Jump to content



Ταξίδι Βουδαπέστη: Συνάλλαγμα εδώ, έξω ή μέσω ΑΤΜ;


tragikos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Παρασκευή φεύγω για Βουδαπέστη. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι ποιον από τους τρεις τρόπους να προτιμήσω (ή αν υπάρχουν άλλοι πείτε τους):

  • Να κάνω συνάλλαγμα από Ελλάδα όσα υπολογίζω να ξοδέψω εκεί
  • Να κρατάω σε € όλα όσα υπολογίζω να ξοδέψω εκεί και να κάνω συνάλλαγμα σε κάποιο ανταλλακτήριο στο κέντρο
  • Να βγάλω από ΑΤΜ μέσω maestro (Εθνική) με μία ανάληψη ώστε να γλιτώσω τα πολλά ποσά για τις συναλλαγές

Για τις δύο τελευταίες περιπτώσεις λέμε να βγάλουμε ένα μικρό ποσό σε φιορίνια από εδώ μόνο για τις αρχικές μας μετακινήσεις ή για την περίπτωση που δεν βρούμε ΑΤΜ να δουλεύει (για backup γενικά).

Θα είμαστε 6 άτομα οπότε ότι γίνεται θα πρέπει να γίνει x6.

Για όποιον έχει όρεξη ας μου απαντήσει και στα εξής:

  • Με τι rate γίνεται η ανάληψη από ΑΤΜ, με αυτό της Εθνικής, με αυτό της εκείνης τράπεζας ή κάποιο άλλο;
  • Πόση περίπου είναι η χρέωση συναλλαγής ΑΤΜ στο εξωτερικό;

Ευχαριστώ :T:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μην κάνεις με τίποτα συνάλλαγμα γιατί θα σε κατακλέψουν. Λογικά στο αεροδρόμιο όταν φτασεις θα υπάρχει και ανταλακτήριο και atm. με την εθνική δεν ξέρω τι παίζει, εγώ με alpha bank στο εξωτερικό μου κρατούσε 1 ευρώ στα 100 που έβγαζα απ'οτι θυμάμαι, κάπου εκεί θα είναι και για σένα λογικά. το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με την τράπεζα για να σου πουν στα σίγουρα. πάντως μην κάνεις συνάλλαγμα από εδώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μέσα στο Μάρτιο ήμουν εκεί και δεχόντουσαν και ευρώ. Όχι όλοι άλλα ένα μεγάλο ποσοστό αν και ίσως να είναι λίγο ακριβότερα (+0,50 €) να πληρώσεις σε ευρώ. Στο αεροδρόμιο δεν νομίζω να πετύχεις καλό rate. Εγώ είχα κάνει απο Ελλάδα συνάλλαγμα σε τυπικό ανταλλακτήριο στο σύνταγμα και όσα περίσσεψαν τα άλλαξα ξανά σε ευρώ στο ίδιο ανταλλακτήριο με το το ίδιο rate αφού είχα κρατήσει την απόδειξη από την πρώτη φορά. Δεν θα ήθελα να χάνω χρόνο ή να κάθομαι να ψάχνω για ανταλλακτήριο εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ ATM's. Τα 3 ευρώ χρέωση στα 100-200 ευρώ σε σχέση με τα 10-20 που μπορεί να σε κλέψει ένα ανταλλακτήριο, δεν είναι πολλά imho.

Απλά σε αυτή την περίπτωση να έχεις 2 κάρτες που να μπορείς να κάνεις ανάληψη (π.χ. από 2 τράπεζες) σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

(μου έχει τύχει να πάω χαρούμενος με Εθνική να κάνω ανάληψη και να μην την δέχεται - βέβαια ήταν καινούρια η κάρτα και δεν είχα τραβήξει πριν με αυτή λεφτά).

Επίσης πολλά πράγματα μπορείς να τα πληρώσεις με πιστωτική / χρεωστική, και έτσι δεν έχεις καθόλου χρέωση για συνάλλαγμα.

Ξενοδοχεία / εστιατόρια καθαρίζεις με μια prepaid.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ATM ΜΟΝΟ.

Απλά επειδή σου χρεώνουν 1,5-1,8 ευρώ ανα ανάληψη, ασχέτος με το ποσό που θα βγάλεις, βγάζε πχ 300 ευρώ ή κάτι για να μην τρως τις χρεώσεις δίχως αύριο.

Δηλαδή δεν αξίζει να βγάζεις 20 - 20 ευρώ.

Εγώ ειδικά ευρώπη που ταξιδεύω 4-5 φορές τον χρόνο δεν κάνω ποτέ συνάλλαγμα.

Και παίζουν και οι πιστωτικές αβέρτα παντού (εκτός απο την Καλκούτα την Ελλάδα) που έχεις και την εξτρά ασφάλεια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως που πήγα Βουδαπέστη έκανα εκεί συνάλλαγμα σε ένα ανταλλακτήριο που το είχε ένας μουσουλμάνος απέναντι από ένα διάσημο καφέ της Βουδαπέστης, το New York...Ουρές γίνονταν εκεί ... με την καλύτερη ισοτιμιά από παντού...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με την Εθνική και με ενημέρωσαν ότι για αναλήψεις μέχρι 390€ η χρέωση είναι 1€ (τίποτα δηλαδή). Επίσης το rate στο οποίο γίνεται η συναλλαγή είναι αυτό της εκάστοτε τράπεζας από την οποία γίνεται η ανάληψη και όχι της Εθνικής. Λίγο που κοίταξα για τράπεζες εκεί, βρήκα rates από 255-265/€.

Νομίζω και εγώ θα καταλήξω σε αναλήψεις από ΑΤΜ με μεγάλα ποσά (300€ πχ) την φορά αν και δε νομίζω ότι θα χρειαστώ παραπάνω. Το ξενοδοχείο θα το πληρώσουμε σε €.

@sstav έχεις την καλοσύνη να μου δώσεις την τοποθεσία του στο Google Maps, γιατί δεν γνωρίζω που είναι το διάσημο καφέ που λες.

@suboy θέλω να αποφύγω να πληρώνω σε € αφενός γιατί όπως είπες θα ψάχνομαι κάθε φορά για την αναλογία που μου δίνουν, αφετέρου χάνεται κάπως η "μαγεία" του να πληρώνεις σε άλλο νόμισμα στις διακοπές :p

Όσοι έχετε πάει Βουδαπέστη λοιπόν, στο αεροδρόμιο έχει αρκετά ΑΤΜ; Σε ποιο terminal είχατε κατέβει; Είναι μακρυά το ένα από το άλλο; Πχ θέλω να βγάλω εισιτήρια για τραίνο για μονοήμερη Μπρατισλάβα και κάπου διάβασα ότι έχει και κισέ στο Αεροδρόμιο αλλά είναι στο terminal 1 ενώ εγώ φτάνω στο 2.

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Συγνώμη για την ανασκαφή του θέματος... αλλά έχω μια ερώτηση που δεν αξίζει να ανοιχτεί νέο thread...

 

Σκοπεύω να πάω Τσεχία (Brno)... με την διαδρομή να έχει ως εξής...

πτήση απο Θεσσαλονίκη προς Βουδαπέστη...

αεροδρόμιο Βουδαπέστης μέχρι σταθμό λεωφορείων μέσα στην πόλη...

λεωφορείο μέχρι Brno...

 

Στην ουσία θα χρειαστώ χρήματα μόνο για να βγάλω εισιτήρια για το λεωφορείο/μετρό...

Ευρώ δέχονται τα εκδοτήρια?

Αν βγάλω εισιτήρια με κάρτα Debit, υποθέτω πως θα μου κρατήσει προμήθεια συναλλάγματος (2,5€ + κόστος εισιτηρίου), σωστά?

 

Αν δεν βολεύει ο παραπάνω τρόπος... τι προτείνετε?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

phantom νομιζω δεν δέχονται, αλλά έχει ανταλλακτήριο μέσα στο αεροδρόμιο. Πιασοκωλέξ, αλλά για 1-2-3 ευρώ που θα χρειαστείς για τα 2 εισητήρια (1 μετρό-1 λεωφορείο) δεν σε ενδιαφέρει και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή δουλεύω σε ανταλλακτήριο εδώ στην Αθήνα 2 συμβουλές. Το πλαστικό χρήμα είναι πολύ ακριβό. Μπορεί να λέτε ότι δε σας χρεώνουν προμήθεια αλλά το spread που δουλεύουν πάνω στην τιμή βάσης είναι πάνω απο 7-8%, όταν το spread για ανταλλαγή μετρητών εδώ δεν ξεπερνάει το 3-3,5% συν την όποια προμήθεια άντε να φτάσει το 4. Μόνο για ώρα ανάγκης να υπάρχει η πιστωτική είτε για ανάληψη είτε για πληρωμή κατευθείαν με την κάρτα. Ευρώ γενικά δέχονται αυτές οι χώρες αλλά με μεγαλύτερο κόστος από ότι θα είχατε αν δίνατε το τοπικό νόμισμα. Γενικά το μετρητό είναι πάντα πιο φτηνό. Τώρα αν θα κάνετε εδώ ή εξω αυτό είναι δική σας απόφαση, με τα όποια συν κ πλην μπορεί να πάρχουν κ στις 2 περιπτώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να κανεις αναληψη απο atm εκει...

Θα εχεις την καλυτερη δυνατη ισοτιμια καθως παντα τα atm παιρνουν ισοτιμια απο VISA, Mastercard κλπ. ;)

 

απλα συνηθως σου χρεωνει ενα καπελο 5-10ε ανα αναληψη. Σε καποιες περιπτωσεις γινεται να κανεις αναληψη απο καταστημα και εκει οντως συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή δουλεύω σε ανταλλακτήριο εδώ στην Αθήνα 2 συμβουλές. Το πλαστικό χρήμα είναι πολύ ακριβό. Μπορεί να λέτε ότι δε σας χρεώνουν προμήθεια αλλά το spread που δουλεύουν πάνω στην τιμή βάσης είναι πάνω απο 7-8%, όταν το spread για ανταλλαγή μετρητών εδώ δεν ξεπερνάει το 3-3,5% συν την όποια προμήθεια άντε να φτάσει το 4. Μόνο για ώρα ανάγκης να υπάρχει η πιστωτική είτε για ανάληψη είτε για πληρωμή κατευθείαν με την κάρτα. Ευρώ γενικά δέχονται αυτές οι χώρες αλλά με μεγαλύτερο κόστος από ότι θα είχατε αν δίνατε το τοπικό νόμισμα. Γενικά το μετρητό είναι πάντα πιο φτηνό. Τώρα αν θα κάνετε εδώ ή εξω αυτό είναι δική σας απόφαση, με τα όποια συν κ πλην μπορεί να πάρχουν κ στις 2 περιπτώσεις.

 

Ανά τον κόσμο τα ανταλλακτήρια κλέβουν πολύ περισσότερο από τις τράπεζες.

Δεν ξέρω που και σε ποιο δουλεύεις, αλλά η διαφορά στην ισοτιμία φαίνεται στα 1000 ευρώ, ενώ η διαφορά/κλοπή του ανταλλακτηρίου στα 100. 

Πόσοι θα βγάλουν 1000 ευρώ cash και γιατί να το κάνουν? 

 

Εγώ παντού ψωνίζω με την debit μου και μετρητά πάντα μέσω ATM. Απλός βασικός κανόνας για να μη σε κλέψουν, όσες φορές έχω κάνει ανταλλαγές έχω βγει πολύ χαμένος (έχω κάνει σε αρκετές χώρες και παντού μου τον πιάσανε).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει σε αρκετές χώρες και παντού μου τον πιάσανε

 

Ποτε στην χωρα που πας, παντα απο εκει που φευγεις. Στην καθε χωρα υπερτιμουν το νομισμα τους, και υποτιμουν τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αυτό που παρατήρησα ήταν ότι πάντα συνέφερε να κάνεις αλλαγή στην χώρα που πηγαίνεις. Απλά πρέπει να γκουγκλάρεις λίγο σε πιο ανταλλακτήριο να πας.

Πχ Βουδαπέστη στον σταθμό του τραίνου (Κελέτι) έχει ένα "πορτοκαλί" ανταλλακτήριο (Interchange...κάτι) που ειναι πιασοκωλέ. Ακριβώς έξω από τον σταθμό έχει μία τρύπα με ΠΟΛΥ καλύτερη ισοτιμία

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ καλύτερη ισοτιμία

 

Το φτηνότερο ανταλλακτήριο θα εχει παντα χειροτερη ισοτιμία απο την φτηνοτερη τραπεζα ή θα στα τρωει με αλλο τροπο. Τουλαχιστον, αυτο εχω συμπεράνει μετα απο χρονια που αλλαζω χρηματα.

 

Προφανως και καποιες τραπεζες ειναι πολυ ακριβες, αλλα στα ανταλλακτήρια εχεις πολλαπλασιες πιθανοτητες να σε κωλοπιασουν, χωρια που αρκετα απο αυτα δεν μου αρεσουν ως μερη. Πας εκει και ειναι κατι περιεργοι τυποι, σε μια βρωμερη περιοχη, για να γλιτωσεις 5ε...καλυτερα στην τραπεζα...

 

Επίσης, αν πχ δεις ισοτιμία ευρω-λυρας σε ελληνικη και αγγλικη τραπεζα θα δεις αυτο που ειπα πριν...

Έγινε επεξεργασία από oxide
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράζω κάτι με κάρτα σε ξένο νόμισμα, η ισοτιμία είναι της ημέρας από την τράπεζά μου. Γενικά η rb.cz έχει χειρότερες ισοτιμίες, σε σχέση με τα ανταλλακτήρια του Μπρνο, τα οποία δεν κρατάνε προμήθεια. Τα προτιμώ όποτε θέλω να κάνω από € κορώνες και τούμπαλιν. Από την άλλη η τράπεζα μου δίνει δωρεάν αναλήψεις από ΑΤΜ Τσεχίας και εξωτερικού, που βολεύει σε χώρες με € μιας και έχω δεύτερο λογαριασμό σε €, και μπορώ να σηκώνω χωρίς προμήθεια από οπουδήποτε ακόμα και μικροποσά, χωρίς να ψάχνω ανταλλακτήρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.