Jump to content



Recommended Posts

Δε μπορώ να βρω ένα CM που να είναι τέλειο για εμένα, και είναι κρίμα - γιατί μου αρέσει η δουλειά που κάνουν. Θα ήθελα:

1. Full backlight

2. (Προαιρετικά) βελάκια, οπωσδήποτε συστοιχία Insert/Home/End...

3. Μικρό bezel και γενικά μαζεμένες διαστάσεις

4. Ένα modifier κουμπί - ας μπει κάπου αλλού το Fn!

5. Browns

To τωρινό μου quickfire pro έχει μόνο το 2, αλλά πάλι δεν θα το άλλαζα με κάποιο της παλιάς φρουράς. Περιμένω τις επόμενες κινήσεις τους...

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να βρω ένα CM που να είναι τέλειο για εμένα, και είναι κρίμα - γιατί μου αρέσει η δουλειά που κάνουν. Θα ήθελα:

1. Full backlight

2. (Προαιρετικά) βελάκια, οπωσδήποτε συστοιχία Insert/Home/End...

3. Μικρό bezel και γενικά μαζεμένες διαστάσεις

4. Ένα modifier κουμπί - ας μπει κάπου αλλού το Fn!

5. Browns

To τωρινό μου quickfire pro έχει μόνο το 2, αλλά πάλι δεν θα το άλλαζα με κάποιο της παλιάς φρουράς. Περιμένω τις επόμενες κινήσεις τους...

quickfire TK δεν σου κάνει δηλαδή? Τι από αυτά δεν έχει?

παιδιά τι εννοειταί με το numlock και delete για το bios????

Link to comment
Share on other sites

quickfire TK δεν σου κάνει δηλαδή? Τι από αυτά δεν έχει?

παιδιά τι εννοειταί με το numlock και delete για το bios????

Το TK δεν έχει Insert/Delete/Home/End/Pg Up/Pg Dn στην κλασική διάταξη.

Αυτός είναι και ο λόγος που πρέπει να πατήσεις Num Lock, για να χρησιμοποιήσεις το Delete.

Επίσης δεν έχει windows modifier key - όπως όλα τα CM έχει Fn - χαμένο πλήκτρο αν ρωτήσεις εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, όμως υποτίθεται το να μην χρειάζεται να τερματίσει το πλήκτρο είναι από τα καλά των mechanicals. Ξέρω, γούστα, απλά μου φάνηκε λίγο πισογύρισμα αυτό :p

Προσωπικά δεν παίζω παιχνίδια και δεν έχω εμπειρία σε αυτόν τον τομέα,απλά μου αρέσουν τα μηχανικά πληκτρολόγια.

Είναι γεγονός το ότι αν κάποιος γράψει σε μηχανικό,δεν ξαναγράφει σε απλό.Με αυτά τα τσιμουχάκια το γράψιμο είναι απόλαυση! Μειώνεται πολύ η διαδρομή και φεύγει πολύ γρήγορα το δάκτυλο από το γράμμα.Όνειρο!:yes4:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση με παιχνίδια, για την ακρίβεια έχει πιο πολύ σχέση με typing.

H διαδρομή δεν αλλάζει το σημείο ενεργοποίησης, δηλαδή το δάχτυλο δεν φεύγει πιο γρήγορα απ'ότι με πριν. Νομίζεις ότι είναι έτσι γιατί πληκτρολογείς όπως σε rubber dome πατώντας μέχρι να τερματίσει, αντί να εξοικειωθείς και να μάθεις να πατάς μέχρι το κλικ στη μέση του πλήκτρου ώστε να είσαι και πιο ξεκούραστος μετά από κάποια ώρα. Θέλω να πω it's not a bug, it's a feature απλά θέλει άλλο τρόπο προσέγγισης.

Αλλά οκ δε θα σου πω εγώ πως θα χαρείς το πληκτρολόγιο σου, όπως νιώθει κανείς καλύτερα και πιο άνετα :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους παιδιά,

Είχα στείλει email στο e-shop, αλλά και στη coolermaster, σχετικά με την εγγύηση του quickfire tk mx brown. Ενώ το keyb λειτουργεί άψογα, ήθελα να ξεκαθαρίσω το χρόνο εγγύησης, γιατί κατά τα φαινόμενα, είχαν κάνει λάθος και αντί για 2 χρόνια είχαν σημειώσει 1 χρόνο. Τελικά με ειδοποίησαν από το eshop πως πρόκειται για τυπογραφικό λάθος, και μάλιστα το διόρθωσαν. Το ενδιαφέρον είναι, πως μου απαντήσανε και από τη coolermaster, και μάλιστα μου απάντησαν και το support από το eshop τους, αλλά και η ίδια η cm μέσω του προωθητικού της cm storm site.

Επειδή συχνά πυκνά πάντα ψάχνομαι σχετικά με τον "νόμο" περί 2 χρόνων εγγύησης της ΕΕ, και ποτέ δε βγάζω άκρη(το οποίο καλώς ή κακώς σαν tech enthusiasts μας αφορά άμεσα), νομίζω αξίζει να παραθέσω τις πολύ απλές και ξεκάθαρες απαντήσεις της επίσημης CM σχετικά με το θέμα, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ εγώ να θίξω τον ευρωπαϊκό νόμο/οδηγία(?) στο αρχικό μου email:

1) Από CM storm support:

"Dear Mr./Ms,

Thank you for your inquiry.

All our keyboards have 2 year warranty. When the shop does not want to help you with warranty , you can contact us for warranty.

Kind regards,

Michiel Bos"

2)Από cm eshop support:

Hello,

I would like to know whether I am covered by coolermaster for the warranty of my product. I purchased the product new and sealed from a well known retailer in my region; I am Greek, residing in Athens. My local retailer states that the product has only 1 year of warranty, and I have emailed them because I believe it is a typographical error on their behalf. The exact same model with red switches, as well as other CM products and keyboards, correctly offer 2 year warranty as stated in their official e-shop. I have emailed them concerning this problem and I believe I should have an answer on Monday, but I would like to know whether coolermaster eu technically covers the 2 years of warranty, if need be.

Thank you for your time,

Angelos P.

"

Dear Angelos,

According to the EU law the shop has to give you a two year warranty. We also give two year warranty to our distributors so it shouldn’t be a problem for them to return it for RMA.

If you keep having problems with the shop you may also return it to us directly. The drawback however is that you will then have to pay for the shipping costs yourself and we can’t guaranty we have the same model available.

Kind regards,

Ruud Jacobs

Cooler Master Service Department"

ΥΓ:Ελπίζω να μη παραβαίνω κανόνες του φόρουμ λόγω του μεγέθους του μηνύματος, έκρινα απαραίτητο να δημοσιεύσω την ιστορία αυτή προς σχολιασμό

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,καλημέρα.Έχει κάποιος υπ΄όψην κάποιο μηχανικό πληκτρολόγιο να βγαίνει και με ελληνικούς χαρακτήρες? (εκτός απο razer).Μου είπε ένα παλικάρι στο πλαίσιο ότι η filco βγάζει και πληκτρολόγια με ελληνικά αλλά στο site τους δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως (έτσι για την κουβέντα),πόσο μπροστά από την εποχή της ήταν η IBM! Θυμάμαι τον ps/2 που μου είχε πάρει ο πατέρας μου πριν πολλά χρόνια και την μάνα μου που φώναζε το μεσημέρι γιατί έκαναν θόρυβο τα πλήκτρα!

Link to comment
Share on other sites

Το πιο συνηθισμένο της IBM είναι το δημοφιλές Model M keyboard, το οποίο δεν είναι αμιγώς μηχανικό.

Είναι από τα πιο μακρόβια και μοντιφιασμένα πληκτρολόγια που θα βρεις. Ακόμα χρησιμοποιώ ένα που και που - κατασκευής 1992 :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα και εγώ.Δυστυχώς το χάρισα σε ένα ξαδερφάκι μου μαζί με τον υπολογιστή,πρίν απο μερικά χρόνια.Που να φανταστώ ότι μια μέρα θα το έψαχνα πάλι! Πάντως οκ,και με τα blue switches καλά είναι.:)

Αυτό που θα ήθελα να μου πει κάποιος είναι το τι διαφορά μπορεί να έχει το ένα πληκτρολόγιο απο το άλλο εάν έχουν και τα δύο τον ίδιο τύπο διακόπτη.Πχ το razer που έχω εγώ με blues τι διαφορά θα έχει από ένα filco πχ; Αφού τους ίδιους μηχανισμούς φοράνε.

Link to comment
Share on other sites

To filco έχει ποιότητα :p

Επίσης η Razer απ'ότι ξέρω δε βάζει τα blues αυτούσια αλλά κάνει και κάποια δικιά της μόντα. Τώρα τι, θα σε γελάσω.

μόντα? πρώτη φορά το ακούω αυτό... πάντως ακούγονται ίδια όλα τα blues που έχω δει σε streams κτλ...

Αλλά ναι, πέρα από τα switches οι εταιρίες δίνουν διαφορετικά features στα keybs τους, άλλη δίνει macro keys, άλλη backlight, άλλη usb plugs κτλ.

Link to comment
Share on other sites

To filco έχει ποιότητα :p

Επίσης η Razer απ'ότι ξέρω δε βάζει τα blues αυτούσια αλλά κάνει και κάποια δικιά της μόντα. Τώρα τι, θα σε γελάσω.

νομίζω ότι είναι διαλεγμένες οι παρτίδες των Cherry MX blue. Δεν νομίζω ότι είναι handpicked αλλά κάνει κάποιου είδους διαλογή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.