Jump to content


Project ''Bista''. Part -15 ( Vga ram cooler)


Recommended Posts

Εάν δέσεις και τα 2 κομμάτια σταθερά μεταξύ τους και ανοίξεις την τρύπα ταυτόχρονα και στα 2 δεν νομίζω να σου ξεφύγει.Καλή επιτυχία και καλό ξεκίνημα.

Τις δοκούς αλουμινίου από που τις αγόρασες;Πριν 2 χρόνια έψαχνα και δεν έβρισκα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δέσεις και τα 2 κομμάτια σταθερά μεταξύ τους και ανοίξεις την τρύπα ταυτόχρονα και στα 2 δεν νομίζω να σου ξεφύγει.Καλή επιτυχία και καλό ξεκίνημα.

Τις δοκούς αλουμινίου από που τις αγόρασες;Πριν 2 χρόνια έψαχνα και δεν έβρισκα.

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημά του.

Δεν μπορεί να τις δέσει σταθερά, και επίσης το ζήτημα της τρύπας που πρέπει να ανοιχτεί

κάθετα στο σύνολο των δύο κοματιών.

Αν διαβάσεις προσεχτικά το post κάπου λέει ότι τα κομάτια ξελασκάρουν.

Νικόλα ελπίζω κάτι από τα ακόλουθα να σε βοηθήσουν.

Μια καλή ιδέα θα ήταν η κατασκευή ενός οδηγού τρυπήματος, κοινού για όλα τα κομάτια, στον οποίο το ένα κομάτι θα μπαίνει οριζόντια και θα τρυπιέτει στο πλάϊ, και το άλλα θα μπαίνει κατακόρυφα ,και θα τρυπιέται κατά τον διαμήκη άξονάτου.

Οι τρύπες δεν ποντάρονται, αλλά σημαδεύονται με κεντραδόρο.

Βεβαίως , για να πούμε του στραβού το δίκιο , αυτά απαιτούν πολύ στιβαρές στηρίξεις, και εργαλέια απεγγελματικά , τα οποία δεν νομίζω ότι είναι εύκολο πράγμα!

Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι -ιδιαίτερα για το κομάτι που τρυπιέται διαμπερώς- το τρυπάνι μπορεί να ξεκινά σωστά , αλλά στο τέλος καταλήγει με μια μικρά απόκλιση, ολά έχουν να κάνουν με τα τρυπάνια το πάχος τους , τα λιπαντικά που χρησημοποιούνται κατά την διάτρηση, και πάλι και κυρίως από τα μηχανήματα.

Εάν θέλεις ακρίβεια 1/10 του χιλ. το πράγμα σε σπρώχνει προς την επαγγελματική εργαλειομηχανή, το να αποπειραθείς να το φτιάξεις με πιο απλά εργαλεία σημαίνει ότι θα έχεις πιθανόν ανακριβειες και προβλήματα.

Επειδή 'ομως τα παρουσιάσα πολύ μαύρα, θα πρέπει να πω πως και για τον εραστή του ονείρου υπάρχει λύση, μια στιβαρή γωνιάστρα σφίξιμο των κοματιών πάνω της, μαρκάρισμά τους για να μπορούν να ταιριάξουν/ αντιστοιχιθούν αργότερα -όταν λυθούν από την γωνιάστρα, και τρύπημα , όσο πιο κάθετα μπορείς .

Αν το τρυπάνι δεν ζοριστεί και κόψει αβιάστα και κάθετα με αρκετό λιπαντικό κοπής (ένα φτηνό είναι το υγρό της Virax).

Μια καλή επίσης ιδέα θα ήταν να χρησημοποιηθούν οι -κατά το δυνατόν- μεγαλύτςερες βίδες , προκειμένου το σώμα του σπειρώματός τους να είναι αρκετά παχύ , οπότε και το τρυπάνι που θα ανοίξει τη τρύπα για το πάσο , θα είναι επίσης χοντρό και συνεπώς λιγότερο επιρεπές στο λύγισμα.

Επίσης, η χρήση τρυπανιών καβαλτίου με βήμα για αλουμίνιο θα συμβάλει στη διάτρηση χωρίς εφαρμογή μεγάλων δυνάμεων.

Αλλα σε ζάλισα και ίσως με πράγματα που ήδη ξέρεις - ας είναι όμως και έτσι , υπάρχουν πολλόι φίλοι που φαντάζομαι θα τα βρήκαν χρήσιμα- λοιπόν θάρος καρδιά και πλατη φαρδιά!

Και μην ξεχνιέσαι κάπου κάπου κάπου :beer: φέρνει τις ιδεες πιο κοντάκαι τους φίλους κοντύτερα!!

Άντε καλό βράδυ και καλή συνέχεια.

Στέλιος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο τι λιπαντικό βάζεις στα σπειρώματα;

Καλό είναι να βάλεις λιπαντικό και την ώρα που κάνεις τις τρύπες, αποφεύγεις τελείως το "μάσημα", και η τρύπα γίνεται ακριβώς στις διαστάσεις που θέλεις.

Μου φαίνεται; η κάνω λάθος, τις τρύπες δεν τις ποντάρεις πρώτα;

Αν δεν τις ποντάρεις , θα πρέπει να το κάνεις , γιατί διαφορετικά κάθε τρύπα θα γίνεται όπου θέλει εκείνη και όχι εσύ!:)

Βλέπω ότι για λόγους προστασίας τα σημαδέματα τα κάνεις πάνω σε χαρτοταινία, αυτό βοηθάει , αλλά -στις μη

ορατές επιφάνειες- , μπορείς να δοκιμάσεις το σημάδεμα μόνο με το παχύμετρο και ελαφρό χάραγμα της επιφάνειας του αλουμινίου.

Αυτό έχει το καλό ότι όλα τα σημάδια γινονται ακριβώς εκεί που θές και επίσης -καθώς η πόντα "βρίσκει" πολύ

εύκολα και με σαφήνεια το σημείο τομής των δύο χαραγών του σημαδέματος, κάθεται πάντα σωστά κα οι τρύπες

γίνονται ακριβώς στο σημείο που θέλεις.

Ένα "μυστικό " εδώ: όταν ποντάρεις και πας μετά να τρυπήσεις, θα πρέπει το τρυπάνι να κάθεται μέσα στο

ποντάρισμα καλά, χωρίς να εμφανίζει "περιπατητική διάθεση", αν δείς ότι δεν ισχύει αυτό , μεγάλωσε το ποντάρισμα

με ένα κεντραδόρο , η στην τελική με ένα μικρότερο τρυπάνι, έτσι ώστε να δημιουργηθεί μια φωλία ικανή για το

τελικό τρύπημα.

ΚΑι ένα ακόμα:

Όταν τρυπάς με σταθερό δράπανο , θα πρέπει είτε να έισαι σίιγουρος ότι το τρυπάνι πεφτει ακριβώς στο κέντρο του πονταρίσματος,

είτε το κομάτι να μπορεί να κινηθεί ελεύθερα στο εγκάρσιο ως προς το τρυπάνι επίπεδο, έτσι ώστε να κεντραριστεί το τρύπημα από μόνο του.

Αν όμως το κομάτι είναι δεμένο όπως βλέπω στις εικόνες, τότε θα πρέπει να κεντράρεις το κομάτι ακριβώς στον ΄'αξονα του τρυπανιού, διαφορετικά ,

το τρυπάνι θα "τραβηχτεί" από το ποντάρισμα και η τρύπα τελικά θα ανοιχτεί στραβή, και ενδεχομένως να ξεχειλώσει.

Ένας πρακτικός τρόπος να κεντράρεις το κομάτι κάτω από το τρυπάνι είναι με το τρυπάνι ακίνητο και με το μέτωππο κοπής του προς μια κατεύθυνση α ,

το κατεβάζεις και ελέγχεις αν η τρύπα του πονταρίσματος το "τραβάει " προς μια πλευρά , η όχι, αν το τραβάει (το λυγίζει) ,

μετακινείς το κομάτι αντίθετα από την πλευρά που τραβάει το τρυπάνι, και συνεχίζεις μέχρι να το πετύχεις.

Στη συνέχεια στρέφεις το μέτωπο κοπής του τρυπανιού κατα 90 μοίρες και επαναλαμβάνεις την διαδικασία.

Όταν πετύχεις το τρυπάνι να κάθεται με την μιά χωρίς να παίζει καθόλου , τότε είσαι έτοιμος!!

Πώπω αυτό πρέπει να ακούστηκε πολύ μανούβρα, η αλήθεια είναι ότι είναι ευκολότερο απ' ότι ακούγεται, και επίσης ότι η ύπαρξη ενός support

(τραπέζι - ή "μέγγενη"- που κινείται με χειριστήρια/βίδες προς δύο κάθετες μεταξύ τους διευθύνσεις) {...:wall:...}

Την "ουρά " από τα λαμάκια θα την κόψεις μετά;

Πρόταση:

Αυτό μπορεί να σου γλυτώσει πολύ χρόνο και να αναβαθμίσει το αισθητικό αποτέλεσμα.

Όλα τα κομάτια , στο σημείο συναρμογής τους είναι φαλταρισμένα -κατά προτίμηση σε φρέζα- ή και με το χέρι _το δικό σου κάνει!!_.

Έτσι στο σημείο που τα κομάτια συναντώνται θα υπάρχει μια αδιόρατη "σκωτία", η οποία -έτσι όπως το φαντάζομαι

θα δείχνει καλά- και επί πλέον θα κρύβει κάποια μικρή ενδεχόμενη ατέλεια συναρμογής.

Σε έπρηξα όμως .

Άντε καλή συνέχεια!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νίκο τι λιπαντικό βάζεις στα σπειρώματα;

Στέλιο μου χάρισαν ένα μεγάλο μποκάλι λιπαντικού που γράφει ότι κάνει για σπειρώματα και τρυπήματα.

Μάρκα δέν θυμάμαι (αλλοδαπό ήταν πάντως) γιατί έπλυνα το μπουκάλι και πέταξα την ετικέτα.

Μου φαίνεται; η κάνω λάθος, τις τρύπες δεν τις ποντάρεις πρώτα;

Αν δεν τις ποντάρεις , θα πρέπει να το κάνεις , γιατί διαφορετικά κάθε τρύπα θα γίνεται όπου θέλει εκείνη και όχι εσύ!:)

Ποντάρω αλλά ελάχιστες φορές...γενικά έχω μάθει και τρυπάω καλά χωρίς πόντες.

Πώπω αυτό πρέπει να ακούστηκε πολύ μανούβρα, η αλήθεια είναι ότι είναι ευκολότερο απ' ότι ακούγεται

Έτσι όπως τα περιγράφεις, πιό γρήγορα παρκάρουμε νταλίκα η αλήθεια είναι...τον τρόμαξες τον κόσμο!:hehe:

Την "ουρά " από τα λαμάκια θα την κόψεις μετά;

Ναί, έχει πάρα πολύ δουλειά το πλαίσιο ακόμη.

Όλα τα κομάτια , στο σημείο συναρμογής τους είναι φαλταρισμένα -κατά προτίμηση σε φρέζα- ή και με το χέρι _το δικό σου κάνει!!_.

Έτσι στο σημείο που τα κομάτια συναντώνται θα υπάρχει μια αδιόρατη "σκωτία", η οποία -έτσι όπως το φαντάζομαι

θα δείχνει καλά- και επί πλέον θα κρύβει κάποια μικρή ενδεχόμενη ατέλεια συναρμογής.

Εξήγησέ το μου αυτό, γιατί η μόνη ''σκωτία'' που ξέρω είναι η γνωστή με τις γκάιντες.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται!!! Καλή αρχή!!!

Για αυτό μου είπες να φτιάξω ένα από την αρχή και όχι να ξεκινήσω πειράζοντας το praetorian μου, κάτι είχες στο μυαλό σου.

Υ.Γ. Το αλουμίνιο πως το κόβεις;;; Έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής σέγα ηλεκτρική αλλά και χειρός, τώρα ψάχνω ένα [ame=http://www.amazon.co.uk/Eclipse-70-FS1R-Fret-Saw/dp/B002NH87I0/ref=sr_1_11?ie=UTF8&s=diy&qid=1302129460&sr=1-11]fret saw[/ame] για να κόψω κάτι γράμματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται!!! Καλή αρχή!!!

Για αυτό μου είπες να φτιάξω ένα από την αρχή και όχι να ξεκινήσω πειράζοντας το praetorian μου, κάτι είχες στο μυαλό σου.

Υ.Γ. Το αλουμίνιο πως το κόβεις;;; Έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής σέγα ηλεκτρική αλλά και χειρός, τώρα ψάχνω ένα fret saw για να κόψω κάτι γράμματα.

Οι δοκοί είναι κομμένοι σε αλουμινά και αγορασμένοι από τον Μανουσαρίδη (Εργασιας 2, Νέα Ιωνία, τηλ.210-2715650/651)

Σαν τραπεζακι plexiglass με αλουμινενιο πλαισιο για το σαλονι μοιαζει :hehe:

Όταν τελειώσει θα μου ζητήσεις να σου φτιάξω ένα ίδιο για να βάλεις τον ενισχυτή σου μέσα αλλά εγώ δέν...:p

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Οι δοκοί είναι κομμένοι σε αλουμινά και αγορασμένοι από τον Μανουσαρίδη (Εργασιας 2, Νέα Ιωνία)

Για τις γωνιές ρωτάω επειδή φαίνεται στις φωτογραφίες ότι τις σημαδεύεις άρα και τις κόβεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά λίγο αργκόν, tig, κάτι τέλος πάντων, δεν παίζει? Πήξαμε στην αλενόβιδα! :p

και με ενα λαθος σε καποιο τρυπημα παει ολο το πλαισιο..και αντε παλι απο την αρχη....:smoke::smoke:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!:)

Ήρθε το δεύτερο pcie riser, δοκιμάστηκε με 2.0 κάρτα και δουλεύει!:dance3::clap::dance3:

Ξεπεράστηκε το τελευταίο πρόβλημα, και τώρα θα φτιάξω ακριβώς αυτό που θέλω!:dance3::happy2:

nemYS.jpg

zqqEj.jpg

thelab-AMD800.gif

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία Νίκο!!

Δουλειά ακριβείας και με τι μέσα!

Μια ιδέα:

όταν τρυπήσεις την επόμενη τριπλή δοκό, σετάρισε τα κομάτια πάνω σε ένα κομάτι μελαμίνη , κόλα τα πάνω του, και όταν είναι η ώρα της μεταφοράς στο δράπανο, τότε μεταφέρεις την μελαμίνη μαζί με τα κομάτια, -και όχι τα κοματια μόνα τους.

Η μελαμίνη θα δουλεψει σαν "νάρθηκας ακινητοποίησης " και έτσι δεν θα υπάρχει φόβος να αλάξει η μεταξύ τους θέση!

Απλό , γρήγορο και ασφαλές!

Άντε καλή συνέχεια!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.