερεώσει βύσματα για την τροφοδότηση των ηχείων.

Θα είναι πιο σωστό και θα μπορείς να αποσυνδέσεις τα ηχεία.

Αλλά τι στα λέω αυτά.....

Δεν είναι άσχημο σαν ιδέα αλλά καλύτερα να αποφεύγονται οι πολλές «προεκτάσεις» και τα ενδιάμεσα βύσματα όσο αφορά τον ήχο γενικότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άσχημο σαν ιδέα αλλά καλύτερα να αποφεύγονται οι πολλές «προεκτάσεις» και τα ενδιάμεσα βύσματα όσο αφορά τον ήχο γενικότερα.

Καλά τα λες , αλλά...να ... δεν μου πάει να βγαίνουν κάποια καλώδια έτσι στο ξεκάρφωτο από μια τρύπα και να πηγαίνουν....

Άσε που μπορεί να τραβηχτούν.

Κακό δεν θα έκανε ένα πείραμα, και αν δει ότι κάτι χαλάει τότε να τα κάνει περαστά μονοκόματα με αυτούς τους πλαστικούς "στυπιοθλίπτες" που μαγκώνουν το καλώδιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δέν ξεκίνησα, στα βύσματα κολλήσατε εσείς.:p

Τελικά και το τελευταίο πρόβλημα μάλλον ξεπεράστηκε!:)

Ενώ αναμένω αυτό PCI Express x16 Riser Card Flexible Cable Adapter PCIe on eBay (end time 13-Apr-11 17:44:02 BST) μου άνοιξε τα μάτια ο LevelOne και τελικά κατα πάσα πιθανότητα δέν θα κάνω δουλειά....

Παραγγέλθηκε αυτό PCI-Express 2.0 x16 Flex Riser 5"/ 15cm PCIe, PCI-e 16x | eBay που ελπιζω θα δουλέψει, γιατί άν δέν δουλέψει κι' αυτό....:wall:

Τελικά τα risers μου κόστησαν αρκετα τα ρημάδια. Τί να κάνεις....ιδέες είναι αυτές!:)

Πήρα τα τελικά μέτρα σήμερα και αύριο πάω για κόψιμο, οπότε Τετάρτη θα δείτε το πρώτο part λογικά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Lakisss μην αγχώνεσαι φίλε... αυτή είναι η "γλύκα" του modding... Αν δεν κάνεις λάθη δεν θα γίνεις καλύτερος! Και εσύ το ξέρεις καλά αυτό από το project plexi!!!

Να σε ρωτήσω... Το pcie riser τι ακριβώς κάνει? Είναι προέκταση της pcie ?

Κάτι άλλο εντελώς από περιέργεια! Το "Bista" από που προέκυψε???

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω... Το pcie riser τι ακριβώς κάνει? Είναι προέκταση της pcie?

Ακριβώς! Σου δίνει την δυνατότητα να τοποθετήσεις την κάρτα σε άλλη διάταξη.

Κάτι άλλο εντελώς από περιέργεια! Το "Bista" από που προέκυψε???

Θα σας πώ όταν γραφτεί ο επίλογος του project.:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.