Jump to content



Project ''Bista''. Part -15 ( Vga ram cooler)


Lakisss

Recommended Posts

  • Replies 358
  • Created
  • Last Reply

Μπα... πριν μέρες έψαχνε για κάρτες γραφικών κλπ

Άρα μάλλον κάτι καινούριο φαντάζομαι ότι ετοιμάζει...

ΥΓ. Με αυτά που έχω δει δεν αποκλείεται να είναι και συνδυασμός plexi γραφείου με ενσωματωμένο υπολογιστή...

Link to comment
Share on other sites

Δείτε μια πάλι το πρώτο post :to_pick_ones_nose3:

Ε λογικο επακόλουθο δεν ειναι; :T:

Μια παρατηρηση/πρόταση: Δεν ξερω πως τα παει με το αγγλικο ο παππους (no offence ετσι :flower: ) αλλα δεν θα ηταν καλο να γινει και μια μεταφραση και ποσταρισμα σε καποιο απο τα εξειδικευμενα ξενογλωσσα fora?

Καλη συνεχεια LAK-K-K-K-ISSS :clap:

Αν ΔΕΝ ειναι HTPC μηπως ειναι benchtable?

Link to comment
Share on other sites

Project ''Bista'' - Εσαγωγή.

Project ''Bista''....εν αρχή η ιδέα:

Νομίζω τώρα πιά με ξέρετε όλοι και με έχετε μάθει για τα καλά...μου ήρθε μία ιδέα!:)

Μετά το Project ''Plexi'' ένοιωσα την ανάγκη να γυρίσω σελίδα, και να κινηθώ σε άλλη κατεύθυνση.

Δέν λέω...μεγάλο σχολείο για μένα εκείνο το project καθότι το πρώτο μου, αλλά τώρα νομίζω ήρθε η ώρα να περάσω στο επόμενο επίπεδο.

Τι σημαίνει επόμενο επίπεδο?

Μήν περιμένετε φυσικά να σας πώ τι ακριβώς θα φτιαξω, γιατί ούτε και εγώ ξέρω που θα καταλήξει ακριβώς!

Καταλάβατε τώρα... μπορεί και ο ίδιος να μου επιφυλάσω εκπλήξεις, ποιός ξέρει?:)

Το μόνο που μπορώ να σας πώ είναι ξεχάστε το Project ''Plexi'' και το φαντεζί look.

Ευελπιστώ να φτιάξω κάτι που μπορεί να κοσμήσει το σαλόνι σας, και η επιτυχία θα είναι άν οι περισσότεροι απο εσάς πείτε στο τέλος: ''Ναί...θα ήθελα ένα τέτοιο!''

Από την γένεση της ιδέας όμως μέχρι εδώ, μεσολάβησαν κάποιοι άνθρωποι.

Να ευχαριστήσω πρωτίστως τον DJD αφού ήταν ο πρώτος που άκουσε την ιδέα μου, την βρήκε ενδιαφέρουσα και προχώρησε στην υλοποίησή της.

Στην συνέχεια να ευχαριστήσω τον Alexis2044 που δρομολόγησε το project εξασφαλίζοντας το απαραίτητο hardware, και συνεχή υποστήριξη σε ότι του ζήτησα-άω.

Να ευχαριστήσω τους Seafalco - crmaris για τις πολύτιμες τεχνικές συμβουλές τους, όλο το TheLab.gr Team, και τον Κοπρίτη για τις τεχνικές λεπτομέρειες που συζητήσαμε σε κατ' ιδίαν συνάντηση.

Τέλος να ευχαριστήσω όλους εσάς που με παρακολουθείτε.

Για άλλη μιά φορά όπως και στο Project ''Plexi'' θα ήθελα τις παρατηρήσεις σας, τον σχολιασμό σας, καθώς και τις ιδέες σας όπου νομίζετε ότι βοηθούν.

Άς ξεκινήσουμε λοιπόν!:)

MSI 890GXM-G65 http://eu.msi.com/product/mb/890GXM-G65.html#/?div=Detail

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην MSI για την ευγενική χορηγεία της στον τομέα της μητρικής!:T:

Η μητρική επιλέχθηκε με συγκεκριμένα κριτήρια βάσει της ''ιδιαιτερότητας'' του project, άν και ταλαιπώρησα τους Alexis2044 / MSI με τις παραξενιές μου...

Η συσκευασία της μητρικής και τα παρελκόμενά της.

OZKuM.jpg

w139T.jpg

RtgKK.jpg

XNczj.jpg

Στην gaming series την κατατάσει η MSI, γιατί ο ''γεροπαππούς'' θέλει και τα παιχνιδάκια του...@narta!:)

IFZ2G.jpg

H μητρική είναι μεγέθους M-ATX, και προσωπικά εμφανισιακά μου αρέσει πολύ!

Το καφέ χρώματος pcb φαίνεται ιδιαίτερα μόνο με την χρήση φωτογραφικού φλάς.

Υποστηρίζει επεξεργαστές μέχρι Phenom II, μνήμες ddr3 μέχρι 16GB Max. 2133(OC), και διαθέτει ενσωματωμένη κάρτα ATI Radeon HD4290.

y82zA.jpg

GzbHI.jpg

cx6AN.jpg

Πέντε on board sata με υποστήριξε RAID.

CB5uT.jpg

Το OC Switch και οι διαθέσιμοι συνδυασμοί.

FxvnN.jpg

FZWR7.jpg

Τέσσερις USB 2.0 connectors.

AUErQ.jpg

Το chipset SB850 της AMD.

Να πώ εδώ ότι η επιλογή της μητρικής έγινε και βάσει της θέσης του chipset επάνω στο mobo...

FZph9.jpg

Δεύτερη προυπόθεση επιλογής της μητρικής ήταν να υπάρχει καλή ψύξη στο northbridge και γύρω από το socket.

Εδώ πιστεύω είμαι καλυμμένος.

tLvO8.jpg

lGbg6.jpg

qKOT6.jpg

nwqoO.jpg

Τρίτη προυπόθεση ήταν το ύψος του cooler του 890GX.

hrcIq.jpg

Τα led και η τετράπινη τροφοδοσία.

4FaB1.jpg

Η MSI υπόσχεται 24-bit/192KHz HD Audio function με 109 SNR dB value, πράγμα το οποίο θα φανεί χρήσιμο...

UPz8I.jpg

Το backpanel.

qtaC5.jpg

Τέλος να αναφέρω ότι έθεσα ώς προυπόθεση την ύπαρξη και δέυτερης pci-e slot.

Συγκεκριμένες οι απαιτήσεις μου λοιπόν όσον αφορά το motherboard, και να ευχαριστήσω ξανά τους Alexis2044 / MSI που ανταποκρίθηκαν στα αιτήματά μου.

Επίσης μαζί με την μητρική παρέλαβα και ένα τροφοδοτικό της Mushkin ευγενική χορηγεία του TheLab.:T:

GtYhO.jpg

Το τροφοδοτικό είναι modular πράγμα που θα με βολέψει αρκετά.

jSmIJ.jpg

p7wPi.jpg

u6BQM.jpg

ltL2f.jpg

Εδώ τα χαραχτηριστικά του και ελπίζω να ανταποκριθεί σωστά, γιατί θα κληθεί να λειτουργήσει ''κάπως ιδιαίτερα'' σ' αυτο το project...

G1KjW.jpg

Για την ψύξη του επεξεργαστή προμηθεύτικα την Τhermalright true 120 μιάς που την κατέχω καλά από το Project ''Plexi'', αφού εκεί είχα το αντίγραφό της Cocage True Spirit. Περισσότερα δέν μπορώ να σας πώ...:)

Iijor.jpg

BmFHr.jpg

PZBWC.jpg

Το δίδυμο Τhermalright-MSI σε πρόχειρη τοποθέτηση.

hguqo.jpg

b3wtZ.jpg

KT0WF.jpg

Αυτά μέχρι στιγμής από το hardware, καθώς αναμένεται συνέχεια.

Για τυχόν απορίες είμαι στη διάθεσή σας.

Ευχαριστώ.

sponsorships.png?m=1299838596

thelab-AMD800.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια μητρική, πολύ καλή.

Καλή αρχή λοιπόν, αναμένουμε συνέχεια:T:

edit

Να ρωτήσω και κάτι, η ψύχτρα έτσι όπως την έχεις στη φωτογραφία δε κουμπώνει στη μητρική, σωστά; (εννοώ χωρίς κάποια μοντα)

Μόνο αν τη στρίψεις κατά 90 μοίρες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια μητρική, πολύ καλή.

edit

Να ρωτήσω και κάτι, η ψύχτρα έτσι όπως την έχεις στη φωτογραφία δε κουμπώνει στη μητρική, σωστά; (εννοώ χωρίς κάποια μοντα)

Μόνο αν τη στρίψεις κατά 90 μοίρες.

Αφού την έχεις, πές μου άν θές θερμοκρασίες northbridge μιάς και ενδιαφέρομαι.

Αυτό με την ψύκτρα δέν το είχα παρατηρήσει...φτού!:slap: Πρόβλημα ακόμα δέν αρχίσαμε....

Να ρωτήσω όμως κάτι. Στο παρόν thread ο τίτλος λέει introduction, το worklog θα γίνει σε ξεχωριστώ thread;

Όλα εδώ θα είναι...απλά σκέφτηκα κάθε φορά που σηκώνω part-update, να το γράφω στον τίτλο ώστε να ξέρετε άν παρουσιάζεται κάτι νέο. Άν σας μπερδεύει να το καταργήσω.:)

Τυχόν απορίες που έχω περί hardware εκτός worklog τις ρωτάω εδώ http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/hardware-gia-modding-kai-polles-loipes-apories-90621-2.html , γι' αυτό και άνοιξα το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα εδώ θα είναι...απλά σκέφτηκα κάθε φορά που σηκώνω part-update, να το γράφω στον τίτλο ώστε να ξέρετε άν παρουσιάζεται κάτι νέο. Άν σας μπερδεύει να το καταργήσω.:)

Τυχόν απορίες που έχω περί hardware εκτός worklog τις ρωτάω εδώ http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/hardware-gia-modding-kai-polles-loipes-apories-90621-2.html , γι' αυτό και άνοιξα το θέμα.

Καλο θα ειναι να βαζεις ημερομηνια ανανέωσης στυλ [updated 13/3/2011]

Καλη συνεχεια :T:

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσω συγγνώμη για το γεγονός ότι καθυστερεί λίγο το worklog.

Η αναζήτηση hardware με συγκεκριμένες απαιτήσεις λόγω κατασκευής με έχει φέρει λίγο πίσω χρονικά...

Ελπίζω μέχρι τέλος εβδομάδας να έχω μαζέψει τα αναγκαία, και να επανέλθω από Δευτέρα με νέες photo.:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.