Jump to content



Recommended Posts

Πάντως για να μην είμαστε αφοριστικοί, προσωπικά μπορώ να επιβεβαιώσω μια και έχω και τους δύο, ότι για πληκτρολόγηση μου αρέσουν πολύ περισσότερο οι καφέ και για gaming πολύ περισσότερο οι κόκκινοι. Από το τελευταίο δεν κάνω και πολύ, αλλά πάλι... :)

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι διακόπτες κάνουν για όλα, γιατί έχετε φαγωθεί να βάλετε ταμπέλες σε κάθε switch δεν μπορώ να καταλάβω. (Π.Χ o @MasterCommander λιώνει στο gaming με mx browns)

Θα το ξαναπώ άλλη μια, το marketing τελικά δουλευει πάρα πολύ καλά. ΔΕΝ υπαρχουν ούτε gaming διακόπτες ΟΥΤΕ typing διακόπτες. Σε άλλους αρέσει το tactile bump σε άλλους όχι. Σε άλλους αρέσει η πληκτρολόγηση σε linear διακόπτες και σε άλλους οχι. Άλλοι βάζουν o-rings σε mx blues και άλλοι δεν θέλουν καν να τα ακούσουν.

one more time http://www.thelab.gr/1063367835-post730.html

Απο αμερική σε περίπτωση ομαδικής δεν θα γλιτώσεις τα μεταφορικά και πιθανότατα ουτε το τελωνείο.

Η άποψή σου είναι σεβαστή και γνωστή (για τα καλά) πλέον. Ο τρόπος που απαντάς όμως δεν προάγει την συζήτηση. Δεν ξέρω αν έχεις κάτι προσωπικό μαζί μου, ή κάτι προσωπικό γενικά, αλλά δεν με ενδιαφέρει να ανοίξω διάλογο μαζί σου που δεν ενδιαφέρει ούτε εμένα, ούτε κανέναν άλλο στο thread.

Από εκεί και πέρα, για να το κλείσω από μέρους μου, στα post μου δεν αναφέρω αγορά από αμερική αλλά από κάποιο κατάστημα στην ελλάδα ή το εξωτερικό γενικά. Για παράδειγμα, δεν ξέρεις τι τιμές μπορεί να σου κάνει το keyboardco.com ή το computerbeast.gr αν εμφανιστεί κάποιος με εταιρικό ΑΦΜ και ζητήσει μια ντουζίνα φίλκο, που λέει ο λόγος. Ναι όντως μια ομαδική αγορά από την αμερική ανεβάζει την πιθανότητα για να περάσει από τελωνίο, αλλά αυτό είναι ψιλοάσχετο με αυτό που προτείνω.

Απο εκεί και περα, στατιστικά όσοι παιζουν gaming προτιμούν linear και όσοι γράφουν κείμενα προτιμούν tactile. Αυτό δεν είναι μόνο μάρκετινγκ, είναι περισσότερο το τι ταιριάζει στατιστικά στους περισσότερους. Μαρκετίνγκ είναι όμως το να κάνεις ένα πλητρολόγιο να μοιάζει "παιχνιδιάρικο" με πράσινα φωτάκια, κεραυνούς και φουτουριστικό σχήμα. Με βάση τα παραπάνω, στη ελλάδα υπάρχουν ελάχιστα μη προσανατολισμένα στο gaming μηχανικά πληκτρολόγια.

Ευχαριστώ,

Φιλικά

Ερρίκος.

Έγινε επεξεργασία από errik
Link to comment
Share on other sites

Η άποψή σου είναι σεβαστή και γνωτη (για τα καλά) πλέον. Ο τρόπος που απαντάς όμως δεν προάγει την συζήτηση. Δεν ξέρω αν έχεις κάτι προσωπικό μαζί μου, ή κάτι προσωπικό γενικά, αλλά δεν με ενδιαφέρει να ανοίξω διάλογο μαζί σου που δεν ενδιαφέρει ούτε εμένα, ούτε κανέναν άλλο στο thread.

Από εκεί και πέρα, για να το κλείσω από μέρους μου, στα post μου δεν αναφέρω αγορά από αμερική αλλά από κάποιο κατάστημα στην ελλάδα ή το εξωτερικό γενικά. Για παράδειγμα, δεν ξέρεις τι τιμές μπορεί να σου κάνει το keyboardco.com ή το computerbeast.gr αν εμφανιστεί κάποιος με εταιρικό ΑΦΜ και ζητήσει μια ντουζίνα φίλκο, που λέει ο λόγος. Ναι όντως μια ομαδική αγορά από την αμερική ανεβάζει την πιθανότητα για να περάσει από τελωνίο, αλλά αυτό είναι ψιλοάσχετο με αυτό που προτείνω.

Απο εκεί και περα, στατιστικά όσοι παιζουν gaming προτιμούν linear και όσοι γράφουν κείμενα προτιμούν tactile. Αυτό δεν είναι μόνο μάρκετινγκ, είναι περισσότερο το τι ταιριάζει στατιστικά στους περισσότερους. Μαρκετίνγκ είναι όμως το να κάνεις ένα πλητρολόγιο να μοιάζει "παιχνιδιάρικο" με πράσινα φωτάκια, κεραυνούς και φουτουριστικό σχήμα. Με βάση τα παραπάνω, στη ελλάδα υπάρχουν ελάχιστα μη προσανατολισμένα στο gaming μηχανικά πληκτρολόγια.

Ευχαριστώ,

Φιλικά

Ερρίκος.

Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου αντιθέτως προσπαθώ να είμαι παρών στο thread για να βοηθήσω όσο μπορώ.

Σε όλα τα προηγούμενα ποστ σου έχω δεί (μόνο εγώ?) να αλλάζεις 1000 γνώμες και πραγματικά με έχεις μπερδέψει τελείως. To στατιστικά δεν μου λέει απολύτως τίποτα (no offence) στην ελλάδα υπάρχουν πάρα πολυ λίγοι χρήστες μηχανικών, όσο διαβάζω geekhack, onc, deskthority στατιστικά λοιπόν μπορώ να σου πώ οτι είναι καθαρά τι αρέσει στον καθένα όπως είπα παραπάνω δεν υπάρχει συγκεριμένος διακόπτης για συγκεκριμένη δουλεια.

To να πουλήσει μια εταιρία μια 12-15 keyboards εσένα μπορεί να μοιάζει wow αλλά είναι μια πάρα πολύ μικρη παραγγελία σε σχέση με τις παραγγελίες που κάνουν στο εξωτερικό (π.χ scan.co.uk, mindfactory, amazon.co.uk, amazon.de, alternate.de κ.α) για να πετύχεις καλή τιμη θα πρέπει να παραγγείλεις μεγάλη ποσότητα εξάλλου έτσι δουλευουν οι περισσότερες εταιρείες ( μεγαλύτερη παραγγελία - μεγαλύτερη έκπτωση στην αγορά) η τελική τιμή είναι στον τελικό πωλητή και για τι κέρδος πάει. Σαφώς και μπορείς να κάνεις ένα thread και να δεις τι ενδιαφέρων υπάρχει και να το προχωρήσετε ( good luck with that).-

Link to comment
Share on other sites

μόνο αυτό βρίσκω http://www.computerbeast.gr/catalogue?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=47456&category_id=293 αλλά δεν το λες 'καλό' μηχανικό πληκτρολόγιο..

Μετά την άπλετη διαθεσιμότητα που υπάρχει στην ελληνική αγορά για πληκτρολόγια με switches άλλα πλην των black και red, σκέφτομαι να το πάρω...

http://www.computerbeast.gr/catalogue?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=47456&category_id=293

Έχει mx-clears που λένε οτι είναι πιο tacktile και λίγο πιο σκληρά από τα brown...

Εχει χρησιμοποιήσει κανένας να μας πει καμιά πληροφορία; Νομίζω οτι είναι καλή τιμή για μηχανικο πληκτρολόγιο, και αν δω οτι με ικανοποιεί μπορώ να πάρω ένα πιο καλό μοντέλο στην συνέχεια...

Άλλωστε λένε οτι μοιάζει πολύ με τα rubber domes, οπότε θα είναι πολύ ομαλή η μετάβαση...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το CM storm rapid με MX-blue στα 75ευρό(55+20) χωρίς το κόστος του τελωνείου μας.

COOLER MASTER SGK-4000-GKCL1-US Cooler Master CM Storm QuickFire Rapid Mechani.. 884102013683 | eBay

Ξέρει κανείς τι να του γράψω για να μην περάσει τελωνείο? Αν τελικά περάσει τι θα πληρώσω?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το CM storm rapid με MX-blue στα 75ευρό(55+20) χωρίς το κόστος του τελωνείου μας.

COOLER MASTER SGK-4000-GKCL1-US Cooler Master CM Storm QuickFire Rapid Mechani.. 884102013683 | eBay

Ξέρει κανείς τι να του γράψω για να μην περάσει τελωνείο? Αν τελικά περάσει τι θα πληρώσω?

Πρόσεξε καλύτερα την αγορά και θα δεις ότι έχει να πληρώσεις προκατοβολικά το τελωνείο (import fees). Βεβαία θεωρώ υπερβολικό το ποσό για ένα πληκτρολόγιο αλλά is your call.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να τα συνηθίσω με τίποτα τα red switches στο ducky 2... δεν είμαι εγώ για τέτοια ελαφρούτσικα πλήκτρα.

Ελαφρυά. Δηλαδή πριν τα black τι είχες πέτρα και την σκάλιζες;

Να σου πώ την αλήθεια εμένα τα black στο quickfire δε με χαλάνε καθόλου αλλά αν ήταν λίγο πια μαλακά θα ήταν λίγο καλύτερα. Κυρίως ο θόρυβος είναι εκνευριστικός παρά το οτι είναι σκληρά.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα red, είναι ελαφριά αλλά όχι σε βαθμό που να είναι πρόβλημα. Προσωπικά τα βρίσκω πιο ξεκούραστα από τα υπόλοιπα switches. Βέβαια αν δεν είναι βράδυ και δεν είμαι σε gaming κατάσταση τα brown είναι καλύτερα. Tactile for the win :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ξεκούραστα συμφωνώ. Πριν από αυτά είχα τα blue που αν εξαιρέσεις το clicky που δεν είμαι fun ήταν οκ από βάρος. Πήγα σε red για δοκιμή περισσότερο. Είναι κάπως καλύτερα από ότι ήμουν στην αρχή αλλά και πάλι βάζω έχω τον αντίχειρα στην μπάρα και δεν καταλαβαίνω πότε την πατάω. Είδομεν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ξεκούραστα συμφωνώ. Πριν από αυτά είχα τα blue που αν εξαιρέσεις το clicky που δεν είμαι fun ήταν οκ από βάρος. Πήγα σε red για δοκιμή περισσότερο. Είναι κάπως καλύτερα από ότι ήμουν στην αρχή αλλά και πάλι βάζω έχω τον αντίχειρα στην μπάρα και δεν καταλαβαίνω πότε την πατάω. Είδομεν.

Η μπάρα στο ducky 2 είναι με μαύρο switch, φαντάσου να την είχαν και αυτή με red θα το πάταγες μόνιμα :D (όπως βλέπεις αλεξανδρε έχει μια βάση αυτό με τα διαφορετικά switch φαντάσου τι θα πάθαινε το παιδί αν ήταν όλο red)

Link to comment
Share on other sites

(όπως βλέπεις αλεξανδρε έχει μια βάση αυτό με τα διαφορετικά switch φαντάσου τι θα πάθαινε το παιδί αν ήταν όλο red)

Απο την στιγμή που δεν σας βολευουν τα red απορώ τοτε γιατι τα πέρνετε.

Ημουν με black, είμαι με red, ξέρω για ποιο λόγο πήγα σε red (ελαφρύτερα στο πατημα) και δοξα το θεό απο γράψιμο καθέ μέρα μπόλικο, ποτέ μου δεν έχω πατήσει άθελα καποιο πλήκτρο (λόγο των 45g). Δεν ταιριάζουν όλοι οι switches σε όλους its so simple.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που δεν σας βολευουν τα red απορώ τοτε γιατι τα πέρνετε.

Ημουν με black, είμαι με red, ξέρω για ποιο λόγο πήγα σε red (ελαφρύτερα στο πατημα) και δοξα το θεό απο γράψιμο καθέ μέρα μπόλικο, ποτέ μου δεν έχω πατήσει άθελα καποιο πλήκτρο (λόγο των 45g). Δεν ταιριάζουν όλοι οι switches σε όλους its so simple.

Κάποιος που δοκιμάζει για πρώτη φορά έναν τύπο διακόπτη δεν μπορεί να ξέρει τηλεπαθητικά αν θα του ταιριάξει για τη δουλειά που τον θέλει. Υποψιάζομαι ότι ο λόγος που διαμαρτύρονται κάποιοι εκ των υστέρων είναι ότι δεν ικανοποιούνται εντελώς οι προσδοκίες τους.

Αν είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τους κόκκινους πριν τα σκάσουν για να αγοράσουν το πληκτρολόγιο, υποψιάζομαι ότι μπορεί να είχαν πάει σε μαύρους. Αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να μην είναι αυτή η πρόθεσή σου, αλλά με το να τους τη λες κι απο πάνω που δεν τους έκατσε η αγορά, δίνεις την εντύπωση ότι απολαμβάνεις να είσαι ο μόνος που του ταιριάζει το μηχανικό του.

Ο πιο σίγουρος τρόπος να αποφεύγεις αυτήν την παρανόηση είναι να δείχνεις λίγο μεγαλύτερη κατανόηση απέναντι σε φίλους που προσπαθούν να εντοπίσουν ποιος διακόπτης τους ταιριάζει. Το 'τι πάτε και τα παίρνετε' δε βοηθάει...

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που δεν σας βολευουν τα red απορώ τοτε γιατι τα πέρνετε.

Ημουν με black, είμαι με red, ξέρω για ποιο λόγο πήγα σε red (ελαφρύτερα στο πατημα) και δοξα το θεό απο γράψιμο καθέ μέρα μπόλικο, ποτέ μου δεν έχω πατήσει άθελα καποιο πλήκτρο (λόγο των 45g). Δεν ταιριάζουν όλοι οι switches σε όλους its so simple.

:hm:Δοκιμή

Αν δεν κάνω λάθος δεν έγραψα πουθενά οτί οι red δεν είναι καλοί για όλους, έτσι?

Η μπάρα στο ducky 2 είναι με μαύρο switch, φαντάσου να την είχαν και αυτή με red θα το πάταγες μόνιμα :D (όπως βλέπεις αλεξανδρε έχει μια βάση αυτό με τα διαφορετικά switch φαντάσου τι θα πάθαινε το παιδί αν ήταν όλο red)

Δεν το έχω διαβάσει κάπου αυτό. Ήταν τακτική της εταιρίας στο πρώτο ducky shine και στο ιντερνετ σε όσα forum είδα δεν λένε πουθενά(μόνο κάποιες υποθέσεις) ότι στο 2 είναι διαφορετική, προσωπικά την έβγαλα και το switch είναι red.

Έγινε επεξεργασία από Th3Beh0ldeR
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μίλησα μόνο για την φιλοσοφία του διαφορετικού switch στο spacebar και σου έδωσα σαν παράδειγμα αυτό που λέει το παιδί που το παθαίνω και εγώ πολλές φορές. Τώρα τι θέλει να πατάει ο καθένας είναι δικό του θέμα, εγώ απλά στο είπα γτ μερικές σελίδες πίσω λέγαμε γτ να είναι μαύρο το spacebar και όχι κόκκινο όπως τα άλλα και απλά το ανέφερα για να δεις ότι ισχύει. Τώρα κάποιος μπορεί να μην έχει πρόβλημα με αυτό και να του τι σπάει που είναι έτσι αλλά ευτυχώς υπάρχουν και άλλες μάρκες εκτός της ducky οπότε καλύπτονται όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που δοκιμάζει για πρώτη φορά έναν τύπο διακόπτη δεν μπορεί να ξέρει τηλεπαθητικά αν θα του ταιριάξει για τη δουλειά που τον θέλει. Υποψιάζομαι ότι ο λόγος που διαμαρτύρονται κάποιοι εκ των υστέρων είναι ότι δεν ικανοποιούνται εντελώς οι προσδοκίες τους.

Αν είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τους κόκκινους πριν τα σκάσουν για να αγοράσουν το πληκτρολόγιο, υποψιάζομαι ότι μπορεί να είχαν πάει σε μαύρους. Αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να μην είναι αυτή η πρόθεσή σου, αλλά με το να τους τη λες κι απο πάνω που δεν τους έκατσε η αγορά, δίνεις την εντύπωση ότι απολαμβάνεις να είσαι ο μόνος που του ταιριάζει το μηχανικό του.

Ο πιο σίγουρος τρόπος να αποφεύγεις αυτήν την παρανόηση είναι να δείχνεις λίγο μεγαλύτερη κατανόηση απέναντι σε φίλους που προσπαθούν να εντοπίσουν ποιος διακόπτης τους ταιριάζει. Το 'τι πάτε και τα παίρνετε' δε βοηθάει...

Μάλλον με παρανόησες δεν ήταν αυτή η προθεσή μου, αντιθέτως στο παρών thread προσπαθώ να παραθεσω όσες πληροφοριες διαβαζω/ξερω/βρίσκω. Ήταν μια απάντηση στον φιλο fatalara σχετικά με τους διακόπτες και σε μια συζήτηση που έγινε παλαιότερα (αν είναι σωστό δηλαδή να υπάρχουν ενιαίοι σε όλο το πληκτρολόγιο ή οχι). Σαφώς και δεν την λεω σε κάνενα για την αγορά του απλά προσπαθώ να επισημάνω το συγκεριμένο μαρκετίστικο τρικ με τους κοκκινους διακόπτες όπως έχω κάνει και παλαιότερα. Όλοι βρεθηκαμε σε αυτή τη θέση πρωτοψάχνοντας για μηχανικό. Όταν εψαχνα λοιπον εδώ στο forum δεν είχαμε πολλές πληροφορίες οποτε οι επιλογές ήταν ocn και gh. Έτσι λοιπόν και εγώ κατέληξα σε mxblacks τα οποία με τον καιρό κατάλαβα οτι δεν μου ταίριαζαν (ωραία στο gaming, κουραστικά στο γραψιμο). Για αυτο ακριβώς τον λόγο προσπαθώ τόσο καιρό να supportαρω το παρών thread προς τα παιδιά που ψάχνουν για την πρώτη αγορά τους. Για τον κάθε διακόπτη έχουμε μιλήσει πολλές φορές εδω, ένα απλό search είναι, όπως επίσης και πολλά παιδία έχουν πει τις γνώμες τους και απαντάνε σε οποιαδήποτε απορία. :)

:hm:Δοκιμή

Αν δεν κάνω λάθος δεν έγραψα πουθενά οτί οι red δεν είναι καλοί για όλους, έτσι?

Φίλε μου Th3Beh0ldeR δεν αναφέρθηκα σε εσένα αλλα τον fatalara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.