Jump to content



Recommended Posts

Το Mech σε καλύπτει λογικά. Είναι ογκωδέστερο, οπότε έχει "ενσωματωμένο" το palm/wrist rest. Αν δε σε χαλάει το μεταλλικό φινίρισμα και η χειρολαβή, στα άλλα είσαι καλυμμένος...

Nope. Περισσότερο marketing από όσο θα έπρεπε. Κακό design, πολύ ογκώδες, υπερβολές στα specs (ARM processor για τα macro keys) που απλά ανεβάζουν την τιμή για το wow factor και γενικά ένα μεγάλο meh.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιο μαγαζί που να έχει σε βιτρίνα πληκτρολόγια με brown, red & back switches, ώστε να δοκιμάσω αν και ποιος τύπος μου ταιριάζει;

Δεν είμαι gamer, αλλά γράφω πολύ, οπότε με βάση τα όσα διάβασα καταλαβαίνω ότι μάλλον για brown πάω, αλλά ~100€ είναι αυτά, να ξέρω και τι παίρνω :p

για μπλε μπορείς όπως ειπώθηκε να δοκιμάσεις σε μαγαζί razer black widow που έχουν άνοιγμα γι'αυτόν τον λόγο, κόκκινο έχει το ΟΚ computers στην νέα σμυρνη (coolermaster TK), για καφέ υπάρχει ανοικτό logitech g710+ στο media markt στην συγγρού, δεν έχω βρει μαύρο ακόμη (αλλά απ'ότι διαβάζω δεν πρέπει να λέει και πολλά), πράσινο ούτε για αστείο, ούτε διαφανές (αυτά τα 2 νμζ δεν παίζουν καθόλου ελλάδα). Πάντως για κείμενο λογικά θα θέλεις ηχητική επιβεβαίωση οπότε ίσως κάποιο με μπλε να σου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνω και γω μια λύση με wrist rest + browns και εφόσον το trigger βγήκε EOL κατέληξα σε αυτό.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=VPXtOk6GgIw]Gigabyte AiVia Osmium Gaming Keyboard Unboxing + Review - YouTube[/ame]

Το θέμα είναι οτι δε ξερω αν το φερνουν σε brown στην Ελλάδα.

Και ένα review

Link to comment
Share on other sites

με μπλε ελλάδα βρίσκεις το black widow και σε κανά μήνα φέρνει και η coolermaster κάποια μοντέλα της. για το razer βρίσκεις τιμή στο σκρουτζ, τα cm θα ξεκινάνε από τα 85, ανάλογα το μοντέλο λογικά. Πράσινα δεν υπάρχουν εδώ και μάλλον δεν έρχονται στην ευρώπη αν κρίνω απ'το 'οτι το αμερικάνικο site έχει 4-5 μοντέλα με τέτοια ενώ το ευρωπαικό κανένα. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει το site που εχει αναφερθεί πολλάκις. Το θέμα ειναι οτι δεν θελω να ξεπερασω τα 100 ευρω

Γνωρίζω οτι τα filco είναι εξαιρετικά αλλα...

*mobile

Link to comment
Share on other sites

επειδή το g710+ το είχα στα υπ'όψιν, τι κακό έχει ο συνδυασμός αυτός;

Το travel ενός διακόπτη είναι στα 2mm έχουμε actuation και στα 4mm το bottom. Τα o-rings έρχονται να μειώσουν την απόσταση αυτή για να αποφύγουμε το bottom. Οπότε χοντρικά πατώντας ένα πλήκτρο λίγο μετά το actuation ο διακόπτης θα σταματήσει και δεν θα κάνει όλη τη διαδρομή (4mm) για bottom out. Αυτό ξενίζει αρκετά και δίνει διαφορετική αίσθηση.

IMG_0309.jpg

Πέρα απο αυτά δεν είναι full mechanical, χρησιμοποιεί και rubber dome σε μερικά πλήκτρα

rubber-dome.jpg

όπως επίσης κακής ποιότητας keycaps. G710 broken keys from normal use ( plastic tops) -... - Logitech Forums

Αν δεν το βιάζεσαι άμεσα θα έλεγα να περιμένεις γιατι όπως ανέφερε και ο βασίλης τον επόμενο μήνα θα έρθει το ultimate CM Storm » Products: Quick Fire Ultimate με brown (αν θες backlit) και ίσως δούμε και το xt με brown CM Storm » Products: QuickFire XT.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει το site που εχει αναφερθεί πολλάκις. Το θέμα ειναι οτι δεν θελω να ξεπερασω τα 100 ευρω

Γνωρίζω οτι τα filco είναι εξαιρετικά αλλα...

*mobile

Δυστυχώς δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές σε brown. Αν δε θες να ξεπεράσεις τα 100€ νομίζω ότι αυτό είναι μονόδρομος, αλλιώς μετά παίζουν πάλι κάποια cm και q-pad στα ευρωπαϊκά amazon αλλά με τα μεταφορικά κτλ. πάλι θα είσαι στα 100+.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα :)

[MENTION=634]GoriLLakoS[/MENTION]

Θα δούμε στο άμεσο μέλλον στην Ελλάδα quickfire rapid/stealth με blue/brown switches;

Rapid μόνο με κόκκινους για την ώρα.

Τα Stealth είναι μόνο για USA :suicide2:

Χμ, να περιμένουμε κάποιον αντικαταστάτη ή τέρμα τα Trigger και το κενό του καλύπτεται από τα υπόλοιπα Storm;

Από άποψη χαρακτηριστικών το Mech έιναι παρόμοιο με το Trigger αλλά έιναι νέα σειρά με αλουμίνιο η οποία θα παραμείνει ως η high end. Το Trigger θα αντικατασταθεί από άλλο πληκτρολόγιο σύντομα.

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιο μαγαζί που να έχει σε βιτρίνα πληκτρολόγια με brown, red & back switches, ώστε να δοκιμάσω αν και ποιος τύπος μου ταιριάζει;

Δεν είμαι gamer, αλλά γράφω πολύ, οπότε με βάση τα όσα διάβασα καταλαβαίνω ότι μάλλον για brown πάω, αλλά ~100€ είναι αυτά, να ξέρω και τι παίρνω :p

Χμμμ....από Πέμπτη/Παρασκευή θα έχουν Blue/Brown/Red οι OkComputer/Msystems/Egate οπότε λογικά θα μπορεις να περάσεις μια βόλτα να στα ανοίξουν να τα "χτυπήσεις" να δεις πoιο και εάν σε βολεύει.

γρυγορη ερωτηση,γρυγορη απαντηση:yawn:

τι τιμες παιζουν mech's keyboards με blue ή green.

υπαρχει τπτ απο ελλαδα?

Η MSRP είναι ~165-169€ για τα Mech αλλά στην Ευρώπη για την ώρα έρχονται μόνο με Blue & Brown.

Για τα Green θα μάθω τι πάιζει και θα ενημερώσω :)

Link to comment
Share on other sites

Πωπωπωπω, έχω τρελαθεί! πατάω κουμπιά απλώς για να τα πατάω. Αέρας τα κόκκινα! :smoke:

Κανένα καλό κατάστημα για αγορά keycaps από Ελλάδα ξέρουμε; Αν όχι, τότε το καλύτερο από Ευρώπη; Με τρώει το χεράκι μου για λίγο customization!

Link to comment
Share on other sites

Από που; Πόσο; Είχαν K70; ;)

Μεγειές και καλορίζικο!

Ευχαριστώ.

Από PC1 , 137 Ευρώ. Άργησε να έρθει λίγο γιατί ήταν κατόπιν παραγγελίας.

Κ70 δεν είχε , ούτε βλέπω να υπάρχει στο skroutz.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.