Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

Ανανέωσα το προηγούμενο post μου :)

 

Ακριβως αυτο που εγραψες περι cc, ειναι αυτο που φανταζομουν και περιεγραψα και εγω. Και προφανως σε μη cc κατασταση δουλευει οπως παλι εγραψες πραγμα που γνωριζα.

 

tldr το ιδιο πραγμα λεγαμε με διαφορετικο (και ισως κακοδιατηπομενο απο τη πλευρα μου) τροπο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα άμα θέλουμε για παράδειγμα να αγοράσουμε ένα παιχνίδι από τι steam , της τάξεως των 10 ευρώ, και δεν έχει η paypal balance αλλά η χρεωστική visa, γίνεται να τραβήξει από κεί ή λόγω cc τρώμε πόρτα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα άμα θέλουμε για παράδειγμα να αγοράσουμε ένα παιχνίδι από τι steam , της τάξεως των 10 ευρώ, και δεν έχει η paypal balance αλλά η χρεωστική visa, γίνεται να τραβήξει από κεί ή λόγω cc τρώμε πόρτα?

 

Το δεύτερο  B) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον μια ειναι η λυση και οποιος μπορει να κινηθεί έτσι ειναι 100% αποτελεσματικη, αγοραζεις καποια πραγματα ελλαδα οπου εχουν ζητηση στο εξωτερικό, και τα μεταπουλας μεσω Ebay. Εχω πουλησει 2-3 αντικείμενα αξίας στο Ebay.co.uk μου και με πλήρωσαν σε Pound μέσα στο paypal. 

Γουδ Λακ. >.<

Link to comment
Share on other sites

Πολλες ειναι οι λυσεις

 

Εχεις ενα φιλο στο εξωτερικο, του βαζεις ενα ποσο σε ελληνικο λογαριασμο του, και αυτος στα δινει απο το δικο του λογαριασμο εξωτερικου μεσω paypal

Link to comment
Share on other sites

Πολλες ειναι οι λυσεις

 

Εχεις ενα φιλο στο εξωτερικο, του βαζεις ενα ποσο σε ελληνικο λογαριασμο του, και αυτος στα δινει απο το δικο του λογαριασμο εξωτερικου μεσω paypal

"εαν" εχεις φιλο στο εξωτερικο.

 

Μολις μου τραβηξαν λεφτα απο Kickstart, απο Mastercard. (Εθνικη τραπεζα) παιζει τπτ?)

Jk00goJ.png

Έγινε επεξεργασία από Yaroshenko Dmytro
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και οι καλοθελητές, όπως βλέπω στις αγγελίες σε γνωστό εγχώριο φόρουμ :hehe:

 

Προσφερω PayPal balance με προμηθεια 6%, δεκτες πληρωμες χερι με χερι και τραπεζα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και οι καλοθελητές, όπως βλέπω στις αγγελίες σε γνωστό εγχώριο φόρουμ

 

 

:offtopic: το γράφεις περιπαικτικά αλλά είναι ένα μικρό δείγμα του τι θα συμβεί σε περίπτωση «εθνικού» νομίσματος: θα έχουμε στην καλύτερη περίπτωση τα ίδια με τώρα και θα χάνουμε ένα ποσοστό σε μεσάζοντες, καλοθελητές που θα μας «βοηθούν» να αλλάξουμε το εθνικό μαρουλόχαρτο σε ξένο νόμισμα. Στη χειρότερη περίπτωση, άσε καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιγραφω ενα τροπο για μεταφορα χρηματων απο ελληνικη καρτα στο λογαριασμο μας στο paypal balance τον οποιο διαβασα σε διπλανο φορουμ και τον επιβεβαιωνω και εγω. Στο λογαριασμο μας paypal επιλεγουμε Request Money, μετα θα ζητησει ενα email οπου θα σταλει το request, βαζουμε ενα δικο μας email διαφορετικο απο αυτο του paypal και δηλωνουμε και το ποσο που ζηταμε. Το paypal θα στειλει email με το request στο λογαριασμο που δηλωσαμε πριν, στο email εχει επιλογη για πληρωμη. Επιλεγουμε pay now και θα μας βγαλει στην πλατφορμα του paypal, εκει επιλεγουμε να πληρωσουμε το ποσο με καρτα, δηλωνουμε τα στοιχεια της καρτας και αν ολα πανε καλα η πληρωμη ειναι επιτυχης. Μετα μπαινουμε στο λογαριασμο μας στο paypal, στο recent activity εχει τη συναλλαγη, επιλεγουμε accept payment και τα χρηματα μεταφερονται στο balance!

Κραταει μια προμηθεια το paypal περιπου 3.5% +0.35€. Μεχρι τωρα εχουν αναφερθει επιτυχης συναλλαγες με καρτες πειραιως, εθνικης και eurobank. Εγω δοκιμασα με mastercard eurobank με επιτυχια μεταφορά 100€, με prepaid δεν δεχοταν τη συναλλαγη.

Δεν γνωριζω αν η τραπεζα αργοτερα ακυρωσει τη συναλλαγη, το ποσο φαινεται δεσμευμενο στο ebanking. Μετα τη διαδικασια αρκετοι εκαναν με επιτυχια αγορες μεσα απο το balance.

Έγινε επεξεργασία από zananiro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.