Jump to content



Recommended Posts

ωραιότατο το video

απεχθές χρέος....

για τα προηγούμενα χρόνια δεν γνωρίζω

η hulliburton έχει αναλάβει όλα τα έργα απο Λαμία και πάνω μεσω Λαλιώτη

τυχαίο?

και νομίζω το ΔΝΤ χρέος πληρεί και τις 3 προδιαγραφές να το πω? για να χαρακτηριστεί απεχθές....

κοροιδία μέσα στα μούτρα μας...

108 δις από τα 110 στις τράπεζες?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο αντίλογος στο debtocracy λέει το εξής (το διάβασα σε κάτι σχόλια):

έστω ότι κυρήσσουμε το χρέος μας ως απεχθές (ή έστω, μέρος αυτού, και ξαλαφρώνουμε),

και ταυτόχρονα βάζουμε και ένα ταβάνι στυλ ισημερινού στο 10-20% του ΑΕΠ και όχι στο 50%.

Μετά, ποιος θα μας δανείζει?

Μήπως με μια τέτοια κίνηση μετά είσαι on your own?

Και εντάξει, ο ισημερινός π.χ. εξάγει πετρέλαιο οπότε μπορεί να μαζέψει το ισοζύγιο εισαγωγών / εξαγωγών, εμείς που πιθανώς ούτε στα τρόφιμα να μην έχουμε αυτάρκεια, τι θα κάνουμε?

Επίσης κάτι άλλο που με απασχολεί, είναι ότι με το μνημόνιο γίνονται -εκτός από τις περικοπές κλπ.- και κάποια σωστά πράγματα. Π.χ. η συρρίκνωση του δημοσίου τομεά, έτσι όπως έχει καταντήσει να δουλεύει (=δεν εξυπηρετεί τον πολίτη, και πολλές φορές ούτε τον εαυτό του). Γίνεται δηλαδή ένα νοικοκύρεμα που δεν θα μπορούσε να γίνει χωρίς τον έξωθεν τοποτηρητή, το οποίο δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι είναι προς το κακό του μέσου πολίτη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο αντίλογος στο debtocracy λέει το εξής (το διάβασα σε κάτι σχόλια):

έστω ότι κυρήσσουμε το χρέος μας ως απεχθές (ή έστω, μέρος αυτού, και ξαλαφρώνουμε),

και ταυτόχρονα βάζουμε και ένα ταβάνι στυλ ισημερινού στο 10-20% του ΑΕΠ και όχι στο 50%.

Μετά, ποιος θα μας δανείζει?

Μήπως με μια τέτοια κίνηση μετά είσαι on your own?

Και εντάξει, ο ισημερινός π.χ. εξάγει πετρέλαιο οπότε μπορεί να μαζέψει το ισοζύγιο εισαγωγών / εξαγωγών, εμείς που πιθανώς ούτε στα τρόφιμα να μην έχουμε αυτάρκεια, τι θα κάνουμε?

Επίσης κάτι άλλο που με απασχολεί, είναι ότι με το μνημόνιο γίνονται -εκτός από τις περικοπές κλπ.- και κάποια σωστά πράγματα. Π.χ. η συρρίκνωση του δημοσίου τομεά, έτσι όπως έχει καταντήσει να δουλεύει (=δεν εξυπηρετεί τον πολίτη, και πολλές φορές ούτε τον εαυτό του). Γίνεται δηλαδή ένα νοικοκύρεμα που δεν θα μπορούσε να γίνει χωρίς τον έξωθεν τοποτηρητή, το οποίο δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι είναι προς το κακό του μέσου πολίτη.

Οπως και να χει το προβλημα του δανεισμου υπαρχει και τωρα. Τωρα μας δανειζει κανεις? Οχι. Γ 'αυτο και μας εχουν σε αυτο το καθεστως με δανειστες την ΔΝΤ+ΕΚΤ. Τουλαχιστον μετα θα μπορουμε να προχωρησουμε σε συμφωνιες με Κινα/Ρωσια χωρις ελεγχο. Και αυτο οχι για να μη πεινασουμε (τροφιμα εχουμε αν μη τι αλλο) αλλα για περισσοτερη αναπτυξη. Ασε που ειναι τοσο ληγουρια οι δανειστες σημερα που αμα δουν οτι θα παρουν τα φραγκα θα μας δανεισουν μια χαρα..

Στις περικοπες και τα λοιπα σωστα πραγματα που αναφερεσαι, δε συζηταμε απλα οτι πρεπει να γινουν οπως και να χει. Ομως πρεπει να γινουν σωστα, με γνωμονα τα χρηματα που θα κοψουμε να πανε οχι στου δανειστες του εξωτερικου (οπως γινεται τωρα) αλλα σε εμας τους ιδιους, ειτε για αναπτυξη ειτε για παιδεια ειτε για υγεια κτλ. Απλα και αυτο προυποθετει διαλυση της πολιτικης καταστασης που βρισκομαστε τωρα διοτι μ αυτους χαϊρι δε γινεται.

Ειτε μεσα απο το συστημα των δανειστων μας ειτε εξω απο αυτο να προσπαθησουμε να βελτιωσουμε την κατασταση μας, αυτους που βγαζουμε τοσα χρονια να μας κυβερναν πρεπει να τους ξεφορτωθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά το παρασύνθημα σε όλα αυτά είναι ότι ξεχνάς Ε.Ε., ευρώ, και όποια προστασία μπορεί αυτό να σου προσφέρει απέναντι στις διεθνείς πιέσεις.

Από τη σκοπιά του καταναλωτή αυτό σημαίνει επαναφορά της οικονομίας σε παλαιότερες εποχές, με πολύ ακριβές εισαγωγές, οπότε κλάδοι που βασίζονται σε μεταπώληση / μεταποίηση / εισαγωγές θα κλείσουν (που μεγάλο κομμάτι της οικονομίας πιστεύω ότι πατάει τώρα εκεί) και θα περιμένουμε να ανοίξουν εξαγωγές, αλλά πλέον με τη σημερινή κατάσταση δεν είναι και εύκολο να πεις ότι ανταγωνίζομαι την Κίνα. Η Κίνα είναι μη ανταγωνίσιμη στην παρασκευή βιομηχανικών προϊόντων, οπότε ξεχνάς παραγωγή από αμάξια έως οδοντογλυφίδες.

Ακούγεται και από το κυβερνών κόμμα, ότι πρέπει να δοθούν ιδέες για προϊόντα ανταγωνιστικά στη διεθνή αγορά. Σωστό μεν, αλλά είναι η Φέτα και το Ελαιόλαδο τα προϊόντα που θα στηρίξουν την οικονομία της Ελλάδας, όταν οι Ιταλοί που έχουν τα πιο πολλά ΠΟΠ και εξάγουν ταυτόχρονα από 500ράκι μέχρι φεράρι έχουν παρόμοια προβλήματα?

Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι το μοντέλο του ευρώ είναι λάθος. Πιστεύω πολύ στην ευρωπαϊκή ολοκλήρωση και στην συνένωση των λαών της Ευρώπης, τουλάχιστον οικονομικά. Αυτό προϋποθέτει ότι δεν θα υπάρχει ελληνικό υπουργείο οικονομικών αλλά ευρωπαϊκό. Και προτιμώ αυτό, να δίνω δηλαδή τη δήλωση στη Μέρκελ, παρά στον Παπακωνσταντίνου, διότι θα ξέρω ότι οι 5 πεντάρες που θα πληρώσω φόροι θα έχουν αντίκρυσμα, ενώ τώρα θα τα κακοδιαχειριστούν (Goldman Sachs) για να δουλέψουν τη Μέρκελ.

Αυτό που βλέπω όμως είναι ότι η ευρωπαϊκή ολοκλήρωση αργεί, και δεν υλοποιείται και πλήρως, αλλά με ημίμετρα. Και από εκεί ξεκινάν τα προβλήματα, δεν είναι δυνατόν οι αμερικανικοί οίκοι αξιολόγησης (moody's, standards and poors, poverty in greece, thieves of the states etc.) να μού 'ρχονται και πρακτικά να παίζουν με τις τύχες των ΠΛΗΘΥΣΜΩΝ των κρατών. Και δυστυχώς αυτό το πρόβλημα ξεκινάει από τους μικρούς ευρωπαϊκούς ηγέτες. Οι ηγέτες του 80-90 ήταν χαζοί που ήθελαν την ενωμένη ευρώπη? Γιατί να δίνουν επιδοτήσεις στα λαμόγια τους έλληνες και να μη στηρίζουν τα δικά τους προϊόντα? Μα γιατί άλλο να έχεις 27 χώρες ξεχωριστές, άλλο 27 χώρες σαν μία, άλλη οικονομική δύναμη, άλλη επιστημονική, άλλη ερευνητική και τέλος πάντων ένας δυνατός πόλος ανατολικά του ατλαντικού.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά το παρασύνθημα σε όλα αυτά είναι ότι ξεχνάς Ε.Ε., ευρώ, και όποια προστασία μπορεί αυτό να σου προσφέρει απέναντι στις διεθνείς πιέσεις.

Από τη σκοπιά του καταναλωτή αυτό σημαίνει επαναφορά της οικονομίας σε παλαιότερες εποχές, με πολύ ακριβές εισαγωγές, οπότε κλάδοι που βασίζονται σε μεταπώληση / μεταποίηση / εισαγωγές θα κλείσουν (που μεγάλο κομμάτι της οικονομίας πιστεύω ότι πατάει τώρα εκεί) και θα περιμένουμε να ανοίξουν εξαγωγές, αλλά πλέον με τη σημερινή κατάσταση δεν είναι και εύκολο να πεις ότι ανταγωνίζομαι την Κίνα. Η Κίνα είναι μη ανταγωνίσιμη στην παρασκευή βιομηχανικών προϊόντων, οπότε ξεχνάς παραγωγή από αμάξια έως οδοντογλυφίδες.

Ακούγεται και από το κυβερνών κόμμα, ότι πρέπει να δοθούν ιδέες για προϊόντα ανταγωνιστικά στη διεθνή αγορά. Σωστό μεν, αλλά είναι η Φέτα και το Ελαιόλαδο τα προϊόντα που θα στηρίξουν την οικονομία της Ελλάδας, όταν οι Ιταλοί που έχουν τα πιο πολλά ΠΟΠ και εξάγουν ταυτόχρονα από 500ράκι μέχρι φεράρι έχουν παρόμοια προβλήματα?

Έτσι είναι όπως τα λες όμως μη ξεχνάς ότι σε πιθανή μονομερή διαγραφή χρέους απο μας δε θα μείνουμε στο ευρώ αλλά θα πάμε σε δικό μας νόμισμα πολύ πιο ελκυστικό στους ξένους για εισαγωγές (δικές μας εξαγωγές). Το ευρώ είναι αυτή τη στιγμή το πρόβλημα με τις εξαγωγές μας και σε εμάς και στους ιταλούς και σε όλα τα μη βιομηχανοποιημένα κράτη...

Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι το μοντέλο του ευρώ είναι λάθος. Πιστεύω πολύ στην ευρωπαϊκή ολοκλήρωση και στην συνένωση των λαών της Ευρώπης, τουλάχιστον οικονομικά. Αυτό προϋποθέτει ότι δεν θα υπάρχει ελληνικό υπουργείο οικονομικών αλλά ευρωπαϊκό. Και προτιμώ αυτό, να δίνω δηλαδή τη δήλωση στη Μέρκελ, παρά στον Παπακωνσταντίνου, διότι θα ξέρω ότι οι 5 πεντάρες που θα πληρώσω φόροι θα έχουν αντίκρυσμα, ενώ τώρα θα τα κακοδιαχειριστούν (Goldman Sachs) για να δουλέψουν τη Μέρκελ.

Και γω πιστεύω σε αυτά που λες αλλά αυτό προυποθέτει η κυρία Μερκελ να στείλει κανα εργοστάσιο και σε εμας ώστε να μπορούμε και μεις να εξάγουμε όπως και αυτοί. Γιατί ενω εχουμε και οι δυο το ευρω, αυτοί εξάγουν αυτοκινητα ενω εμεις λαδι και φετα... Και ας πληρώνουμε εφορία σε εκείνη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχουν ουσία η τσάμπα δίνουμε στοιχεία; Και ποια είναι αυτή η αρχή ελέγχου; Από ποιους αποτελείται;

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν είναι τσάμπα, αλλά τουλάχιστον, έχουμε ένα δεδομένο για το πόσοι είμαστε αυτοί που θέλουν να αποδωθούν ευθύνες. Το ποιοί είναι η πρωτοβουλία, δε με πολυνοιάζει, μιας και αν χρειαστεί, θα μάθουμε ποιοί είναι και τι καπνό φουμάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι το μοντέλο του ευρώ είναι λάθος. Πιστεύω πολύ στην ευρωπαϊκή ολοκλήρωση και στην συνένωση των λαών της Ευρώπης, τουλάχιστον οικονομικά. Αυτό προϋποθέτει ότι δεν θα υπάρχει ελληνικό υπουργείο οικονομικών αλλά ευρωπαϊκό. Και προτιμώ αυτό, να δίνω δηλαδή τη δήλωση στη Μέρκελ, παρά στον Παπακωνσταντίνου, διότι θα ξέρω ότι οι 5 πεντάρες που θα πληρώσω φόροι θα έχουν αντίκρυσμα, ενώ τώρα θα τα κακοδιαχειριστούν (Goldman Sachs) για να δουλέψουν τη Μέρκελ.

Το μοντέλο του ευρώ είναι σωστό μόνο αν αποδέχεσαι την ιδέα ενός τέταρτου Ράιχ και είσαι γενικά λάτρης των αυτοκρατορικών-συγκεντρωτικών δομών. Δηλαδή μιας οικονομικά και πολιτικά ολοκληρωμένης Ευρώπης όπου η οικονομική πολιτική και όχι μόνο θα χαράσσεται από μια κεντρική κυβέρνηση, όχι άμεσα εκλεγμένη από το λαό και το νόμισμα θα κόβεται από μια τάχα μου κρατική ευρωπαϊκη κεντρική τράπεζα. Η Άννα Ψαρούδα Μπενάκη είχε μιλήσει για αυτήν την Ευρώπη εκφράζοντας επιφυλάξεις για τα δικαιώματα των πολιτών μέσα σε πλαίσια πρωτόγνωρων μορφών εξουσίας(π.χ. εσύ δεν γουστάρεις μεταλλαγμένα, αλλά ο φυτευτός επίτροπος τάδε στα επιβάλλει).

Για να σταθείς μέσα σε μια τέτοια Ευρώπη με ένα αντιανταγωνιστικό νόμισμα και χωρίς εξαγωγική βιομηχανία είτε θα χρειαστεί να προσελκύσεις επενδύσεις(το κάνεις και εκτός ένωσης αν έχεις τη βούληση) είτε θα γίνεις Κινέζος. Απ'ότι βλέπεις το τελυταίο δρομολογείται σήμερα στα κράτη του ευρωπαϊκού νότου.

Link to comment
Share on other sites

Η χώρα είναι πλούσια σε παραγωγικές πηγές αλλά δεν τις εκμεταλλευόμαστε,

Μιας και κίνηση διαγραφή χρέους θα πιεζόμασταν και άλλο μιας και θα κλειναμε ακομα περισσοτερο την στρόφιγγα...

Προσωπικα (θα το πω μπακαλιστικα) μεσω ΔΝΤ κλπ θα εξαγοραζα τον χρονο να δειχνω οτι ειμαι το "καλο παιδι" αλλα ταυτοχρονα θα αρχιζα την εκμεταλευση των πηγων και επιδοτηση αγροτικων και οσον πηγων ορυκτου πλουτου εχουμε προς εκμετάλλευση...μην ξεχναμε οτι τα κηπευτικά προϊόντα οδευουν σε τιμες υψηλότερες απο οτι του πετρελαιου σε χωρες που δεν εχουν, αλλα εχουν πετρελαιο..ή ανταλλαγές..

Σιγα σιγα θα ενδυνάμωνα την τοπικη οικονομια σε προϊόντα που χρειαζονται επειγόντως και σε αφθονία για αυτονομια και εξαγωγες σε αλλες χωρες που δεν εχουν την δυνατοτητα να παράξουν τετοια προιοντα και οταν εφτανα σε ενα Α" επιπεδο θα τους ελεγα οκ μεχρι εδω.

Βγαλτε με απο αγορες αλλα πετρελαιο δεν εχει ή έχει σε πιο υψηλές τιμές κλπ...

Η σημερινή διπλωματία είναι εκβιασμος και leverage, ενα παραδειγμα καθε φορα που οι αμερικανοι καθελκυουν αεροπλανοφορο εχουν διαφημησουλες τυπου "40.000 tons of diplomacy".

Η διπλωματία της θεωριας και του λογου ειναι καλη για να κοιμίζει τον κοσμο, τιποτα αλλο δεν κανει.

Εχουμε αρκετα πραματα να παιζουμε στη διπλωματια αλλα δεν...γιατι δεν υπάρχει πολιτικη βουληση...εισαι μια χωρα με γεωστρατιγικη σημασια...ολοι μας θυμηθήκαν τωρα με την Λιβυη και καθε πολεμο τους, εχεις το 30% του παγκοσμιου εμπορικου στολου με τον μεγαλυτερο στολο σε tankers και γκαζαδικα..ουσιαστικα μεταφερεις τα καυσιμα τους.

Αν υπηρχε και επενδυση στην εξασφαλιση της εθνικης κυριαρχιας ωστε να μην σε εκβιαζουν εξωγενείς παράγοντες θα ειμασταν αρκετα ανεξαρτητη χωρα..να χουμε τον καθε τουρκαλα, σκοπιανο και κλπ να το παιζουν καποιοι.

Ενα αλλο παραδειγμα που ειπε το Ισραηλ, η χωρα μας ειναι δυνατη γιατι εχουμε δυνατες ενοπλες δυναμεις...εκει παιζονται ολα, επενδυση ειναι για να μην σου κανουν τραμπουκισμους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι το μοντέλο του ευρώ είναι λάθος. Πιστεύω πολύ στην ευρωπαϊκή ολοκλήρωση και στην συνένωση των λαών της Ευρώπης, τουλάχιστον οικονομικά. Αυτό προϋποθέτει ότι δεν θα υπάρχει ελληνικό υπουργείο οικονομικών αλλά ευρωπαϊκό. Και προτιμώ αυτό, να δίνω δηλαδή τη δήλωση στη Μέρκελ, παρά στον Παπακωνσταντίνου, διότι θα ξέρω ότι οι 5 πεντάρες που θα πληρώσω φόροι θα έχουν αντίκρυσμα, ενώ τώρα θα τα κακοδιαχειριστούν (Goldman Sachs) για να δουλέψουν τη Μέρκελ.

Είδα πρώτα αυτό.

“the EU may limit all rights and freedoms enumerated in that charter where necessary in order to meet objectives of general interest recognised by the EU.”

Μετά πήγα στην χάρτα θεμελιωδών δικαιωμάτων της ΕΕ για να το επαληθεύσω:

Subject to the principle of

proportionality, limitations may be made only if they are necessary and genuinely meet objectives of

general interest recognised by the Union or the need to protect the rights and freedoms of others

Σημειωτέον ότι η ΕΕ έχει υπογράψει το πρωτόκολλο του Κιότο που θέτει ως στόχο τον περιορισμό των αερίων του θερμοκηπίου μέσω οικονομικών αντικινήτρων(χαράτσια) και χρήσης ακριβών ΑΠΕ, κάτι που θα έχει άμεσες επιπτώσεις στο βιοτικό επίπεδο όλων. Για την ΕΕ ο κίνδυνος της υπερθέρμανσης είναι υπαρκτός και συνιστά general interest. Για την Κίνα πάλι, που έχει σαν general interest την ανάπτυξη, όχι.

Από την άλλη αν σ'αρέσει τόσο πολύ η Γερμανία μπορείς να πας να ζήσεις και να εργαστείς εκεί. Έχεις τα προσόντα και κανείς δεν σε κρατάει. Αυτοί που θέλουν όμως ανεξάρτητο ελληνικό κράτος τί φταίνε;

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη αν σ'αρέσει τόσο πολύ η Γερμανία μπορείς να πας να ζήσεις και να εργαστείς εκεί. Έχεις τα προσόντα και κανείς δεν σε κρατάει. Αυτοί που θέλουν όμως ανεξάρτητο ελληνικό κράτος τί φταίνε;

Μα αυτό έχω αποφασίσει να κάνω.

Δεν είναι το πρόβλημα εγώ σαν μονάδα, δεν αναφέρομαι όταν γράφω κάτι μόνο στην πάρτη μου.

Ανεξάρτητη Ελλάδα θεωρείς την Ελλάδα που ξέρουμε?

Με το γιγάντιο δημόσιο, τις μίζες, τα άχρηστα στρατόπεδα σε κάθε γωνιά της ελλάδας, την κακοδιαχείριση των πάντων και τη χαρά του φοροδιαφεύγοντος και του μαύρου χρήματος?

Προτιμώ μια ανεξάρτητη Ευρώπη από μια παραπαίουσα μπανανία.

Τα ψέματα τελείωσαν, καλώς ή κακώς.

Αυτό είναι κα η κριτική μου στο debtocracy, ότι και όλο το χρέος να γίνει επαχθές, σε 5-10 χρόνια θα το έχουμε αυτούσιο. Θα έχουμε κάνει τα χρήματα σπίτια στην Εκάλη και στη Μύκονο, Ferrari και Cayenne, και πάλι δεν θα ξέρουμε αν θα έχουμε να φάμε την άλλη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό έχω αποφασίσει να κάνω.

Κάνεις τη σωστή κίνηση γιατί συμπορεύεσαι με το κομμάτι των Ελλήνων που θέλουν μια διαφορετική Ελλάδα.

Ανεξάρτητη Ελλάδα θεωρείς την Ελλάδα που ξέρουμε?

Με το γιγάντιο δημόσιο, τις μίζες, τα άχρηστα στρατόπεδα σε κάθε γωνιά της ελλάδας, την κακοδιαχείριση των πάντων και τη χαρά του φοροδιαφεύγοντος και του μαύρου χρήματος?

Για την κατάσταση που περιγράφεις υπεύθυνοι είναι σχεδόν αποκλειστικά οι Έλληνες, πολλοί από τους οποίους έχουν συμφιλιωθεί με την κλικαδόρικη και χαβαλετζίδικη νοοτροπία.

Επαφίεται όμως στους ίδιους να αλλάξουν, μακριά από κηδεμόνες και κάθε λογής ξένα κέντρα όπως γινόταν λίγο μετά την απελευθέρωση της Ελλάδας. Κάθε λαός ζει όπως επιθυμεί και φυσικά υφίσταται τις συνέπειες των πράξεών του.

Όσο για την ΟΝΕ, για να μπορέσει να κρατήσει χρειάζεται λαό με κοινή κουλτούρα, κοινό συμφέρον(όχι να θάβει τους άλλους η Γερμανία) και πρόσβαση στο ίδιο τεχνολογικό υπόβαθρο. Η διαφορά της ΕΕ με τις ΗΠΑ έγκειται στο ότι η τελευταία είναι μια πολυεθνική μεν, μονοπολιτισμική δε κοινωνία.

Άσε που η ιστορία μας έχει δείξει ότι όπου υπάρχει μεγάλη συγκέντρωση εξουσίας, τελικά προκύπτει αυταρχισμός. Η ΕΕ μέσω των επιτρόπων της-και των ομάδων εργασίας-, που δεν λογοδοτούν άμεσα στο λαό, συνέχεια περνά νέα νομοθετήματα και δεν ξέρεις τί απ'όλα αυτά σε συμφέρει και τί είναι προϊόν λομπισμού(π.χ. μεταλλαγμένα, καταπολέμηση πειρατείας με το νόμο των τριών χτυπημάτων κτλ.). Με την ΕΕ ελέγχοντας έναν άνθρωπο περνάς αυτό που θες σε 850 εκ πολίτες.

Αυτό είναι κα η κριτική μου στο debtocracy, ότι και όλο το χρέος να γίνει επαχθές, σε 5-10 χρόνια θα το έχουμε αυτούσιο. Θα έχουμε κάνει τα χρήματα σπίτια στην Εκάλη και στη Μύκονο, Ferrari και Cayenne, και πάλι δεν θα ξέρουμε αν θα έχουμε να φάμε την άλλη μέρα.

Σίγουρα. Μάλιστα συμφωνώ με πολλά μέτρα του μνημονίου. Χρειαζόμαστε λιγότερο κράτος(κρατικοδίαιτους όχι κοινωνικό κράτος) και λογικότερους μισθούς. Γιατί στο δημόσιο το ρίσκο απώλειας μισθού λόγω απόλυσης είναι μηδαμινό.

Διαφωνώ βέβαια με το φοροκυνηγητό στα ακίνητα και στις επιχειρήσεις, όπως και με τον αυξημένο ΦΠΑ(ο ΦΠΑ ουσιαστικά είναι ευρωπαϊκή πρωτοβουλία). Δεν υπάρχει τίποτα το φιλελευθερο σε αυτά.

Δυστυχώς ακόμα και με το μνημόνιο το όργιο της σπατάλης συνεχίζεται. Οι Υπουργοί για να εξυπηρετήσουν τους δικούς τους ότι κόβουν σε μισθούς τα δίνουν σε πλασματικές υπερωρίες. Όπως είχα πει σε προηγούμενο ποστ χρειαζόμαστε νέο Σύνταγμα που να μην επιτρέπει τον υπέρμετρο δανεισμό και ιδιωτικοποίηση επιλεγμένων δημόσιων υπηρεσιών. Ξεκινώντας από το Σύνταγμα περνώντας από την κυβέρνηση και φτάνοντας στο λαό μπορείς να αλλάξεις κάποια στιγμή τη λάθος νοοτροπία των Ελλήνων. Είναι ζήτημα μιας γενιάς.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε χθες ο Λοβέρδος και μίλησε για τα νοσοκομεία.

Μεταξύ άλλων τον άκουσα να λέει "τους υποσχέθηκα ότι δεν θα γίνει ΟΚΑΝΑ στο Περιστέρι".

Έχω ΟΚΑΝΑ στο διπλανό τετράγωνο. No big deal. Πιο πολύ κόκα συναλάσσεται μακριά από τον ΟΚΑΝΑ, παρά στο τετράγωνό του.

Αντί να λέει για αντιμετώπιση του προβλήματος των ναρκωτικών και να υπάρχει πρόβλεψη, καλύπτονται μικροπολιτικές σκοπιμότητες.

Όσο οι πολιτικοί είναι μικρο-πολιτικοί, προκοπή δεν υπάρχει.

Εγώ έτσι όπως βλέπω την υπάρχουσα κυβέρνηση, βλέπω έναν Παπανδρέου να τρέχει από δω κι από κει και να κάνει πράγματα (μπορεί προς την λάθος κατεύθυνση, μπορεί να τα ξεπουλάει όλα, μπορεί να έχει κάνει συμβόλαιο με το διάβολο 666, αλλά τουλάχιστον δουλεύει) και βλέπω μια κυβέρνηση από πίσω που προσπαθεί να μας "χάσει" στη μετάφραση -των μέτρων. Όργιο ανικανότητας και λαμογιάς, και παρελαύνουν όλα τα ονόματα, Ρέππας, Χρυσοχοΐδης, Διαμαντοπούλου, προτείνοντας ανελέητες βλακείες συνεχώς.

Με τα νέα μέτρα που προτάθηκαν χθες (την έκθεση ιδεών) βλέπω ότι το 15 υπάρχει ο στόχος εξίσωσης δαπανών / εσόδων του κράτους. Κρίνοντας από την πορεία που διαπράξαμε τον 1 χρόνο των μέτρων, για να βγουν τα νούμερα θα πρέπει να πέσει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ το ΑΕΠ που ο μέσος μισθός θα είναι στα 600 ευρώ. Δηλαδή αν τη βενζίνη την πάνε 2.5 ευρώ, δεν θα έχουν περισσότερα έσοδα, απλά δεν θα κινώ το αμάξι. Θα αρχίσει να δουλεύει ποδήλατο και πόδι αβέρτα.

Link to comment
Share on other sites

μακριά από κηδεμόνες και κάθε λογής ξένα κέντρα όπως γινόταν λίγο μετά την απελευθέρωση της Ελλάδας.

Μπορείς να μου θυμίσεις το περιστατικό γιατί δεν το θυμάμαι καθόλου αυτό το σημείο της ιστορίας

Εγώ έτσι όπως βλέπω την υπάρχουσα κυβέρνηση, βλέπω έναν Παπανδρέου να τρέχει από δω κι από κει και να κάνει πράγματα (μπορεί προς την λάθος κατεύθυνση, μπορεί να τα ξεπουλάει όλα, μπορεί να έχει κάνει συμβόλαιο με το διάβολο 666, αλλά τουλάχιστον δουλεύει)

Δεν έχω ακούσει ποιο ανόητο επιχείρημα!!

Αυτοί που τον χρειάζονται στην εξουσία το έχουν σίγουρο ότι ήμαστε στόκοι και δεν το "κουράζουν" με τα επιχειρήματα.

Για πρωθυπουργό πρόκειται όχι για εργάτη που πήραμε στο χωράφι να μας σκάψει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι όπως βλέπω την υπάρχουσα κυβέρνηση, βλέπω έναν Παπανδρέου να τρέχει από δω κι από κει και να κάνει πράγματα (μπορεί προς την λάθος κατεύθυνση, μπορεί να τα ξεπουλάει όλα, μπορεί να έχει κάνει συμβόλαιο με το διάβολο 666, αλλά τουλάχιστον δουλεύει) και βλέπω μια κυβέρνηση από πίσω που προσπαθεί να μας "χάσει" στη μετάφραση -των μέτρων.

Πως ακριβώς τον βλέπεις ; Με τον ίδιο τρόπο που έβλεπες ότι ο Καραμανλής ήταν ενας τεμπέλης που έπαιζε Ps2 ;

Θέλω να πω ότι το σωστό δεν είναι να πείς :

βλέπω εναν Παπανδρέου...

αλλά

μου δείχνουν εναν Παπανδρέου...

ούτε μετρήσιμη είναι η δουλειά του, ούτε εμείς μπορούμε να έχουμε αντικειμενική εικόνα γυρω από την ποσότητα και την ποιότητα της κατα τη γνώμη μου.

εδιτ : ps3 πρέπει να είχε ο Κώστας. Οχι τίποτα άλλο, να είμαστε ακριβείς:p

Link to comment
Share on other sites

Άσε που η ιστορία μας έχει δείξει ότι όπου υπάρχει μεγάλη συγκέντρωση εξουσίας, τελικά προκύπτει αυταρχισμός. Η ΕΕ μέσω των επιτρόπων της-και των ομάδων εργασίας-, που δεν λογοδοτούν άμεσα στο λαό, συνέχεια περνά νέα νομοθετήματα και δεν ξέρεις τί απ'όλα αυτά σε συμφέρει και τί είναι προϊόν λομπισμού(π.χ. μεταλλαγμένα, καταπολέμηση πειρατείας με το νόμο των τριών χτυπημάτων κτλ.). Με την ΕΕ ελέγχοντας έναν άνθρωπο περνάς αυτό που θες σε 850 εκ πολίτες.

αυτο για την συγκεντρωση εξουσιας ειναι 250% σωστο.Αλλα οσο προχωρα η τεχνολογια/αναγκες κλπ δεν μπορεις να νομοθετεις με κλασικες μεθοδους γιατι πολυ απλα θες ειδικους,αλλιως θα κανεις 50 χρονια ανα νομο.(προχειρο παραδειγμα : νομοθεσια για συχνοτητες τηλεπικοινωνιων , για τεχνικες προδιαγραφες αυτοκινητων ,πολεοδομικες διαταξεις )

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω αν και δεν φάνηκε, είναι ότι υπάρχει ασυνέχεια στο κυβερνητικό "έργο". Υπάρχει δηλαδή ο πρωθυπουργός με τον υπουργό οικονομικών, και μετά όλοι οι άλλοι. Δεν λέω ότι είναι καλό ή κακό, λέω ότι είναι για κλάμματα.

Το αν κάνει όντως δουλειά (δηλαδή αποτελεσματική) δεν το κρίνω γιατί δεν μπορώ, πιστεύω πάντως ότι ναι, κάνει πιο πολλά από τον κωστάκη, χωρίς αυτό να του δίνει κάποιο bonus.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.